Jak mít bílé zuby: Správná péče, bělení a prevence

Zářivě bílý úsměv považujeme za symbol atraktivity i ukazatel toho, jak o sebe dotyčný pečuje. Jenže dá se vlastně barva zubů ovlivnit? A jak toho docílit? Pojďte se začíst a dozvědět vše, co o bílých zubech potřebujete vědět.

Čím je daná barva zubů?

Jak je možné, že někdo má bílé zuby od přírody a dalšímu nepomůže ani sebedelší čištění? Barva zubů je totiž dána geneticky. Respektive odstínem dentinu (zuboviny), který se nachází pod zubní sklovinou, a také na barvě a tloušťce skloviny, která je na povrchu zubu. Kombinace těchto faktorů má na svědomí zabarvení zubů tak, jak ho vidíme.

Zubovina je přirozeně nažloutlá – někdo ji má jen lehce zabarvenou, u jiného je mnohem tmavší. Bohužel není v lidských silách tuto barvu jakkoli změnit. I barva skloviny je daná geneticky, její barvu ale částečně ovlivnit jde. A právě tomu se v článku podíváme na zoubek.

Co způsobuje zabarvení skloviny

Všimli jste si, že děti mívají bělejší zuby než dospělí? Barva zubů se totiž s věkem mění. Zatímco dětská sklovina obsahuje méně minerálů a je bělejší, zralá sklovina kalcifikuje a stává se díky usazenému vápníku průhlednější.

Během života se sklovina také opotřebovává a více prostupuje dentin. Za větším opotřebením skloviny stojí například konzumace kyselých nápojů a potravin, sladkostí i třeba skřípání zubů.

Ale zuby nám tmavnou i jako následek usazování pigmentu. A to zejména pokud kouříme, pijeme často černý čaj, kávu a červené víno, nebo jíme jídla, která jsou výrazně zabarvená a usazují se nám na sklovině. Povrch zubů totiž není úplně hladký a pokud mu nebudete věnovat dostatečnou péči, budou se na něm usazovat pigmenty. Nejrizikovější potraviny z hlediska zabarvení zubů jsou borůvky, kurkuma, červená řepa, sójová omáčka nebo potraviny plné barviv.

Základní péče o zuby a dásně jako nejlepší prevence

Na trhu najdete nespočet typů kartáčků, zázračných past, ústních sprch i dalších vychytávek, o kterých vás výrobci budou přesvědčovat, že jejich používání je ta jediná správná cesta ke zdravým a zářivě bílým zubům. Některé neuškodí, jiné mohou udělat v ústech neplechu. Co tedy ke správnému čištění potřebujete?

Výběr vhodného kartáčku

Kvalitní zubní kartáček je naprostý základ v péči o zuby a dásně. Nepotřebujete, aby měl rozdílnou délku štětin nebo gumové vložky, stačí, když má dostatečně husté, jemné ale pevné štětiny a dostanete se s ním všude, kam potřebujete.

shutterstock 1295655973 1

Měkký kartáček jako jasný vítěz

Možná si řeknete, že zbavit se plaku i usazených pigmentů půjde lépe tvrdým kartáčkem. Není tomu ale tak. Zubní plak je měkký a není potřeba ho dřít tvrdými štětinami. Příliš tvrdý kartáček nejenže zbytečně namáhá zuby, ale také si můžete poranit dásně a zadělat si tím na záněty. Měkký kartáček je poddajnější, lépe kopíruje tvar zubů a dostanete se s ním bez tlačení i do míst, kam by to tvrdým kartáčkem nešlo. Důležitější než rozdílná délka štětin je především jejich hustota. Vždy je lepší víc měkčích štětin než méně těch tvrdých.

Ideální velikost hlavice

Abyste mohli čistit chrup efektivně, stačí, když hlavice čistí jeden, maximálně dva zuby najednou. Nejlepší jsou tedy kartáčky s malou hlavicí. Díky ní můžete každému zubu věnovat dostatek pozornosti a dostat se bez potíží až k zadním zubům. V případě, že máte zuby křivé a do některých míst se s klasickým kartáčem nedostanete, pořiďte si jednosvazkový kartáček, který vyčistí i špatně přístupná místa.

Sonický kartáček: ano nebo ne?

V posledních letech je sonický kartáček velmi skloňované téma. Nepleťte si ho s elektrickým rotačním kartáčkem, který funguje na jiném principu a pro zdravý chrup úplně nejvhodnější není. Sonický kartáček zuby čistí díky vysokofrekvenčnímu kmitání, které zvládne až 60 000 stěrů za minutu a je tak mnohem efektivnější než manuální čistění během stejné doby. Nesmí se na něj ovšem tlačit, jinak byste si mohli zadělat na odhalené krčky. Kvalitní sonické kartáčky vás ale samy dokážou upozornit, že vyvinutý tlak je příliš silný. Výhodou také je, že vám tyto kartáčky hlídají čas, po který si zuby čistíte a lépe tak dodržíte doporučenou dobu čištění.

shutterstock 1613158063

Z hlediska efektivity je tedy sonický kartáček lepší než manuální. Na druhou stranu ani ten není samospasný a těžce přístupná místa a mezizubní prostory si budete muset dočišťovat tak jako tak. Záleží tedy na vašich preferencích, jestli si budete zuby čistit manuálně, nebo dáte přednost moderním technologiím.

TIP: Kartáček pravidelně měňte. Opotřebované štětiny nečistí tak dobře, jako když jsou nové. Ideální interval na výměnu je 3 až 4 měsíce.

Správná technika čištění

Vhodný kartáček je sice důležitý, ale dostatečná ústní hygiena nejvíce závisí na správné technice čištění.

Zuby si čistěte nejméně dvakrát denně po dobu 2 minut. Je důležité na kartáček příliš netlačit, abyste si neodhalovali krčky. Přesto je potřeba největší pozornost věnovat právě prostoru mezi zuby a dásní, protože tam se usazuje nejvíce plaku.

Kartáček přiložte na zuby v úhlu 45° směrem k dásním a čistěte malými krouživými pohyby jeden zub po druhém. Určitě se vyhněte drhnutí zubů tam a zpět, takové čištění není tak efektivní, a navíc zbytečně namáhá dásně. Zuby vyčistěte jak z vnější strany, tak i z vnitřní. S čištěním nezapomeňte ani na plošky zubů.

Nezapomeňte na mezizubní kartáčky

Zubní plak se netvoří jen na povrchu zubů, nejlépe se mu daří v mezizubních prostorách, kam se klasickým kartáčkem nedostanete. Tady přichází na pomoc mezizubní kartáčky. Těmi odstraníte usazený plak, který se dále nebude měnit na zubní kámen. Díky tomu se v mezizubních prostorách nezačnou tak snadno tvořit kazy a předcházíte i parodontitidě, tedy zánětu dásní, který může vést až k vypadávání zubů.

Pokud nejste zvyklí mezizubní kartáček používat, pořiďte si nejprve několik velikostí, abyste zjistili, která vám vyhovuje. Mezizubní prostory nejsou jako přes šablonu, více velikostí nejspíš budete potřebovat tak jako tak.

Zpočátku vám dásně budou krvácet, protože v nich pravděpodobně probíhá zánět. Čištění tak může bolet a odradit vás od toho, abyste v něm pokračovali. A právě to je chyba. Během několika dní totiž zánět ustoupí a čištění mezizubních prostor bude otázkou sotva minuty. Bez bolesti i krvácení.

Pokud při čištění již nekrvácíte, je znovu čas zvolit správnou velikost kartáčku. Jakmile totiž zánět ustoupí, vejde se vám do mezizubních prostor větší kartáček než na začátku. Správný kartáček by neměl projít úplně snadno skrz, ale měl by klást menší odpor (nikdy ne ale tolik, abyste museli tlačit silou). Jen tak se na štětinky může nabalit veškerý zubní plak, který se v mezizubních prostorách usadil.

Mezizubní prostory není potřeba čistit dvakrát denně, ideální je dočistit si zuby večer po vyčištění zubů. Případně pak kdykoli, když vám mezi zuby uvízne kousek jídla. Rozhodně se ale vyplatí pravidelnost. Jakmile s čištěním přestanete, bude nový začátek opět provázet krvácení.

TIP: Tam, kde se nedostane ani mezizubní kartáček, pomůže dentální nit.

Výběr zubní pasty

Věděli jste, že zuby si můžete čistit i bez pasty? Důležitější než pasta je totiž právě kartáček a technika čištění. Hlavní důvod pasty je to, že je s ní čištění příjemnější a postará se o svěží pocit v ústech, který máme s dobře vyčištěnými zuby spojený.

Pokud tedy dáte přednost čištění zubů s pastou, volte takovou, která neobsahuje abrazivní částečky, které po delším používání opotřebují zubní sklovinu. Často tyto částečky obsahují právě bělící pasty, které z tohoto důvodu rozhodně nejsou ideální na dlouhodobé používání. Ideální je volit přírodní pasty, které neobsahují agresivní pěnivé složky, konzervanty, barviva a další zbytečnou chemii, která se citlivými sliznicemi v ústech dostává do těla.

Dentální hygiena a proč ji nezanedbat

Máte pocit, že si zuby čistíte správně a víc pro to už udělat nelze? Návštěva dentální hygieny vám dost možná ukáže, že důkladné čištění zubů vypadá přeci jen trochu jinak.

Dentální hygiena vám pomůže osvojit si správné čisticí návyky, a to co se vám nepovedlo vyčistit doma, vám rovnou vyčistí v ordinaci. Odcházet budete s dokonale čistými a vyleštěnými zuby, které budou zbavené jakéhokoli zubního kamene a pigmentových skvrn.

shutterstock 1237960759
Před a po dentální hygieně

Dentální hygiena má tak na bělost vašich zubů nezanedbatelný vliv. Pozitivně také ovlivňuje jejich zdraví, tento preventivní léčebný výkon totiž redukuje počet bakterií v ústech a snižuje tím riziko vzniku zubního kamene i zánětu dásní.

Jak na bělení zubů doma i v ordinaci

Návodů, jak mít bílé zuby, je plný internet. Jenže jsou všechny tak účinné a bezpečné, jak se tváří? Podívejte se na nejčastější způsoby bělení zubů i na to, jaké mohou mít následky. A to jak domácí bělení, tak i to, které se provádí pod dohledem odborníka.

Domácí bělení zubů

Domácí bělení je levnější a uchyluje se k němu tak většina těch, kteří touží mít bílé zuby. Nevýhodou je, že vše probíhá bez dozoru odborníka a výsledky tak mohou být poměrně nejisté. Co konkrétně můžete pro bělejší úsměv udělat doma?

Bělicí zubní pasty

Nejběžnější a nejdostupnější prostředek pro domácí bělení zubů jsou bělicí pasty, které si poradí s odstraněním usazených pigmentů z kávy, červeného vína i řady potravin. Vybělí tedy zuby na váš přirozený odstín, ne více. Pasty jsou vhodné i na udržování bílých zubů po profesionálním bělení.

Ne každá bělicí pasta je ale pro vaše zuby vhodná. Zejména zubní pasty s velkým množstvím abrazivních částic mohou poškodit sklovinu a způsobit vyšší citlivost zubů. Abrazivitu zubní pasty udává hodnota RDA (Radio Dentin Abrasion), bezpečná hodnota je 100, šetrnější pasty mívají 50 a méně.

Určitě tak volte šetrné bělicí pasty s minimálním obsahem brusných částic, případně sáhněte po pastách, které fungují na jiném principu. Zubní pasty mohou také bělit díky obsahu peroxidu vodíku (bezpečná koncentrace je 0,1 %). Další možností jsou bělicí pasty na bázi přírodních enzymů, které zub zbaví usazené pigmentace, ale nenarušují sklovinu.

Bělicí pásky

Bělící pásky jsou také vhodné pro domácí použití. Podle návodu si je nalepíte na zuby na cca 20–30 minut a necháte působit. Výsledkem by mělo být okamžité odstranění pigmentových skvrn a tím pádem bělejší zuby.

Pásky většinou bělí pomocí peroxidu vodíku, který může negativně ovlivnit citlivost zubů. Pro domácí použití slouží přípravky s koncentrací peroxidu do 0,1 %, nad tuto hodnotu není použití v domácích podmínkách bezpečné a je možné pouze za dohledu odborníka.

Bělicí sady

Bez zubaře můžete mít bělejší zuby i díky bělicím sadám, které často fungují na kombinaci bělicího gelu a UV světla. Gel se nanese do aplikátoru, který je propojený se speciální LED lampou. Aplikátor nasadíte na zuby a necháte působit několik minut, a to ideálně několik dní po sobě podle přiloženého návodu. Tento způsob bělení by měl být vhodný i pro citlivé zuby.

Oilpulling

Mezi stále oblíbenější způsoby bělení zubů patří i oilpulling, který najdete i pod českým názvem mlgání, pocházející z ajurvédské medicíny. Tato technika by měla nejen vybělit zuby, ale také posílit zdraví dutiny ústní i celého těla.

A jak se to dělá? Podstatou mlgání je převalování za studena lisovaného oleje (nejčastěji olivový, sezamový nebo kokosový olej) v ústech po dobu 15–20 minut, a to vždy po ránu ještě před snídaní.

Olej by na sebe měl nabalit škodliviny, takže ho poté nikdy nepolykejte, ale vyplivněte ho. Pozor na plivání oleje do odpadu. Zejména kokosový olej, který tuhne při teplotě nad 20 °C by mohl odpad ucpat. Oleje patří do speciálního kontejneru, v malém množství pak do směsného odpadu.

Aktivní uhlí

Mezi další přírodní způsob bělení zubů patří používání produktů s aktivním uhlím. To pomáhá odstraňovat zabarvení ze zubní skloviny a působí antibakteriálně a protiplísňově. Na druhou stranu není o působení aktivního uhlí na zubní sklovinu dostatečné množství studií, které by potvrdily nebo vyvrátily jeho vhodnost. Molekuly uhlíku na sebe totiž dokážou vázat další molekuly. Pokud jsou to pigmentové molekuly, je to žádoucí, nelze ale s jistotou říct, že na sebe nevážou i molekuly, které potřebujeme k vyváženému prostředí v ústech. Rozhodně tak kosmetiku s aktivním uhlím nepoužívejte na bělení zubů dlouhodobě.

Babské rady

Určitě jste se setkali se zaručenými radami, jak mít bílé zuby přírodně. Mezi nejčastější patří čištění zubů za pomoci jedlé sody nebo jablečného octa, případně potírání skloviny jahodami nebo plátkem citronu.

Jedlá soda opravdu může pigmentové skvrny odstranit (najdete ji i v některých přírodních zubních pastách), funguje ale na poměrně agresivním obrušování skloviny a není dobré ji používat často.

Častým stykem skloviny s kyselými látkami, jako je například ocet nebo zmiňované ovoce, si můžete sklovinu nenávratně poškodit. Raději se těmto způsobům vyhněte a prokonzultujte možnosti bělení s odborníkem.

Profesionální bělení zubů

Profesionální bělení zubů je dražší, ale také účinnější. Bělicí přípravky v ordinaci mají vyšší koncentraci účinných látek, proto nejsou vhodné pro laiky, ale je k jejich aplikaci potřeba odborný dohled.

Zuby jsou často po ošetření mnohem citlivější a je potřeba dodržet pokyny specialisty, který vám zuby bělil. Rozhodně je dobré bezprostředně po bělení vynechat kyselé potraviny a nápoje.

Zákrok zabere přibližně hodinu až dvě, záleží na zvolené metodě i konkrétním specialistovi. Často je potřeba sezení opakovat, aby se dosáhlo maximálního výsledku. Efekt takového čištění může ale při správné péči vydržet i několik let.

Je bělení zubů vhodné pro všechny?

Pokud máte výrazně citlivé zuby, poškozenou sklovinu, korunky, velké množství zubních výplní nebo silnou vrstvu zubního kamene, měli byste se bělení zubů vyhnout. A to jak domácímu, tak i profesionálnímu. Bělení pro vás taky nebude vhodné, pokud máte alergii na používané bělicí látky. Pokud si nejste jistí, jestli můžete bělení absolvovat, prokonzultujte to raději se svým zubařem nebo na dentální hygieně.

Doplňky stravy pro zdravé a bílé zuby

Dobrá ústní hygiena je jen jeden z dílků mozaiky, díky kterým můžete mít bílé a zdravé zuby bez kazů. Stejně důležitá je i pestrá a vyvážená strava. Pokud nejste schopni v jídle přijmout dostatečné množství vitamínů a minerálů, zvyšte si jejich příjem díky doplňkům. Na co se zaměřit?

  • Vápník, který je nezbytný pro zdravé kosti a také se postará o zpevnění zubní skloviny.
  • Draslík pomáhá zvyšovat minerální hustotu kostí.
  • Fosfor, který společně s vápníkem pomáhá budovat silné kosti a zuby.
  • Vitamín D, který je nezbytný ke vstřebávání vápníku v těle a zároveň zvyšuje minerální hustotu kostí.
  • Vitamín C potřebujeme hlavně pro zdravé dásně, které chrání před zánětem.

Tipy na bělejší zuby i bez bělení

Jak mít bílé zuby i bez pravidelného bělení? Zbavte se zlozvyků a vytvořte si pár nových návyků, které s tím pomohou. A naučte se vybrat takovou rtěnku, která vám udělá dobrou službu. Ale pěkně popořadě.

Přestaňte kouřit

Jen málokterý zlozvyk se tak negativně projevuje na barvě a kvalitě zubů, jako je právě kouření. Narušuje totiž chemickou rovnováhu v ústech, což má za následek rychlejší tvorbu plaku, častější záněty dásní a vyšší kazivost zubů. Pokud chcete mít bílé zuby, s cigaretou v ruce se vám to nepodaří.

Čistěte si jazyk

Na jazyku se usazují bakterie a vytváří se na něm povlak. Při pravidelném čištění jazyka tyto bakterie odstraníte a nebudou se moct usazovat a způsobovat na zubech pigmentové skvrny.

Pijte zelený čaj místo černého

Že si neumíte představit den bez černého čaje nebo ranní kávy? Zkuste je aspoň na chvíli vyměnit za zelený čaj, který je díky obsahu teinu také povzbuzující. Zelený čaj ale navíc snižuje riziko vzniku zubního kamene a zuby tolik nebarví.

Nepoužívejte ústní vodu denně

Možná to zní kontraproduktivně, ale právě časté používání ústní vody se podílí na usazování pigmentů na zubech. Ničí totiž nejen škodlivé bakterie, ale také ty hodné, které se starají o rovnováhu v ústech. Což není problém jen z hlediska estetiky, ale ve vědecké studii bylo dokonce zpozorováno zvýšení rizika onemocněním diabetem.

U ústních vod tedy platí, že méně je více. Ideálně používejte přírodní vody bez syntetických barviv, konzervantů a vůní. Pokud máte citlivější zuby, úplně se vyhněte těm s obsahem alkoholu, který vysušuje a dráždí sliznice a dásně.

Žvýkejte

Dejte si po kyselých, sladkých nebo zabarvených potravinách a nápojích žvýkačku, která způsobí větší produkci slin, které zubní sklovinu chrání a znesnadňují usazování plaku. Vhodné jsou samozřejmě jen žvýkačky bez cukru.

Volte vhodnou rtěnku

I když je barva zubu dána odstínem dentinu, se kterým nic nezmůžete, je tu ještě jeden fígl, který vám pomůže bílé zuby zvýraznit alespoň opticky. Pigmenty obsažené ve rtěnce podporují barvu našich zubů. Teplé odstíny způsobí, že zuby vypadají žlutější, studenější odstíny fungují přesně naopak.

Jak vidíte, na bělosti zubů se podepisuje z velké části genetika, ale ani naše přičinění není zanedbatelné. Proto místo zaručených a okamžitých způsobů, jak mít bílé zuby, buďte důslední v ústní hygieně a nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy zubaře. Jen tak budete mít zuby nejen bílé, ale také zdravé.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...