Jak na domácí saunování

Sauny mají dlouhou až několika tisíciletou tradici. Díky blahodárným a léčivým účinkům sauny upevňujeme fyzické i psychické zdraví, udržujeme se v dobré kondici a posilujeme tím svou obranyschopnost.

Domácí sauna
Domácí sauna

Pokud si chcete dopřát odpočinku a načerpat nové síly v sauně, nemusíte kvůli tomu nutně navštěvovat veřejná zařízení. Někteří z nás mají radši soukromí nebo se vyhřátí nechtějí trmácet přes celé město. Jako řešení si stačí zvolit tu správnou domácí saunu a hřejivý odpočinek si budete moci dopřát kdykoliv, když na něj dostanete chuť.

Sauna v bytě

Záleží pouze na vás, kam saunu umístíte. Měla by však být strategicky umístěna v blízkosti koupelny, kam se poté dojdete opláchnout. Pokud máte dostatek prostoru, můžete v jejím okolí umístit lehátko pro odpočinek. Domácí sauny bývají stavěné pro 1 až 5 osob. Počítejte však průměrně s prostorem 2 x 2 metry. Podlaha pod saunou musí být rovná a doporučují se i mrazuvzdorné obklady.

Saunu si můžete doma sestavit sami nebo si na instalaci pozvat odbornou firmu. Samotná stavba sauny může zabrat až několik dní.

Investice do sauny je různá. Za toto potěšení můžete zaplatit od necelých 20 000 Kč u malých saunových boxů až po statisíc korun v případě vestavěných finských saun na míru.

Finská sauna

Základem finské sauny je, že nejprve se ohřívá vzduch, teprve poté člověk. Teplo tu vytvářejí kamna na elektřinu či dřevo v případě větších saun. Sauna se vytápí na 65 až 110 stupňů. Pro panelákové nebo malé byty se dá pořídit finská sauna již v rozměrech od 1,2 x 1,2 metrů, takže si nemusíte lámat hlavu s nedostatkem prostoru.

Ideální velikost pro relaxaci však začíná na 1,6 x 2,1 metrů. Kvalita sauny se ale neodráží pouze podle její velikosti. Podstatný je především materiál použitý pro její výrobu. Vnitřní obložení bývá nejčastěji z kanadské borovice či skandinávského smrku. Dřevo by mělo být vždy bez suků a pryskyřice. U finské sauny nezapomínejte na nutné střídání tepla a chladu. V její blízkosti je třeba mít ochlazovací káď či bazének, ale postačí i ledová sprcha.

Finská sauna FRANCE SAUNA ZEN 3
Finská sauna FRANCE SAUNA ZEN 3

Infrasauna

Infrasauně se také říká infrakabina. Tuto saunu můžete pořídit v různých velikostech. Vyrábějí se dokonce i velmi malé pro jednu osobu. Tato sauna má pouze 1 metr čtvereční, takže se vám pohodlně vejde i do panelákového bytu a je uzpůsobená jen pro sezení. Výhodou těchto kabin je fakt, že pro zahřátí stačí pouhých 10 až 15 minut a sauna je připravená.

Ohřev tady funguje zcela jinak než u finských saun. Nedochází zde k ohřevu těla od horkého vzduchu, ale k přenosu tepla skrz infrazáření. Toto teplo neohřívá pouze povrch těla, ale proniká až do hloubky 4 cm. Pocení je intenzivnější a dochází k uvolňování svalů, aniž by bylo tělo zatěžováno.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...