Jak najít šatní skříň, která vám bude 100 % vyhovovat?

Chystáte se vybrat novou šatní skříň? To je důležité rozhodnutí, ale určitě ne tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Musíte vycházet z toho, kolik máte k dispozici prostoru, kolik osob bude její prostor využívat a kde bude umístěna. To ovlivní výběr spolu s tím, jak hluboko do peněženky jste odhodláni sáhnout. Možná oceníte pár rad, které vám mohou tento výběr usnadnit.

Šatní skříň neboli šatník je velmi důležitou součástí vybavení každé domácnosti. Může se jednat o samostatný kus nábytku nebo o součást nábytkové sestavy, zajímavým řešením jsou i zabudované šatníky. Pro početnější rodinu s jednou šatní skříní možná ani nevystačíte, záleží na množství používaného oblečení i na tom, zda bude ve skříni jen sezónní oblečení, nebo výbava na celý rok.

Šatní skříň 250 cm - bílá barva
Šatní skříň 250 cm – bílá barva

Nejdůležitější požadavky

U moderního šatní skříně kladete nejčastěji důraz na to, aby v ní bylo ukládání předmětů možné řešit sofistikovaně a s maximální úsporností. Ke všem uloženým věcem by měl být dobrý přístup. V praxi nikdy předem nevíte, co budete potřebovat. Kromě toho musí design šatní skříně správně ladit s interiérem místnosti, kde bude umístěna.

Vhodné rozměry – aneb nemusí to být monstrum

Je pravda, že větší šatní skříň pojme i větší objem šatstva, ale občas to může být i na úkor přehlednosti, nebo taková veliká skříň dokonce překáží a omezuje průchod. Potom se raději zamyslete nad tím, zda nepořídit raději dvě menší skříně. To je ku prospěchu věci i v případě, že oddělíte letní a zimní oblečení.

Šatní skříň může být postavena na podlaze, není to ale jednoznačně podmínkou instalace. Lze ji také zavěsit na stěnu, pokud je dostatečně pevná, můžete tak navíc získat prostor pro uložení dalších věcí pod ní. Některé šatní skříně jsou kombinovány z více samostatně použitelných prvků, což umožní sestavit skříň tak, jak potřebujete. Pochopitelně včetně případných nástavců a rozšíření.

Šatní skříň MULTI 35 203 cm
Šatní skříň MULTI 35 203 cm

Zrcadlo, zrcadlo, řekni, zda mi to sluší?

Obléknout se, zkontrolovat výsledný dojem v zrcadle a můžete jít. Ženy to nevynechají, muži občas ano, přesto je právě velké zrcadlo jedním z důležitých prvků šatní skříně. Pokud nemáte zrcadlo umístěno poblíž šatníku, bývá to určitě zbytečná časová ztráta. Zrcadlo by mělo být dostatečně velké, aby zobrazilo celou postavu a tak ukázalo, jak se vám podařilo jednotlivé součásti oblečení sladit dohromady či co je třeba změnit.

Pokud je umístěno na dveřích šatní skříně zevnitř, nepůsobí rušivě na okolí a nehrozí mu tak snadné poškození. Ovšem pokud je umístěno na šatní skříni zvenčí, můžete zase jeho působením prostor opticky rozšířit a zvětšit, což se v mnoha místnostech hodí. Je-li zrcadlová plocha situována proti oknu, dostaneme tak do místnosti znásobené světlo, případně i odraz okolní zeleně. V tomto případě velká šatní skříň překvapivě místnost opticky nezmenší, ale naopak výrazně zvětší.

Kvalitní šatní skříň KOLA 4 bílá šířka 120 cm Bez LED osvětlení
Kvalitní šatní skříň KOLA 4 bílá šířka 120 cm Bez LED osvětlení

Výška skříně a typy zavírání

Především tam, kde nemáme místa nadbytek, se vyplatí instalovat raději vyšší šatník, protože tím využijeme více prostoru. Část skříně bude vyhrazena pro oblečení, které chcete zavěsit bez překládání, jež by bylo na oděvech znatelné. Tady umístíte hlavně dlouhé šaty, obleky a kabáty. K tomu slouží pevná tyč, uzpůsobená pro zavěšení ramínek. Další tyč může být pro věšení kratších oděvů (blůz, halenek, košilí). Prostor pod ní, rozdělený na poličky, využijete k uložení složených svetrů, mikin a dalších součástí oblečení.

Praktické jsou i zásuvky, dostupné po otevření křídla dveří nebo situované ve volné části šatní skříně. Ty slouží k uložení drobnějších předmětů, jež byste jen s obtížemi ukládali do regálů (rukavic, ponožek apod.).

Na vnitřní straně dveří bývá umístěn i držák pro zavěšení kravat, pásků nebo šlí. Šikovnou vychytávkou je i zabudovaná přihrádka na šperky a bižuterii, manžetové knoflíčky nebo spony, která vám ušetří pobíhání sem a tam při finální kompletaci outfitu ke slavnostní příležitosti.

Dveře šatníku se musejí vždy otevírat snadno a bez problémů, jinak by mohly v kritické situaci způsobit nežádoucí zdržení. Kromě tradičního provedení s panty jsou v oblibě i posuvné dveře s pojezdem, které šetří zejména v menších místnostech prostor a přitom umožňují snadný přístup do požadované části šatní skříně.

BETA II - posuvná skříň se zrcadlem (56,57,58)
BETA II – posuvná skříň se zrcadlem (56,57,58)

Prostor lze ještě zvětšit

Pokud zbývá nad šatní skříní ještě trocha místa, jistě ji nenecháte nevyužitou. Ale jen tak nedbale a neorganizovaně nastrkané různé součásti oblečení, balicí papíry, krabice s neurčitým obsahem a kdovíco ještě – to nevypadá vůbec hezky a navíc za chvíli ztratíte i přehled o obsahu. Mnohem lepším řešením je použití praktických nástavců a doplňkových skříněk, které lze na šatník umístit. Jedná-li se o běžný standardní typ, odpovídající díl seženete poměrně snadno. Jinak nezbývá než si horní skříňku nechat vyrobit. Tyto přídavné skříňky umožní dokonalé a organizované využití prostoru mezi skříní a stropem.

Není design jako design

Pokud je šatní skříň umístěna samostatně (například v předsíni nebo na chodbě), nebývá s volbou designu problém. Pokud je umístěna v interiéru, měli byste vždy její vzhled vybírat tak, aby s vybavením místnosti ladila barvou i vzhledem. Šatník může být řešen v retro stylu, setkat se můžete s univerzálními (ale vzhledově trochu sterilními) skříněmi nebo s šatníky ve vyloženě moderním provedení, záleží vždy na tom, kde bude skříň umístěna. Tak již víte, jak vašemu oblečení vybrat nový domov? Neváhejte si vybrat opravdu kvalitní šatní skříň, která bude představovat rozumnou investici na dlouhé roky.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...