Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste tady správně! Poradíme vám, jak naložit kuřecí maso, aby bylo dokonale křehké a šťavnaté, a podělíme se o našich pět nejoblíbenějších receptů na marinádu.

Pro kuřecí prsa, stehna, křidýlka i celé kuře. Stanete se hvězdou celé grilovací párty!

Co musí mít perfektní marináda na kuřecí maso

Přísady marinády ovlivňují nejen výslednou chuť masa, ale i jeho strukturu. Každá složka má proto svou funkci. Jestli v receptu na marinádu chybí některá z těchto složek, není to dobré znamení.

 • Olej – spojí chutě koření, zajistí, aby marináda prostoupila do masa a postará se o to, aby se nevysušilo.
 • Sůl – tady se kulinářský svět v názorech rozchází. Někdo dává sůl rovnou do marinády, někdo maso solí až po grilování. To se ale zpravidla týká hlavně přípravy hovězího. U grilovaného kuřete doporučujeme sůl přidat rovnou do marinády. Podpoří chuť masa.
 • Koření a bylinky – tady netřeba nic vysvětlovat. Marinádě dodávají chuť a říz.
 • Kyselá složka – asi jste si všimli, že některé marinády obsahují citrónou šťávu, jogurt, podmáslí nebo rovnou ocet. Je to proto, aby maslo zkřehlo. Pak je ale potřeba zkrátit dobu marinování, jak si řekneme dále. Kyselá složka ale není u marinády nutností.
shutterstock 1422086603 1

TIP: Oblíbenou ingrediencí marinád je bezpochyby česnek. Na ohni se ale snadno připálí a zhořkne. Do marinády ho proto buď utřete a dobře rozmíchejte, nebo nakrájejte na větší kousky a před grilováním vyndejte.

Jak na to, aby bylo maso dokonale křehké a šťavnaté

Znáte to. Maso jste naložili den předem a těšili jste se na dokonale křehké a šťavnaté kuře z grilu. Místo toho jste ale dostali tuhý a suchý kus masa, který vás tak akorát dokonale zklamal. Jak to? Podíváme se na tři hlavní zásady pro přípravu perfektního grilovaného kuřete. Platí nejen pro venkovní grilování, ale i pro domácí kontaktní gril.

Nepřežeňte to s délkou marinování

Mysleli jste si, že čím déle kuře marinujete, tím lépe? Není to tak úplně pravda. Pokud jste v marinádě použili kyselou složku, například jogurt, podmáslí, citrónovou šťávu nebo ocet, doba marinování by neměla přesáhnout 10 hodin. Bohatě postačí 5 až 6.

Proč? Protože kyselá složka mění texturu povrchu kuřete a při příliš dlouhém marinování ho vysušuje.

Ani při marinování v oleji (bez kyselé ingredience) by doba marinování neměla přesáhnout 24 hodin, maximálně však 48 hodin.

shutterstock 1956759883 1

Pro silnější chuť použijte více soli

Jestli jste si mysleli, že s delší dobou marinování získá kuřecí maso intenzivnější chuť, není to tak úplně pravda. Marináda zůstává stále jen na povrchu a dovnitř masa se příliš nedostane. Jediný způsob, jak zařídit, aby chutě pronikly hlouběji, je větší množství soli. Ta totiž rozděluje vlákna masa.

Kuřecí maso na grilu nenechávejte příliš dlouho

Kuřecí maso se na grilu snadno přesuší. Zvláště v případě kuřecích prsou. Pokud chcete maso bez kosti, vhodnější jsou stehenní řízky, které mají o něco více tuku. Délka grilování závisí na teplotě grilu a části kuřete. Žádnou univerzální radu vám tak dát nemůžeme.

Kuřecí maso s kostí, jako jsou křídla nebo paličky, bude ale vždy potřebovat delší čas než plátek bez kosti. Pamatujte na to, že kuřecí maso musí být v každém případě dobře propečené, jinak vám hrozí zdravotní potíže.

Jestli tedy chcete dokonale křehké kuřecí maso, vezměte si do ruky pěkně vychlazenou domácí limonádu a ke grilu si hezky sedněte.

TIP: Při grilování do masa příliš nepíchejte, ztratilo by šťávu. Použijte raději obracečku.

shutterstock 1418468054 1

Ještě než se do marinování kuřecího pustíte

A blížíme se k samotné přípravě. Aby bylo vaše kuřecí na grilu naprosto perfektní, nezapomeňte na tyto tři kroky:

 1. Nechte kuřecí maso dojít pokojové teploty. Teplotní šok by mohl způsobit, že maso ztuhne. Proto ho asi hodinu před marinováním vyndejte z lednice.
 2. Maso omyjte a osušte. Každé maso je samozřejmě potřeba před přípravou dobře omýt. Nezapomeňte ho ale taky pořádně osušit papírovou utěrkou. Voda by marinádě neprospěla.
 3. Připravte si ingredience na marinádu a vhodnou nádobu. Ingredience na marinádu jsou jasná věc, potřeba je ale také správná nádoba. A to znamená uzavíratelná bez přístupu vzduchu a ideálně z nereaktivního materiálu, jako je sklo nebo keramika. Nevhodný je určitě kov. Maso by od něj mohlo získat pachuť. Skvěle poslouží i obyčejný talíř nebo mísa, kterou přikryjete igelitem. A to tak, aby igelit ležel přímo na mase a zamezili jste přístupu vzduchu.
shutterstock 1911894502 1

Marináda na kuřecí maso pětkrát jinak

Teorii bychom měli za sebou, můžeme se vrhnout na samotné marinování! Máme pro vás 5 osvědčených receptů na perfektní marinádu na kuřecí maso. Nic komplikovaného, ale zaručeně účinného. Celá grilovací parta se bude olizovat ještě druhý den.

Naložíme si kuřecí prsní nebo stehenní řízek, paličky a křidýlka i celé kuře.

TIP: Chcete zazářit i s přílohou? Připravte dokonalou kukuřici a chleba z domácí pekárny.

Jogurtová marináda

Jogurtová marináda se skvěle hodí na kuřecí prsa nebo stehna. Maso do ní stačí naložit na 3 hodiny, maximálně přes noc. Uvedené množství bude stačit na kilo kuřecího masa. Než dáte maso na gril, odstraňte přebytečné množství jogurtu.

Ingredience:

 • 2 kelímky jogurtu nebo podmáslí
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 2 lžičky soli
 • 1/2 lžičky pepře

Dochuťte utřeným česnekem a/nebo bylinkami.

shutterstock 480549250 1

Medová marináda

Nejoblíbenější marináda na grilování kuřecích paliček nebo křidýlek. Klidně do ní ale můžete naložit i kuřecí maso bez kosti. Sójová omáčka obsahuje ocet (kyselou složku), a tak opět marinujte maximálně přes noc. Marináda vystačí na půl kila kuřecího masa s kostí.

 • 4 lžíce olivového oleje
 • 4 lžíce sójové omáčky (použít můžete i worcesterovou)
 • 3 lžíce medu
 • 3 utřené stroužky česneku
 • 2 lžičky soli
 • 1/2 lžičky pepře

Jestli to máte rádi pálivé, přidejte ještě chilli.

shutterstock 1496383424 1

Marináda po asijsku

Milujete asijské chutě? Tak tady si přijdete na své. Marináda bude skvělá na jakoukoliv část kuřete. Vystačí na kilo masa a marinovat stačí přes noc.

 • 100 ml olivového oleje
 • 100 ml sójové omáčky
 • 1 lžička kari koření
 • 1 lžička mletého zázvoru
 • 3 lžíce citrónové šťávy
 • chilli podle chuti
shutterstock 2097913018 1 1

Čerstvá bylinková marináda

V jednoduchosti je krása. Bylinková marináda bude skvělá na kuřecí prsa nebo stehenní řízky. Tentokrát je bez kyselé složky, a tak můžete maso nechat marinovat v lednici 24 až 48 hodin. Marináda bude stačit na kilo masa.

 • 1/2 hrnku olivového oleje
 • hrst čerstvých nasekaným bylinek – nejlépe se hodí bazalka, petrželka, rozmarýn a tymián
 • 2 stroužky česneku
 • 2 lžičky soli
 • 1/2 lžičky pepře
shutterstock 272737538 1

Nejjednodušší marináda, když není čas

Pořádáte grilovačku na poslední chvíli, doma máte kuřecí maso, ale už nestíháte jít nic nakoupit a marinování přes noc jste očividně propásli? Žádný strach. Máme pro vás jeden vlastnoručně osvědčený recept, který už nemůže být jednodušší. Spíš než recept tomu můžeme říkat „hack“.

Maso nakrájejte na menší kousky a celé ho obalte v sójové omáčce. A to je všechno. Opravdu! Díky octu vám budou stačit jen dvě hodiny marinování a maso může na gril. Sójovka už taky obsahuje další dochudovadla, a tak o chuť rozhodně nebude nouze. Jednoduché, ale účinné. A rozhodně si pochutnáte.

shutterstock 39525982 1

Jak naložit celé kuře

Jestli si naopak chcete vyhrát s celým kuřetem, budete čas rozhodně potřebovat. A taky rožeň, na kterém se maso bude otáčet. Před grilováním je dobré kuře naložit do solného roztoku. Díky tomu bude krásně křehké, šťavnaté a zkrátí se doba jeho grilování.

Recept na solný roztok

Solný roztok si připravte z vody a soli v poměru 16:1. To znamená, že ve 1600 ml vody rozmícháte 100 g soli. Do takto připraveného roztoku vložte důkladné omyté kuře a nechte ho ležet v lednici alespoň na 6, ale klidně i 12 hodin.

Marináda na celé kuře

Po vyjmutí ze solného roztoku kuře umyjte a na jednu až dvě hodinky nechte ještě marinovat. Výběr marinády je na vás, většina lidí ale v případě kuřete grilovaného vcelku dává přednost klasice. To znamená olivový olej, trocha sójovky, utřený česnek a grilovací koření. Pozor, koření vyberte bez soli, kuře už je nasáklé solným roztokem!

shutterstock 1574170006 1

S kuřetem zacházejte opatrně

A ještě jedna rada na závěr. V případě nakládání s kuřecím masem je na místě zvýšená hygiena a opatrnost. Jinak se mohou dostavit nepříjemné zdravotní problémy.

shutterstock 134790737 1

Těchto pár zásad vás všech nepříjemností ušetří:

 • Pro přípravu masa používejte samostatné prkýnko a nůž. Žádné další potraviny s nimi nekrájejte.
 • Vždy si nejdříve umyjte ruce, než budete po nakládání s masem sahat na další potraviny.
 • Maso marinujte v uzavřené nádobě, vždy v lednici.
 • Kuřecí maso podávejte vždy důkladně propečené.

Pak už nic nestojí v cestě pořádné letní grilovačce s tím nejlepším kusem grilovaného kuřecího masa. Dobrou chuť!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...