Dětský pokoj se stává výsostným útočištěm každého dítěte. Roste s ním od útlého věku až do dospělosti. Pokud ho však sdílejí bratr a sestra, může se časem stát, že každé dítě bude vyžadovat něco jiného. Stejně jako u sourozenců, kteří mezi sebou mají velký věkový rozdíl. Naskýtá se tedy otázka, jak takový dětský pokoj zařídit, aby byly obě strany spokojené.
Rozdělení prostoru
Pokud je pokoj dostatečně velký, dá se rozdělit pro každého sourozence zvlášť. Většinou tomu tak není a děti se tak musí vejít do poměrně malého pokoje. Ideálním dispozičním řešením každého pokoje je rozdělení na část spací, hrací a prostor pro učení. To znamená, že postele jsou na jedné straně, pracovní stoly na straně druhé a hrací plocha je mimo tyto prostory.
Dívky a chlapci mají rozdílné nároky a také jejich zájmy jsou většinou úplně z jiné oblasti. Pokud je pokoj opravdu malý, je dobré do něj zabudovat spoustu skrytých úložných prostor, což může být například i ve schodech na poschoďovou postel, nebo přímo pod postelí. Poslouží však i úložné boxy v podobě krabic, které schovají všechny potřebné hračky. Díky úložným boxům bude jednoduché pokoj udržovat v čistotě. Místnost jde také opticky rozdělit pomocí nízkých skříněk, knihovny nebo třeba závěsu.
V pracovním prostoru je dobré každému dítěti pořídit vlastní stůl a židli. Pokud to však pokoj neumožňuje, pořiďte takový nábytek, který bude snadno polohovatelný. Výškově nastavitelná pracovní deska stolu, stejně jako židle by měla být samozřejmostí. Stůl by měl být dostatečně velký a pokud možno se šuplíky po obou stranách, aby mělo každé z dětí svůj vlastní prostor pro uložení nezbytností.
Hrací prostor nemusí být nutně pro každé dítě zvlášť. Může to být naopak místo, kde se děti budou scházet a společně tvořit. Při této činnosti se mohou navzájem povzbuzovat, motivovat a učit jeden od druhého.
Barvy, které do dětského pokoje vyberete, by si neměly konkurovat. Kombinace maximálně tří barev je ideální. Více už působí nehezky a vzájemně se ruší. Mějte na paměti, že děti velmi rychle mění své oblíbené hrdiny, stejně jako barvy. Volte proto raději neutrální a jemné tóny, které doplníte detaily na dekoracích.
Co přináší společný pokoj
Společný pokoj děti naučí ohleduplnost, vyšší míře sdílení, vzájemnému bližšímu kontaktu a u malých dětí může řešit dokonce strach ze tmy. Učí je spolupráci a kompromisům.
V případě staršího dítěte nebo opačného pohlaví sourozenců může časem dojít k potřebě většího soukromí. Další nevýhoda společného pokoje může vyvstat u dětí s rozdílným biorytmem, které se tak mohou vzájemně rušit. Opět je tu možnost naučit se ohleduplnosti a empatie vůči potřebám druhého sourozence.