Jak odstranit mravence z domu jednou provždy?

Nenápadní a neškodní tvorové, kteří pro vás nemusí představovat žádný problém. Tedy do té doby, než se stanou součástí vašeho domu a zahrady. Ano, mluvíme o mravencích. S příchodem jara a probouzející se přírodou je velmi časté spatřit mravence na zahradě nebo v domácnosti. A proto vám poradíme, jak se mravenců zbavit jednou provždy.

Jak odhalit mravence v domácnosti?

Mravenci na první pohled nevypadají jako nebezpečný hmyz, ale mohou přenášet různé bakterie a nemoci. Ačkoli jsou to velmi malí tvorové, problémem je, že se mohou dostat téměř kamkoli a shromažďují se ve velkých skupinách.

Kromě zahrad, kde se běžně vyskytují, je lákají také kuchyňské zbytky. Z tohoto důvodu je často najdete i v domácnosti, tedy přímo v bytě nebo domě.

shutterstock 1807388515
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak se zbavit mravenců v domě?

Chcete-li se zbavit mravenců v domě, je třeba nejprve najít jejich hnízdo. Najdete jej poměrně snadno. Jen sledujte, odkud mravenci přicházejí a kam se vracejí. Nestačí však zničit jen několik mravenců. Je třeba se zaměřit zejména na královnu. Mraveniště zmizí až po jejím zneškodnění.

V případě domácností je možné použít buď přírodní, cenově dostupnější metody, nebo chemické prostředky, které jsou o něco dražší. Pro úplné zničení mravenců budete potřebovat dávku trpělivosti a důslednosti, což vyžaduje čas.

shutterstock 1131549047
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak se zbavit mravenců v bytě?

Najít mraveniště v bytě je snazší než v domě. Ve skutečnosti se mohou nacházet i na místech v domě, která často nenavštěvujete. Stejně tak v případě bytu musíte najít hnízdo a zničit ho. Mravenci se velmi rychle rozmnožují a mohou si postavit hnízdo kdekoli. Proto je třeba jednat co nejdříve – když uvidíte prvního mravence. V opačném případě hrozí, že se přemnoží, což samozřejmě ztíží vaše úsilí.

Prevence a zamezení vzniku takových hnízd je však naprosto zásadní. Dbejte proto na důkladnou čistotu potravin a hlídejte potraviny i zbytky v papírových obalech. Jak jsme se zmínili o něco výše, mravenci se mohou dostat téměř kamkoliv. Zaměřte se zejména na sladké potraviny. Pozor však také na mouku nebo těstoviny.

Jak se zbavit mravenců, ať už v bytě, domě nebo na zahradě? Vyzkoušejte následující metody.

TIP: O tom, jak se zbavit drobného hmyzu v domácnosti, jsme vám psali tady.

shutterstock 659005297
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Přírodní způsoby odstranění mravenců

K likvidaci mravenců lze použít přírodní metody, které spočívají především v potravinách běžně se vyskytujících v domácnosti. Jedná se o jeden z levnějších a dostupnějších způsobů, jak se zbavit mravenců.

K hubení mravenců lze použít prášek do pečiva

Velmi jednoduchým a cenově dostupným řešením je použití kypřicího prášku nebo jedlé sody. S práškem do pečiva se setkáte především v domácnostech, které rády pečou sladkosti a jiné pochoutky. Jelikož je však cenově dostupný, může si ho pořídit prakticky každý. Pak jím posypte všechna místa, odkud mravenci vylézají.

shutterstock 718275058
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Uhličitan vápenatý jako hubič mravenců

Uhličitan vápenatý je chemická sloučenina známá také jako křída. Při této metodě stačí nakreslit křídou čáru na místa, odkud mravenci vnikají do vašeho domu. Tato hranice pro ně bude tvořit bariéru, kterou nepřekročí. Zajímavé však je, jak to vlastně funguje.

Někteří se domnívají, že mravenci nemají rádi uhličitan vápenatý. Jiní tvrdí, že křída ničí pachové stopy mravenců. Jak to vlastně funguje, je sporné. S jistotou však můžeme říci, že tato metoda opravdu stojí za vyzkoušení.

shutterstock 299904698
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

S citronem a pomerančem není po mravencích ani stopy

Mravenců se můžete zbavit také pomocí citronu, limetky nebo pomeranče. Protože se jedná o kyselé potraviny, které mravenci nemají rádi, jsou skvělým přírodním repelentem. Z těchto plodů lze použít buď šťávu, nebo jen slupku. Kromě toho můžete v domácnosti používat také čisticí prostředky na podlahy a nábytek s vůní citrusů.

Jak se zbavit mravenců v kuchyni?

Kuchyně je pro mravence velmi oblíbeným místem. Lákají je zejména zbytky potravin, které se zde často nacházejí.

Pro mravence jsou typické stopy, které za sebou zanechávají. Proto je snadné je odhalit, ať už v mouce, cukru, medu atd. Mějte na paměti, že všechny nádoby s potravinami musí být uzavřené a kuchyně dokonale čistá. Zablokováním přístupu zabráníte tomu, aby se v kuchyni vyskytovali mravenci. Pokud však přetrvávají, vyzkoušejte následující tipy:

shutterstock 1819230236
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Skořice odstraní mravence a zanechá příjemnou vůni

Studie ukazují, že skořice je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odstranit mravence nejen z kuchyně, ale z domácnosti obecně. Skořice obsahuje sloučeninu trans-cinnamaldehyd, která je pro mravence škodlivá.

Skořici jednoduše umístěte do blízkosti vchodu nebo do prostor s potravinami, kde se mravenci nejčastěji vyskytují. Kromě toho, že působí jako repelent, zanechá skořice ve vašem domě také nádherný pocit svěžesti.

Bylinky mohou také pomoci

Zůstaneme u silné vůně. Místo skořice můžete vyzkoušet také bylinky – konkrétně mátu peprnou. Zanechává silnou vůni, která odpuzuje i mravence. Bylinky lze používat čerstvé i sušené nebo ve formě esenciálních olejů.

Čajovníkový olej jako repelent proti mravencům

Jedním z nejúčinnějších éterických olejů, které působí proti mravencům, je tea tree olej. Také zanechává výraznou vůni, a proto funguje stejně dobře jako repelent a přírodní odpuzovač.

shutterstock 1920217457
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Každý má doma sůl a pepř

Sůl a pepř jsou nejběžnější koření, které má doma každý. Zatímco s cukrem jsou mravenci velcí kamarádi, sůl a další koření, jako je černý pepř, mletý červený pepř, česnek, hřebíček nebo chilli papričky, nemají příliš v lásce.

Proto posypte solí všechna místa, kde se mravenci vyskytují. Tím zabráníte jejich výskytu ve vaší domácnosti. Můžete také použít koření smíchané s vodou a vytvořit sprej. Ten pak stačí nastříkat na riziková místa.

Cukrová voda jako past pro mravence

Přestože je cukr pro mravence velkým lákadlem, může paradoxně přispět k jejich vymírání. Stačí si připravit cukrovou vodu a namočit do ní houbu. Protože mravenci cukru neodolají, dostanou se k houbě velmi rychle. Pak houbu prostě vyhoďte i s mravenci.

shutterstock 2137425361
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Ocet odpuzuje a ničí mravence

Dalším účinným způsobem je použití octa. Ocet má v domácnosti mnoho využití a jedním z nich je přírodní repelent. Pokud v kuchyni objevíte mravence, jednoduše smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nalijte ho na místo, kde se mravenci vyskytují. Protože ocet zanechává silnou vůni i po zaschnutí, lze jej dlouhodobě používat k odpuzování mravenců.

Lepicí páska se lepí i na mravence

Účinnou metodou odstranění mravenců z vašeho domova je také použití lepicí pásky. Tu je třeba jen položit nebo připevnit tak, aby se na ni mravenci přilepili. Stejně jako v případě houby nakonec pásku zlikvidujte.

Zubní pasta nejen na zuby, ale i proti mravencům

Zkoušeli jste někdy použít zubní pastu k hubení mravenců? Pokud víte, kde je mraveniště, stačí ho naplnit mentolovou zubní pastou. Ta je díky své výrazné vůni odpuzuje a odstraňuje z vašeho domova. Protože zubní pasta může zanechat bílé stopy, nezapomeňte je po odstranění mravenců setřít.

shutterstock 1820549987
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak zjistit přítomnost mravenců na zahradě?

Výskyt mravenců na zahradě je přirozený. Pokud se však objeví ve velkém množství a vytvoří mraveniště, může to být problém. Mravenci však mají na zahradě také důležitou úlohu – ničí jiné škůdce. Pokud vám však ničí úrodu, je ve vašem vlastním zájmu se jich zbavit.

shutterstock 1971882749
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak jednou provždy zničit mravence na zahradě?

Při hubení mravenců na zahradě je lepší použít chemické přípravky, insekticidy nebo postřiky. Pokud si mravenci vytvořili mraveniště přímo na trávníku a rozmnožují se v něm, můžete trávník nejprve posekat, mraveniště zalít vroucí vodou a poté použít chemické prostředky.

Tyto přípravky se doporučuje stříkat na mravence buď brzy ráno, nebo pozdě odpoledne, kdy jsou mravenci nejaktivnější. Odstranění mravenců ze zahrady však může být zdlouhavé. Doporučujeme proto pravidelně kontrolovat mraveniště.

Upozornění. Dbejte zvýšené opatrnosti při používání chemických látek a insekticidů proti mravencům v blízkosti vašich plodin.

shutterstock 1403215550
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Pokud jste na zahradě zaznamenali velké množství mravenců, zlikvidujte je vařící vodou. Jedná se o metodu, která proti mravencům funguje okamžitě. Nestačí však nalít vroucí vodu přímo do mraveniště.

Měli byste ho také přenést do všech dalších otvorů, ze kterých mravenci vylézají. Mraveniště se může na první pohled zdát malé, ale v podzemí je obvykle spleť cestiček a tunelů, a to doslova a do písmene.

Chemické přípravky na mravence

Pokud žádná z výše uvedených metod nezabrala, můžete vyzkoušet chemické repelenty proti mravencům. Ty obsahují různé chemické sloučeniny, které jsou pro mravence škodlivé a okamžitě je ničí. Chemické přípravky lze zakoupit ve formě spreje, postřiku nebo jako pasti či návnady.

Vždy si však pečlivě přečtěte návod k použití, protože tyto chemické postřiky mohou být škodlivé pro lidi i zvířata. Rodiče malých dětí a majitelé domácích zvířat by proto měli být obzvláště ostražití.

shutterstock 558165784
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Kávová sedlina k odstranění mravenců

Zatímco vy kávu milujete, protože vás ráno probouzí, mravenci ji nesnášejí. Kromě toho, že zanechává charakteristický zápach, obsahuje velké množství draslíku, fosforu a hořčíku, což je pro mravence škodlivé. Kávovou sedlinu však doporučujeme používat pouze na zahradě.

Věděli jste, že kávová sedlina je pro půdu výživná? Pomůže vám nejen v boji proti mravencům, ale také při pěstování plodin.

Kdy je třeba zavolat dezinsektora?

Pokud jsou vaše pokusy o odstranění mravenců z vašeho domu nebo zahrady neúspěšné a mravenci, je čas zavolat odbornou pomoc. V případě těchto problémů zavolejte dezinsektora, který vám pomůže hmyz a mravence odstranit. Jeho úkolem je nejprve lokalizovat ohnisko nákazy a prozkoumat oblast. Na ohnisko a okolí pak nanese speciální prášek, který si mravenci spletou s potravou a sami si ho odnesou do mraveniště. Protože je pro ně tento prášek škodlivý, mravenci se již neobjeví.

shutterstock 1347404405
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Mnoho lidí se domnívá, že při odstraňování mravenců je třeba zavolat deratizátora. Deratizátor vám však s mravenci nepomůže, protože se zaměřuje spíše na odstraňování škodlivých hlodavců. Oproti tomu dezinsektor vám pomůže s odstraněním a likvidací mravenců z vašeho domu, bytu a zahrady. Pokud to tedy nezvládnete sami, nebojte se využít profesionálních služeb odborníků a expertů.

Zajímavá fakta o mravencích

I když někteří lidé považují mravence za obyčejný hmyz, na závěr si o nich řekneme ještě několik zajímavostí:

 • Na světě žije více než 12 000 druhů mravenců,
 • mravenci žijící v Amazonii mají nejbolestivější žihadlo, které se dá přirovnat k zásahu kulkou,
 • mravenci jsou nejdéle žijícím hmyzem, královna druhu Pogonomyrmex Owyheei může žít až 30 let,
 • mravenec je v poměru ke své velikosti jedním z nejsilnějších tvorů, protože unese až padesátinásobek své tělesné hmotnosti,
 • mravenci žijí na všech kontinentech kromě Antarktidy,
 • mravenci nemají uši a někteří ani oči, pohybují se pouze pomocí vibrací a zanechávání feromonů,
 • mravenci žijí v koloniích, kterým se říká formikária, takže nikdy nenajdete mravence samotného,
 • pokud královna kolonie zemře, přežije kolonie mravenců jen několik měsíců,
 • v jedné kolonii je královna, dělnice a samci,
 • královna je jediným mravencem, který může klást vajíčka,
 • některé druhy mravenců umí plavat a vytvářet záchranné čluny,
 • některé studie z Harvardovy a Floridské státní univerzity zjistily, že mravenci jsou stejně staří jako dinosauři a poprvé se objevili v období křídy před 130 miliony let.

Pokud jste ve svém domě nebo na zahradě spatřili velké množství mravenců, můžete se jich zbavit některou z metod, které jsme zmínili o něco výše. Ne všechny však automaticky fungují na všechny druhy mravenců. Proto se doporučuje vyzkoušet jich několik.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...