Jak odvzdušnit radiátor a vyzrát na topnou sezónu

Topná sezóna je v plném proudu a vám přijde, že vaše radiátory nestíhají domov vyhřát? Pokud jste je před sezónou zapomněli odvzdušnit, pojďte to napravit. Jen tak bude topení hřát naplno.

Proč se topení odvzdušňuje?

Při dopouštění vody do topného systému se do oběhu dostávají také vzduchové bublinky. Ty pak způsobují, že topení nehřeje tak, jak by mělo. A vytopit si pomocí zavzdušněného topení byt na požadovanou teplotu se může pořádně prodražit.

Jak poznat zavzdušněný radiátor

Zavzdušněný radiátor poznáte snadno. Prozradí ho nerovnoměrné prohřátí, a to i v případě, že jste nastavili termostat na plný výkon. Přestože je ve spodní části radiátor horký, nahoře je maximálně vlažný. Dalším vodítkem pak bývají šplouchavé zvuky, které se z topení po zapnutí začnou ozývat.

Co budete k odvzdušnění potřebovat

Naštěstí k odvzdušnění radiátoru nepotřebujete žádné speciální vybavení za desetitisíce. Stačí pouze pořídit odvzdušňovací klíč na povolení ventilu, který seženete v železářství nebo v hobby marketech. Dále si připravte nádobu na vodu (miska, kbelík, kelímek) a hadřík, díky kterým udržíte okolí topení v suchu. A pak samozřejmě také návod, jak správně odvzdušnit radiátory, který jsme pro vás sepsali v tomto článku.

Jak často je potřeba odvzdušňovat

Pokud máte topný systém v pořádku, stačí provést odvzdušnění radiátorů každoročně před začátkem topné sezóny. Pokud nechcete nic podcenit, doporučujeme ještě zkontrolovat topení po nějakých 3 měsících od odvzdušnění, jestli vše stále funguje, jak má.

Jak odvzdušnit radiátory v rodinném domě krok za krokem

Postup, jak odvzdušnit topení v rodinném domě, není nijak náročný. Pokud máte radiátory s ventilem, zvládnete to během pár minut i sami. Poradíme vám, jak na to.

Otevřete termostaty na radiátorech a vypněte oběhové čerpadlo

Jakmile bude čerpadlo vypnuté a termostaty otevřené na nejvyšší stupeň, vyčkejte minimálně půl hodiny, než se dáte do práce. Během této doby se vzduchové bubliny nashromáždí na jednom místě a vy je budete moct všechny vypustit.

shutterstock 1859493226

Připravte si náčiní

K odvzdušnění budete potřebovat speciální odvzdušňovací klíč na otevření ventilu a nádobu na odtékající vodu, kterou přistavte pod ventil. Ten pak pro jistotu ještě omotejte hadříkem, který se postará o to, aby voda cákala co nejméně ven. Přesto je možné, že horká voda bude prskat poměrně daleko, pokud si tedy nechcete zničit zdi, raději je také zakryjte.

Začněte v přízemí

Pokud máte více pater, začněte vždy v tom nejnižším. Tedy nejprve odvzdušněte radiátory v přízemí a pak postupujte do dalších pater. Jen tak se vám povede topení zbavit vzduchu efektivně.

Uvolněte vzduchový ventil

Přichází na řadu samotné odvzdušnění. Toho docílíte tak, že ventilem (ten se nachází většinou v horní části radiátoru) budete pomocí speciálního klíče otáčet proti směru hodinových ručiček, dokud neuslyšíte syčení. Není potřeba otáčet moc, jinak by mohlo vytéct větší množství otopné vody, kterou byste museli následně dopustit.

Dejte si pozor na to, abyste se neopařili. Unikající vzduch může být horký a také se může stát, že ventilem začne unikat horká pára i voda. Ventil nechte povolený tak dlouho, dokud uslyšíte unikající vzduch. Jakmile bude ven kapat jen voda, znamená to, že všechny vzduchové bubliny jsou pryč a vy máte hotovo. Ventil proto můžete opět utáhnout.

Zkontrolujte tlak vody

Jakmile máte hotovo, můžete opět zapnout oběhové čerpadlo. Při té příležitosti rovnou zkontrolujte tlak vody topném systému. V případě, že je příliš nízký, dopusťte vodu.

Jak odvzdušnit radiátor v paneláku

Panelové a bytové domy mívají komplexní topný systém a odvzdušnit ho vyžaduje spolupráci všech partají. Topný systém je propojený skrz všechny bytové jednotky a zejména u starších paneláků bývají odvzdušňovací ventily pouze v nejvyšším patře domu.

Většinou stačí odvzdušnit jednou ročně před topnou sezónou, ale obecně by se dalo říct, že čím starší otopná soustava je, tím častěji bude odvzdušnění potřeba. Také pokud během rekonstrukce některého z bytů prochází opravou i systém topení, bude potřeba následně odvzdušňovat.

Jak odvzdušnit topení v paneláku krok za krokem:

  1. Domluvte si termín. Bez spolupráce celého domu to totiž nepůjde. Většinou se o této akci dozvíte na nástěnce nebo e-mailem.
  2. Otevřete termostaty na nejvyšší stupeň. Při otevírání termostatů postupujte od nejnižšího patra až po to nejvyšší. Jen tak se vzduch postupně posune nahoru, kde ho potřebujete.
  3. Počkejte půl hodiny. Než se vzduch dostane do horního patra, je dobré vyčkat aspoň 30 minut.
  4. Odvzdušněte. Od této chvíli můžete následovat návod na odvzdušnění, který jsme popsali pro rodinné domy. Zjednodušeně řečeno povolíte klíčem ventil a počkáte, až všechen vzduch odejde.
  5. Zkontrolujte tlak a doplňte vodu. Zjistěte, zda je tlak vody v topném okruhu dostatečný. Kdyby byl moc nízký, chybějící vodu dopusťte.

Jak odvzdušnit starý radiátor bez ventilu

Jak odvzdušnit radiátory bez ventilu většinou budete řešit jen v panelových nebo bytových domech, kde se nachází odvzdušňovací ventily jen v horním patře. Postup jsme popsali v předchozím odstavci.

shutterstock 120830329

Co když odvzdušnění nepomohlo?

Pokud jste následovali návod, mělo by topení fungovat správně. V případě, že byste měli pocit, že problém stále přetrvává, zkuste celý proces zopakovat. Kdyby ani to nevedlo k nápravě, zavolejte raději odborníka, který odhalí příčinu a topení opraví.

Někdy může být problém v nižším proudění vody, které nedokáže vzduch z radiátoru vytlačit vzhůru. Problematický ale také může být špatný sklon topení, který zapříčiní to, že se v radiátorech stále drží určité množství vzduchu, které nejde z ventilu vypustit.

Právě odborník vám pomůže posoudit váš problém a navrhnout řešení. Někdy může být náprava snadná, jindy je potřeba staré radiátory vyměnit za nové, které mívají automatický odvzdušňovací ventil.

Pravidelná údržba je základ

Pravidelné odvzdušnění před topnou sezónou by neměla být jediná péče o radiátory. Jako jakákoli jiná část domácnosti, i topení se časem opotřebovává a může se objevovat koroze, která bez povšimnutí povede k proděravění materiálu. Proto radiátor prohlédněte a případné odlupující se nebo zrezavělá místa ošetřete a natřete.

Také nezapomeňte pravidelně kontrolovat, jestli topení nekape. Kapky by vám mohly nenávratně zničit podlahu nebo zeď. Kapající radiátor nejčastěji způsobuje netěsnící ventil, za kterým většinou stojí rez. Pokud tedy nestačilo pouhé dotažení odvzdušňovacího ventilu, povolejte si na pomoc topenáře, který se postará o nápravu.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...