Jak pěstovat borůvky? Vše, co potřebujete vědět!

Ještě před několika lety nebylo pěstování borůvek v naší oblasti tak rozšířené jako například jahody, maliny, hrozny nebo jiné „tradičnější“ bobuloviny. Ve skutečnosti je jejich péče často poznamenána předsudky, že jsou příliš náročné na pěstování. Přitom stačí dodržovat jen několik zásad – například správnou zásaditost půdy, v případě borůvek spíše „kyselost“. Nároky na pěstování pak nejsou tak velké. V následujících řádcích vám poradíme, jak pěstovat borůvky.

Borůvky – bobule plné zdraví

Borůvky (Vaccinium corymbosum) obsahují řadu zdraví prospěšných vitaminů a antioxidantů. To je jeden z důvodů, proč se jejich pěstování u nás v posledních letech tolik rozšířilo.

Skvělá chuť

Borůvky jsou známé svou podmanivou chutí. Jejich plody jsou obecně označovány jako „sladké“. Abyste si udělali představu, musíte borůvky ochutnat. Než si však najdete svého favorita, budete jich pravděpodobně muset vyzkoušet více. Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum) má několik odrůd, které se od sebe liší nejen chutí, ale také velikostí a zráním plodů.

shutterstock 191954015
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Bohatá sklizeň

Pokud borůvkám vytvoříte správné podmínky, odmění se vám skutečně bohatou úrodou. Za sezónu můžete sklidit 5–6 kg bobulí z jednoho keře. V některých případech až 10 kg. Zralé plody se obvykle objevují přibližně 6 a více let po výsadbě.

Jak pěstovat borůvky?

Pěstování kanadských borůvek (Vaccinium corymbosum) pro vás nejspíš začne nákupem v zahradnictví, na trhu apod. Domácí množení borůvek u nás není příliš populární. Za pár eur si dnes můžete kdekoli koupit mladý keř, který viditelně vyroste už za rok.

Náš tip: Když se rozhodnete koupit borůvky, kupte si alespoň dva keříky dvou různých odrůd. Je to proto, že většina odrůd potřebuje k opylení přítomnost jiné odrůdy. Některé z nich jsou částečně samosprašné, ale právě přítomnost jiné odrůdy zvýší jejich výnos.

shutterstock 383635150
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Sázení borůvek

Kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum) se obvykle prodávají jako sazenice v kontejnerech. Domů si tak odnesete keř s kompletním kořenovým balem. To znamená, že ji můžete vysadit prakticky kdykoli během roku. Tím, že při výsadbě nemanipulujete s kořenovým systémem, rostlina víceméně nepozná, že byla zasazena.

Přesto je nejvhodnější doba pro výsadbu borůvek jaro nebo podzim. Zakoupené keře doporučujeme zalévat několik dní před výsadbou.

shutterstock 1739274092
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Základem je kyselá půda pro borůvky

Pokud jde o samotnou výsadbu, máte několik možností. Všechny však mají společného jmenovatele – borůvkám je třeba poskytnout kyselou půdu s pH 3,5 až 4,5. Toho lze dosáhnout buď smícháním vhodného zahradního substrátu s rašelinou nebo dokonce pískem, nebo si jej můžete pořídit hotový v zahradnictví.

Pozor! Borůvky se s vápníkem nekamarádí. Vyhněte se substrátům i hnojivům obsahujícím vápník.

Výběr vhodného místa

Pěstitelé borůvek jsou v této otázce poněkud rozděleni. Zatímco někteří tvrdí, že borůvky potřebují celodenní slunce, jiní se domnívají, že ideální pro borůvky je polostín, tedy slunce pouze v první polovině dne.

shutterstock 1192870126
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Rozhodnutí, kam borůvky zasadit, proto ponecháme na vás. Neměli byste je však vysazovat v blízkosti betonových zdí a obrubníků. Beton zvyšuje alkalitu půdy.

Na druhou stranu můžete tento problém vyřešit výsadbou do kontejnerů nebo květináčů, kterou popíšeme o něco níže.

Vzdálenost keřů od sebe

Než začnete sázet borůvky, vyznačte si přesně místa, kam budete kopat jamky pro výsadbu. Měly by být od sebe vzdáleny zhruba 1,5 m. Dospělý keř může dorůst výšky až 2 m. Nerozhazujte je však po zahradách. Lepšího opylení dosáhnete, pokud keřům vymezíte pásy nebo záhony.

shutterstock 715447618
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Příprava jámy

Samotná jáma pro jeden borůvkový keř by měla mít průměr přibližně 1 m a hloubku asi 50 cm. Doporučujeme vysypat dno pískem nebo jemným štěrkem, abyste zajistili lepší odvodnění v případě, že kořeny rostliny přetečou. Celý otvor však musí být vyložen vhodnou plastovou fólií, což je nesmírně důležité.

Proč? Pokud se rozhodnete vysadit borůvky volně do vykopané jámy, je nepravděpodobné, že by i přidaná kyselá půda nebo pravidelné hnojení byly dlouhodobě dostačující. Keř by se mohl uchytit a chvíli i plodit, ale časem by se půda začala stále více mísit s okolní půdou. Jednoduše by se stávala stále více zásaditou, což borůvkám neprospívá. Proto se do jamky dává výše zmíněná fólie – aby se kyselá půda nemísila s okolní půdou.

Umístění kra do jámy

Při samotném sázení je důležitým předpokladem pro správnou výsadbu hloubka, do které je krab do jamky umístěn. Doporučujeme, abyste borůvky nesázeli příliš hluboko.

Nejlepší způsob, jak to udělat, je odtlačit od stonku v nádobě. Nikdy ji nezapouštějte hlouběji do půdy. Je to proto, že čerstvě vysazený keř má po výsadbě tendenci mírně klesat. Proto je sázejte o něco výše.

shutterstock 1639346782
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Přihrnutí

Po umístění keře do jamky můžete kolem stonku navršit borovicovou kůru nebo jehličí, které nejenže pomáhá okysličovat půdu, ale také chrání borůvku před větrem, vysycháním, teplem a mrazem.

Fixace

Po výsadbě doporučujeme borůvky zafixovat – ideálně na několika místech. Vzhledem k tomu, že kořenový systém je velmi mělký, měly by být kůly umístěny mimo kořenový systém. Aby nebyl narušen.

shutterstock 1858117510
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Zálivka

Nakonec nezapomeňte čerstvě vysazené borůvky vydatně zalít. Borůvky jsou známé tím, že milují vlhké prostředí. Ale o tom si povíme o něco později.

TIP: Kromě bylinek si můžete na zahradě vypěstovat i bylinkovou zahrádku. Sepsali jsme vám k tomu článek tady.

Tip pro pěstování borůvek v nádobách a květináčích

Jak jsme již naznačili v předchozích řádcích, borůvky (Vaccinium corymbosum) nemusíte sázet jen volně do půdy nebo do jamky vyložené igelitem. Řešením jsou také kontejnery a květináče. Poradíme vám, jak pěstovat tykvovité rostliny v nádobách a květináčích.

Borůvky pěstované na balkonech

Věděli jste, že k pěstování borůvek nepotřebujete zahradu ani záhon? Stačí velký květináč, který lze umístit například na balkon nebo terasu. Květináč však musí mít možnost odvádět přebytečnou vodu zespodu. Vítaná je také vrstva písku nebo jemného štěrku na dně květináče.

shutterstock 373872508
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Úskalí takového pěstování však spočívá v přezimování borůvek. Ačkoli je známo, že borůvky odolávají vysokým mrazům (některé až do minus 40 stupňů Celsia), jejich mělký kořenový systém je ve volně stojících květináčích a jiných nádobách více vystaven mrazu.

Řešením může být přiměřená vrstva borové kůry, jehličí nebo rašeliny, která poskytne určitou ochranu před mrazem. Na zimu se však vyplatí celou nádobu do něčeho zabalit – například do pytloviny nebo juty.

Pozor! Borůvky však nepřenášejte dovnitř ani do sklepa. Jsou přirozeně zvyklé na chladné počasí.

Pěstování borůvek v nádobách zapuštěných do půdy

Mnohem účinnějším způsobem výsadby borůvek než do jamky vyložené igelitem se zdá být jejich umístění do nádob zapuštěných do půdy. Jak na to?

shutterstock 1446643556
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM
  • Použijte co největší nádobu. Skvělou volbou mohou být například objemné plastové kbelíky od fasády nebo barvy.
  • Na dně kbelíku vyvrtejte otvory pro odtok vody.
  • Dno vyložte pískem nebo jemným štěrkem.
  • Umístěte nádobu do předem připraveného otvoru, naplňte ji vhodným substrátem a srolujte ji.

Při tomto způsobu výsadby borůvek absolutně nepoznáte, že jsou umístěny v nádobách. Naopak vkusně zapadnou do zahrady nebo záhonu. A co je nejdůležitější, mnohem snadněji udržíte kyselost půdy. Časem se nesmísí s okolní půdou.

Nezapomeňte: Mějte na paměti, že čím menší nádobu zvolíte, tím menší borůvkový keř můžete v budoucnu očekávat. Borůvce se bude dařit, poroste, ale jakmile kořeny úměrně „přerostou“ objem nádoby, růst borůvky se zastaví. Proto doporučujeme vybírat opravdu co největší kontejnery.

shutterstock 1362330752
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Péče o borůvky

Pokud borůvkám vytvoříte správné podmínky již při výsadbě, budou nároky na péči méně náročné. Základem je pravidelná zálivka, občasné hnojení a sezónní prořezávání.

Zalévání borůvek

Při pěstování borůvek je nutná pravidelná zálivka. Pro borůvky je vhodné vlhké prostředí. Proto byste je měli zalévat dvakrát denně, zejména v horkých letních měsících. V žádném případě je však nezalévejte příliš. Vyžadují vlhkou půdu, ale ne přemokřenou.

Proto je vhodné kolem jejich stonků umístit kůru, jehličí nebo rašelinu, aby se vlhkost postupně uvolňovala do kořenového systému.

Hnojení borůvek

Hnojení lze provádět například na podzim, ale nejlépe na jaře nebo těsně před jarem – ve vegetačním období. Pokud nechcete do borůvek přidávat zbytečné chemikálie, můžete zvolit přírodní hnojiva. Vhodné pH půdy však můžete udržovat i pravidelným rozsypáváním kůry, jehličí nebo rašeliny kolem stonků.

shutterstock 626103812
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Stříhání borůvek

Stejně jako hnojení je i řez borůvek nutný v předjarním období, kdy již nehrozí silné mrazy. Názory odborníků na způsob stříhání borůvek se v některých ohledech liší.

Zatímco někteří zastávají názor, že mladé keře není třeba prořezávat nebo stačí odstranit pouze poškozené výhony, jiní radí, že je třeba prořezávat i mladé keře – pro podporu růstu.

shutterstock 2094155149
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jde o to, že řez v prvních dvou letech může také sloužit k podpoře růstu. K tomu je třeba odstranit i některé výhonky květních pupenů. Veškerá energie a výživa se pak soustředí na růst – nikoli na plody.

Obecně však platí, že výhony směřující do keře by měly být zkráceny. Tím získáte potřebné světlo. Samozřejmě byste měli odstranit holé, degenerované a poškozené dřevo a všechny výhony směřující k zemi.

Nezapomeňte: Pravidelné prořezávání borůvek zajistí pěkné velké plody. Pokud prořezávání zanedbáte, může jich být více, ale budou mnohem menší. Proto se prořezávání borůvek opravdu vyplatí.

Nemoci

Výhodou borůvek je, že je nemoci obvykle obcházejí. Můžete se však setkat s hnědými nebo žlutými listy, které jsou obvykle známkou špatné půdy nebo nesprávného zavlažování. V takových případech doporučujeme upravit pH půdy a pravidelně zalévat (nedoporučuje se přelévat).

shutterstock 683444611
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Škůdci

Škůdci, kterými jsou v případě borůvek spíše ptáci, jsou na tom podstatně hůře. Na dozrávajících plodech si rádi pochutnávají ptáci. Pokud borůvky dostatečně nezabezpečíte, nezbude vám z bohaté úrody nic.

V době zralosti plodů doporučujeme jednotlivé keře zakrýt sítí, abyste odradili ptáky od náletů. Stejně účinné mohou být i podomácku vyrobené dřevěné klece s pletivem nebo sítí. Keřům to na kráse nepřidá, ale budete se moci těšit z plodů, které vyprodukujete.

shutterstock 1457177390
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Sběr

Při pěstování borůvek se setkáte také se sklizní, která probíhá v závislosti na jednotlivých odrůdách. Zatímco některé bobule dozrávají již v červnu, jiné dosahují své nejlepší chuti až v září. Vzhledem k tomu se pěstitelům doporučuje sázet borůvky různých odrůd současně. Kromě lepšího nasazení plodů se tím také prodlouží období sklizně.

shutterstock 146906339
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Zpracování

Při zpracování se fantazii meze nekladou. Borůvky můžete uvařit, udělat z nich džem, zmrazit je nebo si na nich prostě jen tak pochutnat. A borůvky v koláči jsou také vynikající.

shutterstock 680425852
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Nejznámější odrůdy borůvek

Odrůdy borůvek, které jsou dnes volně k dostání jako sazenice v různých zahradnictvích, se nazývají kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum). Od evropských, které rostou volně v našich lesích, se liší velikostí bobulí i jejich zbarvením.

Zatímco menší evropské borůvky mají fialovou barvu nejen na slupce, ale i na dužině, velké kanadské borůvky mají fialovou barvu pouze na povrchu.

shutterstock 1192870099
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Na závěr vám přinášíme několik tipů na oblíbené druhy a odrůdy borůvek.

Rané borůvky jsou:

  • Duke blueberry
  • Patriot borůvka
  • Borůvka Bluetta
  • Northland Blueberry

Středně rané borůvky jsou:

  • Blueberry Bluegold
  • Borůvka Bluecrop
  • Blueberry Nelson
  • Blueberry Bluegray

Pozdní borůvky jsou:

  • Berkeley blueberry
  • Darrow blueberry
  • Chandler blueberry
  • Blueberry Elizabeth
shutterstock 147690128
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Po přečtení předchozích řádků byste již měli vědět vše podstatné o tom, jak pěstovat borůvky. Nyní vám nezbývá nic jiného než se do toho pustit s chutí a nadšením. Čeká vás spousta zábavy.

Tak hodně štěstí a spoustu sladkých borůvkových plodů!

Čtěte dál!

Zveme vás na 15. ročník veletrhu FOR DECOR & HOME, který nabídne velkolepé vánoční expozice

15. ročník kontraktačně-prodejního veletrhu dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového...

Jak udělat sushi

Sushi. Japonské jídlo. Pokrme určený jednak pro setkávání lidí, jednak ke...

Jak udělat ohniště na zahradě

Ohniště na zahradě není jen o ohni. Je to zdroj tepla,...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...