Jak postupovat při výběru dřezu do kuchyně?

U kuchyňského dřezu každý, kdo si doma připravuje jídlo, tráví velké množství času. Pokud je tato část kuchyňské linky vymyšlena neprakticky, kazí radost z vaření a pouze zdržuje. Právě to je ten důvod, proč se vám vyplatí podívat se na několik skvělých rad, díky kterým vám bude dřez sloužit na jedničku.

Kuchyňský dřez nepatří mezi věci, které by v rámci bydlení vzbuzovali emoce a rozruch. V drtivé většině případů nad jeho výběrem lidé zdlouhavě nepřemýšlí, což je docela paradox. Dřez budete používat každý den. Pomáhá s mytím nádobí, omýváním potravin i vařením, kdy do něj odkládáte jednotlivé nádoby. Ke všemu je neustále na očích a zásadně ovlivňuje vzhled kuchyňské linky. Výběr dřezu s sebou přináší řadu otázek od vhodného materiálu až po rozměry. Podívejte se, jak postupovat.

Granitový dřez Praha
Granitový dřez Praha

Nenechte se přemluvit linkou

Kuchyňský dřez bývá zpravidla součástí kuchyňské linky. Brouzdáte-li ve vodách levnějších sestav, bývá dřez právě ta součást, u které je šetření na materiálu znát nejvíce. Pokud už nyní vidíte, že na dřez zůstalo v lince málo místa, případně není možné ho snadno vyměnit, nenechávejte se linkou přemluvit.

Opačným případem je zakoupení linky bez dřezu. Zde skutečně nemusíte mít obavy z toho, že by se vám nepodařilo sehnat pasující a designově vhodný kousek. Nabídka dřezů na českém trhu je příkladně široká.

Set Blanco 43225_06 ELON XL 8 S bílá 520497 + FELISA-S bílá 520340
Set Blanco 43225_06 ELON XL 8 S bílá 520497 + FELISA-S bílá 520340

Dostupné varianty a tvary

Při pohledu na nabídku dokážete rozpoznat několik variant a tvarů, ze kterých máte na výběr. Pokud jde o řešení, může se jednat o samostatný dřez, dřez s odkapávací deskou a dvojřez, který je maximálně vhodný pro domácnosti bez myčky. Na jedné straně máte teplou vodu se saponátem, na druhé nádobí už jen oplachujete.

Avizovaná varianta s odkapávací deskou se zase hodí tam, kde potřebujete mít prostor na odložení nádobí, případně klidně na horký hrnec či plech s buchtami. Jinými slovy pouze samostatný dřez počítá s tím, že máte kolem dostatek prostoru a nejste až tak aktivní kuchař.

Pokud jde o tvar, běžně narazíte na kulaté a hranaté dřezy. I zde je třeba být na pozoru. Tvar dřezu zásadně ovlivňuje to, co se do něj vede, jak se bude umývat a jak stylově zapadne do vašeho bydlení. Aktuálně jsou v kurzu hranaté dřezy větších rozměrů, které vám umožňují umývat pohodlně i velké hrnce. Jejich nevýhodou je mírně složitější mytí, protože z rohů se vám zbytky nečistot budou dostávat hůře.

Kuchyňský dřez single žulový kulatý černý
Kuchyňský dřez single žulový kulatý černý

Jednoznačným doporučením pro výběr a instalaci dřezu je sázka na modely se zapuštěnou hranou. Když hrana vystupuje nad úroveň pracovní desky, je jen otázkou času, kdy se kolem hrany začnou soustředit různé drobečky, nečistoty a zbytky jídla. Zapuštěná hrana je tak příkladně praktická a umožňuje vám nepořádek smést snadno utěrkou z linky přímo do dřezu.

Pozor na tenký plech

Jakmile máte jasno v rozměrech, variantě a tvaru, je na programu výběr materiálu. Nepřekvapivě patří mezi nejlevnější a nejrozšířenější nerezové provedení. Mezi jeho silné stránky patří odolnost, univerzální vzhled a snadná údržba. Stačí houbička, trošku mycího prostředku a je hotovo. Vyleštit ho však k dokonalosti a bez fleků od vody není tak jednoduché.

Je dobré upozornit na to, že nerez dokáže vydržet opravdu velmi dlouho. Chemické přípravky mu nedělají žádné problémy. Jeho design vás nepřestane bavit, navíc na trhu jsou k dispozici i nerezové dřezy s různou povrchovou úpravou. Textury vypadají na dřezu velmi dobře, populární je kartáčované provedení. Chcete-li si pořídit opravdového držáka, koukejte na tloušťku plechu, která by měla být alespoň kolem 1 mm. Tenoučký plech je hlučný, vibruje a nedokáže pořádně držet baterii.

photo 1545060894 7e7f4895450f e1548152632551

Keramika je elegantní, ale drahá

Zájem o keramické dřezy v posledních několika letech roste. Není se čemu divit, stylové či rustikální kuchyně si o keramiku a bílou glazuru vyloženě říkají. Kromě elegantního vzhledu je výhodou odolnost proti nečistotám, teplu a chemikáliím. Výjimečné jsou také tvary. Vedle výše zmíněné klasiky narazíte na různé ovály, květiny a asymetrická řešení. Nevýhodou tak zůstává vyšší pořizovací cena. Za eleganci a nadčasovost se zkrátka platí. K dispozici jsou jak lesklé, tak matné varianty.

to e1548152821210

Jsou granitové dřezy nejlepší?

Synonymem luxusu a vysoké odolnosti se během několika posledních let staly granitové dřezy. Ty jsou opravdu trendy a nejčastěji na ně narazíte ve stylových kuchyních s moderním designem. Mezi jejich plusy patří vysoká odolnost, hygiena a minimální nároky na údržbu. Vypadají stále čistě, protože na nich nejsou vidět zaschlé kapičky vody.

Jde-li o odolnost, někdo dokonce tvrdí, že granit vám vydrží celý život. A lze tomu věřit! Granitové dřezy jsou vyrobeny z rozdrceného kamene, akrylátového pojiva a barviva. Nemusíte mít obavy z usazování nečistot, poškrábání a odření povrchu. Na trhu najdete příkladně dlouhý zástup různých barevných variant. Nevýhodou je tak vyšší hmotnost dřezu a jeho cena, kterou však považujte za investici na opravdu hodně dlouhou dobu.

Granitový dřez Sevilla
Granitový dřez Sevilla

Nebo se rozhodnete pro kompozit?

Zajímavou alternativou granitu jsou kompozitní dřezy. Ty jsou vyrobeny ze speciálního materiálu SMC (sheet moulding composite). Mezi výhody patří teplotní stálost, odolnost a sympatická cena. Dalo by se říci, že kompozit je kvalitou a odolností mezi nerezem a granitem. To však nic nemění na tom, že se jedná o volbu pro ty, kteří chtějí při nákupu šetřit a počítají s kratší životností.

Tak už máte představu o tom, jaký dřez vám bude v kuchyni dělat radost?

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...