Jak prát záclony, aby byly i po letech jako nové

Rozlučte se se zašedlými nebo zažloutlými záclonami. Se správnou péčí budou bílé i po letech. Poradíme vám, jak se o ně starat, abyste jim navrátili jas a neponičili je.

Záclony jsou oblíbený dekorativní prvek v interiéru, který změkčí přímé sluneční světlo, dodá domovu útulnost a také vás ochrání před pohledy kolemjdoucích. Stejně jako jakýkoli jiný textil, i záclony potřebují čas od času vyčistit, aby byly stále dekorativní i funkční. A právě tomu, jak vyprat záclony, se budeme v článku věnovat.

Jak často prát záclony?

Jaký je ideální interval pro praní záclon? Abyste měli na oknech stále krásně bílé záclony, bude stačit praní dvakrát ročně jako součást jarního a vánočního úklidu. Samozřejmě ale také záleží na prostředí, ve kterém žijete, i na místnosti, ve které máte záclony pověšené.

Pokud totiž bydlíte v prašném prostředí, případně doma kouříte, bude usazování prachu a nečistot probíhat mnohem rychleji a lepší bude praní jednou za tři měsíce. To samé platí pro záclony, které máte v kuchyni, kde čelí kromě prachu také mastnotě a pachům, které do tkaniny nasáknou.

Jak se perou záclony krok za krokem

Vyprat záclony není sice žádná věda, ale má svoje specifika, která se vyplatí nepodcenit. Záclony jsou vyrobené z jemných materiálů a nevhodnou péčí byste je také mohli nenávratně poškodit. Co tedy při praní záclon neopomenout?

Záclony na praní nejprve připravte

Záclony sundejte z oken až těsně před praním. V případě, že jsou hodně zaprášené, vyklepejte z nich prach z balkonu nebo okna. Teď je potřeba odstranit všechny plastové a kovové části, jako jsou různé háčky a podobně, které by mohly při praní látku potrhat.

Jemné záclony, které by se mohly poškodit o buben, případně se při praní zamotat, vložte do prací síťky na jemné prádlo, případně do povlaku na polštář. Před vložením je ale vždy nejprve složte. Pokud byste je tam dali bez ladu a skladu, vyndali byste je z pračky zmačkané.

Odmočit nebo ne?

Pokud jsou záclony výrazně znečištěné, nejlépe uděláte, když je necháte odmočit. Podle míry znečištění stačí buď pár minut, případně pak není na škodu pořádné odmočení přes noc. Na odmočení je můžete ponořit do lavoru nebo vany se studenou vodou. Do vody rozmíchejte trochu prostředku na praní a nechte potřebnou dobu působit. Při odmáčení také zkontrolujte, jestli na záclonách nenajdete zašlé fleky. Ty je dobré trochu promnout v rukách, aby se lépe uvolnily.

Jak na praní v pračce

Většina materiálů záclon dovoluje praní v pračce. Vždy se ale raději ujistěte podle uvedených symbolů údržby. Při praní záclon většinou stačí dodržet jen několik pravidel:

  1. Volte šetrný program. Nové pračky mívají speciální program na praní záclon. Případně lze zvolit program na vlnu nebo jemné prádlo.
  2. Použijte jemný prací prostředek. Chybu neuděláte s pracím prostředkem pro jemné prádlo nebo pracím prostředkem na záclony. Určitě je lepší volit tekutý prostředek, který se snadno rozpustí a nezůstane nabalený v záclonách. Pro zašedlé nebo zažloutlé záclony pak zvolte prostředek s bělicím účinkem.
  3. Perte ideálně na 30 °C. Některé materiály dovolují praní až na 40 °C, pro většinu záclon je ale bezpečná teplota 30 °C, kterou není potřeba překračovat. Určitě volte spíš kratší programy. Doporučujeme vyhnout se delším úsporným programům, které způsobí větší pomačkání záclon.
  4. Buben pračky nepřeplňujte. Do klasické pračky s objemem bubnu 5 kg se bez problémů vejde záclona o rozměru okolo 20 metrů čtverečních. Nemusíte ovšem měřit rozlohu svých záclon, stačí, když buben naplníte maximálně do poloviny. Záclony perte vždy samostatně a nepřidávejte k nim jiný textil.
  5. Ždímejte co nejméně. Ždímání může záclony pomačkat a jemnější materiály i poškodit. Úplně nejlépe uděláte, když zvolíte co nejkratší dobu ždímání (některé programy mívají i jen okolo 10 až 15 sekund) a zvolíte jemné odstřeďování na maximálně 400 otáček za minutu. Takto stihne odtéct voda, která by jinak odkapávala ze záclon, ale zároveň se tkanina nepomačká.
  6. Záclony nikdy nesušte v sušičce. Záclony jsou z jemné tkaniny, která na vzduchu rychle uschne sama. Sušička by je mohla nenávratně zdeformovat. Pokud ze záclon i přes vyždímání (nebo pokud je perete ručně) teče voda, nechte je odkapat na sušáku na prádlo.

Jak prát záclony ručně

Ruční praní záclon není od praní v pračce tolik odlišné. Ani tady ale nedoporučujeme překročit teplotu 30 stupňů. Tato teplota je nižší než teplota našeho těla, voda tak bude pocitově chladná. Jakmile by vás hřála, víte, že je potřeba ubrat. Do vody přidejte jemný mycí prostředek a šetrně tkaninu promněte. Jakmile budete mít pocit, že jsou záclony vyprané, vodu vylijte a nalijte čistou, ve které je ještě vymácháte dočista. Záclony nikdy neždímejte, jen z nich jemně vymačkejte vodu a nechte je odkapat na sušáku, který dáte do vany nebo sprchového koutu. Nejlepší pak je samozřejmě možnost pověsit záclony ven.

shutterstock 1113816410

Omyjte ostatní části oken

Zatímco se záclony perou v pračce, je čas umýt okna a garnýže. Mokrým hadříkem s jemným saponátem omyjte tyče, na kterých visí záclony a nezapomeňte ani na kroužky, kterými jsou připevněné. Vyplatí se také utřít parapet a případně vysát pavučiny.

Musí se záclony před věšením žehlit?

Když záclony jen jemně vyždímáte, není nutné je ve většině případů žehlit. Narovnají se totiž vlastní vahou. Pověsit je ale musíte okamžitě po vyndání z pračky. Spousta materiálů je pro žehlení navíc nevhodná a je to tedy jediná možná varianta. Pokud máte záclony z materiálu, který žehlení dovoluje, žehlete je pouze na nízkou teplotu, a to ideálně ještě vlhké, abyste si ušetřili práci.

Jak prát různé typy záclon

Jak prát záclony z žakáru

Žakárové záclony jsou nejběžnější typ záclon, se kterým se v domácnostech setkáte. Stačí je tedy prát podle návodu výše a budou zářivě bíle i po letech.

Jak prát provázkové záclony

Provázkové záclony vypadají elegantně, ovšem při nesprávné údržbě by se mohly zamotat. Proto na nich před praním udělejte nejprve na několika místech uzel, který podrží jednotlivé provázky pohromadě. Zauzlované záclony ještě vložte do síťky na praní prádla a pak až teprve do pračky.

TIP: Jestliže máte barevné provázkové záclony, je postup stejný, jen pro praní zvolte prostředek na barevné prádlo.

Jak prát voálové záclony

Moderní voálové záclony jsou na údržbu poměrně nenáročné. Prát je můžete úplně stejně jako klasické záclony. Zatímco hladké voály a organzy je dobré lehce přežehlit na nízkou teplotu, krešované voály by se žehlením mohly zničit.

Jak prát záclony s olůvkem

U některých typů záclon se setkáte se zátěžovým olůvkem, díky kterému je záclona krásně vypnutá. Takové záclony je lepší prát spíš ručně. Záclonu po vyprání nechte okapat a na okno ji zpět pověste, jakmile z ní přestane vykapávat voda.

Jak vybělit zašedlé nebo zažloutlé záclony

Jak vybělit záclony od kouře nebo starší záclony, které už ztratily svou přirozeně bílou barvu? Vyberte si z několika způsobů bělení.

Prostředky na bělení záclon

Úplně nejjednodušeji záclony vybělíte tak, že do pračky přidáte přípravek na bělení záclon. Dávkování najdete vždy na obalu, takže neuděláte chybu.

Solný roztok

Pokud chcete záclony bělit přírodněji, můžete zvolit například babskou radu, která doporučuje vytvořit solný roztok, kdy na 3 litry vody přijde 1 lžíce soli. V roztoku je nechte odmočit a následně vyperte.

Prášek do pečiva

Napusťte lavor nebo vanu vodou a nasypte do ní 4 až 5 sáčků prášku do pečiva. V této lázni nechte záclonu pár hodin odmočit a pak ji vyperte.

Jedlá soda

Pro bělení záclon také můžete použít jedlou sodu v poměru 10 litrů vody na 500 gramů sody. V sodě je nechte máchat minimálně hodinu, pak je vyperte ještě s pracím prostředkem.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku funguje jako slabé bělidlo. Do pračky přidejte celou lahvičku peroxidu a vyperte podle výše napsaného návodu.

Mýdlo s jelenem

Bělicí sílu jádrového mýdla znaly už naše babičky. A funguje stále. Pro vybělení zašlých záclon použijte jednu kostku jelena na 10 litrů vody. Aby se mýdlo lépe rozpustilo, doporučujeme nastrouhat ho na hrubém struhadle.

Ocet

Na bělení funguje také ocet. Na 10 litrů vody přidejte 25 lžic vinného nebo kvasného octa a nechte záclony odpočívat několik hodin. Pokud nebudete prát záclony ručně, můžete ocet přidat rovnou do bubnu před praním.

Inkoust

Zní to poněkud paradoxně, ale na vybělení záclon by měl pomoct modrý inkoust. Nečekejte ovšem vybělení v pravém smyslu slova, jedná se tady spíš o optický klam. Do posledního cyklu máchání přidávejte inkoust po kapkách tak, aby byla voda jen lehce modrá. V případě, že inkoustu použijete moc, záclony vám zmodrají.

Aspirin

Mezi oblíbené babské rady na bělení záclon patří použití Aspirinu. Nechte ve vodě rozpustit přibližně 5 tablet a záclony v roztoku před praním odmočte.

Praktické tipy závěrem

Abyste si praní záclon co nejvíce zjednodušili, vyplatí se dodržet následujících pár bodů: 

  • Pravidelně doma vysávejte a utírejte prach, aby se nemohl vířit a usazovat v záclonách a závěsech. Zejména pokud jste alergici nebo astmatici, měla by to být naprostá samozřejmost.
  • Vyperte záclony ideálně ještě dřív, než na nich bude viditelná špína. Čím špinavější záclony budou, tím je praní náročnější.
  • Záclony perte častěji, pokud máte domácí mazlíčky. V případě, že se vám často o záclony a závěsy otírají, zvolte takovou délku, aby na ně nedosáhly.
  • Doporučujeme prát záclony a závěsy ve stejný den. V pračce je ale perte odděleně, protože vyžadují rozdílnou péči.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...