Jak rychle a levně zútulnit terasu?

Sníte už nějaký ten pátek o vlastní terase u domečku, ještě nikdy jste si ale tenhle sen nesplnili? Tu nebyl čas, tu peníze, tu jste měli něco jiného na práci, tu chyběla chuť se do něčeho pouštět. Nejvyšší čas to napravit, s našimi tipy to zvládnete rychle a levně.

Terasa je útulné místo

Kde jinde lenošit s knížkou v ruce, kde jinde popíjet čaj, kde jinde se scházet s rodinou a přáteli během letních tropických dnů a večerů? No jasně, na terase! Že ji nemáte nebo vlastně ano, ale není vhodná k nějakému vysedávání? Pojďte to změnit. Vždyť terasa má tolik využití!

Co by na terase nemělo chybět?

Terasu můžeme označit za takový malý venkovní obývací pokoj, ve kterém si během letních dnů vychutnáme šálek ranní nebo odpolední kávy, během volných dnů tam můžeme obědvat i večeřet, užívat si čerstvého vzduchu. Jak by taková ideální terasa mohla vypadat?

Tip číslo jedna: Bez podlahy to nepůjde

Od podlahy se odvíjí celkový design terasy. S ohledem na snadnou údržbu mnozí volí dlažbu, pak jsou ale nepříjemně překvapení tím, jak ji sluneční žár dokáže rozpálit. Mnohem lepší volbou je dřevo, konkrétně dřevěné dlaždice, terasová prkna nebo různé rošty. 

shutterstock 2019446513 1
Zdroj: Shutterstock.com

Víte, že na terasu si můžete pořídit i nějaký pěkný koberec nebo imitaci trávy?

Tip číslo dva: Vyberte si ten pravý nábytek

Kdo sedí, ten vyhrál. Terasa je místem relaxu a odpočinku, proto na ní nesmí chybět ani dobře vybraný nábytek doplněný o polštáře, deky, podsedáky apod. Když přijde na výběr nábytku na terasu, určitě nevsadíte na ten, který máte v interiéru, ale dáte přednost odolným materiálům. 

  • Plast je cenově dostupný, jeho životnost ale většinou moc nepotěší.
  • Dobře vypadá kov, který i dlouho vydrží a jen tak ho něco nepoškodí.
  • Perfektně vypadá nábytek ze dřeva. Už jen pohled na něj zahřeje u srdce.

Víte, že originálním doplňkem na terasu jsou i sedací vaky, které přímo vybízí k tomu, abyste se na ně pohodlně uvelebili a užívali si čerstvého vzduchu?

Tip číslo tři: Zkuste terasu zastínit

Aby vám na terase bylo příjemně i během parních letních dnů, je na místě terasu zastínit. Slunečník je sice fajn, ale pokryje jen část terasy, co ten zbytek? Možností jsou markýzy nebo zahradní altán s bočnicemi, případně pergola.

Náš tip: Když dobře vyberete zastínění, ochráníte tím i svoje soukromí? Kdo by se chtěl vystavovat na odiv sousedům, když jen tak leží na lehátku třeba v plavkách?

shutterstock 1912366399 1
Zdroj: Shutterstock.com

Tip číslo čtyři: A co takhle gril?

K létu a posezení na terase grilování neodmyslitelně patří, gril tak je jasnou investicí. Vybírat můžete mezi plynovým a elektrickým grilem, tak grilem na dřevěné uhlí. Pro jaký se rozhodnout? 

  • Gril na dřevěné uhlí je klasika, která nikdy nezklame. Ne všichni mu ale přijdou na chuť. Při rozpalování se z grilu kouří, popel je třeba vysypat a zlikvidovat.  
  • Plynové grily v poslední době rostou na popularitě, jejich použití je snadné, příprava jídla rychlá a zdravá. Nesmíte se ale bát manipulace s propan-butanovými lahvemi. Plynový gril je okamžitým zdrojem tepla, na trhu je k mání v několika velikostech a s trochou šikovnosti se v některých dá i udit.
  • Elektrický gril můžete použít i doma, své využití tak najde i v zimě. Je spolehlivý, jídlo připraví rychle a snadno, neodskakují z něj uhlíky, je ale třeba přístup k elektrické síti.
shutterstock 753792145
Zdroj: Shutterstock.com

Tip číslo pět: Vsaďte na zeleň

Co by to bylo za terasu, kdyby na ní chyběla zeleň, která prostor zútulní a zase vás o další kousek přiblíží k přírodě? Vsadit můžete na stálezelené i kvetoucí rostliny, stejně tak na bylinky, které krásně voní.

Tip číslo šest: Nepodceňujte ani osvětlení

Možná si myslíte, že je jedno, jaké světlo na terasu umístíte, ale opak je pravdou. I na osvětlení záleží. Jak jinak byste na sebe chtěli s ostatními vidět? Lucerničky a solární světla se zase postarají o příjemnou atmosféru. Víte, že venkovní osvětlení musí být odolné vůči vniknutí vody i prachu? 

Náš tip: Vsaďte na venkovní LED svítidla, která ve srovnání s klasickými žárovkami ušetří na energii, potěší i dlouhou životností, a navíc svítí hned a naplno.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...