Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší čas velké množství látky. Celý život je učení a jednotlivé triky, jak si informace rychleji osvojit, se vám tak budou hodit v každém případě. Tento článek vám prozradí, jak funguje paměť, co vám může pomoci k lepšímu zapamatování si věcí a kde čerpat informace, které vám rozšíří zábavnou formou obzory.
Když se učíte, je potřeba si jednotlivé informace pamatovat dlouhodobě. K tomu je zapotřebí, abyste se na samotný proces učení a vštěpování informací podívali trochu systematicky a také s nadhledem. Jaké existují metody učení, co vám může pomoci lépe pochopit látku a jak si učení vlastně zpříjemnit? Připravte se s námi na příjimačky, maturitu nebo státnice.
Jak dobře nám funguje paměť?
Než přejdeme k jednotlivým bodům, je dobré si na začátek něco povědět o tom, co to paměť je a jak funguje. Paměť není jen jedna, existuje několik druhů. Paměť prospektivní nám připomíná, že máme něco udělat. Retrospektivní paměť nám zase připomíná věci, které se staly v minulosti. Díky implicitní paměti zase umíme některé naučené činnosti úplně automaticky, aniž bychom o nich přemýšleli. Je to třeba zavazování tkaniček bot. Sémantickou paměť pak nejčastěji používáme pro zapamatování si věcí do školy.
Jaké jsou fáze zapamatování?
Můžeme říct, že proces zapamatování probíhá ve 3 fázích.
- kódování
- úschova
- vybavení
První fáze je kódování, kdy si informace nejdříve musíme dostat do hlavy. Abychom správně informace přijali a zapamatovali si je, je třeba o nich dále přemýšlet, zpracovat je, pochopit je, hledat souvislosti, hierarchii, strukturu.
Druhá fáze zapamatování si je úschova, během které se nám naučené informace mohou přesunout z krátkodobé paměti do dlouhodobé. K největší úschově informací dochází během spánku. Pokud tak chcete podpořit, abyste si naučené informace opravdu dlouhodobě zapamatovali, spěte dostatečně. Stejně prospěšné jsou minimálně 60 minutové šlofíky během dne, které vám pomohou lépe si vštípit do hlavy to, co jste se před usnutím učili.
Poslední fází je vybavení, kdy si na základě otázek vybavujeme informace. Abychom si na ně vzpomněli, musíme aktivovat mozková spojení, která s danou informací přímo souvisejí. Čím více takových spojení najdeme, tím je větší šance, že na ni nezapomeneme. Mozek funguje na principu asociací a informace si mezi sebou propojuje. Právě tenhle bod nám může s učením výrazně pomoci.
Pokud se učíte povrchově a bez propojení jednotlivých bodů, pak se informace sice ukládají do mozku, ale samostatně, bez výraznějších asociací. Tak nám může dělat problém si vzpomenout. Čím více spojení naopak k dané látce vede, tím lépe si dokážete vzpomenout.
Zapomínání je také součást procesu
Kromě naučení se nových poznatků ale musíme zmínit i další fázi, která však s učením také souvisí. Je to zapomínání. Máte pocit, že v hlavě toho moc neudržíte? Inu, opravdu většinou nabyté informace poměrně rychle zapomínáme. Z experimentů Hermanna Ebinghause z roku 1885 vyplývá, že už po 1 hodině učení zapomenete až 44 % naučených informací. Po jednom dni učení množství naučené látky klesne na 30 %.
Jak funguje zapomínání? Možná by se zdálo, že informace tak nějak odplují na obláčku a už se k vám nevrátí. Omyl. Ony ve vaší hlavě stále jsou, jen už k nim nemáte přístup, protože aktivní spojení pomocí propojení a asociací, se vytratilo.
10 tipů jak se efektivně a nejlépe učit
Učit se, učit se, učit se? Staré známé pořekadlo v sobě sice skrývá nutnost usilí a práce, důležité ale je, jak na to. Když se učíte správně, zapamatujete si mnohem více informací a nutíte svůj mozek k častějšímu přemýšlení. Zkrátka ho trénujete. A to se vám vyplatí nejen pro aktuální látku, ale i pro učení, které se plánujete nabiflovat do budoucna.
V tomto článku jsme si připravili také 10 tipů, které vám pomohou efektivně a lépe se učit. Můžete je využít každý den, stejně tak vám pomohou k tomu, aby se nová informace u vás zabydlela delší dobu a uložila se do dlouhodobé paměti.
Jak se učit?
Správná organizace je klíč
Na začátek je třeba mít plán. Jen tak odněkud začít se vám totiž nemusí vyplatit. Je potřeba vědět, jaký objem učiva je před vámi, kdy máte co odevzdat, který den se koná zkouška, co je potřeba mezitím zařídit, doplnit. Udělejte si na učení rozvrh podobně jako ve škole.
Chaos ve studiu je totiž chaos v hlavě. Vždycky. Zaznamenejte si všechny důležité termíny, které vás ve škole (a jinde) čekají. Dejte si dohromady seznam otázek a osnovu učiva, abyste vůbec věděli, odkud začít a co všechno je před vámi. Jednotlivé úkoly si sepište v přehledném seznamu. Raději si je kouskujte na více částí, aby vás objem jednotlivých bodů nevyděsil. Klíčem k úspěchu je také správné načasování. Nenechávejte učení na poslední chvíli.
- Vytvořte si studijní plán, ve kterém budete mít specifikované, kolik času na jaký předmět/otázku budete potřebovat.
- K časovému rozvrhu mějte i nějakou rezervu navíc. Bude se vám hodit.
- Nezapomeňte si vyhradit čas i na odpočinek, stejně tak na opakování učiva, abyste si jej vštípili.
Aktivní učení
Mezi nejúspěšnější metody učení bývá tzv. učení aktivní. Pokud se učíte, pak je velká pravděpodobnost, že se učíte pasivně – otevřete si poznámky nebo knihy a čtete, zvýrazňujete, přepisujete a děláte si poznámky. Tento způsob je velmi častý, nicméně není tak úspěšný jak by se mohlo zdát.
Oproti tomu aktivní učení pomůže dostat informace do hlavy rychleji a také zábavněji. Spočívá v aktivním zapojení se do procesu učení se formou kartiček, myšlenkových map, samotestování a podobně. To, co se učíte, musíte chápat.
Pokud se učíte aktivně, pak nutíte svůj mozek, aby více přemýšlel, spokojoval si informace a lépe si je uchovával v paměti.
Lépe látku pochopíte, pokud si budete pokládat otázky:
- Proč je to takhle?
- S čím to souvisí?
- Jak by to fungovalo v praxi?
- K čemu se to dá přirovnat?
- Jak vysvětlit dané téma pětiletému dítěti?
Jídlo a pití
Podpořit soustředění a učení můžete i vhodnou stravou. Když se vyhnete alkoholu a nezdravým polotovarům, budete se cítit o poznání lépe. Pro dostatek energie a lepší paměť jsou vhodné ovoce, oříšky a ryby. Nejen během zkouškového se můžete cítit lépe po doplňcích stravy. Omega 3 mastné kyseliny zlepšují funkci mozku, pro menší stres vám zase pomůže hořčík.
- Sacharidy, zejména cukry, jsou pro energii klíčové. Doplňujte je ale s mírou a vyhýbejte se jednoduchým cukrům ve větším množství, zejména ve sladkých limonádách, energických nápojích a podobně.
- Při učení můžete využít kvalitní hořkou čokoládu, která je plná antioxidantů, stimuluje produkci endorfinů a dodá vám energii.
- Dodržuje pitný režim. Vhodný je kvalitní zelený čaj a voda.
TIP: Nestíháte? Připravte si zdravé svačiny s předstihem, aby vás během učícího dne nic nezdržovalo.
Poslouchejte hudbu
A ne tak ledajakou. Samozřejmě, záleží hodně individuálně, co se vám líbí a u čeho se můžete snadno soustředit. Pokud to sami ozkoušené nemáte, zkuste pro začátek instrumentální skladby, které jsou vhodné na soustředění. Na Spotify nebo na Youtube najdete spoustu playlistů na Deep focus (hluboké soustředění).
Spánek
Spánek nám pomáhá lépe si uchovat věci v dlouhodobé paměti. Učit se celou noc před zkouškou tak není úplně nejvhodnější způsob zapamatování si věcí.
Pokud jsme nevyspaní, pak častěji děláme chyby, jsme méně produktivní a moc nám to také nemyslí. Podle různých výzkumů navíc jedinci, kteří se učí noc před zkouškou, mají až o 40 % horší výsledky.
TIP: Jak usnout rychle? Napsali jsme vám o tom článek.
Spánek zkrátka zlepšuje paměť a pomáhá nám s pamětí. Stejně tak pokud máte pocit, že už do sebe více informací nedostate, jděte si zdřímnout. Resetuje se vám krátkodobá paměť, a zapamatujete si daleko více.
Multitasking se vám nevyplatí
Příliš mnoho myšlenek vám může zahltit hlavu. Možná se vám zdá, že dělat více věcí najednou je efektivnější a pomůže vám ušetřit čas. Není tomu tak. Je vědecky dokázáno, že člověk se dokáže soustředit vždy jen na jednu vědomou činnost. Pokud se nejedná o automatickou činnost (jízda autem, na kole, čištění zubů), pak to, že děláme více věcí najednou, v podstatě znamená, že mezi jednotlivými věcmi přepínáme. Pozornost ale dostane vždycky jenom jedna z nich. Nedokážeme sledovat televizi a psát si s kamarádkou. Nebo ano – ale vždycky se soustředíme jen na jednu z věcí a druhou nevnímáme.
Sebemenší přepnutí pozornosti stačí k tomu, aby se nám produktivita snížila. Když si vyhradíte čas na učení, věnujte se výhradě učení. Vypněte si notifikace na mobilu, nenechávejte zaplou televizi, nepřeklikávejte z jedné stránky na druhou. Váš mozek vám bude vděčný.
Přestávky
Nikdo se nedokáže soustředit celý den na jednu činnost. Je třeba si mezi jednotlivými učícími bloky dělat pravidelně přestávky, abyste načerpali dost energie na další látku.
Ideální interval je zhruba 25 až 30 minut učení a 5 minut přestávky. Právě přestávky jsou pro efektivní učení velmi důležité. Váš mozek totiž dokáže zpracovat jen určité množství informací. Pak je třeba si odpočinout. Během přestávky nedělejte nic psychicky náročného. Projděte se, dejte si kávu, čaj, nadýchejte se čerstvého vzduchu.
Metody učení
Existují různé metody učení, jak si učivo lépe zafixovat do paměti. Mezi jednu z nejúčinnějších metod je učení se průběžně, ne až před zkouškou. Dlouhodobé učení vám pomůže látku si lépe vštípit a pochopit.
Různé výzkumy také ukázaly, že je lepší učit se na různých místech. Na odlišných místech je pro mozek jiný kontext, díky čemuž si látku lépe zapamatujete. Pestřejší kontext vede k většímu zapamatování. Měli byste proto místa obměňovat.
Mezi časté metody učení patří čtení. Víte ale, že efektivnější je čtení nahlas? Nové informace totiž nepřijímáte pouze očima, ale i ušima. Když si tak u čtení budete opakovat nahlas, do paměti si to uložíte daleko lépe. Časem třeba zjistíte, že vám vyhovují i další metody – třeba při učení rádi chodíte po pokoji sem a tam.
Pomůcky a aplikace
Ačkoliv s sebou internet a sociální sítě nesou mnohá negativa, stejně tak nám mohou pomoci v učení se každý den. Existuje celá řada pomůcek, aplikací, podcastů a kurzů, které jsou dostupnější než dřív a často za zlomek ceny. Mrkněte jen na maličkou výseč toho, co nám internet v edukační sféře nabízí:
- On-line kurzy – Na internetu najdete nespočet on-line kurzů na nejrůznější témata. Můžete si vybrat oblast, ve které se chcete zlepšit a dohledat si kurzy placené nebo zdarma. Pustit si je pak můžete kdykoliv. Nové informace navíc přichází každý den, on-line kurzy vás tak budou držet v obraze. Najít ten správný kurz můžete třeba na Seduo.cz, Kurzyproradost.cz, Digiskills.cz a další.
- Knihy – Jste-li fanouškem knih, pak vás jistě potěší navazující literatura k danému tématu. Ať už se jedná o povinnou četbu, populárně naučnou literaturu nebo publicistiku, pomůže vám rozšířit obzory, zlepšit gramatiku i slovní zásobu. Mezi oblíbené nakladatelství populárně-naučných knih patří třeba Melvil nebo Universum.
- Dokumenty – Dané téma můžete lépe pochopit i z dobře zpracovaného dokumentu. Mezi oblíbené pořady na Netflixu patří třeba Záhady lidské mysli, Naše planeta, Historie pro začátečníky a další.
- Edukativní videa na youtube – Na Youtube najdete vše od jednoduše vysvětlených infografik po vysokoškolské přednášky nebo výklady literárních děl. Kdo hledá, najde. Angličtinu vám pomůže zlepšit bezkonkurenční kanál Broni Sobotky, na jednotlivé předměty můžete využít kanály jednotlivých univerzit nebo městkých knihoven, odlehčenou formou vám jednotlivá témata můžet představit kanál Jirka vysvětluje věci, rozbor literárních děl najdete na kanálu Na potítku. Pro širší kontext jsou užitečné přednášky TedX… Najdete toho zkrátka dost a dost.
- Podcasty a audioknihy – Kromě videí a dokumentů můžete poslouchat podcasty nebo audioknihy. Využijete tak čas třeba při běhání, chůzi nebo při cestách vlakem.
- Aplikace – V češtině existuje spousta aplikací, které vám pomohou vštípit si témata během dlouhé cesty autobusem nebo při čekání na tramvaj. Záleží, co budete chtít studovat. Česká gramatika vám pomůže s češtinou, Duolingo s jazyky, Forrest se soustředěním, FlashCards maker s učením slovíček a další.
Uzpůsobte si prostředí
Než se začnete učit, připravte si svůj učící prostor, abyste se v něm cítili dobře a komfortně. Ukliďte si, pokud vás nepořádek rozrušuje, vyvětrejte, dobře se vyspěte. Připravte si všechny pomůcky, knihy, zvýrazňovače, papíry a otázky.
Prostředí dokáže totiž výrazně podpořit produktivitu. Pozorujte, kde vám to nejlépe jde a jaké prostředí je pro vás dostatečně motivující. Někomu vyhovuje učení se doma, jiný dává přednost tiché společnosti v knihovně.
Základem je dostatek čerstvého vzduchu a světla. Dejte z dosahu pryč všechno, co by vás mohlo rozptylovat. I na světle záleží, a to platí dvojnásob, pokud se učíte v noci, nebo během večera, kdy je brzy tma. Maximálně se snažte využít přirozené světlo. Co se týče umělého zdroje osvětlení, vybírejte takové, které má otočnou hlavu, a kterým můžete volně manipulovat. Investujte do kvalitních LED zářivek, které budou svítit konzistentně, a budou mít správnou barvu světla. Pro soustředění je nejlepším odstínem jasné bílé světlo, které aktivuje vaši pozornost (hodnota chromatičnosti by se měla pohybovat od 4000 do 6000K). Pro odpočinek a relaxaci pak volte odstín světla teplejší, ve žlutých tónech.
Pomohl vám tento článek ve vašem učícím procesu? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích!