Jak se obléknout na pohovor: oblečení pro různé typy pohovorů

Výběr správného oblečení na pohovor může být někdy více stresující než samotný pohovor. První dojem je důležitý, proto byste měli zvolit oblečení, které vám sluší a odpovídá stylu společnosti. V tomto článku vám přinášíme užitečné tipy a rady, jak se obléknout na pracovní pohovor, abyste vypadali co nejlépe a dodržovali etiketu.

shutterstock 1378191401

Oblečení na pohovor pro ženy

Ať už se účastníte pohovoru ve firmě, nebo se ucházíte o práci v neformálním prostředí, první dojem, k němuž patří i oblékání, je opravdu důležitý. Zde je několik tipů, jak se na pohovor obléknout.

Formální prostředí

Pokud se chystáte na formální pracovní pohovor v profesionálním obchodním prostředí, držte se konzervativnějšího oblečení.

Kalhotový kostým

Skvělou volbou je kalhotový kostým. Stejně vhodné jsou však i šaty a sako v klasické barvě, jako je šedá, černá, krémová nebo námořnická modř.

Sukně a halenka

Dobrá je také kombinace sukně s jednobarevnou halenkou. Pokud se rozhodnete pro sukni, ujistěte se, že je dlouhá alespoň po kolena. Den před pohovorem se ujistěte, že je vaše oblečení čisté a vyžehlené.

Boty s uzavřenou špičkou

Oblečení doplňte elegantními botami s uzavřenou špičkou. Vhodné jsou například uzavřené lodičky nebo mokasíny, které by měly být dokonale vyčištěné.

Doplňky

Při výběru doplňků se držte minimalismu. Vyberte si například jednoduché náušnice nebo elegantní hodinky. Vyvarujte se příliš velkých šperků nebo křiklavých barev a vzorů.

Vyhněte se tomuto

Vyhněte se výstřednímu nebo příliš ležérnímu oblečení. Vyberte si jednoduché oblečení, ve kterém budete vypadat profesionálně a sebevědomě. Je důležité, abyste neodváděli pozornost tazatele od své kvalifikace a dovedností.

Neformální prostředí

Pro pracovní pohovor v neformálním prostředí zvolte neformální oblečení.

Košile a halenky

Skvělou volbou je košile nebo halenka s límečkem v kombinaci s kalhotami a uzavřenými botami. Oblečení doplňte sakem nebo kardiganem a jemnými zlatými nebo stříbrnými šperky. Ujistěte se, že je vaše oblečení čisté a vyžehlené.

Úprava vlasů a make-up

Před pohovorem si upravte vlasy. Pokud se líčíte, zvolte decentní make-up, který nepřitahuje příliš pozornosti. Při neformálním pohovoru byste se měli přizpůsobit firemní kultuře, ale přitom působit profesionálně a zodpovědně.

Vyhněte se tomuto

Ani v tomto případě není ideální volbou výstřední nebo ležérní oblečení, mezi které patří roztrhané džíny nebo žabky. Vyhněte se také výrazným barvám.

shutterstock 1184389591

Oblečení na pohovor pro muže

Ať už se ucházíte o jakoukoli práci, měli byste vždy vypadat čistě a upraveně. Zde je několik tipů, jak se oblékat na pohovor ve formálním i neformálním prostředí.

Formální prostředí

Pokud se potřebujete připravit na pracovní pohovor v profesionálním prostředí, zvolte formální oblečení.

Oblek a kravata

Nejlepší volbou je oblek s kravatou, který ukazuje, že pohovor myslíte opravdu vážně. Zvažte oblek tmavé barvy, například tmavě modré nebo černé. Kombinujte je s klasickou světlou košilí. Je dobré vyhnout se příliš odvážnému oblečení a módním výstřelkům. Den nebo dva předem se ujistěte, že je vaše oblečení čisté a vyžehlené.

Společenská obuv

Vyberte si elegantní kožené boty a ujistěte se, že jsou vyleštěné. Vyhněte se ležérní obuvi, jako jsou sandály nebo tenisky. Pokud si s sebou berete životopis nebo jiné dokumenty, uložte je do elegantní aktovky.

Úprava vlasů, vousů a bradky

V neposlední řadě byste neměli zapomínat na péči o vlasy, vousy a bradku. Vlasy by měly být čisté a upravené. Vousy a knír si můžete oholit nebo zastřihnout. Pozornost věnujte také svým nehtům. Před pohovorem si je upravte, vyčistěte a případně upravte pilníkem.

Neformální prostředí

Při pracovním pohovoru v neformálním prostředí byste se měli snažit obléknout tak, abyste společnosti ukázali, že pohovor myslíte vážně.

Kalhoty a košile

Dobrou volbou jsou kalhoty, košile s límečkem a uzavřené boty. Oblečení můžete doplnit také bundou nebo kabátem. Dbejte na detaily, jako jsou upravené vlasy, nehty a čisté oblečení.

Vyhněte se tomuto

Vyhněte se neformálnímu oblečení, jako jsou šortky, sandály nebo trička s potiskem. Džíny jsou přijatelné, pokud jsou v dobrém stavu a nejsou příliš těsné ani příliš volné. Rozhodně však nenoste džíny s dírami.

Náš tip: Pokud váháte, co si na pracovní pohovor vzít na sebe, zkuste před pohovorem kontaktovat firmu a zjistit, jaký dress code od vás očekává.

shutterstock 397384153

Co si obléct na online pohovor

Pro online pracovní pohovory platí stejné zásady oblékání jako pro osobní pohovory. Oblečte si oblečení, které je vhodné pro danou pozici a pracovní prostředí. Udělejte to i v případě, že se jedná o pohovor z domova.

Před online pohovorem se ujistěte, že jste si vybrali vhodné zázemí. Pozadí i oblečení by měly vypadat profesionálně. Ujistěte se, že v pozadí nejsou žádná zvířata, lidé, rozptýlené předměty ani jiné rušivé prvky.

shutterstock 1678229824

Závěrečné tipy

Na závěr vám přinášíme několik tipů, jak se připravit na pohovor a udělat skvělý první dojem.

  • S dostatečným předstihem se ujistěte, že máte čisté a vyžehlené oblečení.
  • Večer před pohovorem si vyleštěte boty.
  • Pokud máte hodně piercingů, zvažte v závislosti na typu pohovoru ponechání některých šperků doma.
  • Stejně tak zvažte překrytí tetování.
  • Nikdy nechoďte na pohovor se žvýkačkou v puse.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...