Jak se připravit na Vánoce 2022?

Chcete prožít klidné Vánoce s rodinou a v přítomnosti svých blízkých? Včasné plánování a přípravy na svátky vám pomohou vše zvládnout s lehkostí a přehledem, takže budete mít více času na příjemné chvíle s rodinou. Nenechávejte všechny povinnosti na poslední chvíli. V tomto článku vám poradíme, jak se připravit na Vánoce, aby byly opravdu šťastné, radostné a klidné.

shutterstock 2223079881

Kdy jsou Vánoce?

Vánoční období neoficiálně začíná na začátku adventu, čtyři týdny před Štědrým dnem. Vánoční atmosféru tak můžete pocítit již koncem listopadu. Vánoce však oficiálně trvají jen tři dny. Začínají na Štědrý den 24. prosince. Toto datum vychází v roce 2022 na sobotu. Je to jeden z nejoblíbenějších svátků mnoha rodin nejen v České republice, ale i po celém světě.

Ve většině českých domácností je zvykem společně povečeřet na Štědrý den a rozbalit vánoční dárky. Po Štědrém dnu následuje první a druhý svátek vánoční. Tyto svátky připadají každoročně na 25. a 26. prosince. Tyto dva dny jsou ze zákona také oficiálními svátky, a proto musí být všechny obchody v tyto dny zavřené. Mnoho obchodů je však otevřeno i na Štědrý den, ale většinou jen dopoledne.

shutterstock 735446296

Kdy začít s vánočním pečením?

Co by to bylo za Vánoce bez tradičního vánočního cukroví? Vánoční pečení je zábavné a rozzáří celý byt. Nenechávejte však vánoční pečení na poslední chvíli, abyste se vyhnuli stresu. Doba, kdy začnete péct vánoční cukroví, závisí do značné míry na tom, jak je plánujete skladovat. Pokud plánujete sušenky uchovávat při pokojové teplotě, je nejlepší je připravit asi 2 týdny předem.

Přizpůsobte dobu pečení svému harmonogramu. Někteří lidé mohou upřednostňovat pečení měsíc předem, jiní však mohou dát přednost pečení v posledním adventním týdnu. Záleží také na typu cukroví, které se chystáte péct. Perníčky potřebují alespoň 2 týdny, aby změkly. Cukroví, které nejlépe chutná čerstvé, je nejlepší připravit několik dní před Štědrým dnem.

shutterstock 1851866218

Některé zkušené hospodyňky doporučují přidat do nádoby, ve které skladujete vánoční cukroví, kousky jablka. To by mohlo urychlit změknutí perníčků, díky čemuž budou také voňavější a chutnější.

Pokud chcete perníčky nebo jiné vánoční cukroví zmrazit, ujistěte se, že se před zabalením do nádoby ochladily na pokojovou teplotu. Po vychladnutí sušenky naskládejte do nádoby, kterou můžete dát do mrazáku. Sušenky oddělte pečicím papírem, aby se neslepily. Nádobu pevně uzavřete a nezapomeňte ji označit datem.

Pak stačí cukroví vyndat z mrazáku a před podáváním ho nechat několik hodin rozmrazit. Pokud si chcete vánoční cukroví připravit předem a ne na poslední chvíli, zamražení je skvělý způsob, jak ho udržet čerstvé.

shutterstock 1856432821 1

Jak vyzdobit byt na Vánoce?

Pokud se chcete vyhnout hektickým Vánocům, nenechávejte vánoční výzdobu na poslední chvíli. Zdobení vánočního stromečku nebo výroba dekorací je pro mnoho lidí oblíbenou vánoční činností. Vánoční atmosféru můžete vytvořit pomocí malých světýlek, vánočního věnce a papírových ozdob. Samozřejmě nesmí chybět ani zmíněný vánoční stromek.

Vánoční stromeček

Vánoce jsou neodmyslitelně spjaty se stromečkem. Vždyť co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromku? Mnozí z nás si to ani nedokážou představit. Některé rodiny zdobí vánoční stromeček na začátku adventu, jiné rodiny tuto zábavnou činnost odkládají až na poslední dny před Štědrým dnem.

Záleží jen na vás, jaké barvy si pro svůj vánoční stromek vyberete. Doporučujeme však sladit dekorace s interiérem. Skvělého estetického výsledku dosáhnete výběrem ozdob ve stejném odstínu, který se již nachází ve vašem interiéru. Pokud máte v obývacím pokoji polštáře ve vínové barvě, nebojte se tuto barvu použít i na vánočním stromku.

Trendy ve zdobení stromečku jsou různé. Vzhledem ke klimatickým změnám se doporučuje zvolit umělý vánoční stromek. Nemá sice tak krásnou vůni jako živý, ale je šetrnější k životnímu prostředí a vydrží několik let. Kromě toho můžete vůni borovice nebo jedle snadno nahradit esenciálními oleji.

Dalším trendem je návrat k tradicím. Pokud se vám to hodí do interiéru, ozdobte si vánoční stromek ručně vyrobenými ozdobami, sušeným ovocem a perníčky. V následujícím článku vám vysvětlíme, jak usušit pomeranče, které můžete použít i na ozdobení vánočního stromku.

Pokud chcete, aby váš vánoční stromek vypadal luxusně a ne tradičně, použijte k jeho ozdobení spoustu stuh a vánočních ozdob v podobě velkých květin. Vánoční květiny v podobě vánočních růží nebo klasických růží jsou letos opět v kurzu. Velké mašle dodají vašemu vánočnímu stromku luxusní nádech. Ozdobte jimi konce větví.

shutterstock 161696162

Vánoční věnec

Během vánočních příprav nezapomeňte na vánoční věnec. Vánoční věnce vypadají skvěle nejen venku na vchodových dveřích, ale také v interiéru. Výběr barvy a velikosti je na vás. Pokud chcete upoutat pozornost sousedů a kolemjdoucích ve vaší ulici, zvolte mohutnější věnec s výraznými barvami. Živý věnec vypadá realističtěji, ale výhodou umělého věnce je, že vydrží několik let.

Pokud máte dostatek času a chuti tvořit, proč si s rodinou nevyrobit vánoční věnec inspirovaný přírodou? Jedná se o skvělou vánoční aktivitu, která zabaví dospělé i děti. Vydejte se na procházku do lesa, sbírejte šišky a spadané větvičky. Nasbírejte si jehličí a přečtěte si tento návod na výrobu vánočního věnce:

Budeme potřebovat:

 • pěnový základ věnec,
 • jehličí,
 • lepící pistoli,
 • ozdoby (sušené ovoce, vánoční ozdoby, šišky, eukalyptus).

Postup:

Nejprve si připravíme prostor pro práci. Je nutné pracovat na pevném a rovném povrchu, který nám poskytne dostatek prostoru pro práci. Ideální je například jídelní stůl. Přikryjte ho starým prostěradlem nebo ubrusem, abyste ho ochránili před poškozením.

Začněte zapichovat jehličí do základny věnce. Jehličí provlékejte kolem celého věnce, dokud se pěnový základ zcela neztratí.

Po přípravě základu můžeme začít lepit ozdoby. K tomu použijeme lepicí pistoli. Na celý věnec začněte lepit plátky sušeného ovoce, šišky, květiny a drobné vánoční ozdoby.

shutterstock 723037762

Vánoční světla

Zavěste několik světel na různá místa v bytě, abyste vytvořili vánoční atmosféru. Připevněte vánoční osvětlení na horní část stěn, oken nebo nad postel. Zavěste několik světel do místnosti, kde budete během svátků trávit nejvíce času, a použijte toto tlumené osvětlení místo stropních světel.

Papírové ozdoby

Vyrobte si s rodinou a dětmi vlastní papírové ozdoby. Můžete použít barevný papír v odstínech typických pro Vánoce, jako je červená, zlatá, zelená a vínová. K výrobě sněhových vloček použijte klasický bílý papír. Na internetu najdete spoustu nápadů a inspirace na výrobu vánočních dekorací z papíru.

Vystřihnout můžete například sněhuláky, vánoční koule, chaloupky nebo anděly. Je to skvělá aktivita pro děti, ale užijí si ji i dospělí. Papírové ozdoby pak můžete použít k výzdobě oken, dětského pokoje, poliček nebo třeba k výrobě girland.

shutterstock 140402800

Jak usušit pomeranče na Vánoce?

Sušené pomeranče rozzáří váš byt a umocní vánoční atmosféru. Můžete je použít jako dekoraci na vánoční stromek, na výrobu věnců, k ozdobení vánočního stolu nebo k dekoraci jídla. Je to jeden z největších trendů letošních Vánoc. Sušení pomerančů není nic složitého a my vám nyní vysvětlíme, jak na to.

Budeme potřebovat:

 • pomeranče,
 • ostrý nůž,
 • troubu s roštem.

Postup:

Nejprve vyjměte rošt z trouby. Předehřejte troubu na 120 °C. Mezitím nakrájejte pomeranče na přibližně 2 cm silná kolečka. Pomeranče položte na mřížku, vložte je do trouby a pečte při 120 °C asi 2 až 3 hodiny nebo dokud nejsou zcela suché. Po vysušení vyjměte mřížku s pomeranči z trouby a nechte je zcela vychladnout.

Tento postup můžete použít i na jiné ovoce, například citrony, limetky nebo jablka. Pokud se sušené ovoce nechystáte ihned použít, je dobré ho skladovat ve vzduchotěsné nádobě.

Girlanda ze sušených pomerančů

Ze sušených pomerančů můžete vyrobit vánoční girlandu. Vezměte obyčejný provázek, větvičky jehličí, sušené pomeranče a celé skořicové tyčinky. Sušenými pomeranči provlékněte provázek a připevněte k němu jehličí a skořici. Vznikne tak pěkný věnec, kterým můžete ozdobit dveře, okna nebo stěny svého domova.

shutterstock 1243823413

Vánoční věnec ze sušených pomerančů

Dalším skvělým způsobem využití sušených pomerančů je výroba vánočního věnce. Můžete se držet minimalismu a kombinovat sušené pomeranče jen s čekankou. Samotné pomeranče mají výraznou barvu, takže dosáhnete pěkného efektu. Pokud chcete, můžete na věnec přidat také malé vánoční koule, ručně vyráběné ozdoby, zvonečky nebo jiné sušené ovoce. Jako základ doporučujeme použít přírodní materiál. Nezapomeňte, že vaše představivost není nijak omezena.

Balení vánočních dárků

Buďte letos při balení dárků šetrnější k životnímu prostředí. Sušené pomeranče můžete použít jako alternativu k umělým dekoracím na dárky. Zabalte vánoční dárky do klasického hnědého balicího papíru, převažte je provázkem a připevněte sušené pomeranče. Můžete také přidat větvičku z jehličnatého stromu nebo milý vzkaz.

Nenechávejte nákup dárků na poslední chvíli

Pokud se chcete vyhnout stresu během svátků, začněte nakupovat vánoční dárky pro své blízké co nejdříve. Několik dní před Vánocemi budete mít plné ruce práce s nákupem potravin a přípravou štědrovečerní večeře. Sestavení seznamu vám může pomoci při plánování a nákupu vánočních dárků.

Napište si na papír jména svých blízkých, které chcete na Vánoce obdarovat. Pak se zamyslete nad tím, co by tato osoba mohla chtít. Napište si své nápady ke jménu konkrétní osoby, a až budete mít seznam hotový, vydejte se na nákupy. Tímto způsobem se ujistíte, že jste na nikoho nebo na nic nezapomněli, takže se nebudete muset vracet do obchodu. Abychom vám výběr dárku usnadnili, přinášíme vám inspiraci.

shutterstock 2221774397

Vánoční dárky pro ženu:

 • dárkové balení s přírodní kosmetikou,
 • pohodlné domácí oblečení,
 • župan,
 • noční košile nebo pyžamo,
 • pletená šála,
 • bezdrátová sluchátka,
 • deníček,
 • sada na ruční práce,
 • voňavá svíčka,
 • jemný řetízek,
 • minimalistické naušnice,
 • kvalitní pletený svetr.

Vánoční dárky pro muže:

 • smart hodinky,
 • grilovací set,
 • kosmetický balíček,
 • kniha,
 • golfová taška,
 • luxusní pero,
 • tenisky,
 • palubní kamera do auta,
 • pohodlné tepláky,
 • skleničky na whisky.

Pokud potřebujete inspiraci na dárky pro děti, nejjednodušší je požádat je, aby napsaly seznam přání pro Ježíška. Jedná se o zábavnou činnost, která děti baví. Ušetří vám také čas, který byste jinak strávili vymýšlením dárků.

shutterstock 2215979155

Použijte kalendář

Prosinec a období Vánoc je často časově náročné. Chcete-li mít rovnováhu, organizaci a klid, začněte si včas zapisovat všechny své závazky a schůzky do diáře nebo kalendáře. Zapisujte si vše od vánočních večírků přes školní akce, rodinná setkání až po nákupy. Pokud máte doma školáky, nezapomeňte si poznamenat, kdy mají děti prázdniny a kdy mají slavnostní vystoupení. Zapisování vám ušetří čas, stres a navíc na nic nezapomenete.

Naplánujte si rozpočet

Než začnete hromadně nakupovat vánoční ozdoby, dárky a stromeček, sestavte si rozpočet. Udělejte si seznam všeho, co budete potřebovat. Zahrňte jídlo, výzdobu, dárky nebo výlety. Zjistěte, kolik a kde budete muset utratit, a vše si zapište. Díky tomu budete mít lepší představu o tom, jak o Vánocích hospodařit s penězi a jaké dárky si můžete dovolit koupit. Nemusíte se tohoto rozpočtu striktně držet, ale určitě vám pomůže získat přehled nebo zabránit nadměrnému utrácení.

shutterstock 2215377575

Vyhledejte si recepty

Pečení a vaření si naplánujte předem. Vyhledejte si v knihách, osobních poznámkách nebo na internetu recepty, které byste mohli letos použít. Udělejte to co nejdříve, abyste se před Vánocemi mohli rovnou pustit do pečení a vaření. Skvělou inspiraci můžete najít na blozích s recepty nebo se zeptat rodiny a přátel na recepty. Jakmile najdete recepty, sepište si seznam ingrediencí, které budete potřebovat na přípravu vánočního salátu, cukroví nebo vánoční zelňačky. S tímto seznamem při nakupování na nic nezapomenete.

Úklid

Začněte s vánočním úklidem včas, abyste se vyhnuli hektickému týdnu před Štědrým dnem. S prvním důkladným úklidem můžete začít už na začátku prosince. Uklízejte méně přístupná místa, například za skříněmi, pod postelí nebo na vysokých policích. Vyčistěte a uspořádejte také lednici a spíž. Vyhoďte všechny potraviny, které jsou zkažené nebo po záruce. Těsně před Štědrým dnem ukliďte pouze místa, která uklízíte běžně.

shutterstock 1848225421

Zabalte dárky

Balení dárků obvykle trvá déle, než očekáváte. To platí zejména v případě, že máte velkou rodinu a spoustu přátel. Je to zdánlivě jednoduchý úkol, ale neodkládejte ho na Štědrý den. Do té doby budete mít plné ruce práce s přípravou štědrovečerní večeře. A vy si chcete Vánoce užít, ne mít hlavu plnou povinností. Snažte se proto zabalit vánoční dárky několik dní před Štědrým dnem.

Vytvořte si seznam skladeb

Připravte si vánoční playlist předem. Požádejte každého člena rodiny, aby vám poslal několik písní, které by rád o Vánocích slyšel. Pak si vytvořte seznam skladeb a přidejte do něj také své oblíbené písně. Záleží jen na vás, jaký žánr hudby si vyberete. Záleží jen na tom, abyste se během Vánoc cítili dobře. Nezapomeňte si připravit zařízení, na kterém chcete hudbu přehrávat. Předem se ujistěte, že reproduktory a připojení fungují.

shutterstock 1483326017

Vydejte se na velký nákup potravin

Zhruba týden před Štědrým dnem se vydejte na velký nákup potravin. Nezapomeňte si vzít seznam, který jste si předem připravili. Nakupujte potraviny, které se nekazí a dají se snadno skladovat. Jděte nakupovat 2 až 3 dny před Štědrým dnem. Nakupte všechny potraviny, které vám doma ještě chybí, a tentokrát nakupte více ovoce a zeleniny, abyste měli zásoby na dny, kdy jsou obchody zavřené.

Užijte si vánoční atmosféru

Nezapomeňte si užít vánoční atmosféru, teplo domova, vůni cukroví, pohádek a především své rodiny. Díky správné organizaci můžete také proměnit povinnosti v potěšení a mít více času pro sebe a své blízké. Děti se budou bavit výrobou vánočních ozdob a vy si můžete užít přípravu štědrovečerní večeře s dobrou hudbou, protože jste si vše ostatní připravili předem. Doufáme, že vám naše tipy, jak se připravit na Vánoce, pomohou je prožít v klidu, bez starostí, stresu a zbytečného spěchu. Přejeme vám šťastné a veselé!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...