Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je nejen nevzhledný a otravný, ale také může být dost bolestivý. Tak či tak, nikdy jej nevidíme rádi. Jak si ulevit od bolesti a co všechno můžeme dělat pro to, abychom se jej zbavili co nejrychleji? 

V článku si řekneme, co to opar je, jak předcházet vzniku oparů, co je dobré na hojení a co naopak dobré není, kdy začít s léčbou a v neposlední řadě jak se zbavit oparu nejen pomocí mastiček a náplastí, ale i ingrediencí, které máme běžně doma. 

Co je to opar a co ho způsobuje? 

Opar se projevuje jako puchýř –⁠ kapsička naplněná tekutinou pod povrchem kůže, konkrétně v okolí úst nebo na rtech. Mohou praskat a trvá 7 až 10 dní, než se jej zbavíme.

Opar způsobuje virus zvaný herpes virus. Je uložen v nervových buňkách a najdeme jej v mnoha formách, které se objevují v okolí nosu a rtů. Přenáší se kapénkami pomocí slin a přímým kontaktem s nakaženým. K jeho výskytu stačí oslabená imunita, horečka, stres či nadměrné UV záření. Virus se pak aktivuje a začne se množit.

Slovo herpes je odvozeno z řeckého slovesa herpēs, které znamená “plížit se”. Herpes virus simplex je rod zahrnující dva druhy herpes virů: HSV–⁠1 a HSV–⁠2. 

opar1

HSV–⁠1 se projevuje v horní polovině těla a přenáší se slinami a kapénkami ve vzduchu a přímým kontaktem s nemocným. Může způsobit v krajních případech i závažné onemocnění encefalitidu či meningitidu.

Virus HSV–⁠2 se oproti němu projevuje v oblasti genitálií a přenáší se při pohlavním styku mezi partnery, nebo při porodu z matky na dítě. 

Zajímavé ovšem je, že u většiny lidí, kteří se tímto virem Herpes virus simplex nakazili, se příznaky nikdy neprojeví. Naopak někteří jedinci se mohou potýkat s velmi častým výskytem oparů. Charakteristickým znakem této skupiny virů je, že dokáží spočívat v latentní fázi, při které se virus nemnoží.

Jak se může přenášet virus? 

Jedním ze způsobů přenosu je sdílení kosmetiky, jídla a pití, balzámů na rty, žiletek, zubních kartáčků, ručníků, sklenic či nádob na pití. HSV-2 je pak přenášen pohlavním stykem nebo při porodu z matky na dítě.

Abyste zabránili šíření viru, dbejte zvýšené opatrnosti také u dalších činností:

  • vyhněte se v té době bazénům, wellness a saunám
  • před šířením genitálního oparu může pomoci prezervativ (pokud latex pokryje celou plochu puchýřků)
  • lidé s oparem by se neměli líbat
  • antivirový krém s nikým nesdílejte
  • nedotýkejte se postiženého místa a puchýře nikdy nepropichujte, hrozí zavlečení další infekce do rány
  • máte-li opar, neprovozujte orální sex

Kdy je opar nejvíc nakažlivý? 

Virus je nejvíce nakažlivý ve chvíli, kdy se objeví puchýř, zejména pak, začne-li vzniklý puchýř vytékat. Virus se ale může šířit i dlouho poté, co se opar zahojí. 

Pokud se sami s oparem potýkáte, napadá vás nejspíš ta stejná otázka –⁠ jak se jej rychle a účinně zbavit a jak si ulevit od bolesti a nepříjemných pocitů?

Jak se zbavit oparu? 

Herpetické infekci bohužel nemůžeme úplně stoprocentně předcházet. Bohužel na opary neexistuje žádný lék. Doba hojení tak může trvat až několik týdnů. Můžete si ale výrazně ulevit mastičkami s antivirovou složkou nebo obklady:

  • Kosmetická či lékařská vazelína
  • Led nebo studené obklady
  • Vlhká žínka
  • Léky proti bolesti
  • Lokální mastičky a krémy

Jaké mastičky na opar?

Existuje několik volně prodejných mastí, které pomáhají tlumit bolest. Pokud je ale situace vážnější, neváhejte navštívit lékaře. Ten vám může předepsat silnější mastičky a léky. Základním pravidlem je nedotýkat se postiženého místa prsty. Krémy proti oparům bývají obvykle opatřeny aplikátorem. Náplasti pak můžete umístit na postižené místo pomocí pinzety. Mnohdy bývá součástí balení.

  • Herpesin
  • Zovirax
  • Aciclovir Al
  • Vectavir
lekynaherpes

Jak a kdy léčit opar na rtu? 

Herpes Simplex Virus se nejčastěji projevuje oparem na rtech. Bezpříznakové období může trvat 2 až 5 dní. 

Jak poznáte, že se opar začíná tvořit? V první fázi, ještě než se objeví viditelné zarudnutí nebo puchýřek, vás mohou brnět nebo lehce pálit rty. Poté postižené místo začne otékat a zčervená, může se přidat i horečka. Už v tomto raném stádiu je vhodné sáhnout po krému nebo mastičce, která obsahuje virostatika (Herpesin, Vectavir). Mazejte místo každé 4 hodiny dle návodu na obalu produktu.

Na pokročilou fázi oparu je vhodné použít silnější mastičky, například Zovirax DUO, který kombinuje virostatikum s protizánětlivou složkou. Nápomocná může být i kosmetika s obsahem konopí. 

Náplast na opar a jak ji použít

Jak se zbavit oparu dalšími způsobem? Skvělým a praktickým řešením je také náplast na opary. Ránu uzavírá, pomáhá k jejímu hojení a navíc ji i diskrétně schová. Náplast působí jako druhá kůže a vytváří prostředí, které je optimální pro hojení rány. Obsažené látky v náplasti také minimalizují vznik strupu a následné jizvy. Funguje také jako ochrana před nečistotami. 

Jak náplast použít? Naneste ji na postižené místo při prvních příznacích oparu, obvykle se jedná o pocit brnění či svědění. Vždy s náplastí manipulujte s čistýma rukama. Náplast se po zhruba 8 hodinách sama odchlípne, potom vždy nasaďte novou. Pro stoprocentní účinnost při hojení oparu je třeba mít náplast na místě celý den, dokud se nezahojí. Jaké máme značky náplasti na opary?

  • Compeed Náplast na Opary (15 ks)
  • Náplast na opary WUNDmed (6 ks)
naplastnaopary

Jak posílit imunitu? 

Jak už jsme si vysvětlili, opar se rád objevuje tam, kde je snížená imunita. Pokud jste náchylnější k virům a opar se u vás objevuje častěji, podporujte svůj imunitní systém průběžně.

TIP: O tom, jak posílit imunitu, jsme vám psali v jednom z předchozích článků.

Obecně se dá říci, že je klíčová zdravá a vyvážená strava. Pak není potřeba doplňovat žádné vitamíny –⁠ maximálně vitamín D během zimních měsíců. V opačném případě pravidelně doplňujte pravidelně vitamíny (zejména vitamín C a D, B12, B6 a Zinek). Vyhněte se konzumaci jednoduchých sladkých cukrů a nezdravých tuků. Nahraďte je za ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo či těstoviny, oříšky. 

Tělu pomáhá také klidový režim –⁠ odpočinek a dostatek spánku. Spánek může vyléčit mnohé neduhy, tak si jej neodpírejte. Necítíte-li se dobře, odložte fyzickou námahu na dobu, kdy vám bude lépe. Tělo potřebuje dostatek času pro regeneraci. 

Správnou funkci dýchacích a močových cest vám zajistí echinacea neboli třapatka nachová. 

6 zabijáků oparu, které máte doma i vy

Chcete-li si doma pomoci přírodní cestou, vyzkoušejte domácí prostředky, které běžně doma máte, ačkoliv nemusí pomoci každému. Jako první pomoc se ale vyplatí, zejména pokud doma nemáte účinnější antivirové léky a mastičky. 

  1. Meduňka lékařská má antivirové vlastnosti, které mohou pomoci snížit zarudnutí a otok spojený s puchýřem. Také chrání tělo před budoucími infekcemi. Můžete využít balzámy na rty s obsahem meduňky, případně obklad z nálevu meduňkového čaje. 

TIP: Pomádu na opary vyrábí například firma Nobilis Tilia. Působí antimikrobiálně a zklidňuje postižené místo. Obsahuje výtažky z bylin a éterické oleje, které napomáhají procesu hojení.

8772 n0301g pomada na opary 15 ml 9shu e1636389184858
  1. Led sice nezkrátí dobu trvání oparu, ale může výrazně zmírnit nepříjemné pocity a zánět oparu. Pro dočasnou úlevu přiložte studený obklad přímo na vředy. 
  2. Běžně dostupný je i gel z Aloe Vera, který má protizánětlivé a zklidňující účinky. Můžete jej pěstovat jako pokojovou rostlinu, nebo gel volně zakoupit v drogerii nebo lékárně. 
  3. Opalovací krém nejen ochrání rty během hojení oparu, ale při každodenním používání na rtech může snížit výskyt budoucích ohnisek. Používejte krém s ochranným faktorem SPF 30 vždy, když se chystáte na sluníčko. 
  4. Ibuprofen, Ibalgin nebo další léky na bolest vám mohou pomoci zmírnit bolest spojenou s oparem. 
  5. Tea tree olej je přírodní a velice účinný dezinfekční přípravek, který můžete použít pro doléčení oparu. Potírejte jím postižené místo. Můžete se vám urychlit proces hojení.
opar prasky

Na slovíčko o genitálním oparu

Ačkoliv článek pojednává spíše o oparu na rtu, nesmíme opomenout ani genitální opar, který se objevuje na intimních ženských či mužských partiích. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, kdy přenos probíhá pohlavním stykem a kontaktem s postiženou sliznicí.

Infekce se projevuje pálením, svěděním a zarudnutím v intimních oblastech, po několika hodinách se objeví také bolestivé vřídky a puchýře. Jedná se o velmi bolestivý stav, který znemožňuje nejen sexuální život, ale také běžné úkony, jako je vyměšování. 

V případě genitálního oparu je nezbytné navštívit lékaře, který určí další postup léčby. Je třeba předepsání silných antivirotik v tabletách, léčba bývá podpořena i lokálními mastičkami a krémy. Důležité je také poznamenat, že léčbu musí absolvovat oba z partnerů, byť druhá polovička nemusí mít příznaky viditelné.

pexels sora shimazaki 5938400

Nezapomínejte, že v případě genitálního oparu je léčbu nutné řešit s lékařem, stejně tak při komplikovanějším průběhu jiné infekce nebo u pásového oparu. Nepodceňte léčbu a pokud se váš stav zhorší, nespoléhejte se pouze na svůj úsudek nebo články na internetu 🙂

Na slovíčko o pásovém oparu

Pásový opar (herpes zoster) je také bolestivé virové onemocnění, které je viditelné na kůži. Virus varicella zoster, který způsobuje plané neštovice, zůstává v nervových buňkách i po prodělání neštovic a může se projevit v podobě pásového oparu. Nejčastější spouštěče:

  • oslabená imunita
  • nádory
  • léčba cytostatiky
  • HIV pozitivita
  • dlouhodobá a nadměrná námaha
  • stres
  • trauma
  • nedostatečná výživa
  • dlouhodobé užívání léků bez konzultace s lékařem

Jak se přenáší pásový opar


Nejvíce infekční je člověk s puchýři a měl by být izolován, zejména od dětí, u kterých by virus mohl způsobit plané neštovice. Pásový opar se přenáší dotykem na „vstupní bránu nemoci“, tedy na ránu nebo odřeninu.

Jak vypadá pásový opar
Pásový opar se projevuje bolestí, pálením a mravenčením v místě, kde se po několika dnech objeví červené šrámy. Ty se naplní tekutinou a vytvoří se puchýře.

pexels karolina grabowska 4386467

Mezi hlavní příznaky pásového oparu patří:

  • bolest krku, ramen a trupu,
  • načervenalý pás vyrážek, později puchýře a strupy.


Mezi další příznaky patří: únava, malátnost, slabost, zažívací potíže, zduření lymfatických uzlin a někdy zvýšená teplota.

Nejčastěji se pásový opar vyskytuje na hrudníku, bocích a obličeji v okolí očí. Puchýře obvykle sledují průběh určitého nervového svazku. Puchýře se obvykle vyskytují pouze na jedné straně těla a mohou postihnout téměř jakoukoli oblast.

Jak léčit pásový opar

Pásový opar je třeba léčit co nejdříve (nejlépe během prvních 3 dnů od projevů). Léčba je symptomatická, léčí se příznaky, nikoli příčina onemocnění. Běžně se kombinují protizánětlivé, analgetické a virostatické látky. Léčí se pomocí:

  • Virostatikum v tabletách, v závažných případech se podává nitrožilně s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan), další alternativou je látka valaciclovir (Valtrex).
  • Antibiotika se podávají při léčbě pásového oparu u starších nebo oslabených osob jako prevence sekundární bakteriální infekce.
  • Vakcína proti pásovému oparu u nás není dostupná (od roku 2020). Dříve se očkovalo jednou dávkou, která se podávala především osobám starším 50 let.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...