Jak se starat o kaktus

Dostali jste kaktus a nevíte jak se o něj co nejlépe postarat? Nebo plánujete pěstování kaktusu a sháníte informace pro začátečníky? Chcete vědět, jakou péči dávat kaktusům v létě, v zimě, vlastně po celý rok? Ukážeme vám, co je pro kaktusy nejlepší, jak se o ně starat v závislosti na tom, které druhy vlastníte, a která období jsou při pěstování kaktusů rizikovější, i na co si (a hlavně kdy) dávat větší pozor.

Jak to s kaktusy v českých zemích začalo

Že kaktus pochází z Ameriky, asi netřeba zdůrazňovat. Jeho původní vlastí jsou tropické a subtropické pouště, ale i lesy. Tyto zajímavé a odolné rostliny si získaly své české příznivce již koncem 19. století. Tehdy byly na Žofínském ostrově kaktusy poprvé vystaveny pro širší veřejnost – a rovnou jako jedna z největších sbírek v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Kaktusáři se brzy stali nepřehlédnutelnými

Kaktusy si velmi rychle našly své obdivovatele. Již ve 20. letech 20. století byli kaktusáři skupinkou, o níž Karel Čapek napsal, že s velkou náruživostí pěstují kaktusy a že tento stav lze nazvat vášní, podivínstvím nebo mánií. I dnes se mezi pěstiteli kaktusů najdou tací, kterým tyhle podivné a pichlavé rostliny učarovaly. Největší odměnou pro ně přitom je květenství – zejména u pouštních druhů.

Nejprve pouštní. Ty lesní až později

Pod pojmem „kaktus“ jsme u nás dlouhodobě vnímali jen pichlavé a většinou kulaté nebo válcovité pouští sukulenty. Později se k nám dostaly i kaktusy lesní. Ty vypadají spíš jako bohaté vějíře plochých listů, pravidelně na koncích vykvétající. Péče o ně je odlišná, a proto se budeme oběma hlavním skupinám kaktusů věnovat odděleně.

Než se do pěstování kaktusů pustíme…

Než však budeme pokračovat, musíte vědět ještě jednu zásadní věc: neexistuje univerzální návod na pěstování kaktusů. Jen obecná doporučení, která by měla rostlinám prospívat.

shutterstock 1490176415

Co přesně bude pro vaše kaktusy tím nejlepším, musíte stejně časem zjistit sami…

Co přesně dát do substrátu, kolik zálivky je dobré kaktusům dopřát a při jakých teplotách a délce dne, jak přesně dávkovat hnojení nebo kdy a kam kaktusy přenášet, na to si musí každý kaktusář přijít během dlouhých let pěstování naprosto sám, či v rámci komunity.

Že je to alchymie, zhodnotil i Karel Čapek

Právě i Karel Čapek obdivoval na kaktusářích až umanutost v jejich přístupu k pěstování. V knize „Zahradníkův rok (1929) shrnul alchymii spojenou s mistrným pěstováním kaktusů následovně: „Jsou kaktusáři, kteří věří v mramorový prášek, kdežto jiní věří v prášek cihlový a opět jiní v dřevěné uhlí, jedni uznávají zálivku, zatím co druzí ji zavrhují. Jsou některá hlubší tajemství Pravé Kaktusové Půdy, která vám žádný kaktusář neprozradí, ani kdybyste ho lámali kolem.“

Následující doporučení jak pěstovat kaktusy vnímejte jako obecný návod pro začátečníky, z něhož se můžete brzy odrazit do svých vlastních kaktusářských pokroků.

Pouštní kaktusy

Pouštní kaktusy jsou ve své domovině vystaveny extrémnímu suchu a slunečnímu svitu. Podmínkám se přizpůsobily tím, že svá těla zásobují ohromným množstvím vody. K tomu využívají kulaté nebo válcovité tělo plné dužniny, které je obaleno pevnou slupkou a porostlé ostny, případně stříbrnými chloupky.

Ty jsou většinou natolik husté, že dokáží na kaktusu vytvořit dost velkou plochu stínu. Pouštní kaktusy kvetou, nejčastěji na jaře nebo začátkem léta. Pouštní kaktusy hýří v květenství všemi barvami, výjimkou jsou jen modrá a černá. Typickými zástupci, které se dají pěstovat i v našich končinách, jsou Cereus, Espostoa, Echinopsis, Echinocactus, Gymnocalycium, Ferocactus, Opuntia či například Rebutia.

Substrát a nádoba

Kaktusům stačí docela malá nádoba, v níž budou růst. Jsou extrémně nenáročné – a proto pro někoho těžko pěstovatelné. Musíme jim zachovat podobné prostředí jako v domovině, takže i omezený přístup k živinám. Kaktus ve velké nádobě pokvete jen stěží. Ochotněji žene do květu, právě když má květník jen o kousek větší, než je první stupeň jeho nadzemní části. Květník vždycky musí mít odtokové otvory.

shutterstock 2159110983

Do květníku musíme dát správný substrát. Pořídit můžete přímo už namíchaný pro pouštní kaktusy. Ale lze si jej připravit i z domácích zdrojů. Skládá se ze tří stejně velkých částí – rašeliny (či zahradnického substrátu určeného pro výsev a množení), z říčního písku a z drobného štěrku nebo drcených cihel. Na dně květníku může být i slabá vrstvička štěrku, která bude fungovat jako dodatečná drenáž.

Zálivka

Pouštní kaktusy se rády nechají rosit a zalévat seshora. Nemusíte se proto omezovat jen na prolití zeminy, ale klidně vlažnou zálivkou osprchujte i samotnou rostlinu. Je na to uzpůsobena, v poušti získává většinu vláhy právě jen z rosy. Zalévejte vždycky odstátou vodou – a máte-li tu možnost, tak kaktusům dopřávejte vodu dešťovou.

Než často a mírně, prolijte kaktus jednou za čas pořádně. Třeba jednou za dva až tři týdny, během zimy s ještě nižší frekvencí (viz dále). Vodu z podmisky následně vylijte – stačí, když ji necháte vsakovat cirka pět minut.

Kaktus je zvyklý získávat vodu ze vzduchu jen během noci – a tak je vhodné jej zalévat navečer i v našich podmínkách. Mezi jednotlivými zálivkami musí substrát vždycky dobře proschnout! Zálivka by měla být vydatnější přes sezonu, v době zimování kaktusy vodu téměř nepotřebují, přestanou růst.

Stanoviště: světlo a teplota

Pouštní kaktusy jsou milovníky světla. Na severním nebo východním okně se jim líbit nebude. Ale na okně jižním a jihozápadním budou spokojenost sama. Pozor, kaktus potřebuje dost světla i během zimy. Ideální je pro něj zimní zahrada nebo vytápěný skleník, případně vytápěná veranda, kde se ale musíte vyhnout průvanu.

Letní teploty jim vyhovují přes sezonu, ale přes zimu vyžadují ochlazení na cirka 10 stupňů. Pokud máte k dispozici ještě chladnější místo, tak vězte, že se dokáží přizpůsobit i teplotám okolo 5 stupňů Celsia – ale zásadně bez průvanu.

Stanoviště pro kaktus, ať letní nebo zimní, musí být chráněno od přílišného proudění vzduchu a také od deště. Letnění na zahradě možné je, ovšem jen tak, aby byl kaktus pod střechou, a přitom na světle – na slunci. Nesmí na něj pravidelně pršet. A jakmile teploty klesají v noci pod 10 stupňů, už byste jej měli stěhovat zase zpátky do interiéru nebo do skleníku.

Přesazování, případně množení

Pouštní kaktus, pokud je mladý, by měl být přesazován každý rok, nejlépe před začátkem nové sezony. Vždy ale do nádoby jen o kousek větší, než je jeho současná. Proč takto? Aby měl lepší motivaci ke kvetení. Bez ochranných rukavic je přesazování prakticky nemožné, takže na ně při nákupu vybavení rozhodně nezapomeňte.

Pouštní kaktusy lze množit jak výsevem, tak řízkováním. Řízky se odebírají zásadně na jaře, nechávají se několik dní zaschnout – a teprve pak se zasadí.

Ještě si pojďme říct, jak se o kaktusy pouštní starat v každém z ročních období. Jejich celoroční požadavky už známe, teď ještě pojďme rozebrat, jak se bude vaše péče o ně měnit během roku.

Co dopřát pouštnímu kaktusu v zimě

Začněme tím nejnáročnějším, a to je zima. Právě na zimní péči závisí, zda kaktus zvládne i další sezonu. Zimování by mělo začít v říjnu, a to postupným snižováním teploty. Ideální místo pro zahájení zimování je chráněný balkon nebo okenní terasa – ale zvenčí.

Teplota by neměla klesnout pod cirka 8 stupňů, takže sledujeme vývoj počasí a před nižšími teplotami kaktus ochráníme. Dalším prvkem zimování je zastavení zálivky. V této části roku kaktus neroste, a tak by mu voda mohla dokonce uškodit.

Ale pozor, jakmile kaktus zimuje v teplejším prostředí, sem tam trošku zálivky potřebovat bude.

Ideálním zimovištěm je chladno a světlo. Ale pokud máte k dispozici jen tmavší chladné místo, kaktus to také zvládne. Jestliže kaktus přemisťujete do tmy, musí být teplota v tomto místě opravdu nízká. Čím vyšší teplota zimoviště, tím více světla musíte svým rostlinám dopřát.

Za skvěle provedené zimování se vám kaktus odvděčí brzkým a bohatým kvetením.

Péče o pouštní kaktus na jaře

Zimování končí pro kaktusy v březnu. Tehdy je potřeba je přenést do tepla a rovnou postavit na okno směřující jinam než na sever. Před prudkými jarními paprsky jim však musíme zpočátku stínit, než si na návrat tak velké míry světla zase zvyknou.

Kaktusy se budou pomalu probouzet. Až se objeví zelený vrchol a nové trny, kaktus zalijeme – ale pozor, teplou vodou, o teplotě okolo 50 °C. Další zálivka přijde na řadu, až substrát zase vyschne, následně zaléváme dle pravidel uvedených výše.

Co pouštní kaktus potřebuje v létě

I léto je pro kaktusy trochu specifické – ani v  tomto období totiž nerostou. Jakmile uhodí vedra, kaktusy nastartují úsporný režim a přestanou růst. Opět tedy nepřijímají vodu, takže je ve vedrech nezaléváme, aby kořeny nezačaly zahnívat.

Jakmile veda poleví, můžeme zálivku zase opatrně obnovit. Vždy se rozhodujeme podle stavu substrátu – kontrolujeme, jestli je dostatečně proschlý. Kaktus snadno snese delší období bez vody, než aby byl přemokřený.

Jak se starat o pouštní kaktus na podzim

Se začátkem školního roku začneme připravovat naše kaktusy na zimu. Jak? Tím, že postupně ubíráme zálivku, aby se kaktus mohl správně zásobit vodou a živinami na nadcházející období zimy. Jakmile dorazí chladné počasí, už nezaléváme vůbec  – během října pak kaktus přemístíme na jeho zimoviště.

Lesní kaktusy

Péče o lesní kaktusy se trochu odlišuje od toho, co od nás vyžadují kaktusy pouští. Kde se pokyny jak pěstovat kaktusy shodují, tam jen odkážeme na text věnovaný pouštím krasavcům, zabývat se budeme již jen rozdílnými prvky v přístupu k pěstování pouštních a lesních druhů.

Typickým zástupcem lesních kaktusů je ten velikonoční nebo vánoční. I ony pocházejí z amerického kontinentu, ale tentokráte z tmavých, vlhkých a velmi teplých lesů, kde rostou epifyticky v korunách stromů. Proto nesnesou přímé slunce a proto jsou nejčastěji převislé.

Lesní kaktusy mají listům podobné ploché stonky a na jejich koncích často velké a výrazně barevné, někdy dvoubarevné květy. Lesní kaktusy kvetou žlutou, bílou, oranžovou, krémovou, purpurovou, růžovou, červenou, nebo fialovou barvou. Většina druhů kvete od května do července, s výjimkou již zmíněného kaktusu vánočního.

Substrát a nádoba

Lesní kaktusy mohou mít o dost větší květník, než je tomu u kaktusů pouštních. Vyžadují též více živin, proto by humózní substrát měl tvořit více než poloviční podíl směsi, zbytek má tvořit písek a štěrk. Lesní kaktus je možné i přihnojovat – je to v období vegetace dokonce žádoucí.

Zálivka

Zálivka může být bohatá. Lesní kaktusy jsou zvyklé na vlhko, proto je i pravidelně rosíme. V zimě rostlina odpočívá, a tak zálivku trochu omezíme, intenzivně zaléváme především během kvetení. Vánoční kaktus přestaneme zalévat začátkem podzimu, aby se připravil na kvetení právě během prosince a ledna.

Světlo a teplota

Lesní kaktusy jsou rády ve stínu, ale i tak vyžadují světlé stanoviště. Přímé slunce nesnesou, a to jak za oknem, tak venku. V interiéru se vyhýbejte okenním parapetům, s výjimkou oken vedoucích na sever a severovýchod.

Na teplotu nejsou tyto druhy příliš náročné, jen v zimě je musíte ochránit před velkým chladem. Ideálně by teplota neměla klesnout pod 10 stupňů Celsia, ale ani vystoupat příliš nad ni. Dobře se proto těmto druhům bude dařit na verandě, v zimní zahradě, ve vytápěném skleníku atd.

Zimovat ale může lesní kaktus i klasicky v interiéru – během krátkých zimních dní jim však také omezte zálivku, přestože si je ponecháváte třeba v obýváku. A rozhodně je nehnojte.

Přesazování, případně množení

Lesní kaktusy se nerady nechávají přesazovat. Proto pokud se rostlina do květníku stále ještě vejde a přihnojování jí stačí jako zdroj živin, do přesazování se nehrneme. Teprve až je to nutné, opatrně přemístíme lesní kaktus do nádoby s novým substrátem, která je o trochu větší než ta původní.

Množí se tyto druhy kaktusů řízkováním, stejně jako ty pouštní. I zde necháme řízek nejprve zaschnout, pak jej vložíme do humózní půdy, nejlépe rašeliny. Teprve až zakoření, zasadíme je do klasického substrátu určeného lesním kaktusům.

Co dopřát lesnímu kaktusu v zimě

Přes zimu vyžadují chladnější světlé místo, ale dokáží přezimovat i v interiéru, s ostatními pokojovými rostlinami. Čím lépe splníme jejich požadavky na zimování, tím více nám v další sezoně pokvetou.

Péče o lesní kaktus na jaře

Na jaře začneme lesní kaktusy více zalévat a trochu přihnojíme, aby se s prodlužujícími se dny začaly probouzet. Můžeme je přemístit na teplejší místo, ale nikdy na přímé slunce.

Co lesní kaktus potřebuje v během léta

Během léta můžeme nechat lesní kaktusy venku, ale vždycky ve stínu a chráněné nějakým přístřeškem, aby na ně nepršelo. Pravidelně je rosíme, protože vzduch bývá v létě extrémně suchý, což lesním kaktusům vůbec nesvědčí.

Jak se starat o lesní kaktus na podzim

Na podzim začneme lesní kaktusy chránit proti příliš nízkým venkovním teplotám, ale přitom jim začneme snižovat množství zálivky i přihnojování. Postupně je připravíme na zimní období klidu a vegetativního odpočinku.

Nejčastější problémy při pěstování kaktusů

Někdy se kaktusům nedaří tak, jak bychom si přáli. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny problémů a jejich projevy:

·         hniloba v základu stonku – přemokření, zejména v zimě – co nejdříve přesadit do sucha

·         zasychající vrcholy stonku – i zde za to nejčastěji může přemokření- co nejdříve přesadit do sucha

·         vytáhlý, deformovaný stonek – málo světla

·         korkovitý povrch kaktusu – nedostatek vody během léta nebo prudké ochlazení.

shutterstock 1932858212

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...