Jak se starat o roušku, aby byla funkční a spolehlivě chránila?

Dnešní doba není snadná. Nošením roušek ji ale můžeme trochu usnadňovat sobě i ostatním. Dočasných pravidel a nařízení se zbavíme dříve, když je v tuto chvíli budeme důsledně dodržovat. Roušky jsou takový základ a stávají se běžnou součástí našeho života. Jak se ale o roušku starat, aby skutečně sloužila a její nošení mělo význam? Poradíme vám, jak roušky udržovat čisté, čemu se vyhnout i co bude šetřit vaši peněženku.

Jednorázovou roušku nasaďte opravdu jen jednou

Jednorázové roušky neboli chirurgické ústenky jsou tou nejsnazší variantou zakrytí úst. Jsou k dostání v balících po více kusech, dají se objednat online, dýchá se v nich snáze než v textilních rouškách. Ochranu poskytují. Problém ale nastává v momentě, kdy ústenku používáte opakovaně. Ano, i to se stává.

Jednorázové roušky jsou skutečně pouze na jedno použití. V kuse můžete mít jednorázovou roušku nasazenou maximálně 4 hodiny, případně méně, pokud navlhne. Po použití byste ji měli dát do sáčku, ten zavázat a vyhodit. Je ale jasné, že jednorázová rouška není ani ekologická, ani ekonomická. Pokud vám záleží na planetě a na vašich financích, měli byste si raději pořídit textilní roušku. Ta sice potřebuje trošku péče, za to je ale levnější a rozhodně slušivější než jednorázovka.

Jak správně nosit jednorázovou roušku radí nemocnice Znojmo

Textilní roušky musíte dezinfikovat

Textilní roušky můžete používat opakovaně, prakticky do jejich rozpadnutí. Myslete ale na to, že je  musíte pravidelně dezinfikovat. A i když se může zdát, že jde o nemilou povinnost, jakmile si na ni zvyknete, je to snazší než čištění zubů. Jde jen o pár pravidel, která byste měli dodržovat.

Jak na roušky?

  • Roušku si vždycky sundávejte pouze pomocí gumiček nebo provázků.
  • Roušku okamžitě po sejmutí vydezinfikujte. (V případě, že nechcete dezinfikovat každou zvlášť, dávejte si je do uzavíratelného sáčku. Roušky by se neměly nikde povalovat nebo nosit v kapse. Až nasbíráte více roušek, můžete se pustit do jejich dezinfikování.)
  • Po jakékoliv manipulaci s použitou rouškou si důkladně umyjte a vydezinfikujte ruce.
photo 1584634731339 252c581abfc5?ixlib=rb 1.2

Různé materiály vyžadují různá čištění

Textilní roušky mohou být z různých materiálů. Podomácku si můžete roušku ušít z bavlněného trička, z plátna, z utěrky. Vyrobit si ji můžete z pytlíku do vysavače, jako roušku můžete používat nákrčník, šátek i šálu. Vždycky ale musíte dezinfikovat. Textilní roušky jsou účinné stejně jako jednorázovky maximálně 4 hodiny, případně do navlhnutí.

photo 1585099591572 b7f6a2fde461?ixlib=rb 1.2

Jak dezinfikovat textilní roušky z bavlny a podobných textilií

Roušky můžete buďto prát nebo vyvařovat. 

  • Praní je snazší, roušky perte samostatně (přestože se to zdá jako rozmařilost, opravdu roušky neperte současně s jiným prádlem) na 90 stupňů a po uschnutí vyžehlete.
  • Vyvařování je sice trochu pracnější, ale zase je ekonomičtější. V dostatečně velkém hrnci si svařte vodu, roušku do ní vložte a vařte po dobu pěti až deseti minut. Po vyjmutí byste měli roušku nechat samovolně schnout. Ještě vlhkou roušku přežehlete, složte a uschovejte mimo ostatní prádlo v čistém obalu nebo uzavíratelném pytlíku, dokud ji nebudete potřebovat.

Jak dezinfikovat roušky z nanovlákna

Roušky z nanovlákna mají navíc proti textilním rouškám z běžných látek membránu z nanomateriálů. Ty by neměly propustit ani ty nejmenší myslitelné částice. Nanoroušky se dají používat opakovaně, doporučuje se ale max 3 až 5 použití. Mezi jednotlivými použitími je také potřeba sterilizovat. Buďto 24 hodin v horkovzdušné troubě při 70 stupních, nebo 20 minut lihovou lázní. Po vyjmutí z lihu (etanolu) se musí rouška omýt a usušit.

Rouška není jen ohleduplnost k ostatním, ale v tuto chvíli i naše velká možnost, jak se co nejrychleji vrátit k běžnému životu. Proto se pojďme orouškovat a věřit, že společně to zvládneme!

photo 1588783949480 d6ac3a1f9c08?ixlib=rb 1.2

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...