Dnešní doba není snadná. Nošením roušek ji ale můžeme trochu usnadňovat sobě i ostatním. Dočasných pravidel a nařízení se zbavíme dříve, když je v tuto chvíli budeme důsledně dodržovat. Roušky jsou takový základ a stávají se běžnou součástí našeho života. Jak se ale o roušku starat, aby skutečně sloužila a její nošení mělo význam? Poradíme vám, jak roušky udržovat čisté, čemu se vyhnout i co bude šetřit vaši peněženku.
Jednorázovou roušku nasaďte opravdu jen jednou
Jednorázové roušky neboli chirurgické ústenky jsou tou nejsnazší variantou zakrytí úst. Jsou k dostání v balících po více kusech, dají se objednat online, dýchá se v nich snáze než v textilních rouškách. Ochranu poskytují. Problém ale nastává v momentě, kdy ústenku používáte opakovaně. Ano, i to se stává.
Jednorázové roušky jsou skutečně pouze na jedno použití. V kuse můžete mít jednorázovou roušku nasazenou maximálně 4 hodiny, případně méně, pokud navlhne. Po použití byste ji měli dát do sáčku, ten zavázat a vyhodit. Je ale jasné, že jednorázová rouška není ani ekologická, ani ekonomická. Pokud vám záleží na planetě a na vašich financích, měli byste si raději pořídit textilní roušku. Ta sice potřebuje trošku péče, za to je ale levnější a rozhodně slušivější než jednorázovka.
Textilní roušky musíte dezinfikovat
Textilní roušky můžete používat opakovaně, prakticky do jejich rozpadnutí. Myslete ale na to, že je musíte pravidelně dezinfikovat. A i když se může zdát, že jde o nemilou povinnost, jakmile si na ni zvyknete, je to snazší než čištění zubů. Jde jen o pár pravidel, která byste měli dodržovat.
Jak na roušky?
- Roušku si vždycky sundávejte pouze pomocí gumiček nebo provázků.
- Roušku okamžitě po sejmutí vydezinfikujte. (V případě, že nechcete dezinfikovat každou zvlášť, dávejte si je do uzavíratelného sáčku. Roušky by se neměly nikde povalovat nebo nosit v kapse. Až nasbíráte více roušek, můžete se pustit do jejich dezinfikování.)
- Po jakékoliv manipulaci s použitou rouškou si důkladně umyjte a vydezinfikujte ruce.
Různé materiály vyžadují různá čištění
Textilní roušky mohou být z různých materiálů. Podomácku si můžete roušku ušít z bavlněného trička, z plátna, z utěrky. Vyrobit si ji můžete z pytlíku do vysavače, jako roušku můžete používat nákrčník, šátek i šálu. Vždycky ale musíte dezinfikovat. Textilní roušky jsou účinné stejně jako jednorázovky maximálně 4 hodiny, případně do navlhnutí.
Jak dezinfikovat textilní roušky z bavlny a podobných textilií
Roušky můžete buďto prát nebo vyvařovat.
- Praní je snazší, roušky perte samostatně (přestože se to zdá jako rozmařilost, opravdu roušky neperte současně s jiným prádlem) na 90 stupňů a po uschnutí vyžehlete.
- Vyvařování je sice trochu pracnější, ale zase je ekonomičtější. V dostatečně velkém hrnci si svařte vodu, roušku do ní vložte a vařte po dobu pěti až deseti minut. Po vyjmutí byste měli roušku nechat samovolně schnout. Ještě vlhkou roušku přežehlete, složte a uschovejte mimo ostatní prádlo v čistém obalu nebo uzavíratelném pytlíku, dokud ji nebudete potřebovat.
Jak dezinfikovat roušky z nanovlákna
Roušky z nanovlákna mají navíc proti textilním rouškám z běžných látek membránu z nanomateriálů. Ty by neměly propustit ani ty nejmenší myslitelné částice. Nanoroušky se dají používat opakovaně, doporučuje se ale max 3 až 5 použití. Mezi jednotlivými použitími je také potřeba sterilizovat. Buďto 24 hodin v horkovzdušné troubě při 70 stupních, nebo 20 minut lihovou lázní. Po vyjmutí z lihu (etanolu) se musí rouška omýt a usušit.
Rouška není jen ohleduplnost k ostatním, ale v tuto chvíli i naše velká možnost, jak se co nejrychleji vrátit k běžnému životu. Proto se pojďme orouškovat a věřit, že společně to zvládneme!