Jak se ubránit vlně veder?

Tropické teploty dorazily i do našich končin a tak je stále těžší se vyrovnávat s náporem veder. Poradíme vám, jak s vysokými teplotami co nejúčinněji bojovat.

vetrak 3

Přehřívání organismu, pocení, sucho, únava. Máte už plné zuby horkých dní a hledáte způsob jak si alespoň trochu ulevit? Potřebujete pracovat, ale váš přehřátý mozek přepíná na úsporný režim? Máme pro vás několik tipů pro boj s vysokými teplotami a s jejich následky.

Rozpohybujte vzduch

Ani v létě bychom neměli zapomínat pouštět do bytu čerstvý venkovní vzduch. Když dovnitř nepustíme kyslík, přivodíme si ještě horší pocit únavy. Pokud však nechceme dovnitř pouštět teplý vzduch a vše si tak zhoršovat, je dobré otevírat okna pouze v noci či brzy ráno. Další oblíbenou volbou pro osvěžení jsou větráky, které mohou skutečně přinést trochu pocit úlevy, ale faktem je, že sice vzduch rozproudí, ale samy o sobě ho neochlazují. Nejúčinnější volbou pro skutečné ochlazení vzduchu tedy zůstává klimatizace. Je však nutné myslet na své zdraví a dbát na to, aby teplotní rozdíl nečinil více než pět stupňů, jinak organismus dostane šok a může být náchylnější k různým onemocněním.

zaluzie

Nepusťte dovnitř ani paprsek

Dalším pomocníkem v obraně proti horku jsou žaluzie, fólie a další stínidla. Čím méně světla pronikne přes okna do interiéru, tím chladnější bude váš byt. Nejjednodušší je samozřejmě alespoň zatáhnout vnitřní žaluzie nebo rolety.

Existují ale i efektivnější možnosti co se týče zatmívání oken. Nabízí se například instalace markýz. Tato možnost je vhodná zejména pokud chcete zastínit celý balkon nebo terasu. Navíc má ty výhody, že markýzu můžete kdykoliv schovat.

Další skvělou volbou jsou venkovní rolety. Věřte že venkovní stínění je mnohem účinnější než vnitřní. Nedochází při něm totiž k ohřívání skla v okně a tak se odstíní nejen světlo, ale i podstatná část tepelného záření. V neposlední řadě stojí za to zmínit protisluneční fólie. Jejich výhodou je rychlá a relativně levná instalace a také si můžete zvolit, kolik světla budou propouštět. Hodit se budou také v případě, že v bytě nechcete (nebo naopak chcete) mít úplnou tmu.

[neu.holz]® Roletožaluzie "Zebra" - stínění - bez vrtání (120x230cm) béžová
[neu.holz]® Roletožaluzie „Zebra“ – stínění – bez vrtání (120x230cm) béžová

Zvlhčete vzduch

Při vysokých teplotách často dochází k vysoušení pokožky a k popraskání rtů. Nedostatečně zvlhčená nosní sliznice navíc nedokáže tak dobře zachycovat viry, dochází k vyčerpávání imunitního systému a k celkové únavě organismu. Jak si tedy zvlhčit vzduch v interiéru? Pomohou řezané květiny ve váze nebo pokojové rostliny v květináčích. Také můžete umístit do interiéru dekoraci v podobě fontánky. Nejefektivnější ale budou vždy speciální zvlhčovače vzduchu. Na výběr dnes máte z různých technologií, existují zvlhčovače s přirozeným odparem, ultrazvukové nebo parní. Zvlhčovače vzduchu navíc využijete i v zimě, kdy interiéry bývají suché kvůli vytápění a nedostatečnému větrání.

Klarstein Etheria, tyrkysová/bílá, aromatický difuzér, zvlhčovač vzduchu, LED, ultrazvuk
Klarstein Etheria, tyrkysová/bílá, aromatický difuzér, zvlhčovač vzduchu, LED, ultrazvuk

Doporučené čtení pro boj s vedry:

 

Autorka: Eva Nováková

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...