Akné je rozšířený problém, který může postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Akné vulgaris vzniká, když pokožka produkuje a vylučuje příliš mnoho přirozeného kožního mazu. Kožní maz spolu s odumřelými kožními buňkami ucpává póry a vytváří pupínky. Pokud také trpíte vyrážkami a dalšími souvisejícími problémy, poradíme vám, jak se akné zbavit.
Co je akné
Akné je kožní onemocnění, ke kterému dochází, když se vlasové folikuly ucpou tukem a odumřelými kožními buňkami. To způsobuje tvorbu bílých nebo černých teček či pupínků na kůži. Akné se nejčastěji vyskytuje u dospívajících, i když postihuje lidi všech věkových kategorií. Někdy může být také bakteriálního původu – způsobuje ho bakterie Cutibacterium acnes (C. acnes), která se dostává do pórů a způsobuje zanícené akné.
Další možnou příčinou akné je psychický a emocionální stres.
Začneme poctivě, pro někoho možná tvrdě, ale tím zabráníme případným závadám.
Nezapomeňte: U akné není nic důležitějšího než trpělivost, důslednost a poctivost. pupínků se nezbavíte za den, možná ani za rok. Je to běh na dlouhou trať, během kterého ztrácíte nejen motivaci, ale i víru. Pupínky a boule se hojí pomalu, nemluvě o případných jizvách. když jedna začne mizet, okamžitě se objeví další. Nevzdávejte to, opravdu to zvládnete, protože mnozí před vámi se toho zbavili. Vytvořte si rutinu a držte se jí.
Typy akné
Národní institut zdraví a New York University Langone Health uvádějí, že existuje 6 typů akné:
- Uzavřené komedony neboli bílé tečky, které jsou způsobeny uzavřenými ucpanými póry s hnisem, obvykle malými pupínky, z nichž při čištění pleti vycházejí „bílé pupínky“. Nejsou zanícené.
- Otevřené komedony neboli černé tečky jsou vlastně otevřené ucpané póry s kožním mazem, který na vzduchu oxiduje, takže otvor komedonu zčerná. Nejedná se o zánětlivé onemocnění.
- Papuly jsou malé, červené, jemné hrbolky, jsou způsobeny bakteriemi v pórech a představují zánět, ale neznamenají hned závažnou formu akné.
- Pustuly nebo pupínky jsou papuly s hnisem na koncích, které řadíme mezi zánětlivá onemocnění.
- Uzliny neboli velké, pevné a bolestivé bulky pod kůží můžete znát jako léze.
- Cysty neboli bolestivé hnisavé bulky pod kůží jsou závažnou formou akné, která se obtížně léčí a vyžaduje návštěvu dermatologa. Cystické akné často způsobuje jizvy po akné.
Projevy akné
V některých oblastech kůže je více mazových žláz a vlasových folikulů, které jsou s mazovými žlázami spojeny, a akné se v těchto oblastech projevuje častěji:
- akné na obličeji a čele
- akné na krku
- akné na hrudi
- akné na zádech, zejména v horní části
- akné na ramenou
Mírné akné se obvykle projevuje bílými a černými tečkami a několika papulami nebo postuly. Obvykle jich není více než 10.
Bílé a černé tečky, ačkoli se jedná o méně závažné typy, se stále mohou stát mírným problémem. Lidé se středně těžkým akné mají hodně černých a bílých teček a více než 10 zanícených pupínků. Nebývá jich však více než 30.
Těžké akné se projevuje přítomností uzlíků a cyst nebo sítí vyrážek na různých částech těla, jako je akné na obličeji, zádech, krku a hrudníku. Většinou se jedná o více než 30 červených, zanícených pupínků v jednom okamžiku. Léčba je náročná a často zanechává jizvy.
Lidem s těžšími formami akné rozhodně doporučujeme navštívit lékaře. Některé zánětlivé formy akné je třeba léčit antibiotiky nebo jinými silnějšími léky. Vyhledejte lékařskou pomoc dermatologa, který se specializuje na kůži.
U dospělých může výskyt akné a náhlý nástup těžkého akné signalizovat zánětlivé onemocnění, které vyžaduje lékařskou pomoc. Vždy si také dávejte pozor na různé pleťové vody, čisticí prostředky a další přípravky na akné, které mohou způsobit vážnou reakci. Pokud se u vás po použití přípravku na kůži objeví, vyhledejte lékařskou pomoc:
- slabost
- těžké dýchání
- otok očí, obličeje, rtů nebo jazyka
- stažené hrdlo
Co způsobuje akné?
Velmi často je akné způsobeno zvýšenou hladinou hormonů během puberty, ale často je problém dědičný. Příčiny akné lze rozdělit na primární a sekundární (ty, které způsobují primární):
- nadměrná produkce kožního mazu = mastná pleť
- ucpané póry
- bakterie a zánět
Sekundární příčiny akné neboli faktory, které akné zhoršují, jsou:
- Hormonální změny: Androgeny jsou hormony, které se u chlapců a dívek zvyšují během puberty a způsobují zvětšení mazových žláz a větší produkci kožního mazu. Kromě toho jsou změny hladin hormonů a hormonální výkyvy typické také pro ženy během menstruačního cyklu nebo v menopauze a během těhotenství a menstruačního cyklu. Hormony jsou ovlivněny užíváním antikoncepčních pilulek
- Rodinná anamnéza: U akné hraje roli genetika. Pokud měli akné oba vaši rodiče, je pravděpodobné, že se akné objeví i u vás.
- Stres zvyšuje hladinu kortizolu v krvi, hormonu, který mimo jiné ovlivňuje tvorbu kožního mazu. Stres nemá vliv na vznik akné, ale pokud již akné máte, může ho zhoršit.
- Strava a alergie: obecně nezdravá strava a životní styl nebo různé specifické alergie na lepek, laktózu, histamin atd. mohou vyvolat nebo minimálně ovlivnit stav akné.
- Některé léky (např. kortikosteroidy, lithium, testosteron a barbituráty).
- Nečistá pleť a nesprávná péče o pleť a používání kosmetických přípravků, které způsobují mastnotu pleti a ucpávání pórů.
- Mechanické zhoršení akné, které způsobuje tření kůže, například nošení roušky, klobouku, helmy, telefonu, batohu, límce.
Léčba akné: Jak se zbavit akné
Délka trvání akné je velmi individuální a liší se u jednotlivých osob. Pokud se akné objeví v dospívání, může přetrvávat až do začátku dvacátých let. Bohužel někdo se s akné potýká i po 25. roce života nebo i později.
Akné lze léčit mnoha způsoby, ale pro každou léčbu a řešení, jak se akné zbavit, platí stejné pravidlo, které jsme zmínili dříve. TRPĚLIVOST A DŮSLEDNOST.
Léčba akné závisí na závažnosti vašeho akné a na světě neexistuje univerzální lék, protože stav akné ovlivňuje příliš mnoho faktorů. Léčba vám pomůže zabránit novým výskytům.
Léky a výrobky na předpis
Existuje několik léků a možností léčby akné.
Léky lze aplikovat lokálně ve formě gelů obsahujících účinné látky nebo antibiotika. Léky předepisuje lékař a mezi nejznámější lokální přípravky patří: tretinoin, adapalen, benzoylperoxid.
Druhou možností je perorální podání antibiotik. Mezi nejčastější složky patří doxycyklin a minocyklin nebo lokální antibiotika: erytromycin a klindamycin.
Další možností léčby zvláště závažných forem akné je vnitřní podávání izotretinoinu. Lék se podává pod přísným dohledem lékaře, je účinný, protože snižuje procento jizvení a poskytuje psychickou úlevu.
Hormonální léčba akné je další možností, jak se akné zbavit. Používá se hlavně u akné dospělých, je to klasická hormonální antikoncepce, která snižuje hladinu androgenů a také produkci kožního mazu.
Dermatologické postupy proti akné
Akné na obličeji lze léčit také dermatologickými postupy.
Chemický peeling pro pleť se sklonem k akné
Chemický peeling se v posledních letech stal velmi oblíbeným prostředkem k léčbě akné. Neproniká mechanicky na povrch pokožky třením zrnek, ale využívá sílu hydrokyselin, které pronikají hlouběji do pokožky. Chemický peeling má pozitivní vliv na:
- léčba hyperpigmentace a dalších zabarvení pleti
- omlazení obličeje
- čištění pleti s ucpanými póry
- léčba a pomoc při odstraňování akné
- snížení hloubky vrásek nebo jizev po akné
- rozjasnění tónu pleti
- zvyšují vstřebávání dalších produktů péče o pleť
Jaký chemický peeling zvolit? Z hlediska síly jsou na trhu tři skupiny:
- Povrchový peeling
V chemickém průmyslu se používají dva typy chemického peelingu.
Tyto peelingy pronikají do pokožky minimálně, jemně odlupují pouze vrchní vrstvu a jsou ideální pro mírné kožní problémy, jako jsou drobné hyperpigmentace. Jedná se o peelingy s nízkou koncentrací kyseliny mandlové, kyseliny mléčné (AHA alfa-hydroxykyselina – vhodná pro suchou pleť, absorbuje a zadržuje vodu v pleti) a kyseliny salicylové (BHA beta-hydroxykyselina proniká dovnitř pórů a otevírá uzavřené komedony).
- Středně silný peeling
Dokáže proniknout hlouběji a zaměřit se na poškozené kožní buňky a je vhodný na středně závažné kožní problémy, jako jsou povrchové jizvy, jemné linky, vrásky, hyperpigmentace a stařecké skvrny. Patří mezi ně peelingy s vysokým podílem kyseliny glykolové (AHA alfa-hydroxykyseliny – vhodné pro suchou pleť, absorbují a zadržují vodu v pokožce) a kyseliny trichloroctové. - Hluboký peeling
Jak již název napovídá, tato skupina peelingů proniká velmi hluboko do střední vrstvy pokožky. Jsou zaměřeny na poškozené kožní buňky, středně silné až silné jizvy, hluboké vrásky a změnu barvy pleti. Patří mezi ně vysokoprocentní kyselina trichloroctová a fenolový chemický peeling. Hloubkový peeling byste si však nikdy neměli dělat doma.
Většina domácích chemických peelingů spadá do kategorie povrchových. U středně silných peelingů je třeba dbát zvýšené opatrnosti.
Fototerapie po akné
Fototerapie neboli léčba světlem ničí Propionibacterium acnes a je vhodná spíše pro mírné formy akné, používá viditelné světlo o vlnové délce 400 (modré světlo) až 750 nm (červené světlo). Viditelné světlo ničí Propionibacterium acnes. Účinné je však také modré (420-490 nm) a červené (650–750 nm) světlo.
Laserová léčba akné
Laserové světlo může omezit funkci mazových žláz. Toto ošetření akné je ideální provádět na podzim. Po ošetření je třeba pokožku chránit krémem s vysokým UV faktorem. Ošetření akné trvá přibližně 30 minut. Výsledky jsou patrné po třetím opakování léčby. Laser by měl být kombinován s léky na akné, správnou péčí o problematickou pleť a zdravým životním stylem.
Laser je účinný, i když máte jizvy po akné.
Laserová resurfacingová terapie akné a jizev po akné
Další metodou léčby jizev po akné je frakční resurfacing kůže, jinak známý jako moderní laserová dermabraze. Jedná se o broušení povrchu kůže, po kterém je pleť omlazená, vypnutější, zdravější, má sjednocený barevný tón a strukturu. Kromě toho slouží k odstranění jizev po akné, hyperpigmentace, porézní pleti, kruhů pod očima a jemných povrchových vrásek.
Léčba akné přírodní cestou: Bylinky, vitamíny homeopatika
Přestože se tradiční terapie akné ukázaly jako účinné, možná budete chtít experimentovat s domácími prostředky, které doplní váš plán, nebo prostě dáte přednost alternativní léčbě. Mezi potraviny, které mohou pomoci v boji proti akné, patří:
- okurky
- med
- jogurt
- ovesné vločky
- kurkuma
Byliny proti akné
V boji proti akné může pomoci i síla přírody. Bylinky používejte jako podpůrnou léčbu ve formě tonika nebo směsi do koupele.
Hojení a regenerace zanícené kůže:
- Měsíček lékařský
- Heřmánek
Hojení hlubokých ran:
- Třezalka tečkovaná
Dezinfekce a čištění:
- Mateřídouška
- Šalvěj
Zklidnění pokožky:
- Aloe vera
- Lístky zeleného čaje
Přírodní antibiotikum:
- Česnek proti akné
Účinný je také čajovníkový olej nebo tea tree oil, a to buď jako součást čisticích gelů a pleťových vod, nebo ve formě kvalitního esenciálního oleje, který se aplikuje přímo na místa postižená vyrážkou. U čajovníku si dejte pozor na jeho vysušení.
Vytvořte si pleťovou masku z kurkumy: DIY maska proti akné
Náš tip: Maska z kurkumy! Kupte si kvalitní organické koření kurkuma a smíchejte ho s medem. Konzistence masky by měla být „termixová“, ne příliš hustá, abyste ji mohli pohodlně rozetřít, a ne příliš řídká, aby vám nestékala z obličeje. Připravte se na to, že budete mít žlutou barvu opravdu všude, takže buďte obzvlášť opatrní.
Pro domácí masku na akné budete potřebovat:
- med (2 polévkové lžíce)
- kurkumu (1 lžička)
- olej podle potřeb pleti (hroznový olej je vhodný i pro mastnou a problematickou pleť, šípkový olej je skvělý na jizvy, arganový olej je zázrak mezi oleji, tea tree působí protizánětlivě)
- několik kapek gelu z aloe vera nebo přírodní vody (levandule zklidňuje, heřmánek působí protizánětlivě).
Směs nanášejte na čistou pleť každý druhý den po dobu 30 minut a opláchněte vlažnou vodou.
Vitamíny proti akné
Vitamíny by měly být tělu dodávány prostřednictvím potravin a doplňků stravy:
- zinek
- selen
- vitamín B6
- vitamín C
- vitamín E
- chrom
Homeopatika proti akné
Co pomáhá proti akné z homeopatické léčby? Homeopatické léky jsou jistě podpůrnou léčbou akné a mohou usnadnit hojení ran.
Jaká homeopatika na akné a vyrážky?
- Antimonium crudum 9CH – je lék na akné na obličeji
- Calcarea sulfurica 15CH – působí na hnisavé akné a zmírňuje bolest
- Hepar sulfur 15CH – pomáhá při zanícených vyrážkách, které se vyznačují bolestí
- Kalium bromatum 15CH – pomáhá při akné na obličeji, ramenou a hrudníku, zejména v podobě velkých, tvrdých, červených pupínků, které mohou svědit a často zanechávají jizvy.
- Natrum muriaticum 15CH – vhodné pro dívky s akné na obličeji nebo ve vlasech, pro které je typická mastná a lesklá pleť.
- Sulfur 30CH – přípravek na zánětlivé akné, které svědí a zhoršuje se teplem.
- Silicea 30CH – vhodná na vyrážky na čele se sklonem k hnisání.
- Nux vomica 15CH – přípravek na akné, které je spojeno s poruchami výživy a zácpou.
- Pulsatilla 15CH – ideální na akné vyvolané nepravidelnou menstruací u žen, kterou zhoršuje nezdravé jídlo.
- Thuya occidentalis 15CH – pomáhá při akné, které se objevuje na mastné a lesklé pleti s vysokým sklonem k pocení.
Jizvy po akné
Pokud jste již bojovali s akné a zůstaly vám po něm jizvy, nezoufejte. Většinou na kůži zůstanou jemné jizvičky a skvrny, které časem vyblednou. Hlubších jizev – koloidů – se zbavujete déle. Někdy může po vymizení akné zůstat část kůže tmavší, hyperpigmentovaná, nebo světlejší, hypopigmentovaná. U lidí s tmavší pletí je pravděpodobnost výskytu těchto komplikací vyšší.
- laser
- niacimid
- alfa arbutin
- šípkový olej
- kyselina mandlová
Péče o pleť: Jak pečovat o problematickou pleť
Čistá pleť je velmi důležitým krokem ke zdravému tělu, ať už máte akné, nebo ne. Je důležité, abyste to s čištěním nepřeháněli a nedrhli si pleť. Zásadní je jemnost, jinak můžete poškodit stav pokožky. Vyhněte se přípravkům obsahujícím alkohol nebo jiné látky, které vysušují pokožku.
Vhodné složky kosmetiky na akné
Přípravky na obličej obsahují složky, které bojují proti akné a zabraňují ucpávání vlasových folikulů, chrání pokožku před bakteriemi, snižují tvorbu kožního mazu nebo exfoliují vrchní vrstvu pokožky. Mezi nejčastější patří:
- benzoylperoxid
- kyselina glykolová
- kyselina salicylová
- kyselina azelaová
- niacinamid
- lokální retinoidy
Náš tip: K vyléčení akné na zádech obvykle potřebujete silnější složku, například benzoylperoxid, který je na akné nejúčinnější.
Správná péče o pleť se sklonem k akné
Dobrá péče o pleť je často první obrannou linií při mírném akné nebo při občasném výskytu akné. Někdy je však nutná léčba, aby se kůže zahojila a zůstala zdravá.
Péče o problematickou pleť by měla zahrnovat přípravky na důkladné čištění, hydrataci, výživu a léčbu akné. Každému vyhovuje něco jiného, takže si časem sestavte rutinu podle sebe, ale základy vypadají takto:
- čistěte se dvakrát denně – ráno a večer – nezapomeňte si předtím důkladně umýt ruce.
- nejprve pleť hydratujte a vyčistěte nedráždivým čisticím gelem, který lze použít jak na akné na obličeji, tak na akné na zádech.
- na závěr čištění je ideální použít tonizační pleťovou vodu.
- vždy začněte sérem na vodní bázi jako vrstvou produktů péče o pleť a postupně přejděte k olejům (oleje používejte velmi opatrně na mastnou pleť, protože ne všechny jsou vhodné).
- na sérum naneste nemastný krém, který pokožku dostatečně hydratuje a chrání.
- Ráno vždy používejte ochranný faktor SPF
Doplňkovými prvky vaší rutiny mohou být oční krémy/séra. Při mírnějších formách akné lze použít také pleťové masky.
Účinné krémy na akné
Do kosmetiky pro problematickou a aknózní pleť budete muset trochu investovat. A ani kvalitní krém není vždy zárukou. Dejte tomu čas, protože léčba bude trvat několik týdnů. Mezi osvědčené značky krémů na obličej proti akné patří:
- La Roche-Posay
- Bioderma
- Eucerin
- Avéne
- Clinique
Jak regulovat tvorbu kožního mazu
Nadměrná produkce mazových žláz se projevuje mastnou pletí. Kožní maz je nezbytný a velmi důležitý pro udržení zdravé pleti. Příliš mnoho kožního mazu často vede k problémům s pletí, ucpávání pórů a akné. Poradíme vám, jak si poradit s mastnou a problematickou pletí.
Pravidelné čištění a mytí
Postačí teplá voda a jemný gel, který reguluje množství kožního mazu na pokožce. Vyhněte se:
- výrobky, které vysušují pokožku, jako jsou mýdla.
- výrobky se silnou vůní a zbytečnými chemikáliemi.
- lufy, žínky, látkové polštářky a prostředky na tření pokožky.
Do své rutiny zařaďte i toner
Stahující tonika obsahující alkohol mají tendenci pokožku vysušovat. Přírodní adstringenty však mohou mít zklidňující účinky, mohou minimalizovat rozšířené póry a pomoci zbavit se přebytečného kožního mazu, navodit mladší a zdravěji vypadající pleť, odstranit bakterie z pokožky, vypnout pleť. Případně zvolte klasický jemný toner. Dejte si však na něj pozor a předem jej vyzkoušejte na malém kousku pokožky.
Můžete pleť doplnit tonikem, nebo jej můžete použít tak, že jej necháte vsáknout do pokožky.
Vysoušení obličeje
Při osušování obličeje po umytí a použití tonika jemně osušte pleť měkkým ručníkem. Pokud používáte ručník, mějte sadu speciálně pro obličej a nezapomeňte ručník po 2–3 dnech používání vyměnit. Otřete si obličej do jednorázových ubrousků.
Používejte masku na obličej
Při ošetřování mastné pleti pravidelně používejte pleťové masky podle vybraných ingrediencí, jako jsou:
- kurkuma a med,
- ovesné vločky,
- bentonitový jíl zelenošedé barvy má skvělé absorpční vlastnosti a čistí pokožku do hloubky, je to zázračný aztécký jíl, který reguluje tvorbu kožního mazu a upravuje rovnováhu pokožky, má antiseptické účinky a pomáhá odstraňovat akné a projevy kožních chorob,
- kaolin neboli bílý jíl obsahuje jílový minerál kaolinit a má skvělé čisticí, zklidňující a zmatňující účinky, absorbuje přebytečný kožní maz z pokožky, odstraňuje odumřelé kožní buňky a může pomoci při akné, ekzémech nebo lupénce,
- modrý jíl je jedním z nejvzácnějších kosmetických jílů, působí jako tonikum plné živin a má omlazující účinky,
- aloe vera,
- bahno z mrtvého moře,
- tea tree,
- kvasnice,
- černé uhlí,
- zinek,
- damaškové růže.
Hydratace
Hydratační krémy mohou být pro pleť prospěšné, pokud se používají správně. Krém pro mastnou pleť je nezbytný a nenechte se zmást tím, že krém na mastnou pleť nepatří. Pro ochranu mastné pleti používejte hydratační krém bez obsahu oleje.
Nejlepší prevencí pro mastnou pleť je, když najdete důslednou rutinní péči o pleť, která funguje, a budete se jí držet.
Akné na suché pleti: Co ho způsobuje?
Akné někdy trápí i lidi se suchou pletí. Zde může být léčba ještě náročnější. Základem je používat šetrnou a účinnou kosmetiku, která řeší příčiny akné, hydratuje a zároveň obnovuje pleť.
Postup je podobný jako u mastné pleti. Důkladně ji čistěte dvakrát denně: ráno a večer nebo například po cvičení. Vyhněte se nadměrnému čištění a drsným adstringentům nebo tonikům. Opravdu a důsledně se vyhýbejte produktům, které vysušují. Po vyčištění pleti použijte hydratační krém nebo olej, který neucpává póry.
Příčiny akné na suché pleti
Suchost podporuje produkci kožního mazu, což může vést k ucpávání pórů a akné. Příčinou suché pleti je genetika, věk nebo nevhodná kosmetika. Akné na suché pleti mohou zhoršovat teplotní výkyvy – studený vzduch a suché teplo. Možná také používáte příliš drsné pleťové přípravky, které narušují funkce vaší pokožky, jako je udržování vlhkosti a ochrana proti bakteriím. Pozor také na hydratační krém, který může ucpat póry. V zimě může být pleťový krém intenzivnější a výživnější.
Mnoho přípravků na léčbu akné může obsahovat prvky, které mírně vysušují pokožku nebo spíše regulují produkci kožního mazu. Pro suchou pleť byste měli používat co nejšetrnější přípravky, pokud možno přírodní, které pleť nedráždí. Skvělou hydratační složkou je kyselina hyaluronová a zklidňující niacinamid.
Případně můžete používat produkty s marockým lávovým jílem, který obsahuje minerály, obnovuje pružnost pokožky a hydratuje ji.
Co zhoršuje akné a jakých skvrn se zbavit
Alternativní medicína nabízí mnoho nápadů, jak zlepšit akné na zádech a obličeji. Pojďme se tedy společně podívat na to, co vám může pomoci při léčbě akné.
Vždy se vyhněte dráždivým látkám
Akné zhoršuje mastná kosmetika, ale také nesprávné používání kosmetiky určené speciálně pro problematickou pleť, také opalovací krémy, přípravky na úpravu vlasů nebo make-upy a korektory na akné. Ideální produkty jsou proto hydratační, na vodní bázi nebo nekomedogenní, což znamená, že méně ucpávají póry.
Chraňte svou pokožku před sluncem
U některých lidí slunce zhoršuje jizvy nebo skvrny, které někdy zůstávají po odstranění akné. Mnoho léků také zvyšuje náchylnost ke spálení. Vždy si co nejvíce chraňte obličej před sluncem. Pravidelně používejte nemastný (nekomedogenní) krém s ochranným faktorem SPF.
Vyhněte se tření nebo tlaku na kůži.
Chraňte svou pokožku se sklonem k akné před kontaktem s předměty, jako jsou telefony, helmy, těsné límce nebo popruhy, závěsy a batohy. Akné se může rozpadnout jednak v důsledku tření, ale také tím, že se do postižené oblasti dostane infekce.
Čistota a čerstvost
Na obličej používejte nejlépe jednorázové ubrousky nebo mějte ručníky vyhrazené pouze na obličej a měňte je každé 2–3 dny. Nezapomeňte často měnit nebo prát povlaky na polštáře. Na ložním prádle a lůžkovinách ulpívá mnoho bakterií. Po namáhavé činnosti se vždy osprchujte. Mastnota a pot na pokožce mohou vést k vyrážkám.
- Nezkoušejte každý týden novou léčbu/kosmetiku na akné
Tento přístup může podráždit vaši pokožku, což může způsobit její vyrážky.
Místo toho si dopřejte kvalitní kosmetiku po dobu alespoň 6–8 týdnů. Tak dlouho trvá, než se něco zlepší. Pokud do té doby nezaznamenáte žádné zlepšení, můžete vyzkoušet jiný produkt.
- Rovnoměrně aplikujte lék na akné na celou plochu pokožky pokrytou výrůstky
Aplikace léků pouze na místa s akné má smysl, protože léčíte to, co vidíte. Na druhou stranu mějte na paměti, že tento postup nezabrání svlékání kůže na jiných místech.
Místo toho: Chcete-li zabránit vzniku nového akné, naneste na pleť se sklonem k akné rovnoměrně tenkou vrstvu léku na akné.
- Používejte správný make-up, pleťové a vlasové přípravky.
Mohou způsobit akné. Vynechejte olej nebo jiné složky, které mohou způsobit akné.
Místo toho: Používejte pouze make-up, opalovací krém, pleťovou a vlasovou kosmetiku, která neucpává póry, nevysušuje, hydratuje a chrání. Tyto výrobky u většiny lidí nezpůsobují vyrážky.
- Nečisté štětce na make-up, různé aplikátory na make-up
Jsou plné bakterií a odumřelých kožních buněk. Způsobují akné, protože ucpávají póry a jednoduše neudržují pleť čistou.
Místo toho: Všechny aplikátory a štětce používejte pouze sami a pravidelně je čistěte, dezinfikujte a vyměňujte.
- Nikde nespěte nalíčení, ale ani to nepřehánějte s mytím.
Nepřehánějte to s mytím obličeje. Mytí obličeje několikrát denně může způsobit, že vaše pleť bude více podrážděná, což povede k dalšímu vzniku pupínků.
Místo toho: Myjte si obličej dvakrát denně – po probuzení a před spaním. Po ukončení činnosti, při které se potíte, si také umyjte obličej. Místo toho: Odličte se hned po příchodu domů nebo alespoň před spaním. Žádné výjimky.
- Nevysušujte si pokožku
Pleť se sklonem k akné je mastná, takže může být lákavé používat složky, které ji vysušují. Nedělejte to a vyhněte se používání adstringentů, alkoholu a všeho, co může pokožku vysušovat. Suchá pleť je podrážděná pleť, a čím více ji používáte, tím více riskujete, že se vám bude tvořit akné.
Místo toho: Pro zmatnění pleti použijte jemné tonikum. Přírodní tonery mohou být příjemné. Nezapomeňte na hydratační krém určený pro pleť se sklonem k akné. Nikdy neopouštějte umytý obličej bez použití krému.
- Při tréninku a sportu neutírejte pot do ručníku.
Ručník na cvičení obvykle používáte na další zpocená místa na těle nebo jím otíráte stroje, na kterých cvičíte. Nikdy je nepoužívejte ani k utírání potu z obličeje, jsou plné bakterií a nečistot.
Místo toho: Při cvičení používejte jednorázové ubrousky.
- Otírejte ubrousky, k otírání vyrážek použijte hadřík nebo ubrousky.
Když si vymačkáváte pupínky akné, je velká pravděpodobnost, že část toho, co je uvnitř (například hnis, odumřelé kožní buňky nebo bakterie), zatlačíte hlouběji do kůže. V takovém případě může dojít k zánětu vyrážky. To může vést k závažnějšímu akné, jizvení a bolesti.
Místo toho: Odolejte pokušení prasknout nebo vytlačit akné. Čištění pleti svěřte odborníkovi. Pokud potřebujete pupínek vytlačit, nikdy nepoužívejte nehty. Důkladně si umyjte ruce a pupínek zachyťte pouze papírovým kapesníkem nebo vatovým tamponem. Pokud máte hluboké nebo bolestivé akné, je návštěva dermatologa nezbytná.
Všechny tipy pro zdraví a krásu!
- Potraviny mohou zhoršit stavy akné
Ať už trpíte akné, nebo ne, potraviny s vysokým glykemickým indexem a rafinované cukry by se měl snažit vynechat ze svého jídelníčku každý. Akné však může být ovlivněno i jinými potravinami, na které můžete být citliví nebo je nesnášíte. Patří mezi ně:
- rafinovaný cukr
- mléčné výrobky
- rychlé občerstvení
- omega 6 mastné kyseliny
- čokoláda
- syrovátkový protein
Místo toho: Jezte více potravin s nízkým glykemickým indexem, jako jsou: ananas, avokádo, borůvky, brokolice, broskev, cibule, citron, cuketa, česnek, grapefruit, hrášek, hroznové víno, hruška, chřest, jablko, jahody, květák, maliny, mandarinky, meruňky, okurka, olivy, pomeranč, listová zelenina, špenát, švestky, třešně, kapusta. Zaměřte se na příjem dostatečného množství bílkovin.
ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Co způsobuje akné?
Akné vzniká, když se póry na obličeji, zádech a ramenou, krku a hrudníku ucpou kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. To může způsobit bílé a černé tečky, papuly, pupínky, uzlíky nebo cysty. Mezi faktory, které mohou akné zhoršovat, patří hormony, mechanické tření, strava, stres, léky a genetika.
Proč mám najednou akné?
Výskyt akné může souviset s hormonálními změnami, novou péčí o pleť, novými léky, nadměrnou konzumací nezdravých potravin nebo stresem. Náhlý výskyt akné může také naznačovat skrytý zdravotní problém. Pokud akné přetrvává, navštivte dermatologa.
Lze akné vyléčit?
Neexistuje žádný univerzální způsob léčby akné. Akné můžete léčit změnou životního stylu a volně prodejnými léky a léky na předpis, které obsahují složky bojující proti akné, jako je benzoylperoxid nebo kyselina salicylová. Při léčbě akné je také důležitá duševní pohoda a sebeláska.
Co způsobuje akné na tvářích?
Akné se může častěji objevovat na tvářích, protože na nich je více mazových žláz. Časté dotýkání se obličeje může také způsobit akné na tvářích. Bakterie a kožní maz se tak mohou přenést z rukou na obličej.
Jsou akné a pupínky totéž?
Akné je široký pojem označující různé typy kožních boulí. Mezi tyto hrbolky patří bílé a černé tečky, pupínky (což jsou malé puchýřky a papulky), uzlíky a cysty.
ZDROJE:
- https://www.aad.org/public/diseases/acne/skin-care/habits-stop
- https://www.ulekare.cz/clanek/trapi-vas-akne-plet-vycisti-homeopatika-21940
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/diagnosis-treatment/drc-20368048
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/107146