Jak se zbavit kocoviny + tipy, jak jí předcházet

Probudili jste se po večírku s hlavou jako střep a žaludkem na vodě? S kocovinou nemusíte protrpět celý den. Připravili jsme pro vás ověřené tipy, které pomohou tělu s regenerací, abyste se co nejdříve cítili zase dobře. A pokud si příště tenhle bolehlav chcete ušetřit, máme pro vás rovnou i návod, jak kocovině předcházet.

Co je kocovina, jak dlouho trvá a jak se projevuje?

Kocovinu, jako vedlejší účinek konzumace alkoholu, zná asi každý z nás. Projevuje se bolestí hlavy, překyseleným žaludkem, nevolností a třeba zvracením i průjmy. Při kocovině není výjimečná ani nesnesitelná žízeň, přecitlivělost na hluk, ostré světlo nebo výrazné pachy.

Kocovina běžně nastupuje po pár hodinách, co přestáváme pít a vyprchají příjemné účinky alkoholu. Trvat pak může klidně i 24 hodin nebo déle. Záleží na vypitém množství, genetických předpokladech i vašem věku.

Tento nepříjemný stav způsobuje odbourávání alkoholu v těle, ke kterému organismus využívá velké množství vody, minerálů a vitamínů. To vede k dehydrataci a také úbytku sil, protože je celý proces pro tělo energeticky velmi náročný.

Při odbourávání alkoholu pracují zejména játra, která alkohol rozloží na toxický acetaldehyd, který pak co nejrychleji přeměňují na netoxický acetát. Když toho vypijete moc, játra přestanou stíhat a v těle se hromadí toxický acetaldehyd. A právě ten má na svědomí nevolnosti a zvracení.

shutterstock 1251913102 1
Foto: Shutterstock.com

Nejúčinnější rady, jak se zbavit kocoviny

Kafe, česnečka nebo vyprošťovací panák? Tyhle rady zná asi každý z nás. Ale pokud chcete, aby vám bylo opravdu lépe a nechcete tělu ještě víc zatopit, doporučujeme tyto rady vynechat a řídit se těmi, které jsme vypsali tady.

Dostatečně se hydratujte

Po prohýřené noci si ideálně dejte sklenku minerálky, která vám do těla doplní chybějící minerály. Zkusit můžete i tzv. rehydratační roztok, který pořídíte v lékárně. Sice není primárně určený na léčbu kocoviny, ale doplní do těla draslík a sodík, který teď potřebujete.

33216

Místo kávy, která dehydratujte a překyseluje žaludek, sáhněte po bylinkových čajích. Ty si klidně dejte s medem, energie v podobě rychlých cukrů je teď velmi žádoucí. A které bylinky tělu s kocovinou pomohou nejvíce? Rozbouřené žaludeční kyseliny zklidní heřmánek, meduňka nebo máta. Pokud byste chtěli dopřát játrům trochu regenerace, sáhněte po ostropeřci. Na doplnění vitamínů je pak skvělý rakytník, na zahnání žaludeční nevolnosti zase zázvor. Čaje toho umí ale mnohem víc, přečtěte si také, jaké čaje pomohou s hubnutím a jaké proti stresu.

TIP: Překyselený žaludek zklidní i sklenice vychlazeného mléka.

shutterstock 1251913102 2
Foto: Shutterstock.com

Najezte se

Chápeme, že představa jídla je teď poněkud nepříjemná, ale pokud v sobě něco udržíte, doporučujeme nehladovět. Vhodná jsou například vajíčka, která obsahují aminokyselinu cystein, která játrům svědčí.

Vhodné jsou také banány, kterými doplníte cukry a draslík. Další prospěšné ovoce jsou například borůvky, které obsahují vitamín C i spoustu dalších antioxidantů.

Potravin vhodných při kocovině je ale více:

  • Avokádo – obsahuje látky, které pomáhají játra chránit před poškozením.
  • Meloun – dostanete do sebe rychlé cukry, které momentálně velmi potřebujete, a navíc se i hydratujete.
  • Špenát – pitím spotřebujete velké množství kyseliny listové, kterou dodá právě špenát.
  • Maso – díky vysokému obsahu bílkovin vám pomůže zbavit se kocoviny mnohem rychleji. Bílkoviny jsou totiž naprosto zásadní pro regeneraci těla. Vhodný je například i losos, který díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin sníží projevy kocoviny a zklidní žaludek.

A že si neumíte představit žádné tuhé jídlo? Dejte si silný vývar, který tělo hydratuje a doplní mu ztracené minerály. Naopak často doporučovaná česnečka není úplně vhodná, protože česnek snižuje krevní tlak, a navíc je poměrně těžký na žaludek. Zkusit byste měli i rajčatovou šťávu. Rajčata totiž napomáhají tvorbě enzymů, které mají na starost odbourávání alkoholu z krve.

shutterstock 1251913102 3
Foto: Shutterstock.com

TIP: Dostali jste chuť na polévku? Zkuste naše tři recepty.

Pořádně se vyspěte

Spánek po požití alkoholu není tak kvalitní, protože tělo odbourává toxiny na plné obrátky. To ale neznamená, že spánek není potřeba. Po probuzení se hydratujte, něco málo snězte a pak si ještě dopřejte nějakou tu hodinu v posteli, aby tělo načerpalo energii. Pozitivní působení spánku na zmírnění kocoviny je podložené i vědecky. Minimálně 7 hodin dlouhý spánek zmírní kocovinu o 80 %, což není zrovna zanedbatelné číslo.

TIP: Přečtěte si, jak rychle navodit hluboký spánek.

Běžte na čerstvý vzduch

Jestliže jste v rámci možností odpočatí, doporučujeme vyrazit ven. Naordinujte si klidnou procházku v přírodě, která vám povzbudí metabolismus a zrychlí tak vyplavování toxinů z těla. V případě, že se na procházku necítíte, alespoň si pořádně vyvětrejte a nadýchejte čerstvého vzduchu.

Kdy sáhnout po lécích?

V ideálním případě léky proti bolesti při kocovině vůbec neberte. Alkoholovým hýřením dostalo tělo zabrat už dost a látky obsažené v lécích, stejně jako alkohol, zatěžují játra i žaludek. Pokud není zbytí, vezměte si je až ráno, nikdy ne preventivně před spaním.

V případě, že vám jen třeští hlava a bolí vás celý člověk, není tak hrozné si nějaká analgetika vzít. Pokud ale máte podrážděné trávení, raději si to dvakrát rozmyslete, protože by se vám mohlo ještě víc přitížit.

shutterstock 324566462
Foto: Shutterstock.com

Co má na vznik kocoviny vliv?

Proč někdo může po oslavě vstát bez sebemenších potíží a další se sotva doplazí na záchod? Velký vliv na to má genetika a množství enzymu zodpovědného za rozkládání acetaldehydu. Ale na tom, jak vám ráno bude, se podepisuje i věk nebo výběr toho, co budete pít.

Na věku záleží

Nebudeme vám nic nalhávat, čím jste starší, tím se tělo pere s alkoholem hůř. Ve dvaceti metabolismus jede na plné obrátky a játra stíhají odbourávat toxiny bez problémů. Po třicítce je už ale spalování i odbourávání pomalejší, a tak se může stát, že se s kocovinou probudíte i po stejném množství alkoholu, které jste dříve zvládali bez problémů.

Každý alkohol působí jinak

Zdá se vám, že po některých druzích alkoholu máte větší kocovinu? Není to jen domněnka, je to vědecky ověřený fakt. Fermentované druhy alkoholu jako jsou třeba ležáky a víno obsahují látky kongerneny (vedlejší látky vznikající při výrobě alkoholu), které se na kocovině podílí. Stejně tak kocovinu způsobuje alkohol s bublinkami. Nejnižší riziko vzniku kocoviny mají naopak čiré destiláty, jako je například vodka nebo gin. A protože se málokdy pijí samotné, dostanete do těla i tekutiny, o které vás jinak alkohol připraví.

shutterstock 324566462 1
Foto: Shutterstock.com

Jak kocovině předcházet

Nebudeme vám radit, že se kocovině vyhnete, když bude pít nealko. Je to sice pravda, ale i na konzumaci alkoholu se dá připravit tak, abyste se ráno necítili na umření. A nemuseli jste pak celí rozlámaní hledat zaručené návody, jak se zbavit kocoviny.

Dobře se najezte

Než se vydáte na večírek, dostatečně se najezte. Samotný zeleninový salát ale stačit nebude. Ideální je do sebe dostat kromě vlákniny také bílkoviny a tuky, které zpomalí vstřebávání alkoholu. Rozhodně není na škodu jídlo uzobávat i v průběhu popíjení.

Buďte odpočatí

Neodpočatý organismus nemá dostatek energie na odbourávání alkoholu a vám tak bude hůř, i když byste v odpočatém stavu jinak stejné množství drinků zvládli úplně v pohodě. Takže si klidně najděte chvilku na odpolední šlofík, pokud jste v noci nestihli naspat tolik, kolik jste chtěli. Stejně tak bude tělo na alkohol reagovat hůř v případě, že budete nemocní nebo příliš ve stresu.

Prokládejte alko nealkem

Protože za bolestí hlavy a suchem v ústech stojí právě dehydratace, předejděte jí tím, že bude alkoholické drinky prokládat nealkem. Lepší než vypít půl litru vody najednou, je pravidelné střídání alka s nealkoholickými nápoji. Ideálně čistou vodou nebo minerálkou.

shutterstock 324566462 2
Foto: Shutterstock.com

Alkohol moc nemíchejte

Pro svěžejší rána je určitě dobré držet se jednoho druhu alka. A to platí i o co se týká vína. Pokud začnete pít jeden druh, raději u něj setrvejte celý večer. Samozřejmě pokud se jedná o degustace několika druhů vín v malém množství, míchání nevadí. Nejhorší je pak zaručeně kombinace tvrdého alkoholu a sektu.

Při pití nekuřte

Cigaretový kouř obsahuje acetaldehyd. Přesně tu toxickou látku, na kterou tělo rozkládá etanol, než ji rozloží na netoxický acetát. Při kouření cigaret tak játrům nakládáte výrazně více.

Přestaňte pít včas

Každý má svoji míru. Pokud cítíte, že se dostáváte do stádia, kdy už toho máte dost a tušíte, že zítřejší ráno bude stát za to, přestaňte pít. Možná vám zrovna přijde, že to je problém vašeho zítřejšího já a není důvod si kazit zábavu, ale věřte, že to vám za takové rozhodnutí nepoděkuje.

shutterstock 1275255349
Foto: Shutterstock.com

Doplňujte vitamíny

Zejména vitamín C pomáhá tělu zbavovat se škodlivin. Dobrá varianta proto je přikousnout ke sklence dobrého pití i nějaké to ovoce. Vitamíny můžete doplnit i ve formě tobolek, ale přírodní jsou samozřejmě vždy lepší. A pokud jste to už s pitím trochu přehnali, zapijte si céčko ještě před spaním a na kocovinu vyzrajte ještě předtím, než vypukne.

Pomůže na kocovinu pivo nebo panák?

Mezi klasické babské rady proti kocovině patří vyprošťovák v podobě piva nebo panáku. Trocha piva kupodivu opravdu může pomoct, a to zejména díky tomu, že je bohaté na vitamíny a minerály. Když si dáte panáka, možná vám bude chvilkově lépe, ale jen si kocovinu oddálíte. Procesy odbourávání alkoholu prostě proběhnout musí tak jako tak.

Čtěte dál!

Industriální styl bydlení: Nový trend

Industriální styl představuje módní vlnu v bydlení. Může být jednoduchý a...

Jak začít běhat

Není složité začít běhat. Mnohem těžší je začít běhat a vytrvat!...

Jak vytvořit provence styl: Klíč k rustikálnímu a romantickému bydlení

Nádech francouzského venkova spolu s vůní levandule láká mnoho lidí. Co...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Tipy na DIY vánoční dekorace inspirované přírodou

Vánoce jsou ideální čas, kdy se můžete kreativně vyřádit....

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...