Jak se zbavit myší

Myši v domě, ve stodole nebo ve sklepě? To je to poslední, co si přejeme. A nejde zdaleka jen o zápach nebo nepříjemný pocit z toho, že se nám po bytě potuluje hlodavec. Dokáže totiž nadělat velké škody, navíc může zasévat infekce a parazity. Přečtěte si, jak se zbavit myší.

Využít můžete pastičky na myši, jed na myši, odpuzovač myší nebo dokonce ucelené deratizační staničky. Vzhledem k tomu, že myš je zvířátko velmi bystré, v některých případech se neobejdete bez profesionála.

Jak poznat, že máte myši v domě (nebo v jiném stavení)?

Přítomnost myši nebo myší v domácnosti je snadno zjistitelná. Ale jen tehdy, pokud s ní počítáte. Myš v bytě už moc nečekáme, a tak ani doprovodné projevy její přítomnosti zpočátku nevnímáme. Hlodavčí zvuky způsobené okusováním tvrdých věcí, sem tam malý bobek, to často přehlédneme a přeslechneme.

Proč? Naše běžné prostředí je natolik zahlceno různými zvuky a hlukem, že něco malého navíc, to pro nás zpočátku nehraje žádnou roli (s výjimkou osob, které se myší extrémně bojí a štítí, lidí s musofobií).

Ale jednoho dne začne být přítomnost každé myši přímo bijící do očí, do uší nebo dokonce do nosu. Trus myši začneme potkávat stále častěji. Cítit budeme „myšinu“, což je typický pach myší močoviny.

shutterstock 441171364

Hlodavčí zvuky se budou opakovat pravidelněji. Ba co víc, myš bude stále drzejší, neboť si na vaši přítomnost a kroky zvykne. Proto bude stále častěji aktivní i v době, kdy budete aktivní též vy.

Další neklamnou známkou myši v domě či v jiném stavení, jako je stodola, kůlna, sklep, garáž aj., jsou rozkousané věci, poničené stěny, rozhryzané obilí (máte-li uskladněno, ale nesprávně uzavřeno), rozhryzané granule pro mazlíčky, zkrátka devastace. A až vám přestane fungovat lednice nebo pračka, nebo „vyletí“ jističe, na vině také může být myška. Třeba i malinkatá.

Nejrizikovějším obdobím je podzim

Největšímu nájezdu myší do domů, bytů, ale i jiných příbytků čelíme vždycky na podzim, kdy si myši hledají místečko k přezimování. Proto se vyplatí odpuzovače a plašiče preventivně instalovat hned během září. Stoprocentní ochrana proti myším to sice není, ale pravděpodobnost jejich nájezdu se sníží.

Na podzim také (více než jindy) dbejte na minimalizaci přístupových cest do bytu nebo domu. U garáže nebo stodoly je to úkol nesplnitelný. Ale v domě nebo bytě si poradit můžete.

shutterstock 773636719

Na druhou stranu, myš vyleze po omítce, proklouzne pod dveřmi nebo mezi dveřmi, zatímco nosíte nákup. Je chytrá, šikovná, drzá. Zkrátka: oportunista. Díky specifickému postavení kyčlí se myš dokáže zcela „rozplácnout“ nebo zúžit až do tvaru větší tužky. Takže proleze nepředstavitelně malými skulinkami.

Co z toho plyne? Že pokud se myš objeví v bytě nebo v domě, není vaše vina a ani důsledek nějakého zanedbání. Myš se dostane téměř všude, na podzim hledá bydlení a vezme zavděk luxusní a vypulírovanou domácností, stejně jako dlouho neuklízeným sklepem.

Jak se zbavit myší – 6 způsobů, jak na myši

Myši můžete z domu nebo z jiných prostor vypudit několika způsoby. Nejúčinnější jsou ty, které myš zlikvidují, protože myš má velmi dobrou paměť. A ráda se vrací tam, kde byl dostatek potravy a příjemné prostředí, a odkud byla jen vyhnána.

1. Nainstalujte pastičky na myši. Ale pozor: nepodceňujte návnady

Jak se zbavit myší pomocí pastiček? Pasti na myši fungují skvěle. Myš můžete chytit už během první noci. Ovšem za dvou podmínek:

  1. myš nemá lepší obživu jinde v prostorách, kam nezvaně vlezla – než pastičku instalujete, zamezte myši v možnosti kamkoliv jinam vlézt a živit se na čemkoliv jiném. Jinými slovy: ukliďte
  2. myši nabídnete neodolatelnou návnadu – kus vlašského ořechu, špek, někdy i suché pečivo. To jsou návnady, na které myška „slyší“. Netřeba kupovat nic speciálního. Myš je zvíře skromné a živí se přirozenou potravou.

Tajný tip profesionála: abyste nezapomněli, kde pastičky nebo jed máte, rozmístěte si po prostoru značky. Třeba šipky, které vám ukáží, kde je pastička položená. Vždycky vám poradí, kudy se vydat. A nenechají vás na kteroukoliv z nich zapomenout.

Co s chycenou myší? Vezměte si rukavice a myš (klidně i s pastičkou, pokud se štítíte myšku vyndávat) hoďte do popelnice. Když myšku zahrábnete (bez pastičky) pod keříky nebo pod stromky a občas místo prolijete, ještě vám je vyživí. Umístěte je aspoň 15 cm pod zem, ať je nevytáhnou kočky nebo pes.

338426706 763468565150108 884855494163545917 n

2. Rozmístěte jed na myši. Ale pozor na děti, domácí mazlíčky

Jed na myši nebo obecně na hlodavce je snadnou cestou, jak se zbavit myší. Jenže nezůstává bez rizika, pokud doma máte menší děti či domácí mazlíčky, kteří se volně po bytě / domě / stodole / sklepě pohybují. Proto použití jedu pečlivě zvažujte.

Větším dětem, cirka od čtyř let, už dokážete vysvětlit, že krásně vypadající pilulky nebo hranaté bonbonky rozhodně nemají jíst a ani je podstrkovat vaší kočičce nebo pejskovi, už vůbec ne křečkovi či morčatům. U menších dětí v domácnosti ale s jedem nikdy neriskujte. I pastička je účinnou zbraní proti myším (nebo deratizační stanička, viz níže).

338366339 614151083546947 342041181326645489 n

 Jed umístěte tak, aby se k němu dokázala dostat právě jen myš. Jestliže takové opatření možné není, a o myších v domě víte, musíte se jich zbavit jinak. Nebo své zvířecí mazlíčky na nějaký čas vystěhovat. Zkrátka nedovolit, aby se jed a vaše zvířátko mohli dostat do interakce.

Na většinu jedů naštěstí účinkuje protilátka v podobě vitamínu K (Kanavit). Ale nemuselo by se to obejít bez doživotního poškození orgánů nebo bez úmrtí.

A co pak s myší, která se otrávila? Raději rovnou do popelnice. Rukavice nutné. Nikoliv kvůli jedu, ale pro parazity nebo infekce, co se na myším kožichu mohou ukrývat. Pod keře ji nedávejte. Nebo hodně hluboko, aby ji pak nevyhrabal třeba váš pejsek. Jed zůstává jedem i po smrti myšky.

3. Je u vás jed na myši rizikový? Zkuste deratizační staničky

Jestli byste rádi myšku sprovodili ze světa jedem, ale netroufáte si volně nasypat granule třeba na staré víčko od zavařeniny, porozhlédněte se po deratizačních staničkách. Jde o malé, ale uzavřené prostory, do nichž se dostane jen myš. Vevnitř je jedovatá návnada, kterou myška pozře.

Opět ale pamatujte na bezpečnost – ani ke stanici by se dítě nemělo dostat a hrát si s ní. Prostě to není hračka. Když ji umístíte za sedačku, za skříňku, či kamkoliv za velkou překážku, bude i malé dítě v bezpečí. Domácí mazlíček staničku neotevře. Ovšem pozor, uteče-li vám křeček, dostane se do ní.

shutterstock 1943486527

4. Do akce povolejte plašiče, na podzim z nich učiňte pravidelnou prevenci

O podzimní invazi už jsme psali výše. Plašiče mohou pomoci nejen preventivně, ale i myši z daného místa vyhnat. Jak se zbavit myší pomocí plašičů? Vybrat si můžete plašiče zvukové nebo frekvenční. Oba typy fungují na stejném principu: znepříjemní myši pobyt u vás natolik, že raději odejde. Otázkou ale je, zda se vám ji podaří vyhnat do mrazu.

Plašiče jsou účinné jen v jedné místnosti – přes stěnu se jejich vliv neprotlačí. Musíte jich proto koupit tolik, kolik místností máte, včetně chodby, předsíně, verandy, sklepa atd. Máte-li domácího mazlíčka, s velkou pravděpodobností bude plašič nepříjemný i jemu.

5. Vyzkoušejte odpuzovače, jak k vypuzení myší, tak jako prevenci

Profesionální odpuzovače, ale i babské rady. To vše se dá vyzkoušet. Odpuzovačem se může stát přítomnost predátora, jako je kočka, pes nebo had. Pořizovat si je nemusíte, stačí koupit speciální přípravky, co jejich pach napodobují. Nebo přímo hadí trus. Lidé jeho pach nevnímají, ale myši velmi citlivě.

Z bylinek by na myši měla odpudivě působit máta, heřmánek, vratič, levandule či řebříček. Z některých zdrojů se dočtete, že myši netolerují ani česnek nebo listy ořešáku. Nejjednodušší je použít tyto vůně ve formě tyčinek. Ale zase s ohledem na domácí mazlíčky. Odpuzovače mohou vadit i jim. Ty průmyslové mohou být ve větší koncentraci i zdraví škodlivé.

shutterstock 277318127

6. O pomoc požádejte specialistu: deratizéra

Zatímco v bytě si s myší poradíte celkem snadno, ve vnějších prostorách, jako je stodola, skladovací hala, stáje, či třeba garáž, už se z myší může stát větší problém. Na trhu najdete specialisty: deratizéry. Ti vám s likvidací myší účinně pomohou, neboť právě oni nejlépe vědí, jak se zbavit myší.

Na myši s kočkou? Jde to. Ale za několika podmínek

Kočka nebo pes jsou přirozenými nepřáteli myší. Jenže ne vždy. Zejména vyšlechtěná plemena, která pravidelně krmíme granulemi a kapsičkami, vám na lov myší nepůjdou. A pokud myšku přece jen chytí, budou ji mít spíš jako živou hračku než cokoliv, co by chtěli zabít a sežrat. Můžete si být jistí, že jak se myši naskytne vteřinka k úniku, využije jí. A příště už se chytit nenechá.

Do určité míry bude pach predátorů fungovat jako odpuzovač. Ale nepočítejte s tím, že kočka v domě automaticky bude znamenat bydlení bez myší. Na venkově, jestliže máte větší pozemek a zahradničíte, skladujete nebo chováte zvířata, se kočka i pes mohou na boj s myšmi hodit. Ovšem za předpokladu, že pořídíte „pouliční“ plemena, která s nevítanou návštěvou těchto tvorečků ještě dokáží rázně zatočit.

shutterstock 97810163

Po myších musíte důkladně uklidit

Našli jste přístupovou cestu? Uzavřete ji. A začněte uklízet. Když myším seberete věci k obživě, rychleji se nechají nalákat na jed nebo do pastiček. Ukliďte i bobky, které budou téměř všude. A pozor: myš čůrá, kudy chodí.

Počítejte proto s faktem, že na cokoliv sáhnete v místnosti, kde je myš, může být občůrané – a tak i potenciálním zdrojem infekce. Myši totiž přenášejí kdeco. Počínaje svrabem, přes hantaviry, žloutenku, salmonelozu, hlodavčí tyfus, tuberkulózu nebo tularemii (a výčet jistě není kompletní).

Extrémně nepříjemné jsou myši v zásuvkách s nádobím nebo s potravinami. Kontaminace jídla či nádobí výkaly může být hodně nebezpečná. Myši jsou i zdrojem klíšťat a blech, které se pak přemístí na mazlíčky nebo na člověka – a infikují je.

Vše před použitím důkladně omývejte, vyperte, očistěte. Dokud nebudou myši odstraněné z vaší domácnosti, musíte to udělat pokaždé. A proto: A až si budete jistí, že jsou myši vylovené, zahajte generální úklid s desinfekcí všeho, co desinfikovat jde. Možná budete muset i vyhazovat…

Čtěte dál!

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...