Plíseň na zdech vzniká, kdykoliv se sejdou vhodné podmínky. Vyšší vlhkost, vytápění na nižší teplotu, málo větrání. Příležitostí k růstu má opravdu dost. Plíseň na zdi se dá odstranit i bez chemie, ale nejlepší je vždycky prevence. Jak se plísně v bytě zbavit? A jak zajistit, že se už nevrátí? Jak vůbec opravit plesnivou zeď a správně ji ošetřit proti plísním? Přinášíme kompletní návod jak s plísní na stěnách zatočit.
Proč je plíseň na zdi velký problém? Nejde jen o „kosmetickou“ vadu, ohrožují zdraví!
Plísně jsou nejen nevzhledné a nevoní, ale také nám škodí. A aby toho nebylo málo, tak poškozuje nejen nás – obyvatele domů a bytů, ale i samotné zdi, okenní rámy, nábytek… Zkrátka zničí, co potkají.
Plíseň prorůstá materiálem, na kterém se usadila. Dokonce i plastem. Zpočátku jen mikroskopicky, později poškozuje jeho povrch do takové míry, že to vidíme pouhým okem. Poškození povrchů plastových oken nebo zahradního nábytku, z nichž chemicky odstraníme plísně, není až tolik způsobeno samotnou chemií, ale právě prorůstajícími plísněmi.
Spory plísní, které jsou pro nás neviditelné, se z plísní uvolňují při sebemenším pohybu vzduchu, při nárazu, při otření se o plíseň. A pak poletují v místnosti, samozřejmě je dýcháme. Zátěž, kterou tím svému tělu způsobujeme, je obrovská. Vdechnuté plísně vyvolávají nemoci a různé alergické reakce. Astmatiky trvale dusí dráždivým kašlem. Plíseň je pro tělo tím nebezpečnější, čím déle a více se do něj může dostávat.
Jaké podmínky podporují usazení a růst plísně na zdi
Koupelnu a kuchyni jsme nezmínili náhodou. V obou místnostech je totiž pravidelně vlhko. V kombinaci s nedostatkem větrání nebo nepravidelného, nedostatečného vytápění, kdy se vlhkost dokonce sráží na stěnách, na rámech oken, se plísním může dařit velmi dobře.
Spory plísní jsou všudypřítomné, i venku. Ale v malém množství – uvádí se 3 000 – 6 000 spor na krychlový metr. V tomto množství nás nijak neohrožují. Jenže jakmile se dostanou do vhodného interiéru, ihned se uchytí a začnou si vegetovat a produkovat další výtrusy. Pak se množství spor mnohonásobně zvýší. K růstu potřebují plísně následující podmínky, někdy stačí splnit jen některé z nich:
- vyšší vlhkost – nejdůležitější podmínky. V suchu se spora nerozbalí a nezakoření. Stačí i jen vlhko, které my sami vydechujeme
- správná teplota – pro plíseň na zdi je správná teplota od cirka 2 stupňů nad nulou až do asi 40 stupňů. Takže topením jejímu růstu nezabráníme – intenzivní a pravidelné větrání po celý rok má mnohem větší důležitost
- nedostatečné proudění vzduchu – kde se vlhký vzduch nehýbá, tam je plísním jako v ráji
- vhodný povrch k uchycení – plíseň musí na něčem narůst. A bohužel je schopná se uchytit na čemkoliv. Jde o extrémně drobný organismus, takže jí stačí třeba i jen otisk prstu na skle…
- málo světla a UV záření – plíseň ráda roste ve tmě a bez přítomnosti přímého slunečního záření. UV paprsky jí opravdu nedělají dobře, zato v temném koutečku za skříní se jí dařit bude.
Pozor, jestliže v rámci šetření energiemi plánujete méně topit, nezapomínejte na pravidelné větrání!!
Kde bývá plíseň v bytě nejčastěji aneb co pravidelně prohlížet
Z podmínek pro růst plísní je jasné, kde bude nejvíce pravděpodobná. Za nábytkem, v rozích, protože se tu sráží vlhkost, na okenních rámech s těsněním, kde kondenzuje vodní pára, v koupelně, v kuchyni, v suterénu a v tmavších garážích nebo dílnách.
Plísně se často objevují ve velmi dobře izolovaných novostavbách, kde je propustnost zdí mnohem nižší než u starších domů. Nezřídka se usadí i na stěně od koupelny – z vnější strany, tedy v místnosti, co s koupelnou sousedí.
Pravidelnou obhlídku bytu byste vždycky měli zaměřit na prostory za nábytkem, na rohy a rožky, stropy, okna, dále na místa, kde vedle sebe jsou dva materiály (obklady – běžný nátěr). Rizikové jsou všechny tepelné mosty, na nichž se více sráží vlhkost. A místa, kde se častěji zachází s teplou vodou (okolo pračky, myčky, sušičky, sporáku apod.).
Co koupit, než se pustíte do boje s plísněmi
Odstranit plíseň ze zdi je jen první z řady kroků, které vás čekají. V případě, že nechcete s plísněmi bojovat stále dokola, budete muset pořídit i prevenci. Plus nástroje a ochranné pomůcky, s nimiž budete pracovat. Jestli máte zásobu roušek z dob covidu, teď se budou hodit.
Ochranné pomůcky a potřeby pro nátěr i škrábání stěn
Plísně je nutné nejprve zastříkat a pak teprve odstranit i s podkladem, na kterém narostly. Posléze budete chtít stěnu zase opravit. Potřebujete proto ochranu očí a dýchacích cest proti chemii, kterou použijete, dále špachtli, sádru, váleček, štětec na detaily. Plus prevenci proti plísním, viz níže.
Postřik na plísně s obsahem chloru
Velmi účinným biocidem, který plíseň zastaví, je chlor. Proto jsou oblíbené prostředky na plíseň Savo nebo Satur. Nevýhodou je dost nepříjemný a dráždivý zápach chlóru.
Postřik na plísně bez chloru
Vyrábějí se i prostředky na plísně bez chlóru, které sice tolik nečpí, ale podráždit oči nebo kůži dokáží také. A hodně. Výhodou je možnost dříve pracovat na místě, kde jste plíseň stříkali, nebo pravidelnější použití třeba ve sprchových koutech. Účinnost bývá o něco krátkodobější.
Bělidlo na prádlo nebo hašené vápno
Z tradičnějších prostředků, které možná máte běžně doma, jsou hašené vápno (často se využívá na zahradě, ale i jako podkladový nátěr místo penetrace). Nebo bělidlo na prádlo – většinou na bázi chloru či kyslíku – obě podoby dokáží plíseň zastavit.
Vápno se používá jako prevence plísní, kdy jím jako první vrstvou vymalujete opravované místo po odstranění plísně. Bělidlo na prádlo se dá využít místo postřiku na plísně.
Nechemické prostředky na plísně
Chytrá houba, jedlá soda nebo citrusy, to jsou další možnosti, jak se zbavit plísně na zdi, a to neagresivní cestou. Chytrá houba bude plísně pojídat systematicky, jedlá soda s citrusy dokáže plíseň zastavit – a když ji pak mechanicky odstraníte i s podkladovým nátěrem (omítka, výmalba), je možné, že budete mít úspěch.
Zda se rozhodnete pro prostředky chemické nebo ty méně agresivní přírodní, záleží jen na vás. Podrobnosti o jejich použití a možné účinnosti se dozvíte níže v textu. Snad vám rozhodování i následný boj s plísněni co nejvíce usnadní.
Penetrace a nátěr na stěnu s přídavkem jubocidu
Mezi moderními prostředky prevence plísní na zdech, ale i kdekoliv jinde v interiéru, najdeme jak penetraci, tak barvu na stěny, d níž se přidá jubocid. Kombinace obou přípravků významně snižuje budoucí vznik plesnivých míst kdekoliv v bytě nebo domě. Vedle plísní brání růstu a množení i dalších mikroorganismů. Je bezbarvý a nemění odstín barvy, do níž se přidává.
Jak odstranit plíseň ze zdí? Možností je několik
Plísně mohou na stěnáchteprve začínat, když je najdete. V tom případě půjde o malý flíček, obláček s jinou barvou, než má zbytek stěny. Ty stačí ošetřit jen postřikem a omýt. Pokud je plíseň už rozrostlejší, budete muset sáhnout po jejím mechanickém odstranění.
1. U malých ohnisek jen postřik a lehké očištění
Jestliže jste našli jen jeden malý flíček, zastříkejte jej a jeho širší okolí prostředkem proti plísni. Nechte důkladně vyschnout. Pak jen otřete místo výskytu plísně houbičkou, nejlépe s hrubším povrchem. Neuděláte chybu, když ještě i houbičku namočíte do desinfekce. Následně ošetřete místo proti vzniku plísní a zajistěte i jejich prevenci (viz níže). Začínající plísně se zbavit je opravdu snadné.
2. Při větším výskytu musí přijít postřik a mechanické odstranění plísně i s podkladem
Jakmile je ložisko plísně větší (průměr větší než dětská dlaň), budete se muset pustit do náročnější práce. Opět začnete postřikem, abyste plíseň paralyzovali a zneaktivnili i její spory. Postupujte podle návodu na prostředku, který jste za tímto účelem pořídili.
Jakmile je postřik zaschlý, stěnu mírně navlhčete a začněte se škrábáním, nebo rovnou s odsekáváním podkladové omítky, v níž se plíseň uchytila. Odstranit musíte vše, na čem plíseň rostla, plus nejbližší okolí. Čím poctivěji místo osekáte/oškrábete, tím menší bude pravděpodobnost, že tu zůstanou živé zárodky pro další generaci plísně.
Následně znovu ošetřete proti plísni, a pak jen opravte místa, která jste škrábali/sekali. Jak postupovat při opravě stěny, aby se minimalizoval návrat plísní, se dočtete níže.
3. U začínající plísně se může vyplatit nasadit parazita – chytré houby
Chytrá houba se s plísní živí. Až všechnu plíseň zlikviduje, uloží se ke spánku. Probudí ji až další spory a první zachytivší se plísně – zkrátka další možná potrava. Nevýhodou houby je neschopnost vybělit zeď poté, co plíseň zlikviduje.
Proto se hodí tam, kde byl jen drobný výskyt plísně a kde nevadí, že by zůstal flek. Na větší plochy je lépe plíseň klasicky odstranit, zeď spravit a na vymalovanou stěnu nanést chytrou houbu spíš jako prevenci nového rozvoje sebemenších zbytečků, které ve zdi zůstaly.
Chytrá houba se aplikuje nátěrem pomocí štětce nebo válečku – podle toho, na jak velkou plochu ji plánujete nanést.
4. Prevence dalšího výskytu – tu zařaďte do každé z variant
Ať budete likvidovat malé nebo větší ložisko plísní na zdech, vždycky nakonec zařaďte co nejvíce preventivní opatření, která výskyt plísně minimalizují, nebo mu úplně zamezí. Může to být jak penetrace a výmalba s použitím jubocidu, pravidelné postřiky bělidlem na prádlo, chytrá houba, tak jiné rozestavění nábytku v místnosti, více větrání, lepší těsnění do oken, výměna nevhodného nátěru na stěně nebo neprodyšného obložení apod.
Jak opravit plesnivou zeď po likvidaci středně velkého výskytu plísně
Až je plíseň zastříkaná a její povrch umrtvený, je čas vyměnit omítku a výmalbu, která je teď plísní prorostená, za novou, čistou, bez napadení vlákny plísně. Jak na to?
1. Mechanicky odstraňte maximum omítky z místa, kde jste plíseň našli a zastříkali
Všechna místa, kde plíseň byla, je nutné odstranit, a to pokud možno až na samotné zdivo. Vrstva, na níž plíseň rostla, je totiž plná vláken a spor, které se mohou zase probudit k životu. S nasazenou ochranou dýchacích cest postupně oškrábejte nebo odsekejte výmalbu a omítku. Všechen sundaný materiál okamžitě odneste z interiéru. Celou dobu byste měli větrat, co největší možné míře.
2. Oškrábanou zeď ošetřete proti plísním
Přichází čas na další ošetření proti vzniku plísní, které zasáhne případné zbytky plísní ve stěně. Velkou nevýhodou je naše neschopnost zárodky plísní vidět, a tak se musíme chovat, jako by ve stěně ještě byly. P postřiku nechte zeď důkladně vyschnout.
3. Stěnu buď omítněte, nebo vyspravte sádrou
Podle velikosti zásahu buď jen zasádrujte, nebo naneste omítku. Opět nechte vyschnout.
4. Natřete penetrací nebo vápnem
Horní vrstvu, na kterou pak přijde výmalba, je nutné ošetřit buď penetrací, nebo hašeným vápnem, které skvěle desinfikuje a také vysušuje – vytahuje vlhkost z prostředí. Jestliže byl zásah větší a na viditelném místě, pravděpodobně přistoupíte k výmalbě celého pokoje.
5. Vymalujte dvěma vrstvami barvy na stěny s příměsí jubocidu
Jakmile zaschne penetrace nebo vápno, můžete místo či celou stěnu/pokoj vymalovat. Když do barvy přidáte biocid, zde konkrétně jubocid, rozhodně neuděláte chybu. Zajistí další krok preventivní ochrany proto růstu plísní v bytě/domě.
Jak se zbavit plísně na zdi bez chemie
Chemické koktejly, které pomohou plísně zlikvidovat, nejsou prospěšné samozřejmě ani pro nás samotné. Dráždí oči, dýchací cesty, kůži, sliznice. V případě, že máme možnost několik dní nebydlet v místnosti, kde plísně likvidujeme, je použití chemie bezpečné.
Jakmile se ale jedná o odstranění plísně v kuchyni, kde se navíc může chemie dostat do nádobí, dokonce i do některých potravin, stojí za to uvažovat jinak. I plíseň v bytě se totiž dá odstranit bez chemie, resp. bez škodlivé chemie. Ale jedině tehdy, že ji najdeme včas a bude teprve na jednom menším místě. Jak tedy na plíseň a boj s ní bez chemie?
Chytrá houba
Jednou z nechemických cest je vysadit na stěnu parazita. Ten plíseň zlikviduje a odchytí každý její nově přistanuvší zárodek.
Jedlá soda na citronu nebo grepu
Naše babičky kombinovaly citrusy s jedlou sodou. Na polovinu grepu nebo citronu nasypaly jedlou sodu a plesnivý flek na zdi takovým citrusem pořádně vytřely. Posléze přemalovaly hašeným vápnem.
Jen mechanické seškrábání
Někdo preferuje pouze mechanické odstranění – ale tady pozor – plísně, jakmile se jich dotknete, extrémně práší. Proto pokud je budete seškrabávat bez předchozího postřiku, vždy jen s profesionálními ochrannými pomůckami.
Jak zabránit dalšímu vzniku plísní
že se plíseň vrátí, pokud zachováme původní podmínky v místnosti a na stěnách, to je více než jisté. Proto pokud s nimi opakovaně bojovat, musíte přistoupit ke změnám a preventivním opatřením. Naštěstí jsou celkem snadná.
Větrání
Kdo nechce plísně v bytě, ten musí pravidelně a intenzivně větrat. Co to znamená? Otevřít všechny okna v bytě a nechat vyměnit všechen vzduch. Stačí minutku. Tepla se přitom mnoho neztratí, interiér si ho po tu krátkou dobu větrání udrží.
Odsunutí nábytku od stěn a z rohů
Nábytek by nikdy neměl stát přímo u stěny. I proto máme podél zdí lišty, aby nám zabránily nacpat komodu až ke zdi. Všechno zkrátka musí dýchat. I stěny nebo strop.
Speciální nátěry proti plísním
Moderní nátěry proti plísním dokáží změnit prostředí nátěru natolik, že se na něm plíseň sice uchytí, ale nedokáže se rozvíjet a množit. Některé stačí nanést jednou, ty přírodnější se pravidelně opakují. Speciálním případem je chytrá houba, která plísně aktivně baští, na plísních parazituje.
Sanace vlhkých míst, kde se sráží pára nebo kudy proniká vlhkost z koupelny, kuchyně
Jestliže jste při objevení plísně zjistili, že místa pod ní jsou dost vlhká, je vhodné, spíš tedy nutné, abyste odstranili příčinu jejího vzniku – samotnou vlhkost. Jak na to?
Tady půjde o individuální řešení individuálních situací. Někde to spraví nátěr, který dokáže vlhkost absorbovat, jinde budete muset sáhnout hlouběji do stěny nebo změnit způsob odvětrávání. Rozhodně se neváhejte poradit s odborníkem!
Nanomateriály
V posledních letech se stále více uplatňují nanomateriály. Zatím jen v technických a průmyslových prostorách nebo na vnější fasády, ale možná se jejich schválení dočkáme i v klasickém interiéru. Každopádně pokud chcete řešit plísně v garáži, v dílně nano omítky už můžete použít. Ty jednak omezují kondenzaci par na stěnách, jednak brzdí růst bakteriím, řasám i plísním.
Chata/chalupa, kde nevětráte pravidelně? Vyzkoušejte stelivo pro kočky nebo rýži
Mezi oblíbené a levné metody ke snížení vlhkosti v méně větraných objektech patří rýže nebo stelivo pro kočky. Případně novinový papír. Všechno jsou to materiály, které vytahují z okolí přebytečné vlhko. Takže když z chaty nebo chalupy odjíždíte třeba i na měsíc, rozestavějte po místnostech misky se stelivem nebo s rýží, a máte o vlhkost postaráno.
Kdy je vhodné využít služeb profesionálů
Pokud se plíseň objeví na velké ploše, bez profesionálního zásahu odborníků se možná nakonec neobejdete. A počítejte i s nějakou dobou neobyvatelnosti postiženého místa. Velké výskyty plísní totiž znamenají, že „podhoubí“ je prorostlé zdí a že je nutné zasáhnout opravdu do hloubky. Plus upravit podmínky cirkulace vody a vzduchu ve stěnách, což bez profesionálního vybavení samozřejmě nelze. Na trhu najdete firmy, které se zaměřují na sanaci plesnivého zdiva, a to včetně zásahů do samotné budovy, které zabrání dalšímu vzniku plísní v budoucnosti.