Jak se zbavit štěnic v bytě

Štěnice v bytě dokáží velmi znepříjemnit život. A to především v noci. V moment, co dostanete podezření, že se u vás doma objevily štěnice domácí, je třeba co nejrychleji jednat! Štěnice jsou velmi odolné a zbavit se jich není snadné. Praktické rady a tipy, jak se zbavit štěnic najdete níže.

Štěnice: malé potvůrky, velký problém

První krok k úspěšnému boji s jakýmkoli nepřítelem je pochopit, kdo je a co chce. Takže, kdo jsou štěnice? Malí, ploší a ovální hmyzí parazité Jejich velikost se pohybuje okolo 5-7 mm a mají hnědou nebo rudohnědou barvu. Když jsou nasycené krví, stávají se většími a jejich tělo se zbarví do tmavšího odstínu.

A co tedy štěnice chtějí? Chtějí se nasytit a to nejlépe tam, kde je teplo a kde se mohou pohodlně najíst – v našich postelích. Trus štěnic je tmavý a mastný, takže když uvidíte drobné černé skvrnky na povlečení, může to být znamení přítomnosti štěnic.

shutterstock 1708170538

Jak poznat kousnutí od štěnice domácí

Kousnutí štěnice může zanechat malé, červené štípance, které svědí a jsou uspořádány v řadě nebo shluku po třech nebo čtyřech kousancích. Někteří lidé mohou na kousnutí reagovat alergickou reakcí, což může vést k silnějšímu začervenání a otoku. Kousance od štěnic se zpravidla objevují v noci, když jsme v posteli, což je jejich oblíbené místo k lovu.

Za jak dlouho zmizí kousnutí záleží na tom, jak na ně tělo reaguje, ale obecně může trvat několik dní až týdnů. Některé osoby mohou mít dokonce trvalé jizvy. Proto je důležité začít bojovat proti štěnicím co nejdříve.

shutterstock 1596383503

Jak se zbavit štěnic v místnosti: všeobecné rady a tipy

Při odstraňování štěnic z místnosti je nezbytné prozkoumat všechny kouty a skrýše, kde by se mohli nacházet. Použijte vysavač k vyčištění všech koberců, záclon, polštářů a nábytku. Soustřeďte se zejména na skryté oblasti, jako jsou štěrbiny v podlaze nebo záhyby v nábytku.

Neměli byste také zapomenout na to, že štěnice mohou cestovat a mohou se šířit do dalších místností vašeho domova. Takže při hubení štěnic svépomocí je důležité ošetřit nejen postiženou místnost, ale i okolní prostory.

Pokud jste štěnice našli, je čas na jejich likvidaci. Jak se zbavit štěnic? Existuje několik osvědčených metod, které vám mohou pomoci.

Vysoké teploty

Štěnice nesnáší extrémní teploty. Prádlo a oblečení, na kterém jste našli štěnice, dejte do pračky na nejvyšší možnou teplotu, ideálně nad 60 stupňů. Tento proces by měl zahubit jak dospělé štěnice, tak jejich vajíčka. Proces opakujte nejlépe každý den. Při ústupu štěnic, není takto časté praní potřeba.

shutterstock 566248531

Mrazící technika

Na druhé straně teplotního spektra je možné využít mrazící techniku. Pokud máte například podezření, že štěnice mohou být v některých předmětech, které se nedají vyprat, dejte je na 72 hodin do mrazáku. Štěnice by to mělo zahubit.

Používejte pesticidy

Existují různé pesticidy a insekticidy určené k likvidaci štěnic. Tyto mohou být v podobě sprejů, prášků, aerosolů atd. Vždy postupujte dle návodu na obalu a buďte opatrní, aby jste se vyhnuli zdravotním rizikům.

shutterstock 1761887696

Pasti na štěnice

Pasti na štěnice jsou další možností, jak detekovat a omezit štěnicovou populaci. Tyto pasti využívají feromony nebo tepla k přilákání štěnic.

Chemické přípravky

Existuje řada chemických přípravků na štěnice, které mohou být účinné. Postřiky, spreje, savo nebo biolit na štěnice. To vše jsou možnosti, které můžete zkusit. Při použití těchto produktů však buďte opatrní a dodržujte pokyny na etiketě.

Profesionální deratizace

Pokud se vám nepodaří štěnice vymýtit svépomocí, možná bude potřeba profesionálního hubení štěnic. Cena deratizace štěnic se může lišit podle velikosti infestace a použitých metod, ale profesionální likvidace štěnic je často nejúčinnějším řešením.

shutterstock 1795244368 1024x682 1

Jak se zbavit štěnic v oblečení

Oblečení může být jedním z míst, kde štěnice cestují a šíří se. Pokud máte podezření, že je oblečení kontaminované, ošetřete ho podobně jako ložní prádlo. Sundejte ho a dejte do uzavíratelného sáčku, aby se zabránilo dalšímu šíření. Pak ho vypracujte na nejvyšší možnou teplotu. Pokud je oblečení náchylné na teplotu, dejte ho na 72 hodin do mrazáku. Tato metoda by měla zahubit jak dospělé štěnice, tak jejich vajíčka.

Jak se zbavit štěnic v posteli

Při zjištění štěnic v posteli je nutné jednat rychle a důkladně. Začněte tím, že veškeré ložní prádlo sundáte a vložíte do sáčku, aby se zabránilo dalšímu šíření štěnic. Následně prádlo vypracujte na co nejvyšší možnou teplotu, kterou materiál vydrží. Matraci pečlivě prohlédněte, zvláště v záhybech a švech, kde se štěnice rády schovávají. Použijte vysavač s nástavcem pro štěrbiny, aby jste odstranili štěnice a jejich vajíčka. Nakonec aplikujte postřik na štěnice, nebo sprej na štěnice na celý povrch matrace a rámu postele. Nezapomeňte také ošetřit okolní prostor, včetně nočních stolků a záclon.

shutterstock 1795244377 1

Jak se zbavit štěnic pomocí babských rad

Máte-li v oblibě přírodní řešení, můžete vyzkoušet některé babské rady na štěnice. Štěnice nesnáší některé vůně, jako je levandule, hřebíček nebo máta. Tyto vůně můžete využít jako přírodní sprej. Postříkejte jím matraci, polštáře a ložní prádlo.

Pozor na cestách

Štěnice se mohou dostat do vašeho domova různými způsoby, například skrze použitý nábytek nebo zavazadel z cest. Pokud se vrátíte z dovolené a najdete štěnice v posteli, je pravděpodobné, že jste je přivezli právě třeba z dovolené. Pokud si všimnete kousnutí od štěnic během pobytu nebo po návratu, dejte všechno, co jste měli s sebou, do pračky a byt preventivně vydezinfikujte.

shutterstock 450980248

Prevence je nejlepší obrana

Štěnice mohou být nepříjemné, ale nejsou neporazitelné. Klíčem k úspěchu je prevence. Kontrolujte své ložní prádlo a matrace pravidelně na přítomnost štěnic, zejména pokud jste byli na místě s vysokým rizikem výskytu štěnic, jako je hotel. A když se vrátíte z dovolené, věnujte zvláštní pozornost svému zavazadlu a oblečení.

Kromě toho je dobré vědět, co odpuzuje štěnice. Štěnice nesnáší vysoké teploty, takže pravidelné praní ložního prádla a čištění matrací může pomoci. A konečně, pokud máte podezření, že máte štěnice, neváhejte vyhledat pomoc odborníka. Profesionální likvidace štěnic vám může ušetřit spoustu času a stresu.

Mějte na paměti, že boj se štěnicemi není jednorázová událost, ale proces. Štěnice mohou přežít dlouho bez krve a jejich vajíčka mohou být skrytá na místech, která jsou těžko dostupná. Takže pokud se cítíte nepříjemně nebo nespokojeně, když jdeš spát, je to možná signál, že byste měli provést kontrolu. A pokud je najdete, neváhejte a buďte aktivní.

shutterstock 1177368733

Závěr

Štěnice jsou nepříjemnými parazity, které mohou způsobit mnoho problémů. Ale pokud víte, jak vypadá štěnice, jak poznat kousnutí od štěnice a jak se štěnice zbavit, můžete tomuto problému čelit s jistotou. A nezapomeňte, že i když hubení štěnic může být obtížné, je to ovšem možné. S trochou trpělivosti a pečlivého úsilí můžete svůj domov učinit znovu bezpečným a pohodlným místem k odpočinku, kde můžete relaxovat bez obav. Dobrou noc a šťastné sny!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...