Jak se zbavit vší: Rychlý a účinný návod

Doby, kdy na školní nástěnce pravidelně viselo upozornění na řádění vší, už jsou naštěstí pryč. Přesto se může stát, že si tyto nepříjemné parazity domů odněkud přinesete. Boj se zavšivením je běh na delší trať, pokud se vám ale podaří vši včas odhalit, máte napůl vyhráno. Máme pro vás kompletní přehled o tom, jak vši rozpoznat, na co si dát pozor a hlavně jak se zbavit vší co nejrychleji a nejefektivněji – s klasickými přípravky i vlastní přírodní cestou.

Co jsou vši zač a proč je tak těžké se jich zbavit

Veš dětská má pouhé 3 mm a ve vlasech žije asi 30 dní. Nejčastěji se usazuje na temeni hlavy a za ušima. Samičky doslova lepí svá vajíčka, kterým říkáme hnidy, těsně ke kořínkům vlasů. A proto je velmi těžké je vyčesat hřebenem nebo vymýt šampónem. Za týden se pak z hnid vylíhnou nové larvy a celý cirkus začíná nanovo.

shutterstock 1534588787
Foto: Shutterstock.com

I když by šampony proti vším měly působit na všechna jejich životní stádia, může se stát, že budou v určité vývojové fázi proti těmto přípravkům imunní. Celý boj tak může trvat klidně i měsíc. A není to nic příjemného pro vás ani pro děti. Vši sají krev, a způsobují tak nepříjemné svědění a štípání.

Larva vši nemění hostitele, neleze. To znamená, že larvy nemůžou infikovat jiné dítě. Pokud jsou ale hnidy vzdálené od pokožky méně než 8 milimetrů, je pravděpodobné, že už jsou ve vlasech vylíhnuté živé a lezoucí vši. Asi 10 dní po vylíhnutí se z larvy stává dospělá věš. Hnida vzdálenější více než 8 milimetrů od kořínků vlasů je prázdná nebo mrtvá. Tyto skořápky už nemůžou způsobit další přenos vší a nejedná se o akutní zavšivení. Bohužel ale i mrtvé hnidy drží na vlasech velmi pevně.

shutterstock 291540419
Foto: Shutterstock.com

Jak bezpečně poznat vši

První vývojové stadium vši jsou hnidy. Jak vypadají? Hnidy se dají popsat jako miniaturní váčky přilepené k vlasům. Většinou jsou bělavě lesklé. Určitě je nepřehlédnete, protože jich bývá velké množství. Velikost hnid se pohybuje okolo 1 mm. S lupy je také určitě nezaměníte, hnidy totiž nejde smýt ani odfouknout. Odstraníte je pouze mechanicky. Když hnidy zmáčknete mezi nehty, tak prasknou.

Příznaky výskytu vší:

  • svědění a lechtání pokožky hlavy,
  • drobné škrábance na hlavě,
  • poruchy koncentrace – neklid a nervozita,
  • poruchy spánku.

Vši nepřenáší žádné nemoci, přesto však jejich „majitelé“ mohou pociťovat zvýšenou únavu, podrážděnost i zvětšení lymfatických uzlin. Jde o reakci na látku, kterou veš při kousnutí vypustí do krve, aby se nesrážela a ona mohla klidně sát.

shutterstock 690991639
Foto: Shutterstock.com

Co dělat, když máte u vašich dětí nebo u vás podezření na vši?

Nejdříve pečlivě prohlédněte pokožku hlavy, abyste se ve své teorii utvrdili. Zaměřte se především na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem. Do těchto oblastí kladou vši svá vajíčka nejčastěji.

Omezte pak všechny kontakty, abyste vši neroznášeli dál, a upozorněte ve škole nebo školce a dalších kolektivech, kam vaše dítě dochází. Dáte tak možnost ostatním rodičům včas zareagovat a ušetříte jim spoustu trápení. Napadení vší není ostuda. Návštěva lékaře není nutná, dítě by se ale do školy mělo vrátit až po kompletním odvšivení.

Jak se zbavit vší krok za krokem

Vši se nesnažte chytat, jsou rychlé. Je potřeba je usmrtit a mechanicky odstranit. Nestáhnete je z vlasu zdaleka tak snadno jako běžné lupy, neumyje je ani obyčejný šampon a nevyčešete je běžným hřebenem. Podíváme se na vše, co můžete pro úspěšný boj s těmito nepříjemnými parazity udělat.

Pro důkladné odvšivení doporučujeme tento postup:

  • pečlivá kontrola vlasů všech členů rodiny
  • mechanické odstranění živých vší a hnid
  • použití přípravku proti vším na vlhko a následné vyčesání vlasů hřebenem proti vším („všiváčkem“)
  • zopakování celého procesu za 8 až 10 dní
  • přibližně jednou týdně důkladná kontrola
shutterstock 1881360889
Foto: Shutterstock.com

S babskými radami buďte opatrní

Možná jste slyšeli, že vši se nedrží na barvených vlasech a nebo že je zlikvidujete horkou vodou. Na babské rady ale raději nedávejte, mohou totiž být i nebezpečné. Třeba taková rada, abyste vlasy namočili do petroleje, zabalili do ručníku a nechali působit. Petrolej je silná hořlavina, může poleptat pokožku hlavy a způsobit mnohem větší problémy než samotné vši. Vsaďte proto na osvědčené přípravky a techniky a dbejte na zvýšenou hygienu, dokud se vší nadobro nezbavíte.

Jaké přípravky proti vším vybrat

Na antiparazitní šampony pro zvířata raději zapomeňte. Označení „pro zvířata“ nemají nadarmo. Před dvaceti až třiceti lety existoval jediný přípravek na vši – Ortosan. Dnes už je přípravků celá řada. Pokud máte schované ty staré, zapomeňte na ně. Podle odborníků se vši postupem času staly odolnější a tyto přípravky přestaly působit. Někdy je nutné toho vyzkoušet více, než vši zahubíte. Důležitá je trpělivost a důslednost. Pokud už se larvy vylíhly, jedno umytí určitě stačit nebude.

V současné době jsou k dispozici přípravky na bázi silikonových, minerálních či přírodních olejů, dimetikonu a rostlinných silic. Ty vši většinou zadusí. Není možné jednoznačně říct, které jsou lepší nebo horší. Nakonec je stejně nezbytné vši především pravidelně a důkladně vyčesávat. Nevýhodou těchto přípravků bývá, že jsou po nich vlasy mastné.

Fungovat by mohl i obyčejný levný kondicionér. Ve větším množství ho doslova nalejte na hlavu a rozčešte do délky vlasů. Ty obalte ručníkem a nechte působit přes noc. Dále si ukážeme i jednoduché přírodní recepty.

Vlasy před umytím vyčešte a myjte je opakovaně

U všech druhů dostupných přípravků je doporučována opakovaná aplikace za 7–10 dní od prvního použití. Tím zajistíme brzkou likvidaci případných nově vylíhnutých larev z hnid, které jste přehlédli, aby nedocházelo k tomu, že se z larvy vyvine veš a ta naklade hnidy nové.

POZOR! Ať už vyberete jakýkoliv přípravek, před umytím vás čeká ten nejdůležitější krok. Vlasy pramen po prameni vyčešte jemným hřebenem nebo speciálním „všiváčkem“, abyste vši dostali pryč. Provádějte to nad papírem nebo vanou, abyste mohli parazity snadno zlikvidovat. Teprve pak nanesené prostředky smyjte.

shutterstock 1107583649
Foto: Shutterstock.com

Přírodní recepty proti vším

Některé babské rady proti vším mohou být nebezpečné, příroda nás ale vybavila i šetrnějšími pomocníky, které tyto parazity pomohou zahubit. Nejúčinnější je použití esenciálních olejů nebo alkoholu. Ukážeme si dva jednoduché recepty.

Jak na vši s esenciálními oleji

Vši odpuzuje silné aroma bylin. Na pokožku hlavy tak můžete použít tea tree olej nebo další esenciální oleje z šalvěje, levandule nebo rozmarýnu.

Stačí ve dvou decích olivového, slunečnicového nebo kokosového oleje rozmíchat několik kapek bylinkového esenciálního oleje (nemusíte šetřit) a pomocí štětce důkladně nanést na pokožku hlavy i do délky vlasů. Vlasy pak přikryjte pevně alobalem nebo igelitem, aby vši neměly přísun kyslíku, a děti na tři hodiny nějak zabavte. Poté vlasy důkladně vyčešte a umyjte, ideálně šamponem proti vším, ať své vítězství ještě více podpoříte.

Jak na vši s alkoholem

Podobně můžete použít i olej smíchaný s vysokoprocentním alkoholem (vodka, slivovice) v poměru 1:1. Tyto dvě tekutiny se spolu nespojí, ale pomocí štětce je na hlavu dokážete nanést. Opět vlasy přikryjte alobalem nebo igelitem, nechte několik hodin působit a poté důkladně vyčešte a umyjte. Pomáhá také umýt vlasy v silném odvaru z čerstvých listů ořešáku.

shutterstock 1068022715
Foto: Shutterstock.com

Nejdůležitější je pravidelné vyčesávání

Při napadení vší je nejdůležitější každodenní důkladné vyčesávání. A to speciálním hustým hřebenem (všiváčkem). Nejlepším způsobem je mokré vyčesávání. Aby pročesávání tolik nebolelo, můžete na vlhké vlasy nanést trošku kondicionéru, který rovnoměrně rozetřete. Vlasy pak dohladka rozčešte a následně systematicky pročesávejte úplně od kořínků, abyste odstranili vši z celé hlavy.

Hnidy se vám zcela odstranit nepodaří, protože lpí pevně u kořínků. Pokud ale tento postup budete opakovat pravidelně každý den po dobu dvou týdnů, zachytíte všechny vylíhlé vši dříve, než si znovu nakladou vajíčka. Pročesávání opět provádějte nad papírem nebo vanou, abyste vši snadno zlikvidovali.

shutterstock 1934525969
Foto: Shutterstock.com

Jak se zbavit vší v domácnosti

Mimo vlasy se těmto parazitům příliš nedaří, není proto nutné vzít útokem celou domácnost. Pravidelná dezinfekce domova ale rozhodně není na škodu. Nejdůležitější je vyprat na vysokou teplotu věci, které byly v bezprostředním kontaktu s napadenými vlasy – především tedy ložní prádlo, čepice, šály apod. Plyšáky, textilní hračky a další podobné předměty můžete dát do „karantény“ – na suché chladné místo, třeba do pytle a pověsit na balkón. Vši do dvou dnů zahynou. Čas, který ušetříte, raději věnujte důslednému vybrání živých vší a hnid přímo z vlasů. Efekt bude bezpochyby větší.

Bez možnosti sání krve veš do 24 hodin umírá. Už po několika hodinách bez potravy (mimo hlavu) je ale velmi oslabená dehydratací a podchlazením a není schopna napadnout dalšího hostitele.

Pozor na rozvoj infekce

Veš sama žádné nebezpečné bakterie nepřenáší, dlouhodobé škrábání kůže ale může způsobit druhotnou infekci. Pokud člověk není včas odvšivený, může se rozvinout alergická reakce na vší trus. Často také nastává otázka, zda je nutné odvšivit i domácí mazlíčky. Tady pro vás máme dobrou zprávu: Veš dětská je vázaná pouze na člověka, tudíž přenos na psa nebo kočku není možný a ani od nich děti vši chytit nemůžou.

Vši si nevybírají, není se proto za co stydět

Mezi lidmi koluje přesvědčení, že vši umí skákat, a proto se tak snadno přenáší. To je ale pouhá pověra. Ve skutečnosti veš skákat neumí a mezi dětmi se tak rychle šíří pouze proto, že děti tráví hodně času v kolektivu a v těsné blízkosti.

To, že má vaše dítě vši, ani nevypovídá nic o dodržování hygieny. Vši se rádi usadí i na čerstvě umytých vlasech. Často je jim v nich naopak daří velmi dobře. Navíc jsou extrémně odolné a přizpůsobivé. Nevadí jim každodenní mytí, fénování, snesou chlorovanou vodu v bazénu i slanou vodu v moři. Nedělají rozdíly ve vlasech dětských nebo vlasech dospělých a nezáleží jim ani na délce vlasů. Vaše dítě tedy mělo bohužel zkrátka smůlu a vyskytlo se v nesprávný čas na nesprávném místě.

Nejdůležitější je včasné odhalení vší a systematický každodenní boj vyčesáváním a mytím s pomocnými přípravky.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...