Jak si jednoduše vypěstovat na balkoně vlastní potraviny?

Stále více lidí si uvědomuje, že některé z potravin, rostlin či bylin si mohou vypěstovat sami. Nepotřebujete mít k tomu pozemek ani obrovskou zahradu. Pokud bydlíte v bytě a máte k dispozici balkón či verandu, začít pěstovat můžete ihned. Dokonce se může stát, že i vaši spolubydlící budou chtít zahradničit s vámi.

Díky našim tipům a trikům zjistíte, jak snadné je mít svou vlastní zeleninovou zahrádku. A to i na vašem balkoně! Balkon nemusí sloužit jen na domácí pohodu, ale i na praktické účely.

Co potřebujete, abyste mohli začít pěstovat?

Potřebujete nějaké květináče nebo nádoby, abyste měli v čem pěstovat. Jaký druh si vyberete, je jen na vás. Někteří se rozhodnou pouze pro květináče v různých velikostech, jiní si postaví krabičky na míru nebo zvolí hotové grow boxy, aby se přizpůsobily místu, kde se bude pěstovat.

Buďte kreativní. Možná byste mohli květináče zavěsit vertikálně, abyste lépe využili prostor? Nebo proč si nepověsit závěsné kontejnery? Využijte váš prostor co nejlépe.

pexels thisisengineering 3912947

Další věc, kterou budete potřebovat, je dobrá půda. Zkuste si pořídit vysoce kvalitní půdu, pokud se chystáte pěstovat poprvé. Místní zahradní centra vám poradí při výběru té správné půdy.

Jen, co se pustíte do zahradnictví, s největší pravděpodobností brzy začnete i s vytvořením vlastního kompostu. Díky tomu nemusíte každý rok kupovat nový substrát. Stačí půdu znovu použít a přidat do ní vlastní kompost.

Když pěstujete v truhlících, květináčích a jiných nádobách, je třeba pamatovat na to, že půda má omezené množství živin. Proto musíte ve vegetačním období přidat různé hnojiva, aby se vašim rostlinám dobře dařilo. I při výběru hnojiv máte široký sortiment. Doporučujeme použít organické hnojivo.

Náš tip: Milujeme smoothie? Přečtěte si jak vybrat smoothie mixér, který hravě rozmixuje i vaši vlastní zeleninu.

Můžete pěstovat i na malém prostoru

Jakmile jsou vaše zahradní boxy, květináče a kontejnery naplněné půdní směsí, můžete začít sázet.

Větší zelenina, jako je dýně, se samozřejmě může přizpůsobit i pěstování na balkoně, ale pokud se rozhodnete ji zasadit, nebudete mít mnoho prostoru na nic jiného.

Pokud si na svém balkoně li vytvořit mini-zeleninovou zahrádku, můžete se rozhodnout pro mrkev, cherry rajčata, červené papričky, chilli, ředkvičky nebo špenát. Na balkoně je možné zasadit i ovoce, například jahody a jiné bobule.

davor denkovski qt TCQxFrw unsplash

Tip: Pěstujte to, co je praktické a ne to, co je v trendy. Nemá smysl pěstovat zeleninu, kterou děti nebudou jíst, květiny, které se vám nelíbí nebo rostliny, které nebudou mít pro dané pásmo ideální podmínky pro růst.

Byliny a koření se snadno pěstují a nezaberou mnoho místa. Většina bylin má také pozitivní vliv na vaše zdraví. Do vašich jídel byste měli přidávat bylinky nejen kvůli chuti, ale i kvůli trávení. Domácí bylinky můžete pěstovat i v zimě. Pažitka, máta, oregano a bazalka jsou skvělé na pěstování doma.

angele kamp kcvRHtAyuig unsplash

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...