Jak si vytvořit snadno bylinkovou zahrádku?

Pokud rádi vaříte,víte jistě, že čerstvé bylinky jsou doslova k nezaplacení. A pokud si již třeba nějakou dobu pohráváte s myšlenkou založit si vlastní bylinkovou zahrádku, abyste měli čerstvý rozmarýn, tymián či bazalku vždy po ruce, tento návod je právě pro vás. Kromě faktu, že budete mít díky své bylinkové zahrádce vždy čerstvé bylinky, je třeba zmínit i dekorativní aspekt pěstování bylinek. Navíc díky vlastní produkci vlastně ušetříte!

Co je potřeba a jak začít?

Na začátek se musíte nejdříve rozhodnout, zda chcete začít bylinky pěstovat již od semínka nebo si práci trochu usnadnit a sáhnout po již vyrostlých sazenicích. Tuto možnost doporučujeme především pokud nejste zkušený pěstitel. Pokud chcete bylinky pěstovat na zahradě, není třeba pořizovat žádný speciální substrát ani hnojivo. Rozhodnete-li se však pro pěstování bylinek v domě či bytě, budete potřebovat také květináč. Stačí běžný typ, který koupíte v každém hobbymarketu, jako je Baumax, OBI či Hornbach.

Tip: Květináč vždy kupujte dvoudílný s dírami na dně. Vyhnete se tak problémům s přelitím rostlinky při zalévání a následné plísni. Při nákupu květináče a dalších pěstitelských potřeb můžete ušetřit, pokud využijete například slevu na Baumax.cz.

eleanor chen IytUViSv3GQ unsplash 1

Bylinky pěstované na zahradě

Pokud máte k dispozici zahradu, pak to máte samozřejmě jednodušší. Bylinky obecně jsou nenáročné na pěstování a některé venku přečkají i zimu. Přesto je však dobré se sázením počkat až odejdou zimní mrazíky, tedy ideální čas pro sázení je (v závislosti na počasí) v druhé polovině května. Není potřeba kupovat pro bylinky žádný speciální substrát ani hnojivo. Pokud však výživu pro své rostlinky přeci jen koupit chcete, můžete tak o trochu urychlit růst bylinek. Doporučujeme zvolit nějaké světlé místo na zahradě, kde však nepraží přes pravé poledne slunce, aby se bylinky nespálily.

pille riin priske oSm9OVSaZEU unsplash

Na zimu nemusíte s bylinkami nic dělat, většina z nich by měla bez větších problémů zimu zvládnout a na jaře opět vykvést. Problém budou mít spíše méně odolné bylinky jako je rozmarýn či bazalka. Ty zimu venku nezvládnou a je tak dobré je přesadit do květináče a umístit třeba za okno do kuchyně.

Jak pěstovat bylinky v bytě?

V bytě budete muset bylinky pěstovat v květináči, ideální je umístit květináče na balkón, na slunné místo. Pravidla pro výsadbu bylinek do květináčů jsou podobné, jako při pěstování na zahradě. Začít byste tedy měli během května, avšak je třeba bylinky podpořit v růstu kvalitním substrátem a čas od času květiny přihnojit. Výhodou je, že méně odolné bylinky můžete snadno na přes zimu schovat do tepla bytu. Pokud nemáte k dispozici balkón, využít můžete tzv. chytrý květináč. Samotný produkt se postará o závlahu, výživu i o osvětlení. Chytré květináče si můžete zakoupit již za cenu kolem 2 000 Kč.

misael chavez Weu6yc5SVY unsplash 1

Jaké bylinky nesmějí chybět?

Sami jistě víte nejlépe co chcete na zahradě pěstovat, přesto zde máme pro vás malý souhrn oblíbených bylinek, které se hodí ke spoustě jídel. Třeba načerpáte inspiraci…

Italské bylinky

 • Rozmarýn
 • Bazalka
 • Tymián
 • Koriandr
 • Estragon
 • Dobromysl (oregano)
dayana brooke S2NEWLETvyY unsplash

Francouzské bylinky

 • Pažitka
 • Levandule
 • Majoránka
 • Bobkový list
 • Šalvěj
yves destours 7J9NqdjamhQ unsplash

Ostatní bylinky

 • Máta
 • Yzop
 • Kopr
 • Petržel

O dalším netradičním umístění rostlinek jsme psali třeba tady, kdy na bylinky můžete využít třeba i stylové stojany na květiny.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...