Jak správně nalepit a odstranit tapety?

Tapety jsou jednoduchý a rychlý způsob, jak oživit domácnost. I z fádního prostoru se okamžitě stane maximálně designová místnost a to dokonce bez toho, abyste museli přesunout jediný kus nábytku.

Základem perfektně vytapetování pokoje je manipulace s tapetami. Lepení a odstraňování tapet může na první pohled působit jako složitá činnost, ale pokud víte jak na to, nemáte co zkazit. Tak jdeme rovnou na to!

Tapety – jak začít s jejich aplikací?

Před lepením nového designu stěn se ujistěte, že se na povrchu nenacházejí staré tapety. Místo, kde budete tapetovat, musí být čisté, suché a bez trhlin či jiného poškození. Rozložte si části tapet a v případě větších ploch rolky uspořádejte tak, aby na sebe navazovaly. Pokud si to typ tapety vyžaduje, připravte lepidlo.

Způsob lepení tapet

Tapety můžete na povrch nalepit různými způsoby. Nejčastěji se setkáte se samolepicími tapetami nebo tapetami, které se o podklad přichytí pomocí lepidla. Před koupí vašeho vysněného motivu se tedy ujistěte, že vám způsob tapetování vyhovuje.

JAK nalepit PAPÍROVÉ TAPETY?

Tapety z papíru jsou levnou alternativou, která oživí váš interiér. Vybrat si můžete jednovrstvé nebo tlustší a kvalitnější dvouvrstvé tapety.

Lepidlo se natírá přímo na tapetu. Po nanesení je důležité počkat několik minut, aby tapeta lepidlem pořádně nasákla.

Doporučený čas je 3-5 minut. Po nasáknutí lepidla se můžete pustit do tapetování. Začněte tapetovat od místa, na které dopadá nejsilnější světlo.

interior 3587920 1280

JAK nalepit VINYLOVÉ TAPETY?

Vinylové tapety se vyznačují vyšší odolností vůči slunci a poškrábání. Na papírový povrch je přidána vinylová vrstva, která zvyšuje kvalitu tapety.

Podobně, jako u papírových tapet, i v tomto případě nanášíte lepidlo přímo na tapetu. Doba, za kterou lepidlo nasákne, je však kratší. Po nanesení lepidla se doporučuje počkat přibližně 2-3 minuty.

JAK nalepit VLIESOVÉ TAPETY?

Vliesové tapety jsou pevné a kvalitní tapety, které se vyznačují světlostálostí a odolností vůči podmínkám prostředí. Mají dobrou tepelnou a zvukovou izolaci.

Tapetování vliesových tapet je jedno z nejjednodušších. Lepidlo se nanáší přímo na stěnu, proto se nemusíte bát, že by se tapeta během procesu roztáhne nebo jinak poškodí.

JAK nalepit SAMOLEPICÍ TAPETY?

Samolepicí tapety jsou osobitou kategorií. Už jak napovídá jejich název, na tapetování nepotřebujete lepidlo, ani žádné jiné speciální přípravky. Slouží zejména na oživení nábytku, dveří, oken nebo podlah. Nalepit je však můžete i na zeď nebo kachličky.

Při dekorování samolepicími tapetami odstraňte zadní část tapety. Uhlaďte tapetu rukou směrem od středu k okraji, aby vám na vzoru nevznikly bubliny. Pokud máte pocit, že nalepená tapeta není zcela rovná, opatrně ji stáhněte a nalepte znovu. Po několika hodinách již přelepení nebude možné.

Odstranění tapet podle druhu

Tapety můžete odstranit dvěma způsoby a to za mokra nebo za sucha. Při odstranění tapet za mokra se stěny před procesem navlhčí. Při suchém odstranění vodu ani žádný pomocný přípravek nepotřebujete.

To, jaký způsob si vyberete, závisí zejména na tom, jakou tapetu chcete odstranit. Každý druh tapety má svůj doporučený způsob odstranění, díky kterému bude mít celý proces hladký průběh.

Jak odstranit papírové tapety?

Papírové tapety byste za sucha dávali dolů jen opravdu jen velmi těžko. Před odstraněním je třeba stěny navlhčit horkou vodou a případně přidat i odstraňovač tapet. Pokud tapeta stále pevně drží na svém místě, vlhčení opakujte. Pomoci si můžete i škrabkou nebo špachtlí na tapety.

Jak odstranit vinylové tapety?

Vinylové tapety se skládají ze dvou vrstev (vrchní vinylová a spodní papírová), proto může být odstranění tapet pro některé trošku složitější. Ke stažení vrchní, vinylové vrstvy použijte metodu za sucha, ale spodní papírovou vrstvu budete muset navlhčit.

Jak odstranit vliesové tapety?

K odstranění vliesových tapet použijte způsob za sucha. Můžete začít od rohu místnosti, kde tapetu pěkně stáhnete směrem dolů. Pokud jste při lepení tapety postupovali správně, na stěně nenajdete žádné zbytky lepidla.

Jak odstranit samolepicí tapety?

Odstranění samolepicích tapet vám zabere pouze pár minut. Tapetu můžete nahřát teplem (například fénem), čímž urychlíte odstranění. Zbavovat se staré samolepící tapety můžete na sucho, není třeba stěnu navlhčit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...