Jak správně pečovat o dřevěnou podlahu, aby vydržela co nejdéle?

Dřevěné podlahy jsou investicí, která při správné péči může vydržet po celé generace. Není neobvyklé vidět v zachovaných a historických domech dřevěné parkety nebo nedokončené tvrdé dřevo z přelomu minulého století. Tyto více než 100 let staré podlahy jsou sice výjimečné, ale jsou důkazem trvalého potenciálu dobře ošetřované dřevěné podlahy.

Jste i vy vlastníkem dřevní podlahy a chcete, aby vám vydržela co nejdéle? Poradíme vám jak na to.

Co škodí dřevěné podlaze?

Dřevěnou podlahu chraňte zejména před vlhkostí. Ihned ji vysušte, pokud se na ni vylije voda. Zvažte lepší izolaci a zateplení, máte-li ve vašem domově vlhké kouty. Ideální teplota by se měla pohybovat okolo 18 – 22 ° C. Nedostatečné větrání může také způsobit na podlaze zduřeniny a jiné nerovnosti. Podlahu chraňte před pískem a dalšími nečistotami. Pokud máte těžký nábytek nebo garderobu, vyvarujte se posouváním těžkých předmětů po podlaze. Nohy nábytku můžete zabezpečit a podložit například filcovými podložkami.

Tip: Dřevěná podlaha v kuchyni potřebuje více péče a údržby. Musí častěji odolávat mechanickému poškození v důsledku pádu předmětů z kuchyňské linky, ale i nehodám s vylití tekutiny. Myslete na to, při zařizování vaší kuchyně.

pexels pixabay 534172

Péče a údržba

Každý týden
  • Prach a špínu setřete jemným smetákem nebo vysavačem s vysunutými kartáči.
  • Podlahu otřete co nejvíce vyždímaným mopem nebo hadrem a čisticími přípravky určenými na dřevěné podlahy. Dbejte na to, abyste na podlahu nespotřebovali příliš mnoho vody. Jakýkoliv přebytek otřete čistým a suchým hadrem.
Občas
  • Lakovanou podlahu oživte speciální leštičkou nebo osvěžovačem alespoň jednou za měsíc.
  • Tekutým mýdlem určeným pro dřevěné podlahy umyjte olejové podlahy. Mastný ochranný film tak ochrání dřevo lépe. Leštění podlahy se doporučuje nejméně dvakrát ročně nebo více, pokud je ve vaší domácnosti mimořádně hustý provoz.
pexels pixabay 259962

Jaké přípravky použít?

Používejte přípravky specializované na dřevěné / laminátové podlahy, které nejen čistí, ale také ošetřují a vyživují. Vždy postupujte podle návodu.

Podlahové škrábance – jak s nimi zatočit?

Pád nádobí nebo porcelánu na podlahu „nezabolí“ jen rozbitím vzácného dekorativního kousku, ovšem může poškodit i podlahu – nejednou stačí jeden takový pád a škrábanec je na světě. Škrábance na dřevěné podlaze mohou být nepříjemná záležitost. Jedním ze způsobů, jak byste se mohli škrábanců zbavit, je barva. Najděte tu správnou barvu, která se hodí k vaší podlaze. Před samotným lakováním je často nutný nepříliš oblíbený proces – broušení.

Jak nalakovat podlahu?

Nalakovaná podlaha se časem opotřebovává. Proto je třeba ji jednou za několik let přebrousit a opět přelakovat. Pro prodloužení její odolnosti použijte kvalitní lak na podlahu. Vyzkoušet můžete také speciální leštidlo na lakovanou podlahu, které je třeba nanášet dvouvrstvě v dvou měsíčních intervalech.

pexels skitterphoto 1388944

Alespoň jednou ročně byste podlahu měli ošetřit voskovým olejem. Rovnoměrně potřete její povrch, nechte podlahu vyschnout alespoň 12 hodin a následně ji vyleštěte. Pozor si dejte na přílišné množství voskového oleje, ten by se mohl smíchat s drobnými nečistotami a tím poškodit podlahu.

Shrnutí

Péče o dřevěnou podlahu je více než jen o vysávání a utírání prachu. Je důležité, abyste podnikli kroky, které zabrání poškození nebo ztrátě lesku. Abyste chránili podlahu před nečistotami a prachem, používejte rohožky uvnitř i vně domu. Koberci v oblastí s nejvyšší provozem ochráníte i svou podlahu.

Čtěte dál!

Plzeň hostí veletrhy Moderní dům a byt a Žena a domov

Již po sedmnácté se v Plzni uskuteční dvojice oblíbených veletrhů, které...

Veletrh úspor a obnovy v Ostravě

Ve dnech 4.-5. října 2024 budou prostory Trojhalí Karolina v Ostravě sloužit...

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...