Jak správně pečovat o podlahu v 5 krocích

Každá podlaha potřebuje péči. Ale stejně jak je různorodý materiál, ze kterého je dělaná, tak i péči potřebuje každá jinou. To, co jednomu materiálu prospívá, to druhému ubližuje. Abyste se ze své podlahy radovali co nejdéle, je třeba o ni pečovat.

chairs 2181947 960 720 e1537259451186

Dřevo potřebuje jemnou péči

Nejkvalitnější podlaha je ta z tvrdého dřeva. Vyžaduje však jemnou péči. Voda mu nedělá dobře, proto ji používejte v co možná nejmenší míře. Speciální nástavce na vysavač určené na parkety ji šetrně zbaví prachu a nečistot. Stejnou práci ale udělá i jemný smeták. Aby si dřevo zachovalo svůj lesk  a strukturu, je dobré ho čas od času přetřít olejem nebo voskem. Vhodně zvolený přípravek je nezbytností, stejně jako dodržení pracovního postupu.

TIP: Pokud hledáte tu ideální podlahu do vašeho interiéru, mrkněte na e-shop Nejlevnejsipodlahy.cz, kde najdete velký výběr nejrůznějších druhů podlah od dřevěných po laminátové, vinylové i korkové.

kitchen 2165756 960 720 e1537259519596

Laminát je náchylný na poškrábání

Napodobují dřevěné podlahy, ale oproti nim jsou levnější a tedy i více v oblibě. Stejně jako u dřeva i tady platí, že na zametání drobků si vystačíte s jemným smetákem nebo speciálním nástavcem na vysavač. Bez nástavce však podlahu nevysávejte. Má sklon se poškrábat a mohli byste si způsobit nevratné škody. I laminátu škodí vlhkost, proto jej vytírejte dobře vyždímaným hadrem nebo mopem. Abyste zabránili vniknutí vody mezi spáry, vytírejte ve směru lamel.

Linoleum nevyžaduje zvláštní péči

Podlahová krytina vyrobena z PVC je levná a díky variabilitě a imitaci materiálu také velmi oblíbená. Její údržba je poměrně jednoduchá. Úklid zvládnete se smetákem, hadrem nebo mopem a saponátem. Díky absenci spár není tolik náchylná na vodu. Avšak nesmí natéct po krajích pod linoleum. Nejlepší je, když celý povrch vytřete vždy do sucha.

Korek potřebuje aplikaci vosku

Ideální podlahovou krytinou, která tlumí nárazy, je korek. Avšak aby sloužil dlouhá léta, potřebuje pravidelnou péči. Mezi tu patří vytírání do sucha a vyhnutí se agresivním čistícím přípravkům stejně jako drsným pastám, které ho mohou poškodit. Jako pravidelnou péči potřebuje čas od času voskový nátěr.

bulletin board 259400 960 720 e1537259561875

Starost o podlahu můžeme shrnout do 5 kroků:

  1. S vodou opatrně u všech typů podlahových krytin. Obecně platí, čím méně vody, tím lépe. U laminátových, dřevěných a korkových podlah může nadbytek vody způsobit zvlnění.
  2. Na stírání podlah je lepší mop nebo dobře vyždímaná hadra.
  3. S čistícími prostředky šetřete. Vybírejte si ty, které jsou určené na daný typ podlahové krytiny. Vyhněte se agresivním prostředkům, i těm s pískem.
  4. Ač se to může zdát jasné, je správný postup vytírání důležitý. U laminátové podlahy je nutné omezit přístup vody do spár. Aby výsledný efekt byl co nejlepší, nezapomeňte podlahu před mokrou fázi vždy vysát nebo “vyzametat“.
  5. Občasnou aplikaci ochranných prostředků, jako jsou oleje a vosky, nepodceňujte. Prodlouží životnost podlahy.

floor 2228277 960 720 e1537259837289

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...