Jak správně vybrat a pověsit záclony

Hledáte něco, co by dodalo vašem domu nebo bytu ten správný šmrnc? Něco výrazného, ale zároveň jemného? Záclony oživí každý prostor a jsou trendy doplňkem do každého pokoje! Docílíte díky nim razantní změny atmosféry v místnosti a to i bez velké námahy. I přesto, že primárně slouží jako dekorace, mají i mnoho praktických využití. A vyjímat se budou v jakémkoli interiéru, to vám garantujeme.

peacock 3680365 960 720

Jaké záclony vybrat?

Na trhu si můžete vybrat z velkého počtu druhů záclon s nespočetnými variantami jejich vzhledu. Jak tedy vybrat tu správnou? Některé jsou pouze dekorativní, jiné naopak plní i praktické funkce. Navíc, různé druhy se hodí do různých pokojů. Pojďme si v tom před nákupem radši udělat pořádek:

Pěkné, praktické a provázkové

Provázkové záclony, známé i jako šňůrkové nebo třásňové záclony, jsou perfektním doplňkem do vašeho interiéru. Nejen kvůli svému vzhledu, ale i kvůli praktičnosti. Dokážou chránit před pohledy kolemjdoucích i před slunečními paprsky. Dokonce zastoupí i síť proti hmyzu, protože pohyb jednotlivých provázků hmyz odradí.

Nemusíte je však využívat jen k zakrytí oken, můžete s nimi jednoduše vytvořit předěl v chodbě nebo nahradit dveře. Sehnat se dají téměř v jakékoliv barvě, takže si můžete vybrat ty, které vám budou do interiéru ladit nejvíce. Většinou se dají vyprat v automatické pračce, takže ani jejich údržba není nijak komplikovaná.

Provázková záclona 300 x 250 bílá
Provázková záclona 300 x 250 bílá

Voilá: voálové záclony

Dalším rozšířeným druhem záclon jsou voálové záclony. Na trhu je naleznete v neuvěřitelné škále vzorů a barev. Můžete je tedy bez problému nakombinovat s různými závěsy. Jelikož jsou tkány hustě a z hrubších vláken, nepropouští tolik světla a proto se doporučují do větších oken. Pořídíte si je za relativně příznivou cenu a díky jejich snadné údržbě a příjemnému vzhledu si je jistě zamilujete.

Přepych v okně s organzou

Pokud toužíte po exkluzivním zážitku, záclony z organzy jsou pro vás to pravé. Už na první pohled jde poznat jejich kvalita a přepych. Stejně jako voálové jsou i organzové záclony tkány hustě. Jejich vlákna jsou však jemná a proto tak výrazně nezamezují průchodu slunečních paprsků do pokoje. Díky tomu jsou i velmi lehké. Za luxus se ovšem musí platit, a proto patří záclony z organzy k těm dražším.

Dekorační záclona s leskem - organza OTYLIA růžová 140x245 cm MyBestHome
Dekorační záclona s leskem – organza OTYLIA růžová 140×245 cm MyBestHome

Rustikální záclonová vitráž

Do místností s malými okny se znamenitě hodí vitrážkové záclony, což jsou krátké záclony sloužící především jako dekorace. Ladí hlavně k rustikálně laděnému prostoru, takže jsou ideální například do roubené chaloupky. Využívají se především do kuchyňských oken a díky svým nápadným vzorům a výšivkám po krajích, kterými se často pyšní, působí docela romanticky.

Je libo oblouk?

Ne všechny záclony přece musí být rovné. Nebo alespoň jejich spodní část nemusí. Obloukové záclony umístěte do okna, za kterého vás nikdy neomrzí výhled. V případě, že ale před takovým oknem máte třeba pracovní stůl, je možné, že se vaše efektivita při práci velmi sníží. Protože přiznejme si, kdo by místo práce radši nekoukal ven z okna orámovaného krásnou záclonou?

Záclona kusová Barbara 130 x 300 cm
Záclona kusová Barbara 130 x 300 cm

Nestárnoucí žakár

Dříve byly považovány za luxusní, ale dnes patří k nejobyčejnějším záclonám na trhu. Jenže dříve se k jejich výrobě využívalo pravé hedvábí a dnes je to hlavně polyesterové hedvábí. I přesto se ale stále dají sehnat žakárové záclony s překrásným vzhledem. Mívají jemné i složité vzory a působí velmi elegantně.  

Jakým způsobem pověsit záclony?

Pověšení záclon je velmi důležité, protože když není správné, může zkazit celkový estetický dojem interiéru. A způsobů, jak záclony pověsit je velké množství. Vyberte si ten nejvhodnější do vaší domácnosti.

zá e1558862837478

Jednoduchá a atraktivní tyč

Zvolit si můžete nejjednodušší variantu, a to zavěšení záclony na tyč, kterou můžete nainstalovat do zdí i do stropu. Na výběr máte z několika druhů:

  • Dřevěné tyče se náramně hodí do pokojů v rustikálním stylu nebo na chalupu, avšak jejich nevýhodou bývá brzké opotřebení.
  • Kovové tyče s lesklým vzhledem zapadnou do moderního pokoje.
  • Plastové tyče využijete hlavně z praktického hlediska do prostoru s vysokou vlhkostí (a pokud vám vadí plastový vzhled, pořiďte si plastové tyče potažené kovem).

Rozmanitost záclonových tyčí však nekončí u jejich materiálu. K dostání jsou klasické tyče, ale pořídit se dají i roztažitelné, u nichž lze přizpůsobovat délku, nebo rozpěrné tyče, které stačí natáhnout ode zdi ke zdi a není potřeba žádné vrtání.

Ocelová síla

Módní a zároveň i levné řešení zavěšení záclon je systém vypnutého ocelového lanka. Stejně jako závěsné tyče se tento systém dá umístit na strop i stěnu. Nezapomeňte ale lanko správně vypnout! Nesmí být volné, ale ani napnuté k prasknutí, jinak hrozí přetržení.

Kvůli omezené nosnosti by se ocelové lanko nemělo využívat na těžké závěsy, protože se může prohnout a v nejhorší variantě i vytrhnout ze stěny nebo stropu. Na lehké záclony je však ideální. Pokud budete na lanko věšet kroužky, zvolte pro ně menší průměr. Lanko je tenké a velké kroužky by nepůsobily hezky.

Garnýž 16x16mm - 2řadá - VOLEO - satin
Garnýž 16x16mm – 2řadá – VOLEO – satin

Nenechte se vykolejit

Dalším způsobem, jak upevnit záclony jsou stropní kolejničky. Vhodné jsou obzvlášť pro záclony, které jsou dlouhé až k zemi. A pokud byste chtěli něco speciálního, sežeňte si kolejničky s odbočkou ke stěně, čímž docílíte trojrozměrného vzhledu. Kolejničky můžete postupně přidávat, takže pokud se časem rozhodnete i pro závěs, není problém počet kolejniček navýšit.

Garnýž vše schová

Jestliže chcete kolejničky, závěsné tyče nebo ocelová lanka skrýt před zraky návštěv, vyberte si garnýž, která za své krycí čelo schová jakýkoliv systém pro zavěšení záclon i závěsů. Je ovšem docela výrazná, a proto je důležité si zvolit garnýž se správnou barvu a odstínem, aby do pokoje zapadla.

Ivela kolejnicový systém 3-fázový 230V napájecí kolejnice hranatá
Ivela kolejnicový systém 3-fázový 230V napájecí kolejnice hranatá

Závěrečné uchycení

Textilie, které jsou na horní straně ohraničené řasící páskou, se na závěsné systémy připevňují pomocí žabek nebo háčků. Aby záclony pověšené tímto způsobem vypadaly pěkně, je potřeba si nejdřív rozpočítat, kam háčky nebo žabky na záclonu umístit. Není to nic složitého, ale existuje i jednodušší řešení. Když si zakoupíte záclonu nebo závěs, jejichž součástí jsou látková nebo kovová oka, stačí je jen jednoduše navléci na tyč nebo lanko a máte hotovo.

Teď, když už všechno víte, nemá smysl otálet. Vyražte do obchodu pro ty pravé záclony, po kterých jste vždy toužili, i když jste to třeba donedávna ještě nevěděli.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...