Plátky kyprého knedlíku rozprostřené na kraji talíře, zalité smetanovou omáčkou, s poctivým plátkem prošpikovaného masa, to je česká klasika.
Kynutý knedlík nejčastěji kupujeme hotový z obchodu, ale víte, že si jej snadno uděláte sami doma? Nemějte strach, domácí knedlíky nejsou nic, co by nezvládli i ti méně zkušení. V dnešním článku poradíme, na co se při přípravě kynutého knedlíku zaměřit, aby se vám vždy povedl.
Osvědčený recept
Není sporu o tom, že chutné jídlo dělá z velké části dobrý recept. Nejinak je tomu u domácího kynutého knedlíku. Abychom vám cestu k oblíbené české příloze co nejvíce ulehčili, začneme hned vyzkoušeným receptem.
Na dvě poctivé šišky potřebujete:
- 500 g mouky
- ¼ kostky čerstvého droždí
- ¼ litru vlažného mléka
- 1 vejce
- špetku cukru pro aktivaci droždí
- sůl
Postup:
- Do mísy nasypte mouku, uprostřed udělejte důlek.
- Do důlku rozdrobte droždí s cukrem a zalijte trochou vlažného mléka. Umíchejte na husté těstíčko a nechte asi 10 minut aktivovat.
- Přilijte zbytek vlažného mléka a vejce.
- Zpracujte v pevné, nelepivé těsto. Přikryjte potravinářskou folií a nechte v teple 30 minut kynout.
- Pařáček vyložte namočenou, vyždímanou utěrkou.
- Vykynuté těsto rozdělte napůl a z každé poloviny vytvarujte šišku.
- Knedlík vložte do pařáčku a vařte v páře přiklopený po dobu 20 minut.
Správný výběr mouky
Jakou mouku na kynutý knedlík? V České republice máme tři základní druhy pšeničné mouky: hladkou, polohrubou a hrubou. V zásadě platí, že hrubší mouky jsou určené do vařených pokrmů, které pak budou kypřejší.
Pro nadýchanou strukturu kynutého knedlíku se nejlépe osvědčila hrubá nebo polohrubá mouka, případně kombinace obou uvedených.
Vaření knedlíku na páře
Máte zažité, že knedlík se vaří ve vodě? Máme pro vás lepší způsob: uvařte knedlík na páře!
Knedlík na páře má lepší a pravidelnější strukturu, než knedlík vařený ve vodě. Navíc, při vaření působí voda na povrch knedlíku erozivním způsobem, v knedlíku vznikají pukliny a praskliny.
Vyzkoušejte projednou knedlík uvařit na páře a uvidíte ten rozdíl.
K vaření knedlíků na páře lze využít napařovací hrnec, pařáček a podobné vložky do klasických hrnců, které nestojí tolik peněz. Velikost knedlíku budete muset uzpůsobit velikosti hrnce, šišky budou obvykle menší a baculatější.
Dobrý tip: Při vaření v páře má knedlík tendenci přichytávat se k napařovací podložce. Položte proto na ni utěrku, předem namočenou ve vodě a poté vyždímanou.
Jak dlouho vařit knedlík
Knedlíku na páře trvá 20 minut, než je hotový. Přiklopte jej poklicí, během vaření ho neotáčejte a ani po uvaření není potřeba propíchat ho vidličkou, aby unikla přebytečná pára.
Počítejte s tím, že kynutý knedlík při vaření ještě nabyde, nechte tedy okolo dostatek místa.
Krájení knedlíku
Hotový knedlík nakrájíte na plátky několika způsoby. Tloušťka plátku knedlíku by měla být kolem 1-1,5 cm.
Krájení nití
Tradiční způsob z dob našich babiček je pevná tenká nit, kterou knedlík podeberete a utáhnete smyčku. Nakrájíte tak i velmi horký knedlík, který jste uvařili před krátkou chvílí.
Krájení nožem
Mírně vychladlý knedlík nakrájejte nožem s jemným zoubkováním.
Kráječ na knedlíky
Celou šišku knedlíku nakrájíte v jednom chodu pomocí speciálních ručních strojků se strunami, podobně, jako byste nakrájeli vejce natvrdo. V nabídce má takový kráječ například česká firma Tescoma.
A co vy, kupujete knedlíky stále v obchodě? Odhoďte zábrany a udělejte si vlastní, domácí. Uvidíte, že jejich příprava je snadná a že si na nich pochutná celá rodina.