Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z Aperolu a prosecca. V posledních letech se tento drink stal neuvěřitelně oblíbeným po celém světě a podle ankety společnosti Drinks International se dokonce dostal mezi 10 nejobjednávanějších koktejlů ve světových barech. Chcete si ho namíchat doma? 

Co je drink Aperol, jaké má složení a obsah alkoholu

Aperol je jeden z italských aperitivů, patří tedy do stejné skupiny nápojů jako například světoznámé Campari. Jedná se o hořkosladký alkoholický nápoj, jehož přesné složení je tajemstvím, ale k výrobě se používají výtažky z hořkých i sladkých pomerančů, hořec, rebarbora a další byliny a barviva. Obsahuje 11 % alkoholu. Dá se pít samotný pouze s ledem, ale mnohem častěji se konzumuje jako součást míchaného drinku Aperol Spritz. 

Recept na Aperol Spritz – návod na přípravu koktejlu

Aperol Spritz, nebo po česku vyslovovaný Aperol Špric, si velice snadno připravíte i doma. Název spritz znamená střik a jedná se vlastně o podobný druh nápoje, jako je vinný střik, jen místo vína a sodovky mícháme Aperol a šumivé víno. Pokud jste na tento letní drik dostali chuť, budete kromě Aperolu potřebovat ještě kvalitní prosecco, trochu perlivé vody, led, a pomeranč na ozdobení a dochucení tohoto krásně oranžového drinku. 

spritz 5164971 640

Ingredience na míchaný nápoj Aperol Spritz:

  • Aperol 20 ml
  • prosecco 30 ml
  • perlivá voda 10 ml
  • led 
  • plátek pomeranče

Postup: sklenici naplníme ledem asi do dvou třetin, opatrně nalijeme prosecco, poté přidáme Aperol a nakonec drink doplníme trochou perlivé vody, lehce promícháme a ozdobíme pomerančem.

Aperol a prosecco – jaké vybrat a jaký je správný poměr

Výše uvedený recept uvádí nejčastěji používaný poměr prosecca a Aperolu, tedy 3:2. Můžete se ale setkat také s názorem, že správný poměr je 1:1, což je obecně častější poměr u podobných drinků, ve kterých se místo Aperolu používají jiné aperitivy, jako je například světoznámé Campari. Nedá se říci, že by jeden z poměrů byl lepší než druhý, vše záleží na vaší chuti a také na tom, jaké jsou chuťová vlastnosti vámi zvoleného prosecca. Existuje dokonce prosecco speciálně určené pro míchání s Aperolem

paul hanaoka hGB3isM46ZU unsplash

Sklenice na Aperol Špric – v čem si ho namíchat

V domácích podmínkách si vystačíte s běžnými sklenicemi na víno. Dají se ale senat i sklenice přímo určené na Aperol Spritz. Můžete si koupit přímo sklenice s logem Aperolu, někdy jsou součástí dárkových balení nebo tzv. Aperol setů. Dále jsou v prodeji sklenice od italské značky Luigi Bormioli, vyrobené z foukaného křišťálového skla. Italský design se k italskému drinku rozhodně hodí! 

Nealkoholický Aperol Spritz 

Pokud nepijete alkohol, ale chtěli byste ochutnat drink, který by byl chuťově podobný Aperol Spritzu, máte štěstí. Italská společnost CIEMME vyrábí nápoje Aperitiv ZERO a Bella ZERO, ze kterých si namícháte zcela nealkoholický koktejl, který skutečně připomíná známý špric. Aperitiv ZERO je nealkoholický aperitiv, zatímco Bella ZERO je dealkoholizované šumivé víno. Stačí následovat stejný recept jako u klasického Aperol Spritzu a můžete si v klidu dopřát výtečný drink, aniž byste museli řešit obsah alkoholu.  

olena sergienko JjGLEN7T8xI unsplash

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...

Jak vzniká tornádo a co dělat, když se blíží?

Tornáda mohou způsobit obrovskou katastrofu. Pokud má tornádo dostatečnou...