Jak ušít čepici: Praktické postupy s videonávody

Výroba čepice není nic složitého a zvládne ji i začátečník. Chcete se naučit ušít hřejivou čepici v pohodlí domova? Existuje několik jednoduchých kroků, které je třeba dodržet, abyste dosáhli úspěšného výsledku. V tomto článku vám poradíme, jak ušít dvouvrstvou čepici z úpletu a teplou čepici ze starého svetru.

shutterstock 2049831314

Jak ušít dvouvrstvou čepici z úpletu?

Šití čepice je o něco složitější než šití čelenky, ale s trochou trpělivosti to zvládne i začátečník. Ušijte si s námi oboustrannou bavlněnou čepici pro podzimní sezónu. Použijte na ni vzorovanou a jednobarevnou látku.

Budete potřebovat:

·       bavlněný materiál, který je jemný a pružný,

·       krejčovský metr,

·       krejčovské pravítko,

·       nit,

·       nůžky na látku,

·       šicí stroj,

·       špendlíky,

·       křídu,

·       svorky.

shutterstock 2148367603

Postup:

Z podšívky a vrchní látky vystřihněte obdélníky o výšce 25 až 30 cm. Pokud chcete ušít čepici pro děti, budete muset rozměry upravit. Šířka představuje obvod hlavy, který musíte změřit krejčovským metrem. Z šířky odečtěte 2 cm, aby čepice dobře seděla na hlavě. Když vystřihnete 2 obdélníky stejné velikosti, spojte je k sobě tak, aby byly identické. Poté je třikrát přeložte napůl. Okraje materiálu upevněte svorkami. Odměřte 7 cm od horního okraje a křídou vyznačte oblouk směrem dolů. Podle této křivky vystřihněte kus materiálu. Po odstřižení vám zůstanou dva kusy látky se čtyřmi cípy.

shutterstock 758195518

Vezměte jeden kus vystřižené látky a přeložte jej lícem k líci. Nyní je třeba látku sešít v části, kde se jeden konec setkává s druhým. Na šicím stroji použijte klikatý steh. Po sešití švy přežehlete, aby lépe držely. Poté sešijte horní část čepice. Stejný postup opakujte i s druhým kusem látky. Nyní máte dvě čepice – vnější a vnitřní.

shutterstock 1813912775

Přeložte čepice lícem k sobě tak, aby jedna čepice byla umístěna v druhé. Zašpendlete je po celém obvodu, aby při sešívání lépe držely. Sešijte čepice po obvodu ve spodní části. Po sešití je rozložte a šev zažehlete. Převraťte je tak, aby jedna zůstala v druhé. Nakonec ručně prošijte horní otvor, abyste je mohli převrátit, a máte hotovo.

shutterstock 713909206

Jak ušít čepici ze svetru?

Vyrobte si čepici ze starého svetru, pulovru nebo jiné pleteniny. Návod na ušití čepice ze svetru je ještě jednodušší než předchozí. Hřejivou čepici budete mít hotovou za půl hodiny.

Budete potřebovat:

·       nůžky na látku,

·       krejčovské pravítko,

·       křídu na látku,

·       krejčovský metr,

·       papír na střih,

·       tužku, nit v barvě látky,

·       jehlu na ruční šití,

·       pružný materiál ze svetru/pulovru (min. rozměry 40×60 cm),

·       bambule.

shutterstock 1821809276

Postup:

Nejprve je velmi důležité připravit prostor a všechny potřebné nástroje. Vyberte si pevnou a prostornou plochu, na které se vám bude pohodlně pracovat. Skvělou volbou je například jídelní stůl. Změřte si obvod hlavy a vystřihněte si z papíru vzor. Šířka střihu v tomto návodu je 14 cm. Spodní část střihu (záhyb) je vysoká 11 cm. Část s čepicí je vysoká 23 cm. Umístěte vzor na materiál a 2x obkreslete křídou. Postupujte tak, že 1 obrys přiložíte k dalšímu obrysu. Postup zopakujte ještě jednou a vystřihněte 2 kusy látky stejného tvaru a rozměrů. Celkem budete vzor obkreslovat 4krát.

shutterstock 2153450903

Okraje vystřižených látek před šitím zažehlete. V dalším kroku položte 2 kusy látky lícem k sobě tak, aby byly stejné. Začněte vnější okraje sešívat rovným stehem na šicím stroji.

Tip pro vás: spodní a horní část nechte otevřené. Před sešitím připněte látky k sobě špendlíky, aby se neoddělily. Je to velmi snadné.

shutterstock 1891483216

Po sešití vnějších okrajů sešijte horní část čepice – opět rovným stehem. Šev na spodní straně těsně u okraje čepice zastřihněte. Dbejte na to, aby se čepice nezačala párat. Otočte čepici a prošijte spodní část čepice těsně kolem okraje, abyste zakryli šev. Nyní čepici dvakrát přehněte po celém obvodu, aby vznikl okraj. Nakonec na vrchol čepice ručně přišijte bambuli. A čepice je hotová.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...