Jak uspat dítě: rady a tipy pro zdravý spánek dítěte

Uspávání dítěte může být někdy náročné a zdlouhavé. Naštěstí však existují způsoby, jak zlepšit spánek dítěte a podpořit zdravé spánkové návyky. Nejdůležitější je ukládat dítě ke spánku každý den ve stejnou dobu, aby si dítě udrželo zdravý denní rytmus. Pomůže také pravidelný režim spánku, zavinování dítěte nebo pohodlnější oblečení. Přečtěte si další tipy, jak uspat dítě.

shutterstock 1939088467

Zaveďte spánkový režim

Prvním účinným způsobem, jak uspat dítě, je zavést spánkový režim. Mozek si světlo spojuje s bděním a tmu se spánkem. Proto byste měli světlo ztlumit alespoň hodinu před uložením dítěte ke spánku. Pomůže také ztišit hluk v bytě.

Mezi další zklidňující rituály patří následující činnosti:

●      oblékání dítěte do nočního oblečení,

●      teplá koupel ve vaně, 

●      dětská masáž,

●      čištění zubů,

●      houpání nebo kolébání,

●      čtení pohádek,

●      zpívání ukolébavek,

●      přehrávání tiché hudby,

●      objetí a polibek,

●      zavinování.

Odborníci doporučují zavést si co nejdříve po porodu spánkový režim. Po zavedení rituálu jej důsledně dodržujte. Činnosti provádějte každý večer ve stejném pořadí a ve stejnou dobu. Děti nemají rády neustálé změny. A kromě toho byste je zbytečně rušili a porušovali zavedený režim.

shutterstock 1913434654

Ukládejte dítě do postele ve stejnou dobu

Pokud budete dítě ukládat ke spánku každý den ve stejnou dobu, vytvoří si pravidelný režim a bude rychleji usínat. Stanovte si konkrétní čas, který vyhovuje vám i vašemu dítěti. Zkuste si vyhradit čas na rutinu před spaním asi 45 minut předtím, než dítě uložíte do postýlky a začnete ho uspávat.

Před spaním dítě nekrmte

Pokud vaše dítě během krmení často usíná, bude si tuto činnost spojovat s navozením spánku. Bude si myslet, že potřebuje jíst, aby usnulo. Abyste se tomuto problému vyhnuli, začněte dítě postupně krmit v dřívějších hodinách.

Po nakrmení dokončete večerní rutinu a uložte dítě do postele. Počítejte ale s tím, že možná budete muset vstávat na noční krmení. V té době už je ale dítě opravdu hladové a nejde jen o uklidnění.

shutterstock 1492878422

Zkuste dítě zavinout

Pokud chcete, aby vaše dítě usnulo rychleji, vyzkoušejte metodu zavinování. Mnoho novorozenců a kojenců usíná díky zavinování rychleji a spí déle. Protože se tělo dítěte stále vyvíjí, novorozenci špatně ovládají motoriku.

Během spánku v postýlce sebou často škubou, máchají a mimovolně pohybují rukama nebo nohama. Protože na to v bříšku nebyly zvyklé, mohou je tyto pohyby náhodně probudit. Zavinování je však dobrým řešením, jak zabránit nadměrnému pohybu rukou a nohou. Poskytuje tak dítěti pocit pohodlí a bezpečí.

Jak správně dítě zavinout?

Při zavinování používejte bavlněné materiály, které jsou prodyšné a zabraňují přehřátí. Ujistěte se, že při zavinování necháváte dítěti dostatek prostoru pro pohyb boků a nohou.

Příliš těsné zavinutí by mohlo vést k problémům s kyčlemi. Když se dítě začne samo přetáčet, měli byste se zavinováním přestat. K tomu obvykle dochází přibližně ve 2 měsících věku.

shutterstock 1531703333

Věnujte dítěti pozornost během dne

Dítě se večer cítí klidnější a bezpečnější, pokud mu přes den věnujete dostatek pozornosti a podnětů. Klidně své dítě noste v náručí, přitulte se k němu a mluvte na něj. Během dne vymýšlejte zábavné aktivity, které ho unaví. 

Dítě se večer pravděpodobněji uklidní, pokud se mu přes den dostane dostatek lásky a pozornosti. Nezahlcujte ho však pozorností při večerním krmení a výměně plenek. Večerní interakce by měly být klidné a nudné, aby se dítě naučilo spojovat noc se spánkem a den s aktivitou.

Strategické použití světla

Světlo je silný biologický signál, který ovlivňuje hormony v těle. Denní světlo nás probouzí a tma vyvolává v mozku uvolňování melatoninu, který je pro spánek klíčový. Aby vaše dítě lépe spalo, udržujte dny světlé a noci tmavé.

shutterstock 464889824

Světlé dny a tmavé noci

Přes den pusťte do domu dostatek přirozeného světla nebo trávte čas s dítětem venku. Pokud vaše dítě nemá problémy s usínáním na světle, dejte ho na denní spánek do dobře osvětlené místnosti. Případně ho můžete dát do kočárku na denní spánek. Je velmi prospěšné, když dítě spí v kočárku na čerstvém vzduchu během dne.

Večerní světlo nechte tlumené. Zvažte instalaci stmívačů světel v dětském pokoji a v dalších místnostech, kde trávíte večer hodně času. Večer ztlumte světla, abyste dítě pomalu připravili na spánek.

Pokud se vaše dítě v noci vzbudí, neberte ho do jasně osvětlené místnosti a snažte se nerozsvěcet. Jasné světlo vyšle do mozku dítěte signál, že je čas vstávat. Proto se ho snažte uspat a uklidnit v tmavé místnosti, když se probudí.

Pokud vaše dítě vstává příliš brzy a budí ho ranní slunce, zvažte použití zatemňovacích závěsů.

shutterstock 1069794509

Vyčistěte dítěti nos

Pokud vaše dítě nemůže usnout, může být problémem také ucpaný nos. V prvních měsících života potřebují děti k dýchání čisté nosní dírky. Později mohou dýchat ústy, pokud mají ucpaný nos.

Pozor, prach v ložnici může být také příčinou ucpaného nosu a nočního buzení!

Pokud je to možné, snažte se pravidelně utírat prach v ložnici nebo dětském pokoji. Nezapomínejte ani na méně přístupné prostory, například pod postelí nebo za skříní. Pokud je vaše dítě obzvláště náchylné k alergiím, může vám pomoci čistička vzduchu.

shutterstock 300995837

Výměna plenek

Většině dětí mokré pleny v noci nevadí, ale vaše dítě se může kvůli mokrým plenám budit. V takovém případě je třeba plenky v noci vyměnit. Pokud však dítě klidně spí, není třeba plenku měnit.

Pokud léčíte přetrvávající opruzeniny, měli byste pokračovat ve výměně plenek, dokud se postižená místa zcela nezhojí.

Pokud je to možné, přebalte dítě těsně před krmením, abyste ho po jídle nerušili. Některé děti však mají stolici během krmení nebo hned po něm. V tomto případě je nutné dítě po krmení přebalit.

Náš tip: Pokud používáte látkové pleny, dávejte dítěti před spaním dvě pleny. Tím se sníží pocit vlhkosti během noci.

shutterstock 1531703300

Pohodlné oblečení

Vaše dítě může mít problémy s usínáním v pyžamu ze syntetických materiálů. Vybírejte noční oblečení ze 100% bavlny, která je prodyšná, pohodlná a nedráždí pokožku dítěte.

Dávejte pozor také na prací prostředky. Vybírejte prací prostředky z přírodních složek a vyhněte se dráždivým změkčovadlům a výrazné aviváži.

Jak by mělo vaše dítě spát?

V ideálním případě umístěte dítě na spaní do postýlky ve vaší ložnici. Dítě tak zůstane na blízku a vy ho můžete v noci snadno nakrmit nebo uklidnit. Přestože se doporučuje používat ke spánku společný pokoj, ukládání dítěte do postele s vámi není bezpečné.

shutterstock 566472592

To jsou doporučení pro zdravý a bezpečný spánek vašeho dítěte:

Ukládejte dítě do postýlky s pevnou a rovnou matrací. Přes matraci položte přiléhavé prostěradlo.

Do postýlky nebo kolébky nedávejte plyšové hračky ani polštáře. Vyhněte se také neuspořádanému povlečení.

Přizpůsobte oblečení dítěte teplotě v místnosti. Nezakrývejte dítěti během spánku hlavu. Sledujte příznaky přehřátí, například pocení.

Pokud se dítě v noci vzbudí, nabídněte mu dudlík, ale nenuťte ho. Pokud dudlík během spánku vypadne, nemusíte ho dítěti dávat zpět do úst.

Zkontrolujte věci, které jsou v blízkosti postýlky vašeho dítěte. Odložte všechny nebezpečné předměty, jako jsou závěsy na stěnách, obrazy nebo šňůrky od okenních žaluzií. Zkrátka cokoli, co by mohlo vaše dítě vtáhnout do postele a případně mu způsobit problémy, například s dýcháním.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...