Trh nabízí nepřeberné množství bezpečnostních dveří. Jak ale vybrat ty správné, které jsou bezpečné, kvalitní a zároveň splňují potřebné zákonné normy? Stačí mít při výběru na paměti pár pravidel. Ale je vždy lepší si před samotnou koupi ověřit reference od zákazníků. Pojďme se podrobněji podívat, na co si dát při výběru pozor.
Bezpečnostní třída
Ta označuje výdrž bezpečnostních prvků dveří. Jedná se o nejdůležitější údaj u bezpečnostních dveří. Celkem existuje 6 tříd, z toho pro běžného uživatele jsou bezpečné třídy 3 a 4. Nižší třídy nejsou stavěné tak, aby odolaly hrubé síle a nářadí. U nižších tříd se tedy zloděj velmi snadno dostane dovnitř. Vyšší třídy mají bezpečnostní prvky tak kvalitní, že je používají banky nebo jiné vládní orgány. Říká se jim také trezorové dveře a pro běžný byt jsou většinou nadbytečné.
Zámky
Ke dveřím je důležité pořídit zámek, který odpovídá stejné bezpečnostní třídě. Tedy opět platí, že minimální bezpečnostní třída, která je schopna odolávat zničení, je 3. Třída 4 pak znemožňuje vložku zkopírovat. U této třídy potřebujete pro výrobu nové cylindrické vložky bezpečnostní kartu. Bez vhodného kování je však i zámek této bezpečnostní třídy značně oslabený. Pokud kování nepřekryje celý zámek, nemusí ho zcela chránit před útokem zvenčí. Bezpečnostní kování má možnost montáže i demontáže pouze z vnitřní strany dveří.
Protipožární odolnost a zvuková izolace
Vchodové bezpečnostní dveře musí odolat požáru po dobu minimálně 30 minut. Dveře, které splňují tuto podmínku, jsou označené EI/EW 30 případně výše. Dalším parametrem je také zvuková odolnost. Kvalitní bezpečnostní dveře dovedou zabránit zvuku až 43 dB. Pro útlum od běžných ruchů, které jsou součástí provozu na chodbě domu, stačí hodnota 37 dB.
Materiál
Vybrat si můžete dveře ze dřeva nebo kovu. Oba materiály jsou dostatečné, i když by se pocitově mohlo zdát, že kov je pevnější. Bez bezpečnostních zárubní to ale nejde. Dobrý prodejce vám k bezpečnostním dveřím vždy nabídne i bezpečnostní zárubně. Jsou zesílené v zámkové části, takže je není možné roztáhnout ani promáčknout.
Čepy a závěsy
Při výběru sledujte také počet a sílu uzamykacích čepů, stejně jako kvalitu a typ závěsů. Čepy mohou být aktivní, kdy se vysouvají za pomoci otáčení klíče v zámku, nebo pasivní, které jsou pevně vysunuté ze dveří a chrání je tak před vysazením. Existují i dveře s háky, které nahrazují čepy.
Nadstandardní výbava
Ke dveřím je možné si objednat také nadstandardní výbavu. Mezi ni patří kouřotěsná ochrana, zámek ENTR pro odemykání pomocí bezdrátové klávesnice, smartphonu nebo otiskem prstu, digitální kukátko se záznamem pohybu, nebo okopný plech. Ten chrání spodní část dveří.