Jak vybrat koberec do dětského pokoje

Malé děti většinu svého času tráví hraním. To probíhá nejčastěji na zemi. Správně vybraný koberec jim umožní nejen se pohodlně pohybovat, ale také přinese teplo a sníží prašnost. Koberec totiž funguje jako prachový filtr, kdy zamezuje víření prachu do ovzduší. Ten se z koberce jednoduše vysaje. Jak ale vybrat ten správný koberec do dětského pokoje?

Dětský plyšový koberec MAX POPELAVÝ
Dětský plyšový koberec MAX POPELAVÝ

Krom prachového filtru plní koberce také funkci bezpečnostní. Při pádu dítěte tlumí náraz, což jistě ocení rodiče těch nejmenších. Správný výběr materiálu hraje v tomto případě prim. Pokud dáváte přednost přírodnímu materiálu, volte vlněný koberec. Z umělých materiálů se nabízí varianta nylonu s protišpinící úpravou nebo polyamidová vlákna, která mají i antistatické vlastnosti.

Děti nejsou až tak čistotné. Sem tam jim přece jen něco na zem upadne. Pokud uvažujete o delším chlupu, pak s takovým kobercem počkejte raději, až bude dítě chodit do školy. Tyto koberce se špatně čistí a nečistoty se drží někdy pořádně hluboko. U malých dětí volte raději krátký chlup a k tomu pořiďte kusový koberec s dlouhým chlupem, na kterém si bude malé dítko moci hrát. Takový koberec pak přece jen snadněji vyčistíte, nebo necháte vyčistit v čistírně.

Podlasiak Dětský koberec SOFT PINK 120x170 cm
Podlasiak Dětský koberec SOFT PINK 120×170 cm

Nejen bezpečný, ale i líbivý

Bezpečí by mělo být při výběru koberce na prvním místě. Pozornost věnujte i spodní části koberce. Neměl by v žádném případě podkluzovat. Pokud se tak děje, pořiďte pod něj protiskluzové podložky.

Koberec by se měl dětem především líbit. Jestliže už jsou dostatečně staré, aby vám řekly svůj názor, určitě se jich zeptejte. Barvu můžete volit výraznou, stejně jako vzory. Nebo nechat koberec nevýrazný a celý interiér doplnit bytovými doplňky v pestrých barvách. Bílá barva vypadá velmi elegantně. Zvažte však, zda si nakonec nepřiděláte více práce než radosti. Světlé barvy opticky rozjasní a zvětší menší místnost.

Dejte pozor na osvětlení. V obchodech je jiné než u vás doma a může se stát, že barva ve vaší domácnosti nebude odpovídat barvě, kterou jste si vybrali v obchodě. V kvalitních prodejnách vám půjčí vzorek koberce domů, abyste si vše mohli prohlédnout v denním i nočním osvětlení.

Kusový koberec FUNKY IMI růžový 80x120
Kusový koberec FUNKY IMI růžový 80×120

Při výběru zvažte také možnost poškození

Při výběru koberce mějte na paměti, že je důležité zvážit, jak často se na něm budou děti pohybovat. Podle frekvence pohybu pak volte odolnost koberce. Čím hustší koberec je, tím více by měl vydržet.

Pokud už máte doma školáka, který své domácí úkoly píše u stolu v pokoji, myslete také na ochranu před poškozením od židle. K tomu slouží průhledné fólie, které se na koberec nalepí. Vyzkoušet můžete také kobercové čtverce, které v případě poškození jednoduše vyměníte kus za kus, bez nutnosti měnit celý koberec.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...