Jak vybrat kolečkové brusle

Těšíte se na sezonu venku a rádi byste ji proložili bruslením? Rozhodujete se o koupi bruslí pro sebe, partnera nebo děti? Ukážeme vám, jak se do výběru kolečkových bruslí pustit. Brusle nabídnou spoustu různých parametrů a jsou určené pro různě pokročilé i různě velké uživatele. Vybrat se brusle dají i pro různé typy povrchů a různé aktivity, protože cyklostezka a na ní jízda vpřed nejsou to jediné vyžití na kolečkových bruslích! Ale už se pusťme do průvodce výběrem kolečkových bruslí.

Podle čeho brusle vybírat?

Jak vybrat kolečkové brusle? Parametrů, o kterých si musíte udělat alespoň základní představu ještě před prbní návštěvou obchodu, je celkem dost. Proto si rovnou připravte papír a tužku, ať si můžete dělat poznámky, a lépe se vám v celém průvodci dá zorientovat.

Výběr bruslí zahajte jejich pravděpodobným nejčastějším způsobem využití (město, cyklostezka, skate park)a současnou bruslařskou úrovní jejich budoucího majitele. Od toho se totiž odvíjejí požadované vlastnosti in line brusle, které dokážete využít nejlépe.

Rozdělení na dámské a pánské tolik důležité být nemusí (zejména pro ženy). A že menším dětem začínajícím s bruslením vyberete dětské brusle, je celkem samozřejmé…

Proč začít určením bruslí a dovenostmi člověka, pro nějž vybíráte?

Jiné brusle jsou vhodné pro úplného začátečníka a na občasnou jízdu po silnici před domem, zcela jiné si vybere člověk, co na bruslích už někdy jezdil, a své dovednosti by rád prohloubil na složitějším terénu.

Úplně jiné brusle se hodí do skateparku a ještě jiné si vybere, kdo na bruslích plánuje delší trasy po zpevněném povrchu – spíš pro budování kondice než ke šperkování skokanských „triků“.

S bruslemi se dá vyrazit i do města nebo dokonce mimo zpevněné cyklostezky. I takové modely se dají v inline portfoliu najít.

arif maulana qi2UQ07AUjw unsplash

Na které parametry se zaměřit v následujícím kroku?

Rozhodování se o jednotlivých vlastnostech vyhlédnutých bruslí nemá časovou souslednost. Můžete o nich uvažovat v různém pořadí.

Ale vždy až po té, co jste si ujasnili bruslařskou úroveň člověka, který brusle bude používat a převažující způsob využití bruslí.

Pojďme na první krok výběru: budoucí využití bruslí.

Krok první: na jaký typ bruslení vybíráte kolečkové brusle

Brusle už zdaleka nejsou jen úzkým segmentem sportovních potřeb. Jednořadé, dvouřadé, fitness, závodní, městské a spousta dalších typů.

Abyste byli s výběrem ve výsledku spokojeni, sami pro sebe si nejprve zhodnoťte, kde a jakým stylem budete brusle nejčastěji používat. Sem tam na cyklostezce? Nebo i ve skateparku? Chcete se dopracovat k bruslení po cestě do práce nebo si zahrát hokej i v létě? Rádi byste bruslili i „offroad“? In line brusle už mohou posloužit pro každý z těchto cílů.

Podle toho se zaměřte na konkrétní skupinu bruslí.

Fitness brusle

Fitness brusle jsou univerzální. Zvládnete s nimi (na začátečnické a mírně pokročilé úrovni) vše, co se s bruslemi při takové úrovni zkušeností dá podnikat. Mají zadní brzdu, pevnější botu a menší kolečka, takže se snáze ovládají v běžných situacích.

Nejlépe se hodí na fitness projížďky po cyklostezkách nebo jiných rovných a pevných površích. Slouží jako odrazový můstek do světa inlajnů, ale spoustě lidem vystačí celoživotně, protože závodit a ani skákat prostě nehodlají. A až zadní brzdu nepotřebují (protože už brzdí jinými způsoby), tak si ji zkrátka odmontují.

I fitness brusle mohou posloužit pokročilým uživatelům, jen si vyberou model s většími a tvrdšími kolečky a se softboot provedením. Viz níže.

Městské brusle

Trochu podobné jako fitness brusle jsou ty do města. Ale pozor, mají kratší rám, menší kolečka a zcela jim chybí zadní brzda. Zkrátka jsou přizpůsobeny tomu, aby se s nimi dalo lépe proplétat mezi lidmi nebo se i svézt městskou dopravou. Samotná brusle totiž není o mnoho delší než noha dospělého muže.

Jen pozor, už vyžadují více zkušeností. Především schopnost brzdit jiným způsobem, než s využitím zadní brzdy. Kolečka jsou menší než u fitness bruslí, takže se snáze zatáčí a jinak manévruje. A rám bývá lépe uzpůsoben městskému prostředí.

arif maulana whUzlCcvf4s unsplash

Rychlostní/závodní brusle (speed)

Rychlostní brusle jsou určeny zkušeným sportovcům, kteří chtějí s bruslemi využívat speciální dráhu, případně jezdí po dlouhých úsecích cyklostezek a silnic. Kolečka jsou tři až čtyři, ale velká, tvrdá a rychlá. Bota je sice pevná, ovšem nízká a měkká, aby kotníky mohly lépe pracovat.

Lehký a pevný rám je vyroben tak, aby těžiště brusle bylo co nejníže – tím se dosáhne stability i při tak velkých kolečkách. Ta často dosahují 10 cm v průměru.

Aggressive brusle

Extrémně malá kolečka, která v řadě za sebou málokdy překročí délku boty. Pevná a mohutná bota. To jsou základní znaky aggressive bruslí, na nichž se nejlépe jezdí a skáče ve skate parku. Kolečka jsou opravdu malá, max 60 mm. To sice znemožňuje jízdu po hrbolatém městském terénu, ale umožňuje snadné manévrování právě na hladkých a dokonale rovných rampách, lávkách a zábradlích.

Bota je nízko nad kolečky, takže i těžiště je nízko. O to stabilnější tyhle inline brusle jsou. Čekejte vyšší hmotnost bruslí, též velkou odolnost. Jsou určeny právě pro náročné využití na rampách, kde výrobce počítá s tím, že s bruslemi nebudete zacházet „v rukavičkách“.

Zadní brzdu tu samozřejmě nehledejte. A s projížďkami po ckylostezkách moc nepočítejte. Jde o brusle na skákání a triky, nikoliv na plynulou fitness jízdu.

Hokejové kolečkové brusle

Podle názvu je asi jasné, co od těchto bruslí čekat. Bota je podobná jako u bruslí na lední hokej, kolečka jsou menší než u fitness modelů – právě kvůli snazšímu manévrování.

Možná vás překvapí, že kolečka se pro hokejové inline brusle vyrábějí z měkčího materiálu. Měkkost však umožní rychlý start a prudší zatáčky.

Na běžné bruslení je tohle všechno překážkou, ale pro hokejové manévry naopak vychytávkou, díky níž se dají dělat podobné triky jako na ledě. Hokejové inline brusle se ještě dělí na modely do terénu (hokej venku) a do haly.  

Freeskate brusle (street)

Modely freeskate jsou v podstatě kombinací mezi městskými a aggressive bruslemi. Oproti bruslím městským mají trochu pevnější rám. A oproti aggressive lépe jezdí i po povrchu, který není zcela hladký.

Freeskate inline brusle slouží k jízdě po městě, ovšem víc se hodí pro bruslaře, který si ji rád zpestří slalomem, přeskakováním překážek a dalšími triky a kreacemi.

a zuhri GJBuQBYA1KE unsplash

Dvouřadné brusle (trekové, quad)

Retro brusle, které i u nás byly moderní 80. letech. Dvouřadé, s lepší stabilitou pro nohu. Kolečka jsou většinou malá, a proto určená do hladšího terénu. Brzda bývá umístěna vepředu.

Brusle jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé – zkušenostem bruslaře jen uzpůsobíte výběr boty a dalších prvků. Čím sportovnější účel, tím nižší botu volte. Sáhnout ale můžete i po botě klasické.

Nordic neboli offroad brusle

Specialitou jsou brusle do terénu. Mají jen dvě kolečka, navíc velká a nafukovací, s klasickou pneumatikou. Některé modely se pochlubí třemi kolečky – jsou ale pro extra pokročilé jezdce.

Rám mají tyto inline brusle dlouhý a brzdu lýtkovou. Ta funguje podobně jako brzda na kole (i tady je přece pneumatika). V podstatě vypadají jako kompromis mezi běžkami a kolečkovými bruslemi. Do terénu poslouží skvěle, samohžejmě pokročilým bruslařům.

Kolečka jsou sice velká, ale u modelu se dvě kolečky se netřeba bát nestability. Přední kolečko je totiž před botou a druhé až za ní. Proto jste v podobné výšce jako na fitness bruslích, ale k dispozici máte pohodlnou jízdu i po dost nerovném terénu. Ne nadarmo se jim říká offroad.

Krok druhý: jak pokročilý bruslař je bude používat?

Naprostí začátečníci mohou s klidným svědomím sáhnout po fitness bruslích. Pro učení se tomuto sportu totiž poslouží nejlépe. Nejsnáze se ovládají. A díky zadní brzdě poskytnou méně zkušenému bruslaři větší jistotu i v prostorách bez možnosti získat oporu.

Teprve až si odjezdíte první desítky kilometrů a na bruslích strávíte vy nebo i vaše dítě první desítky hodin, můžete začít vybírat brusle specializované (pokud o ně budete stát). Nebo zůstanete u fitness bruslí, jen zvýšíte jejich úroveň. Jak? Vyberete pokročilejší kolečka, nebo rovnou pokročilejší model – s tvrdšími a většími kolečky, se sníženým rámem apod. Viz dále.

Jste naprostými začátečníky?

První model se dá koupit na bazaru s tím, že bude sloužit jen několik měsíců. V takovém případě se soustřeďte na kvalitu modelu. Byla by škoda si prvními zkušenostmi pokazit dojem z bruslení.

I proto se příliš nedoporučuje vzít v obchodě ty nejlevnější – s myšlenkou, že se uvidí, jestli vás to začne bavit. Levné brusle vás bavit nebudou. Jsou vratké, nepohodlné a těžko se ovládají.

Raději se proto zorientujte v nabídkách z druhé ruky, v nichž majitel bruslí uvede, že prodává své začátečnické brusle, které sice byly dražší, ale už mu nestačí – na jeho již pokročilejší jízdu nebo triky.

Teprve až u druhého modelu, kdy už budete vědět, co od bruslí čekáte, sáhněte po dražším a novém modelu z obchodu, který navíc dovolí vyměnitelnost některého příslušenství – třeba při opotřebení, nebo pro jízdu po jiném terénu.

alexey elfimov MdZOZKGqSIc unsplash

Kroky následující

Máte vybraný typ bruslí? Zaměřte se na jednotlivé parametry ve zvolené kategorii

Každý typ brusle se dá vyrobit v různé kvalitě a v provedení pro jinak náročné uživatele. Jak se vám bude brusle ovládat, jak se s ní pojede po různých typech míst, nebo co vám dovolí podnikat a jak dlouho v ní vydržíte, bude záviset na jednotlivých komponentech.

Ty se navíc dají dokupovat, nebo si je nechat namontovat dle výběru (to však až u pokročilejších modelů). Spousta komponent je vyměnitelných i u inline bruslí pro začátečníky. Takže po opotřebení jen dáte nové.

Jak vybrat kolečkové brusle, když už máte jasno v jejich využití a pokročilosti bruslaře?

V následujících krosích se zaměřte na kolečka, rám, botu, typ brzdy a možnost ji odmontovat, matriál a výslednou hmotnost brusle, ventilaci, zavazování atd. Podle čeho se rozhodovat?

Cena

Začínat cenou asi nevypadá jako nejlepší nápad. Ale i u bruslí, stejně jako u dalšího sportovního vybavení, je vhodné se rozhodnout, o jakou kvalitativní, a proto i cenovou kategorii stojíte.

Chcete brusle na pravidelné využití, s nimiž najezdíte stovky kilometrů měsíčně? Nebo si chcete jit zabruslit jen sem tam o víkendu? Budete trávit většinu volného času ve skate parku, protože vás brusle fakt „chytily“, a navíc máte partu, kterou baví to stejné?

Všechno jsou to důležité parametry rozhodování, které vám ukáží, do jaké cenové hladiny byste se mohli vejít. Nejlevnější brusle rovnou vynechejte, byli byste zbytečně zklamaní. Pořiďte středně drahý model, pokud plánujete občasné využití. Pro pravidelné ježdění se vyplatí investovat do vyšších řad modelů. Ty jsou často spojeny i s nadstandardními službami, což ještě zvýší uživatelský komfort.

andre taissin 5OUMf1Mr5pU unsplash

Kolečka

Značný vliv na výsledný pocit z bruslí mají kolečka. Jejich velikost, počet, materiál, ložiska, tuhost i jejich rozmístění. Podívejme se na každý parametr koleček zvlášť.

Velikost

U koleček platí, že čím jsou větší, tím větší zkušenost by měl mít bruslař, který na nich jede. Menší a měkčí kolečka jedou pomaleji a snáz se skrze ně celé brusle ovládají.

Obecně platí, že začátečník by neměl při fitness bruslích pořídit větší kolečka než 80 mm. Pro rychlejší jízdu pokročilého bruslaře už se hodí kolečka okolo 9 cm v průměru.

Specializované brusle mají předem danou typickou velikost koleček:

  • rychlostní: 100 – 110 mm
  • aggressive: 50 – 60 mm
  • hokejové: 70 – 80 mm
  • městské: 75 – 80 mm
  • trekové: 50 – 60 mm
  • offroad: 130 – 150 mm

Rozmístění koleček

Rozmístění bývá různé především u rychlostních a offroad bruslí. Někdy jsou kola jen před a za botou, proto je i samotná brusle stabilnější; jindy jsou pod botou, což vyžaduje, zejména u offroad bruslí, bohaté zkušenosti.

U fitness bruslí sledujte, zda jsou kolečka hned za sebou, nebo mezi nimi najdete mezery, kudy může proběhnout kamínek, aniž by vás zbrzdil. Delší plocha, po které jedete, vám dá větší stabilitu, ale omezí při přesnějších manévrech. Čím jsou kolečkové brusle delší, tím větší oblouky s ní budete dělat.

Počet

U inline bruslí se počet koleček pohybuje od dvou do čtyř. Dvě kolečka mívají offroad (nordic) brusle, tříkolečkové bývají brusle závodní nebo také offroad. Rychlostní brusle mohou mít i čtyři velká kolečka. Aggressive nebo fitness, případně městské brusle, jsou vždy čtyřkolečkové – liší se pak jejich velikostí a vzdálenostmi mezi kolečky.

matthew ball m8sHineRr5E unsplash

Materiál

Odolnost materiálu, na němž jezdíte, je též důležitá pro rozhodování. U občasného fitness jezdění takovou roli hrát nebude, u aggressive bruslí přávě naopak.

Většina koleček je polyuretanových, ale liší se přídavky ve směsi použitého polyuretanu. Podle toho jsou pak kolečka měkčí nebo tužší, různě odolná. Vykazují též různé vlastnosti při jízdě – například na mokrém povrchu nebo v prachu.

Tuhost

Různé typy bruslí mají typickou tvrdost koleček, ale i tady se vždycky pohybuje v nějakém rozmezí – stejně jako tomu je u velikosti koleček.

  • Tuhost koleček se označuje číselnou stupnicí, cirka do 100A.
  • Pro začátečníky se hodí tuhost max. okolo 75A.
  • Zkušení jezdci mohou přesedlat na 80A a výš.
  • Tuhost okolo 90A je vyhrazena pro velmi zkušené jezdce a závodníky.

Obecně se dá říci, že čím měkčí kolečka, tím pomalejší jízda se snazším ovládáním brusle. Měkká kolečka navíc i lépe absorbují nerovnost terénu, po němž se jede. Proto na fitness bruslích, pokud teprve začínáte, dejte přednost kolečkům měkčím. Bude chvilku trvat, než si vaše svaly zvyknou a posílí natolik, aby tlumily nerovnosti „načítané“ kolečky tvrdšími.

Až získáte základní stabilitu a svaly posílíte, můžete vyměnit za kolečka kombinovaná. Ta mají vnitřní část měkkou, ale povrch tužší. Dokáží nabídnout pokročilou jízdu, ale s tlumením většiny vibrací způsobených nerovnostmi.

Ložiska

Ložiska jsou to hlavní, na co brusle jezdí. Jakmile se zadrhnou, kolečko brusle je odepsané. I ložiska mají svá označení podle vlastností, v tomto případě jde v podstatě o kvalitu.

Stupnice je buď ABEC a číslo od 1 do 9, nebo ILQ a číslo od 5 do 9.

 Pro obě stupnice platí, že čím vyšší číslo, tím lepší kvalita ložiska (přesnost výroby jeho jednotlivých dílů, a tím i výsledného běhu). Zatímco menší dítě klidně může jezdit na kolečkách s ložisky nižší kvality, protože je nebude tolik namáhat, dospělý potřebuje na aggressive nebo nordic bruslích číslo co nejvyšší.

V případě fitness bruslí pro začínající dospělé se můžete pohybovat někde v polovině stupnice, a bude to dostačující. I tak ale nutné se o ložiska v průběhu času starat. A při častém ježdění je bude nutné obměňovat (pořídit nová kolečka).

Zkázou ložisek je totiž prach a písek. A těm se při ježdění venku prostě nevyhnete. Můžete je jen pravidelně vymývat, viz tipy k údržbě bruslí na konci tohoto průvodce.

Brzda

Brzdu najdete na fitness bruslích a retro dvouřadých variantách, lýtkovou pak u offroad modelů.

Fitness kolečkové brusle – tady brzdu potřebují především začátečníci, dokud se nenaučí brzdit pokročilejšími způsoby a dokud jim nezačne překážet při pokročilejším stylu jízdy.

Na fitness bruslích je umístěna vzadu – a může být na jedné nebo na obou bruslích. Dá se odmontovat. A když ji budete využívat častěji, obrousí se a bude nutné ji vyměnit. Retro brusle mívají brzdu vepředu.

Typ boty a její tuhost

Čím vyšší a pevnější bota, tím lepší opora pro nohu a stabilita do začátku. Proto jsou fitness brusle většinou vyráběny s vysokou botou a s možností dobrého upevnění přesně podle tvaru nohy, podobně jako u bot na lyže.

Pokročilejší bruslaři sáhnou spíš po botě nižší, která jim dovolí větší rozsah v práci nohou. K tomu je ale již potřeba mít vytrénované svaly na nohou, především okolo kotníků. A „vychytanou“ stabilitu na bruslích.

Bota musí na noze dobře sedět a musí se dát zapnout do pocitu bezpečné pevnosti. Každý máme jiný tvar nohy, proto mohou lidem se stejnou velikostí nohy vyhovovat jiné brusle od jiných výrobců.

Při nákupu online je dobré pořídit najednou více bot, zaplatit prostřednictvím odložené platby a pak vrátit ty modely, které nesedí. Do nákupu více modelů tak nevložíte své peníze, ale přitom si je pohodlně a důkladně vyzkoušíte doma.

Velikost boty

Co se velikosti týká, většinou se doporučuje objednat o velikost větší, než běžně kupujete obuv. Ale vzhledem k tomu, že i u běžných bot se kupované velikosti často liší (podle výrobce a kopyta, které na šití bot použije), těžko odhadnout, co je o číslo větší než váš standard.

Pro orientaci může stačit vyzkoušet kolečkové brusle od vašeho známého, nebo do nějakých vklouznout, když právě budete v obchodním centru.

matias n reyes s0qihlfxbbw unsplash

Celková mohutnost bruslí

Každá brusle má jinou výslednou hmotnost a má navržený jiný celkový tvar. Někomu budou vyhovovat mohutnější brusle, aby se na nich cítil bezpečně, jiný dá přednost prostorově úspornějšímu modelu, s nímž se bude ve výsledku lépe manévrovat.

Mohutnost se mění i podle typu bruslí. Nejmenší jsou ty do města na na freeride, k největším patří offroadové modely. Aggressive brusle mají soce mohutnou botu, ale malá kolečla. Ty závodní zase jen nízkou botu, ale kolečka velká a poměrně daleko od sebe.

U fitness bruslí volte pro začátečníka těžší ale v kolečkách měkší model.

Těžiště brusle aneb její stabilita

Na co se někdy zapomíná, je těžiště brusle. Přitom je pro výsledný pocit z bruslí extrémně důležité. Přímo totiž ovlivňuje stabilitu brusle a obtížnost jejího ovládání. Čím níž těžiště je, tím lépe. Ale jak ho poznat? Podívejte se na brusli ze strany.

Čím výš je bota nad kolečky, tím méně stabilní model si právě prohlížíte. Proč? Protože se těžiště brusle přesouvá příliš vysoko.

A naopak, čím níže bota nad rámem je, tím víc si dal výrobce záležet na tom, aby byla brusle stabilní a dobře se na ní jezdilo.

Těžiště posouvá i samotný tvar rámu. Proto jsou aggressive brusle vyráběny s co nejnižším rámem, fitness modely jej mají o dost vyšší.

Rám

Rámy bruslí jednak drží jednotlivá kolečka, jednak samotnou botu. Vyrobeny mohou být z plastu, z kovu nebo pokročilých matriálů, jako je například karbon.

Fitness bruslím mohou stačit rámy plastové, závodní brusle bývají opatřeny rámem karbonovým. A ty městské nebo aggressive pak rámem kovovým. Kovový rám sám o sobě ještě nemusí znamenat těžkou brusli. Při použití slitin s hliníkem bude i takový rám příjemně lehký.

Rám vybírejte podle plánovaného vytížení bruslí. Čím intenzivněji na nich plánujete jezdit nebo skákat, tím pevnější a i nižší rám potřebujete. Pokud brusle kupujete jen na občasnou projížďku a nejste extra vysoké hmotnosti, stačí rám ze zpevněného plastu.

Zavazování

Některé boty mají přezky, jiné suché zipy a další jsou na klasické tkaničky. Rozdíly jsou jako na ostatních botách. Suchý zip dobře drží a snadno ho zapnete i rozepnete, pro děti ideální řešení.

Tkaničky si ale zavážete přesně tak, jak potřebujete. Tkaničky vyžadujte u měkčích bot a pokročilejších modelů.

U dětských nebo u fitness bruslí bývají nejčastěji plastové přezky, protože i samotná bota je pevná, plastová. Aggressive modely využívají kombinace přesného uvázání a následného zpevnění přezkou.

susan weber 9RuN5pzalr4 unsplash

Materiály bot

Fitness boty většinou kombinují textilní vložku v plastové pevné botě. Výhodou je možnost dodat do bot ještě další změkčovací výstelky, které tlumí vibrace na nerovném terénu.

Závodní brusle mohou mít botu koženou nebo textilní tak, aby bota umožňovala extra přesné manévrování. Ve vysokých rychlostech je totiž přímo nutností.

Softboot je jednou z novinek poslední doby, využívaných u fitness bruslí. Jde o měkký skelet, který ale zároveň bezpečně drží nohu. Softboots jsou na pocit o mnoho příjemnější než pevný plastový skelet, ale nabídne stále stejnou oporu pro kotník a jeho okolí.

Ze softboots se o něco snáze přechází na pokročilé modely bruslí. A pokud budete stále chtít zůstat u fitness, nebude vás nic tlačit do změny boty. Ani po té, co sundáte brzdu a začnete používat náročnější bruslicí techniky.  

Ventilace

Větrání je důležité všude, boty inline bruslí nevyjímaje. I když jste na nich třeba jen 20 minut, stejně se noha řádně zapotí. Jestliže může ventilovat, nestane se vám po chvilce, že byste čvachtali ve vlastním potu. Čím extrémnější jízda na bruslích nebo skoky, tím větší nároky na větrání budou vaše nohy mít.

I plastové skelety mají své větrací otvory – a textilní vložka umožní, aby se dovnitř dostával vzduch a pot se mohl odpařovat.

Kožené boty větrají samy z podstaty tohoto materiálu. Pozor na umělou kůži (koženku). Ta je sice moderní a „eko“, ale k noze nijak přátelská nebude. Pokud trváte na umělé kůži, pohlídejte si perforaci materiálu, aby noha mohla dýchat.

Na závěr malý souhrn

Tímto jsme projeli to nejdůležitější, na co se při výběru bruslí zaměřit.

Pamatujte, že nejprve je nutné vybrat styl bruslení, pro který je kupujete. Pak si zhodnotit úroveň zkušeností jejich budoucího majitele a pak teprve si, z vyfiltrované skupiny bruslí vybírat podle koleček, rámu a bot.

Každá z těchto částí má různé typy provedení, některé jsou kdykoliv vyměnitelné. Až máte vybraný přesný typ brusle, můžete pátrat po velikosti a nakonec i po designu (přestože právě u designu velká část lidí při výběru začíná…).

Samotné brusle nestačí – nikdy nepodceňujte helmu a chrániče!

Jakmile pořizujete brusle, vždycky k nim musíte mít i helmu a alespoň základní chrániče. I lehká fitness jízda může bez helmy skončit dost nešťastně. Bez ochrany dlaní a kolen taktéž.

Nikdy neuškodí pořídit kompletní chráničovou výbavu, i když později zjistíte, že vám nakonec bude stačit jen její část. Kdykoliv se totiž můžete rozhodnout, že změníte styl jízdy, že se budete učit pokročilejším trikům – a pak se plná výbava zase hodit bude.

Pořídit dětem rostoucí brusle, nebo kupovat každou velikost extra?

Dětské brusle jsou kapitolou sama pro sebe, neboť dětem rychle roste noha a rychle se i mění jejich celkové tělesné proporce, o zdatnosti ani nemluvě. U dětí jsou dva hlavní přístupy k inline bruslím:

  • rostoucí modely pro běžné bruslení – pokud dítě nechodí do specializovaného kroužku na inline brusle nebo dokonce do sportovního oddílu, stačí mu běžné dětské fitness brusle s rostoucí botou. Ta se dá natáhnout o 3 – 4 velikosti, takže na 2 – 3 sezony dítěti vydrží. I bota s možností měnit velikost je pevná a na běžné bruslení poskytne dostatek opory. Bota se většinou natahuje směrem vpřed, měkký textil, který v botě je, se zkrátka jen vepředu stlačí.
  • jakmile dítě bruslí pravidelně a intenzivně, nebo se věnuje specializovanému bruslení, je vhodné kupovat brusle pro jeho velikost a častěji je obměňovat (ty již malé zpeněžit na bazaru). Specializované dětské brusle se prodávají s tolerancí na cirka dvě velikosti, dítěti nabídnou mnohem lepší službu a podpoří jej v rozvoji jeho bruslařských dovedností.
sven brandsma P1N0xvYCgOQ unsplash

Jak se starat o brusle, aby vám vydržely co nejdéle?

Když jste brusle vybrali a začínáte je používat, zajímejte se též o jejich pravidelnou údržbu. Čím bude kvalitnější, tím déle vám mohou i méně drahé brusle vydržet.

  • Brusle nechejte po každé jízdě dobře vyschnout. Rozhodně je hned nezavírejte do skříně.
  • Nejvíce péče si vyžádají kolečka a ložiska. Jak povrch koleček, tak ložiska potřebují pravidelně čistit, ložiska můžete prostříknout vodou. Pak nechat důkladně vyschnou a promazat (samozřejmě jen ložiska). Dražší ložiska se dají rozebrat, vyčistit, složit a promazat. Chce to čas a trochu umu, ale zvládnete to i doma.
  • Jsou kolečka ojetá? Možná si všimnete, že některá víc a jiná méně. Je to tím, že během jízdy se na každé kolečko kladou jiné nároky. Proto kolečka nejprve vzájemně vyměňte (pozice 1-3 a pozice 2-4), teprve až se ojezdí i po vzájemné výměně, objednejte kolečka nová.
  • Máte na bruslích brzdu? Občas zkontrolujte i ji, zda už není příliš obroušená. Jestli je, kupte novou a vyměňte. Jak obroušení poznáte? Špalíček materiálu, kterým se brzí, už se obrousil k úrovni rysky, co označuje jeho minimální vhodnou velikost. Vyměňuje jen samotný špalíček, takže jde o krok s minimálními náklady.

Čtěte dál!

Jak začít běhat

Není složité začít běhat. Mnohem těžší je začít běhat a vytrvat!...

Jak vytvořit provence styl: Klíč k rustikálnímu a romantickému bydlení

Nádech francouzského venkova spolu s vůní levandule láká mnoho lidí. Co...

Skandinávský styl bydlení: cesta k jednoduchosti a přírodní kráse

Severský styl je v poslední době velmi oblíbený. S tímto stylem...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Tipy na DIY vánoční dekorace inspirované přírodou

Vánoce jsou ideální čas, kdy se můžete kreativně vyřádit....

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...