Plánujete si pořídit nové kolo a tak trochu tápete? Není se čemu divit, nabídka jízdních kol je dnes už nesmírně široká. Proto pro vás máme kompletního průvodce se všemi základními informacemi, které budete při výběru nového kola potřebovat. Od volby správného typu kola přes velikost rámu až po pedály.
Ještě než se do výběru kola pustíte
Abyste se v tom množství produktů neztratili, je dobré mít o novém kole už dopředu nějakou základní představu. Tím hned ze startu zúžíte nabídku a celý proces si usnadníte.
Odpovězte si na tři základní otázky:
- Kde budu s kolem jezdit? Terén, ve kterém plánujete jezdit, je hlavním kritériem.
- Jak často a na jak dlouhé trasy budu kolo používat? Čím více času budete v sedle trávit, tím důležitější pro vás bude komfort.
- Kolik chci do kola investovat? Když budete vědět, kolik chcete utratit, snadněji najdete kompromis mezi cenou a výbavou. S kolem je to tak trochu jako s autem. Můžete si koupit jeho základní verzi, ale taky spoustu výbavy navíc. Výhodou ale je, že výbavu můžete dokupovat i postupně. Nejdůležitější je proto kvalitní konstrukce.
Zvolte vhodný typ kola
Když už víte, kde budete s kolem jezdit, můžete zvolit typ kola. Těch je celkem osm. Podíváme se na všechny z nich.
Horské kolo
Horská kola, někdy označovaná jako MTB kola, jsou určená do pořádného terénu. Horské kolo ale můžete použít i na silnici. Jen musíte počítat s tím, že se vám nepojede příliš dobře. Kolo je na asfaltu pomalejší a jízda vyžaduje více energie.
Tři hlavní kategorie horských kol
- Rekreační horská kola – jsou skvělá na občasné výlety v terénu. Jsou přizpůsobená hlavně pro pohodlí a potěší vás nižší cenou.
- Sportovní horská kola – pro náročnější cyklisty, kteří jezdí často a troufnou si na náročnější terén. Jsou oblíbenou volbou i pro amatérské závodníky. Mají odolnější a lehčí rám a jsou takovým kompromisem mezi pohodlím a výkonem.
- Závodní horská kola – jasná volba profesionálů a nadšenců horské cyklistiky. Kola jsou lehoučká a mají nižší posed.
Typ odpružení kola
Podle odpružení rozlišujeme dva typy horských kol:
- Hardtrail – kolo s odpružením přední vidlice a zadním tlumičem. Pohodlně s ním zvládnete stoupání i sjezdy ve středně náročném terénu. Na těžších horských trasách už ale pocítíte nižší pohodlí a obratnost.
- Enduro – kolo s předním i zadním odpružením. Je o něco dražší, ale zajistí vám pohodlí a maximální výkon i v tom nejnáročnějším terénu. Jasná volba profesionálů, ale i nadšenců, kteří si na kole chtějí užít více adrenalinu.
TIP: Při výběru kola si dejte pozor, abyste měli možnost zamknout jak přední, tak zadní odpružení. Při jízdě do kopce by jinak kolo absorbovalo vynaloženou energii.
Vyberte průměr kol
Průměr kol má zásadní vliv na jízdní vlastnosti horského kola.
- Kolo o průměru 26″ – díky menší výšce se na něm budete cítit bezpečněji a kolo se bude taky lépe ovládat. Budete s ním sice o něco pomalejší, ale zvládnete i velmi ostré zatáčky.
- Kolo o průměru 27,5″ – kolo se dá stále dobře ovládat a jede slušnou rychlostí.
- Kolo o průměru 29″ – je nejrychlejší a nejlépe zvládá nerovnosti, vyžaduje ale hodně síly na ovládání. Protože mají tato kola lepší trakci, volí je většina sportovců. Budou pro vás ideální volbou, pokud měříte 175 cm a výš.
Silniční kolo
Silniční kola jsou určena výhradně pro jízdu po asfaltu. Jejich prioritou je rychlost. Mají proto velmi tenké pláště a větší průměr kol. Posed na kole je sportovní, sedlo je tedy o dost výše než řídítka a rám kola je delší. Mezi vaším tělem a rovinou bude úhel asi 30°. To zajišťuje lepší aerodynamiku a přenášení síly na pedály, ale taky menší pohodlí. Náročné je to především pro záda.
Tato kola jsou určena pro opravdu sportovní jezdce, kteří si užívají rychlou jízdu po silnici. Kvůli velmi tenkým plášťům a celkově méně stabilní konstrukci vám nedovolí ani lehký terén. Není to taky nic pro začátečníky. Těm doporučujeme spíše kolo krosové.
Krosové kolo
Krosová kola kombinují vlastnosti horských a silničních kol. Jsou perfektní na zpevněných cestách, zvládnou ale i lehčí terén jako lesní pěšiny. Některá mají i odpruženou přední vidlici, kterou určitě oceníte, pokud se budete pohybovat převážně na nezpevněných cestách.
Na výběr máte ze dvou typů odpružení:
- Vzduchové odpružení – nejčastější, můžete si ho sami přizpůsobit dopuštěním nebo upuštěním vzduchu.
- Pružinová přední vidlice – kvůli náročné údržbě a nemožnosti přizpůsobení se s nimi dnes už moc často nesetkáte.
Krosová kola jsou oblíbenou volbou na víkendové ježdění, ale skvěle vám poslouží i na vícedenní výlety.
Městské kolo
Jak už název napovídá, městská kola jsou určená pro nenáročnou jízdu po městě, a to pouze po zpevněných cestách. Dovezou vás každý den do práce, do školy nebo třeba na nákupy. Není to sice na dlouhé trasy, ale i městská kola mívají převodovku, a tak s nimi pohodlně zvládnete kopcovitý terén. Tomu při výběru určitě věnujte pozornost. Promyslete si, kudy budete s kolem jezdit nejčastěji a jestli převodovku potřebujete.
Městská kola mají nižší sedlo a rám, a tak se na ně snadno nastupuje. Můžete se tak klidně i elegantněji obléct. Kola mají často taky praktický košík pro uložení batohu, kabelky nebo nákupu. U městských kol máte na výběr z nepřeberného množství krásných designů. Velmi oblíbená jsou kola ve stylu retro.
Skládací městské kolo
Skládací kola můžete během mžiku složit a jednoduše přenášet nebo vzít třeba do MHD. Doma je pak snadno uskladníte. Pro krátké vyjížďky v ulicích super, při delší jízdě byste se ale necítili pohodlně. Do terénu se skládacím kolem taky určitě nevyjedete.
Při výběru skládacího kola věnujte pozornost materiálu. Kvůli možnosti složení je totiž konstrukce křehčí. Nejpevnějším materiálem je karbon, který ale také více stojí. Podrobněji se budeme materiálům kola věnovat dále v článku.
Elektrokolo
Stále větší oblibu si v poslední době získávají elektrokola. Jsou ideální do města, na cyklostezky i do lesa. Stačí jen vybrat ten správný typ kola. Jejich hlavní výhodou je vzdálenost, kterou s nimi zvládnete ujet s velmi malou námahou. Do práce tak dojedete úplně v suchu, i když máte v cestě pořádný kopec, a na výletech budete stačit i zdatnějším cyklistům.
Dojezd elektrokola
Dojezd elektrokola se pohybuje od 30 až do 200 km. Odvíjí se od výkonu motoru, kapacity akumulátoru a také stylu vaší jízdy. Některá kola nabízí možnost volby režimu. Zvolíte si tedy, jak moc chcete šlapat. Nejdelšího dojezdu přitom dosáhnete při asistovaném šlapání.
Jak moc velkou námahu budete muset sami vyvinout, pak závisí také na výkonu elektromotoru. Ten se zpravidla pohybuje okolo 250 W. Pro jízdu v terénu bude vhodný silnější motor, na cyklostezky a do města vám postačí motor slabší.
Nevýhodou elektrokol je, že když vám dojde baterie, šlapání je náročnější než na klasickém kole. Je proto potřeba kolo vždy nabít do plna a hlídat si odhadovaný dojed.
Rychlost elektrokola
Rychlost elektrokola je zákonem regulována, a tak ji výrobci omezují na 25 km/h. Toto nařízení se ale týká pouze veřejných komunikací, a tak mají některá elektrokola určená pro jízdu v terénu režim off-road. Ten zvýší výkon motoru, a vy tak můžete jet rychleji. Mimo terén byste si ale mohli vysloužit pokutu.
Typy elektrokol
Podle terénu, ve kterém budete jezdit, rozlišujme 4 typy elektrokol:
- Horská elektrokola – mají výkonnější motor, aby se vám snadněji jezdilo do kopce. Stejně jako klasická horská kola mají silnější konstrukci a širší kola, jsou ale oproti nim těžší, což je nevýhodou, pokud kolo potřebujete přenášet.
- Městská elektrokola – jsou perfektním dopravním prostředkem do města. Často s nimi můžete být i rychlejší než hromadná doprava.
- Skládací elektrokola – varianta městského kola, které můžete složit, a tak i jednoduše přenášet a uskladnit. Kvůli skládací konstrukci je ale kolo méně pevné, proto je potřeba s ním zacházet opatrně.
- Krosová elektrokola – kombinují výhody horských a městských elektrokol, a tak jsou oblíbenou volbou. Využijete je na ježdění po městě i výlety v nenáročném terénu.
Gravel kolo
Gravel kola jsou kompromisem mezi silničním a krosovým kolem. Díky níže položenému rámu a velkému průměru kol pojedou rychle na silnici, můžete se s nimi ale vydat i do mírného terénu. Gravelová kola jsou nejčastěji vyrobená z karbonu, který je lehký a má vysokou odolnost.
Dětské kolo
Dětská kola jsou univerzální a zvládnou jízdu po silnici, cyklostezce i v lehkém terénu. Nerozlišujeme proto několik typů jako u kol pro dospělé. Jsou lehká a snadná na ovládání, aby se s nimi dětem dobře manipulovalo. Taky mají odolnou konstrukci, a tak bez problému zvládnou i nějaký ten pád. Kolo je perfektní způsob, jak děti zabavit.
Jak vybrat dětské kolo
Při výběru dětského kola hraje zásadní roli velikost. Aby vám kolo nějakou dobu vydrželo, zvolte raději o něco větší. Velikost se udává v palcích (označují průměr kola).
Správnou velikost určíte podle výšky postavy:
- Výška 82-100 cm -> 12″
- Výška 98-106 cm -> 14″
- Výška 104-122 cm -> 16″
- Výška 120-130 cm -> 20″
- Výška 128-142 cm -> 24″
- Výška 140-158 cm -> 26″
Rám kola by měl dítěti sahat do úrovně pasu. Vyberte co nejvyšší kolo, na kterém dítě zvládne bez problému jezdit. Vyhnete se tak tomu, aby z něj brzy vyrostlo.
Rám kola hraje důležitou roli
Základní informace o tom, jak vybrat jízdní kolo, jsme si řekli. Už víte, který typ pro vás bude nejvhodnější. Teď se zaměříme na rám kola. Důležitá je jeho velikost a materiál.
Jaká je správná velikost rámu
Velikost rámu kola se udává v palcích nebo ve velikostech S, M, L, XL. Určuje se podle výšky postavy, případně vzdálenosti od chodidla k tříslu.
Správná velikost rámu pak vypadá takto:
- Výška postavy do 165 cm -> 15″, 16″; vel. S
- Výška postavy 160-170 cm -> 17″, 18″; vel. M
- Výška postavy 170-185 cm -> 19″, 20″; vel. L
- Výška postavy 185-195 cm -> 21″, 22″; vel. XL
- Výška postavy nad 195 cm -> 23″, 24″; vel. XXL
Výšku kola pak můžete ještě upravovat nastavitelným sedlem. Lepší je proto koupit raději kolo vyšší, než nižší.
Materiál rámu
U materiálu máte na výběr ze tří možností:
- Ocelový rám – je velmi pevný, ale také těžší a podléhá korozi. Výhodou je nižší cena.
- Karbonový rám – dobře pruží, je lehký a odolává vnějším vlivům.
- Duralový rám – je střední cestou, je těžší než karbonový rám, ale také odolává vnějším vlivům a má nižší cenu.
Typy brzd jízdních kol
U kol se setkáte se dvěma typy brzd:
- V-brake („véčkové“ brzdy) – brzdí třením gumové plošky o ráfek kola. Jsou nenáročné na údržbu a také levné, proto se s nimi setkáte nejčastěji. Jejich velkou nevýhodou ale je, že při kontaktu s vodou účinnost brzd klesá. Nejsou tedy 100 % spolehlivé.
- Kotoučové brzdy – jsou méně časté, ale bezpečnější. Jedinou nevýhodou je větší náročnost na údržbu.
Typy pedálů jízdních kol
Pedály můžete vybírat ze čtyř variant:
- Klasické pedály – nejjednodušší pedály vyrobené z plastu nebo kovu. Noha z nich snadno sjede, a tak se hodí pouze pro občasné a nenáročné cyklisty.
- Platformy – jsou bytelnější a na těle pedálu mají vyměnitelné výstupky, které zlepšují přilnavost bot. Jsou časté zejména u horských kol.
- Pedály s klipsami a řemínky – klipsa s nastavitelným popruhem tvoří základní zádržný systém, který je lehký a zároveň cenově dostupný.
- Nášlapné pedály – pro tento typ pedálů potřebujete profesionální cyklistické tretry, které mají na podrážce speciální násadu (tzv. kufr). Ta se zacvakne do pedálu a nohu pevně drží. Šlapání je tak efektivnější, protože můžete zabírat i nahoru. Nášlapné pedály jsou nejlepší volbou pro zkušené jezdce. Je ale potřeba si na tento systém zvyknout, abyste boty zvládli rychle odepnout v případě, že potřebujete nečekaně zastavit.
Nezapomeňte na povinnou výbavu
Jestli se chystáte na kole jezdit po silnici, musíte mít povinnou výbavu. Jinak riskujete oplétačky s policií. Povinná výbava zahrnuje:
- přední odrazku bílé barvy,
- zadní odrazku červené barvy (můžete nahradit reflexními prvky na oblečení nebo botách),
- oranžové odrazky na obou stranách pedálů a v paprscích obou kol,
- dvě na sobě nezávislé brzdy.
V případě snížené viditelnosti pak musíte mít také:
- bílé přední světlo,
- červené zadní světlo nebo blikačku.
Helma je povinná pouze pro děti do 18 let, rozhodně je ale rozumné nosit ji za všech okolností.