Jak vybrat kvalitní vchodové dveře?

Jaké dveře jsou ve vašem domě či bytě ty nejdůležitější? No přece ty vchodové! Pojďme se zaměřit na komplexního průvodce výběrem kvalitních i designových dveří, které vám zajistí nejen lepší tepelnou izolaci, ale především pocit bezpečí.

Vchodové dveře jsou první a poslední věcí, kterou uvidí vaši hosté i vy, pokaždé když přijdete domů nebo budete odcházet. Kromě toho, že chcete, aby dělaly patřičný dojem, tak by váš domov měly udržovat v teple  a zároveň v bezpečí. Jedná se o skvělou investici, kdy vám kvalitní vchodové dveře mohou pomoci ušetřit nějakou tu korunu za energie. A nejen to. 

Komplexní dveřní systémy 

Vchodové dveře najdete většinou pod označením “komplexní dveřní systémy”. Nekupujete totiž pouze dveře, ale i rám a zamykací mechanismus. Co je třeba vzít v úvahu, pokud vybíráte zbrusu nové vchodové dveře? 

Podle vyhlášky musí být minimální šířka vstupních dveří alespoň 80 cm, doporučená šířka je pak 90 cm. Jde především o to, aby se dveřmi daly přepravovat předměty i větších rozměrů. Výška je pak stejná jako u klasických interiérových dveří, tedy 210 cm nebo 197 cm. 

Jaký materiál vchodových dveří?

Nejčastějšími materiály pro vchodové dveře jsou sklolaminát, dveře a ocel, většinou najdete jejich kombinace. Samozřejmě každý materiál je k dispozici v různých texturách i dekorech, různé povrchové úpravy můžete vybrat i pro vnější nebo vnitřní povrch. 

Pokud máte dveře z masivního dřeva, je třeba je jednou za rok pečlivě kontrolovat, zda nejsou poškozeny. Odolnější je pak ocel, která kromě bezpečnosti nabízí i ochranu proti povětrnostním vlivům. Sklo se sice na první pohled může zdát jako méně bezpečný materiál, moderní skleněné dveře ale plní veškeré bezpečností požadavky a normy. Nejčastější volbou jsou pak dveře ze sklolaminátu, které jsou odolné proti opotřebení, lze je natírat i mořit a jsou v dispozici v různých dekorech a barvách. 

shutterstock 1056358037
Foto: Shutterstock.com

Izolace a energetická účinnost

Nejlepší izolaci vám poskytnou dveře sklolaminátové nebo ocelové. Oproti tomu dřevěné dveře mohou znamenat větší míru tepelných ztrát, která je obvykle způsobena úniky vzduchu kolem dveří, nikoliv přímo dveřmi samotnými. Proto je při výběru stejně důležitá kvalita konstrukce zárubně, stejně jako nové dveře. 

Bezpečnost na prvním místě 

Co se týče bezpečnosti – vchodové dveře s ohledem na materiál jsou si relativně rovny. V čem se liší, je zamykací mechanismus. Proto vybírejte dveře s delším zámkem a zesílenou kovovou úderovou deskou. Pokud chcete dveře s prosklenou výplní, pak volte pancéřové sklo s certifikací. Takové jsou neprůstřelné a odolné i proti úderu kladivem. 

shutterstock 547435102
Foto: Shutterstock.com

Můžete narazit i na moderní uzamykací systémy, které zahrnují bezklíčový vstup buď prostřednictvím chytrého telefonu nebo klávesnice. Možností je ale celá řada. 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...