Patrové postele, ať už jsou spojené s pracovním prostorem, druhým lůžkem, nebo herním prvkem, jsou úžasně praktická záležitost a sen každého dítěte. Na co si dát pozor při pořizování a z čeho lze vybírat? Poradíme!
Patrové postele pro děti nejsou jen multifunkční kousky šetřící místo, ale také skvělé dobrodružství a důkaz toho, že propojit lze téměř všechno… spací prostor pro dva (i více) nocležníky, pohodlnou postel s pracovním stolem, úložným prostorem, skluzavkou, bunkrem a dalšími vymoženostmi. Jaká je tedy nabídka a podle čeho vybírat?
Palandy
Palandy již dávno nejsou jen prvoplánovitě praktickou a nehezkou variantou spaní na táborech. V dnešní době rozvrzaná železná a dřevěná patrová lůžka nahradily stylové kousky s moderním designem. Pokud i vy zvažujete palandu do dětského pokoje, dbejte následujících rad:
? Tip: Jak vybrat patrovou postel?
- Mezi stropem a matrací horního lůžka musí být minimálně 80 cm, aby se i spáč v patře mohl ráno posadit.
- Pokud chcete mít možnost časem palandu přehodnotit bez nutnosti koupě nových postelí, volte patrovou postel s možností rozložení na dvě samostatná lůžka.
- Mezi oblíbené materiály patří borovice nebo laminát, ale dostupné jsou i mnohé jiné materiály, které splňují účel i potřebné normy stejně dobře.
- Bezpečnost především, a proto je, stejně jako u ostatního vybavení dětského pokoje, vhodné myslet na zaoblené hrany.
Schůdky nebo žebřík?
- Ideálním prostředkem k výstupu na horní lůžko jsou schůdky, které jsou pro dětské nohy nejpohodlnější, nejbezpečnější a často nabízí i další úložný prostor.
- Pokud schůdky zvolit nemůžete kvůli prostoru, druhou variantou je žebřík. I tato možnost může být pohodlnější, pokud je žebřík nakloněný. Aby takový žebřík nezasahoval do prostoru příliš, je dobré jej umístit ke stěně. Řešení u zdi nabízí i jistou oporu při výstupu a sestupu.
- Nejméně oblíbenou, ale prostorově nejúspornější variantou je kolmý žebřík, přisedlý ke konstrukci postele. Zde dbejte na velikost a tvar příček – ostré hrany dětská chodidla určitě neocení.
- Žebříky i schůdky existují i v odjímatelné variantě. Můžete tak snadno zabezpečit, že nahoru nebude šplhat nikdo v době, kdy si to nepřejete – třeba mladší sourozenec.
Patrové postele se skluzavkou
Skluzavka doma? To je přeci paráda a sen každého dítěte.To se to bude ráno vstávat samo! Ale i u patrových postelí se skluzavkou je třeba při výběru přemýšlet.
- Skluzavka je často bezpečnější cesta dolů, než po schodech či žebříku. Platí čím pozvolnější, tím pomalejší, tedy bezpečnější dojezd. Taková varianta si ale žádá větší plochu.
- Pozor na dojezdový prostor! Nesmí obsahovat ostré předměty a překážky.
- Dobře zvolte i povrch dojezdové dráhy. Kombinace rychlé jízdy a syntetického koberce pro děti může mít za následek nepříjemné spáleniny. Příliš tvrdá podlaha také nedělá dobrotu.
Postele s bunkrem, stanem apod.
Nabídka dětských postelí v dnešní době téměř nezná hranic. Pořídit tak můžete postel s prolézačkou, bunkrem nebo stanem či baldachýnem.
- Výběr je třeba cílit na malého spáče. Dítě se musí ve svém nočním království cítit příjemně, takže vybírejte s ním, nebo podle něho.
- Úžasná zábava a nejrůznější vymoženosti postele bohužel s dítětem neporostou donekonečna. Vhodné je tedy vybírat postele s různými modifikacemi, variantami použití či náhradními díly do budoucna. Nebo zkrátka počítejte s výměnou lůžka s přibývajícím věkem a změnou zájmů potomstva.
- Vzhledem k dětskému smyslu pro nepořádek a jeho neustálému vytváření je vhodné, aby byly dekorativní prvky, stany a baldachýny snadno odjímatelné, omyvatelné či vypratelné.
Postele s úložným prostorem
Úložného prostoru není nikdy dost a tato pravda platí v případě dětských pokojů dvojnásob. Kam s peřinami a sezónním oblečením, když jsou hračky na každé poličce, v každém šuplíku i v úložných boxech? Přeci do praktického úložného prostoru postele.
- Zvolit můžete hned z několika variant: zásuvky, poličky a regály, úložný prostor pod matrací a tak dále.
- Poličky jsou nejlépe přístupné, za to toho příliš neschovají a vhodné jsou jako úschovna oblíbených knih či hraček.
- Zásuvky jsou výbornou kombinací velkého užitného prostoru s bezproblémovým přístupem. Jen pozor na prsty dětí i rodičů při manipulaci.
- Úložný prostor pod matracemi nabízí nejvíce plochy, za to dostat se k němu není záležitostí vhodnou denního užívání. Takovýto prostor tedy dobře poslouží k uložení ne příliš často využívaných věcí.
Postele s psacím stolem
Postel i psací stůl patří do základního vybavení dětského pokoje. Jejich spojení šetří úžasným způsobem místo, ale aby oba prvky plnily svou funkci na 100% je třeba dobře vybírat.
- Existuje mnoho variant: pracovní plocha pod lůžkem, stůl vysouvající se z konstrukce postele, ale třeba i pracovní koutek v patře a z něho vyplouvající zásuvka s lůžkem.
- Základem dobrého spánku je kvalitní matrace a rošt a umístění postele v klidné části pokoje.
- Klidné místo se nevylučuje ani s umístěním pracovního stolu, zde ale musíme intenzivně kalkulovat se světlem. Vhodné je umístit pracovní desku vzhledem k oknu tak, aby si dítě nestínilo. Pravákům světlo zleva, levákům zprava. Třeba je investovat do kvalitní stolní lampičky a ostatního dětského osvětlení.
Palanda s výsuvným lůžkem
Žádná dětská návštěva ani oslava narozenin vás již nepřekvapí s výsuvným lůžkem.
- Z “obyčejné” palandy lze v některých případech vykouzlit kvalitní spaní i pro 4 osoby a více a po rozložení získat i dolní plochu více než 2×2 metry.
- V naprosté většině případů je třetí lůžko uloženo v zásuvce. Přesto se někdy podaří konstruktérům vmáčknout pod matraci ještě úložný prostor.
- Palandy s výsuvným lůžkem nemusí být pouze variantou pro jednorázová přespání. Dobře poslouží i v rodinách s více dětmi a menší obytnou plochou ke každonočnímu odpočinku.