Jak vybrat patrovou postel či palandu do dětského pokoje

Patrové postele, ať už jsou spojené s pracovním prostorem, druhým lůžkem, nebo herním prvkem, jsou úžasně praktická záležitost a sen každého dítěte. Na co si dát pozor při pořizování a z čeho lze vybírat? Poradíme!

Patrové postele pro děti nejsou jen multifunkční kousky šetřící místo, ale také skvělé dobrodružství a důkaz toho, že propojit lze téměř všechno… spací prostor pro dva (i více) nocležníky, pohodlnou postel s pracovním stolem, úložným prostorem, skluzavkou, bunkrem a dalšími vymoženostmi. Jaká je tedy nabídka a podle čeho vybírat?

Palandy

Palandy již dávno nejsou jen prvoplánovitě praktickou a nehezkou variantou spaní na táborech. V dnešní době rozvrzaná železná a dřevěná patrová lůžka nahradily stylové kousky s moderním designem. Pokud i vy zvažujete palandu do dětského pokoje, dbejte následujících rad:

 • Mezi stropem a matrací horního lůžka musí být minimálně 80 cm, aby se i spáč v patře mohl ráno posadit.
 • Pokud chcete mít možnost časem palandu přehodnotit bez nutnosti koupě nových postelí, volte patrovou postel s možností rozložení na dvě samostatná lůžka.
 • Mezi oblíbené materiály patří borovice nebo laminát, ale dostupné jsou i mnohé jiné materiály, které splňují účel i potřebné normy stejně dobře.
 • Bezpečnost především, a proto je, stejně jako u ostatního vybavení dětského pokoje, vhodné myslet na zaoblené hrany.

Schůdky nebo žebřík?

 • Ideálním prostředkem k výstupu na horní lůžko jsou schůdky, které jsou pro dětské nohy nejpohodlnější, nejbezpečnější a často nabízí i další úložný prostor.
 • Pokud schůdky zvolit nemůžete kvůli prostoru, druhou variantou je žebřík. I tato možnost může být pohodlnější, pokud je žebřík nakloněný. Aby takový žebřík nezasahoval do prostoru příliš, je dobré jej umístit ke stěně. Řešení u zdi nabízí i jistou oporu při výstupu a sestupu.
 • Nejméně oblíbenou, ale prostorově nejúspornější variantou je kolmý žebřík, přisedlý ke konstrukci postele. Zde dbejte na velikost a tvar příček – ostré hrany dětská chodidla určitě neocení.
 • Žebříky i schůdky existují i v odjímatelné variantě. Můžete tak snadno zabezpečit, že nahoru nebude šplhat nikdo v době, kdy si to nepřejete – třeba mladší sourozenec.

Patrové postele se skluzavkou

Skluzavka doma? To je přeci paráda a sen každého dítěte.To se to bude ráno vstávat samo! Ale i u patrových postelí se skluzavkou je třeba při výběru přemýšlet.

 • Skluzavka je často bezpečnější cesta dolů, než po schodech či žebříku. Platí čím pozvolnější, tím pomalejší, tedy bezpečnější dojezd. Taková varianta si ale žádá větší plochu.
 • Pozor na dojezdový prostor! Nesmí obsahovat ostré předměty a překážky.
 • Dobře zvolte i povrch dojezdové dráhy. Kombinace rychlé jízdy a syntetického koberce pro děti může mít za následek nepříjemné spáleniny. Příliš tvrdá podlaha také nedělá dobrotu.
postel

Postele s bunkrem, stanem apod.

Nabídka dětských postelí v dnešní době téměř nezná hranic. Pořídit tak můžete postel s prolézačkou, bunkrem nebo stanem či baldachýnem.

 • Výběr je třeba cílit na malého spáče. Dítě se musí ve svém nočním království cítit příjemně, takže vybírejte s ním, nebo podle něho. 
 • Úžasná zábava a nejrůznější vymoženosti postele bohužel s dítětem neporostou donekonečna. Vhodné je tedy vybírat postele s různými modifikacemi, variantami použití či náhradními díly do budoucna. Nebo zkrátka počítejte s výměnou lůžka s přibývajícím věkem a změnou zájmů potomstva.
 • Vzhledem k dětskému smyslu pro nepořádek a jeho neustálému vytváření je vhodné, aby byly dekorativní prvky, stany a baldachýny snadno odjímatelné, omyvatelné či vypratelné.

Postele s úložným prostorem

Úložného prostoru není nikdy dost a tato pravda platí v případě dětských pokojů dvojnásob. Kam s peřinami a sezónním oblečením, když jsou hračky na každé poličce, v každém šuplíku i v úložných boxech? Přeci do praktického úložného prostoru postele.

 • Zvolit můžete hned z několika variant: zásuvky, poličky a regály, úložný prostor pod matrací a tak dále.
 • Poličky jsou nejlépe přístupné, za to toho příliš neschovají a vhodné jsou jako úschovna oblíbených knih či hraček.
 • Zásuvky jsou výbornou kombinací velkého užitného prostoru s bezproblémovým přístupem. Jen pozor na prsty dětí i rodičů při manipulaci.
 • Úložný prostor pod matracemi nabízí nejvíce plochy, za to dostat se k němu není záležitostí vhodnou denního užívání. Takovýto prostor tedy dobře poslouží k uložení ne příliš často využívaných věcí.

Postele s psacím stolem

Postel i psací stůl patří do základního vybavení dětského pokoje. Jejich spojení šetří úžasným způsobem místo, ale aby oba prvky plnily svou funkci na 100% je třeba dobře vybírat.

 • Existuje mnoho variant: pracovní plocha pod lůžkem, stůl vysouvající se z konstrukce postele, ale třeba i pracovní koutek v patře a z něho vyplouvající zásuvka s lůžkem.
 • Základem dobrého spánku je kvalitní matrace a rošt a umístění postele v klidné části pokoje. 
 • Klidné místo se nevylučuje ani s umístěním pracovního stolu, zde ale musíme intenzivně kalkulovat se světlem. Vhodné je umístit pracovní desku vzhledem k oknu tak, aby si dítě nestínilo. Pravákům světlo zleva, levákům zprava. Třeba je investovat do kvalitní stolní lampičky a ostatního dětského osvětlení.

Palanda s výsuvným lůžkem

Žádná dětská návštěva ani oslava narozenin vás již nepřekvapí s výsuvným lůžkem.

 • Z “obyčejné” palandy lze v některých případech vykouzlit kvalitní spaní i pro 4 osoby a více a po rozložení získat i dolní plochu více než 2×2 metry.
 • V naprosté většině případů je třetí lůžko uloženo v zásuvce. Přesto se někdy podaří konstruktérům vmáčknout pod matraci ještě úložný prostor.
 • Palandy s výsuvným lůžkem nemusí být pouze variantou pro jednorázová přespání. Dobře poslouží i v rodinách s více dětmi a menší obytnou plochou ke každonočnímu odpočinku.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...