Na co se zaměřit při výběru robotického vysavače? Kterým parametrům věnovat největší pozornost a podle čeho se nakonec rozhodnout? Jestli právě stojíte před výběrem robotického vysavače, pak vězte, že vás nečeká snadný úkol. Ale s pomocí našeho průvodce výběrem robotického vysavače se v nepřehledné nabídce zorientujete mnohem lépe.
Průvodce výběrem robotického vysavače jsme sestavili jako soubor všech důležitých otázek, na které se musíte sami sebe zeptat ještě před tím, než se začnete po robotických vysavačích poohlížet. Jakmile si ujasníte odpovědi na otázky z našeho průvodce, bude samotný výběr vysavače už o hodně snazší.
Následně uvádíme i seznam a stručné vysvětlení funkcí, doplňků a dalších parametrů, s nimiž se u roboticjých vysavačů můžete sektkat. V průvodci se dočtete i tipy do začátku, nutné kroky údržby plus důvody, proč si vlastně vybrat robotický vysavač, resp. jestli ho dokážete využít.
Otázek na téma „jak vybrat robotický vysavač“ není málo, proto doporučujeme vzít si k ruce tužku a papír, abyste si zapisovali své odpovědi, a podle nich se pak mohli orientovat v parametrech jednotlivých modelů. Pořadí otázek není nijak pevné, vzájemně na sobě (většinou) nezávisejí.
Jak budete vysavač ovládat – přes aplikaci, nebo raději manuálně (ovladač, tlačítko na robotovi)?
Na trhu je spousta typů robotických vysavačů, ale v základu, hned na počátku jejich výběru, je nutné se rozhodnout, jakou úroveň ovládání a ovladatelnosti od nich čekáte. Jestliže nejste majitelem tzv. chytrého telefonu, ale máte jen klasický mobil, nemá smysl investovat do robota s ovládáním přes aplikaci. Naopak, kdo má chytrou domácnost, nebo alespoň některý z novějších smartphonů – a dokáže si s aplikacemi poradit, bude se poohlížet po robotickém vysavači s aplikací a s připojením k wi-fi.
Jak velkou plochu bude robotický vysavač uklízet?
Robotické vysavače se od sebe odlišují i úklidovou kapacitou. Některé obslouží pouze menší byt, jiné se v pohodě postarají o dvě podlaží rodinného domu – na jedno nabití a jednu nádobku na nečistoty. Kapacita baterie a velikost nádoby na prach souvisí často se samotnou výkonností. Výkonnější robotické vysavače tedy pojmou více nečistot a mají větší záběr, delší výdrž.
Kapacita robotického vysavače ohledně obsluhované plochy se udává v metrech čtverečních. Samozřejmě orientačně. Ale i tak byste měli mít hrubou představu o výměře plochy, kterou u vás bude mít vysavač na starosti. To samé samozřejmě platí, pokud chcete pořídit robotický vysavač do kanceláře nebo jiného provozu.
Robotické vysavače, které se po dobití vrátí na to místo, kde s úklidem přestaly, aby se jely dobít, mohou uklidit neomezeně velkou plochu – a tak v jejich specifikacích žádné metry čtvereční ani nenajdete. Po dobití prostě pokračují tam, kde úklid přerušily. Minimální omezení je tu i stran sběrné nádobky na nečistoty, protože její obsah odevzdají během nabíjení v základně. Základna je vybavena sacím zařízením a jednorázovými sáčky, do nichž se vejde několik nádobek.
Kolik peněz jste ochotni do robotického vysavače investovat?
Ceny vysavačů jsou dost pestré. Dostat se můžete jak pod 5 000 Kč, tak i nad 30 000 Kč. A samozřejmě, že nemusí vždycky platit, že čím dražší, tím lepší. Někdy platíte čistě jen za značku a stačil by robotický vysavač za půlku ceny, jindy je drahý model fakt tím nejlepším pro ten prostor, který chcete, aby uklízel, A pro pohodlí, jaké od robotického vysavače očekáváte (snadná a ne příliš častá údržba, žádné vaše hrabání se ve vysátých nečistotách, opravdu vysoký výkon, dobré výsledky mopování – a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho).
Jak vybrat robotický vysavač podle ceny? Obecně se dá napsat, že pokud si přejete vysavač s nadprůměrnými parametry, počítejte s výdajem okolo 10 – 15 000 Kč. Pod 8 000 Kč seženete jen základnější modely, od kterých se žádných zázraků asi nedočkáte. Nad 20 000 Kč se pohybují vychytané kousky s nadstandardními parametry a velkým důrazem jak na použití materiály, ovládání, tak na pohodlí uživatele.
Jak vysoké jsou prahy mezi místnostmi?
Některý robotický vysavač překoná jen centimetrovou překážku. Ty lepší si poradí i s dvoucentimetrovým prahem. Je na vás, abyste zvážili výměnu prahů, jestliže je máte v bytě příliš vysoké. Prahy sice mají svou nezastupitelnou funkci, ale vysávání robotickým vysavačem je též skvělá věc.
Možná by stačilo prahy jen o kousek zbrousit – a stále by ještě dokázaly zabránit průvanu pod dveřmi, přitom už by je roboty dokázaly přejíždět. Ale i kdybyste se k tomuto kroku neodhodlali, vždycky můžete robota přenést. Je to sice trochu otrava, ale stále se jedná o přijatelnější řešení než se robotického vysavače kvůli prahům vzdát.
Raději vysavač s hliníkovým tělem nebo stačí plastový?
Přestože všechny robotické vysavače vypadají na první pohled skoro stejně a všechny působí plastovým dojmem, najdou se mezi nimi i hliníkové modely. Tělo vysavače je vyrobeno z hliníku, nárazníky pak z plastů. Kovové provedení je elegantnější a má samozřejmě delší výdrž bez poškození, materiál nebude v čase degradovat.
S kvalitou konstrukce robotického vysavače, s jeho celkovou odolností úzce souvisí i kvalita nárazníků. Čím lépe jsou zpracovány a čím lepší mají odpružení, tím víc u vás bude v bezpečí nejen samotný vysavač, ale i vybavení vašeho bytu. Netřeba se potom bát odřených rohů, poškozených dekorativních předmětů apod. Mezi nárazníkem a tělem vysavače by měla být alespoň půlcentimetrová vůle, aby se nárazník měl kam posouvat a netlačil příliš na překážku, na kterou narazil.
Máte jen jedno podlaží nebo více pater, případně byt a chalupu/chatu?
Počet podlaží nebo počet místností, o které se má robotický vysavač postarat, je důležitý z pohledu schopnosti vysavače tvořit mapy vysávaných prostor, ukládat si je a následně s nimi pracovat. Některé levnější vysavače zvládnou jedinou mapu – ale jestliže máte ucelený jednopodlažní byt, bude vám jediná mapa bohatě stačit.
Naopak v patrovém domě nebo v domácnosti, která vlastní ještě i chatu/chalupu, se bez vícero map neobejdete. Dnešní vysavače hravě zvládnou až pět map najednou – jen si mezi nimi pak přepínáte a pro každou z nich nastavíte parametry úklidu. Do jiného podlaží nebo na chatu/chalupu robota přemístíte ručně. Ale pokud jeho nabíjecí stanice bydlí v patře, ve kterém je i naplánovaný úklid, o nic se starat nemusíte. Robotický vysavač se sám rozjede v naprogramovaný čas.
Hrozí robotickému vysavači pád ze schodů (schůdků)?
V některých bytech je více úrovní podlahy. Buď celá patra spojená schodištěm, nebo třeba jen vyvýšeniny, mezipatra apod. Jestliže jsou v domácnosti místa, odkud by robot mohl spadnout, je nutné se zaměřit na výběr mezi těmi modely, které mají zabezpečení proti pádu ze schodů, resp. dokáží schody detekovat. Anebo jim alespoň můžete nastavit virtuální zeď.
Chcete mít doma věže, nebo se raději spolehnete na zdi virtuální?
Co je vlastně virtuální zeď? V podstatě zeď – tedy pro robota. Jakmile ji uvidí (detekuje), tak ví, že za ni nesmí. A také za ni nejede, uklízí pouze podél ní, i když ji nastavíte třeba vprostřed místnosti. Pro výběr vysavače je potřeba se rozhodnout, jestli chcete zdi stavět formou pomocných věží, které rozestavíte po bytě, nebo raději jen namalujete zdi do mapy v aplikaci, kterou robotický vysavač ovládáte.
V čem je rozdíl? Ten první je jasný: v případě věží musíte mít doma několik kousků příslušenství navíc, často je i nutné si je k robotovi dokoupit. Virtuální zeď žádnou další výbavu nevyžaduje, jen ji malujete v mobilu. Věže ale mají jednu velkou výhodu – prostor ohraničíte přesně tak, jak chcete, aby robotický vysavač jezdil. Klidně na centimetry. U virtuální zdi se takové přesnosti dosáhnout nedá.
Chcete sběrnou nádobku nebo jednorázové sáčky?
I u robotických vysavačů už máme na výběr, jestli budou vysávat do nádobky, kterou my pak musíme sami vyčistit, nebo jestli budou odpad ukládat do jednorázových sáčků. Sáček pak jen vyhodíme, a je uklizeno. I sáčkovou variantu je nutné občas vyčistit, vyklepat nebo vyměnit filtry – ale nemusíte to dělat po každém vysávání. Stačí třeba jen jednou za půl roku.
DO jednorázových sáčků se vejde několik sběrných nádobek. Sáčky jsou nejčastěji umístěny v nabíjecí základně, přesun vysátého materiálu z nádobky robotického vysavače do sáčku v základně probíhá pod tlakem. Nabíjecí základna takového vysavače je samozřejmě mnohem větší, mohutnější a náročnější na spotřebu energie – ale ušetří mnoho času spojeného právě s vynášením nádobky robota.
Potřebujete pravidelný pečlivý úklid, nebo stačí sem tam lehce vysát?
Jinak vypadá znečištění v kanceláři, kde běžně chodí ve venkovní obuvi, jinak v kuchyni bytu s malými dětmi a úplně jinak v ložnici v bytě, pokud v něm žijí jen dospělí lidé a na čistotu si dávají pozor. Podle toho, jak pečlivý úklid budete od robotického vysavače požadovat, je nutné i vybírat.
Možná vám bude stačit základní „cik-cak“ úklid, bez kladení důrazu na to, aby robot projel opravdu všechna místa při každém úklidu, nebo aby se po nabití vrátil s úklidem přesně tam, kde před odjezdem do dobíjecí stanice přestal. Tahle funkce bývá označována jako „pokračování v úklidu“ a bývá součástí chytrých navigací robotických vysavačů.
Chcete robotický vysavač s mopem? A s mopem suchým nebo mokrým?
Některé vysavače jen vysají, jiné vám podlahu i vytřou – na sucho (antistatickou utěrkou), nebo s použitím vody. A rozhodně se ani u mokrého mopování nemusíte strachovat o koberce, protože vysavač je rozezná. Během jízdy přes koberec nebude pouštět vodu do mopu, zůstane jen u vysávání. Jakmile přejede na podlahu, zase se pustí do poctivého mopování.
Pokud byste nevěřili, že si robotický vysavač takto poradí, jen mu okolo koberce nastavíte no-go zónu (virtuální zeď), která bude platit jen pro mopování. Tím pádem se vysavač koberci zcela vyhne – a vy můžete s klidným srdcem očekávat vytřené jen tvrdé povrchy.
Chcete, aby robotický vysavač pracoval všude stejně, nebo se některým místům věnoval intenzivněji, případně častěji?
Pokročilejší robotické vysavače vám dovolí naprogramovat místa, kde má robot uklízet intenzivněji a/nebo častěji. V mapě bytu mu můžete nastavit místa, která má projet denně, která jen jednou týdně nebo která každý druhý den apod.
Nastavit můžete i intenzitu sání vysavače pro vybraná místa v bytě, nebo intenzitu mopování. Robotický vysavač s mopem se na vybraných místech více zdrží a vypustí do mopu více vody tak, aby vytírání mělo větší účinek (využívá se zejména v předsíních nebo pod jídelními stoly, když jsou v rodině malé děti). Intenzita mopování se nastavuje i s ohledem na typ podlahy. Nejvíc vody snese samozřejmě dlažba, nejopatrnější musíte být u podlah plovoucích.
Má vysavač umět poznat více znečištěná místa a sám je pak intenzivněji uklidit?
Spousta robotických vysavačů umí najít špínu. Detekují různé typy nečistot, a podle toho, co detekují, se k jejich úklidu také postaví. Některá místa projedou vícekrát – dokud na podlaze není čisto. Pokud se zajímáte o detekci, dejte přednost té optické (před akustickou). Optická je totiž mnohem účinnější. A jak se vysavač postaví k exkrementu vašeho domácího mazlíčka? Ty novější a vybavenější už ho dokáží poznat a ladně objet, aby he nerozfofrovaly po celé podlaze.
Máte koberce? Pokud ano, jak jsou vysoké?
Sice už jsme o kobercích mluvili, ale znovu se k nim vraťme. Jsou pro výběr robotického vysavače poměrně důležité. Hlavně co se délky vlasu týká. Některé vysavače si poradí jen s koberci s krátkým chlupem, jiné si dokáží poradit i s těmi středně dlouhými. Mají nastaven boost pro silnější vysávání a pohyb kartáčků i rotačního válce se štětinami právě při pohybu po koberci. Samozřejmostí je tu vyšší výkon robotického vysavače. Se slabým vysavačem nemá smysl se na koberec vůbec pouštět.
Ovšem na koberce s dlouhými třásněmi by se robotický vysavač vůbec dostat neměl – jen by se zamotával a poškozoval jak samotný koberec, tak v ojedinělých případech i sebe. Jenže pozor, vlastnictví koberců s příliš dlouhým vlasem ještě neznamená, že si nemůžete robotický vysavač dovolit! Jen mu koberec nastavíte jako no-go zónu (postavíte mu okolo koberce zeď) – a vysavač bude pracovat na ostatních plochách v bytě /domě, koberci se vyhne.
Vysavačům s detekcí koberců můžete koberce zakázat, což je jednodušší řešení než nastavování zakázaných zón. Pokud se totiž koberec posune mimo zakázanou zónu, vysavač bez detekce koberců na něj vjede.
Máte chlupaté domácí mazlíčky? Hrozí, že budou na zemi jejich exkrementy?
Takzvané „pet“ robotické vysavače mají uzpůsobený rotační kartáč tomu, aby dokázal zachytit více chlupů. Kartáč je osazen gumovými lamelami, které dobře sbírají chlupy. Skvěle se proto hodí do domácností s kočkami, psy a případně dalšími chlupatými a línajícími miláčky.
Základní modely vysavačů mají jen gumové válce, ty si s chlupy tolik neporadí. Na načechrání koberců se hodí válce se štětinami – ale chlupy je brzy zanesou. Velmi rychle se plní nádobka s vysátými nečistotami, pokud vysavač bere více chlupů. Takže s mazlíčkem to bude chtít větší zásobník.
Ještě se vraťme k detekci psích nebo kočičích výkalů. Novější a kvalitnější vysavače je dokáží poznat, takže se jim vyhnou. Pokud ale domácí mazlíčky nevlastníte a ni to neplánujete, modely „pet“ jsou pro vás zbytečně „převybavené“.
Měl by vysavač vyhýbat vám nebo vy vysavači?
Co je to za otázku, si právě říkáte? Ono to nemusí teď zdát nijak důležité, ale schopnost vysavače stále mapovat své okolí a promptně reagovat na změny v něm může být velmi důležitá. Jestliže bude vysávat hlavně v době, kdy nejste doma, asi na tomto aspektu příliš záležet nebude.
Ale pokud jste doma i v době, kdy chcete mít naplánováno vysávání, je fajn, když do vás vysavač nevrazí pokaždé, co se k vám přiblíží. Laserové vysavače stále sledují své okolí – pokud se jim do cesty připlete pohyblivý předmět, dají mu přednost a počkají, až zase odejde.
Bude vysavač jezdit i v tmavších prostorách (pod sedačkou, ve slabě osvětleném špajzu)? Případně budete chtít, aby vysával i potmě?
Robotické vysavače sice nejsou lidé, aby jim tma vadila, ale některé jsou vybaveny jen optickými snímači. A ty ve tmě nefungují. Proto pokud máte v bytě tmavší kouty, chcete vysávat pod postelí nebo upřednostňujete práci vysavače ve večerních hodinách, sáhněte po modelu s laserovou detekcí. Laser nepotřebuje denní světlo, detekce funguje na základě odrazu laserového paprsku od překážky.
Jsou libo boční kartáče, a tím i lepší dosah ke zdi a do rohů?
Robotické vysavače mohou mít postranní kartáče, které vhánějí nečistoty blíže k sacímu otvoru. Ale potkáte i modely, kterým kartáče zpod těla nepřesahují. Čím menší přesah, tím menší plocha záběru vysavače a také možnost dokonale vysát až do krajů místnosti.
Některé robotické vysavače jsou celé kulaté, aby se jim lépe pohybovalo v prostoru, jiné mají zaoblené rohy – a až na jejich koncích postranní kartáče, aby dokonale vysály i v rozích. V kombinaci s detektorem nečistot jde o zatím nejefektivnější systém důkladného úklidu podlahy. U starších robotických vysavačů se předpokládá, že se sem tam chytnete klasického vysavače a okrajová místa v bytě dovysáváte ručně. U těch novějších a dražších už není potřeba, abyste doma měli ještě i klasický vysavač.
Máte doma místa, kam se robotický vysavač rozhodně nesmí pustit?
No-go zóny, keep-out zóny, zkrátka zakázané zóny. Budete je potřebovat? Ne každý robotický vysavač je vybaven možností jejich nastavení. Pokud tahle možnost chybí, vysavač bude šmejdit úplně všude. Zajede pod stůl, kde máte uloženy kabely vedoucí k televizi, přehrávači a dalším spotřebičům, do nich se zamotá, může je i strhnout, nebo se projede miskami s krmením a s vodou – a takto by se dalo pokračovat.
Většinou se hodí, když robotický vysavač dokáže objet riziková místa, vyhnout se jim. To se mu dá nastavit dvěma způsoby: pomocí věží nebo magnetických pásek (tedy manuálně), případně v ovládací aplikaci (takže virtuálně). Čím více zakázaných míst se u vás najde, tím více se hodí virtuální nastavení těchto zón. Pokud si vystačíte s jedním nebo dvěma, nebude magnetický pásek či zeď nijak významně překážet.
Je někdo u vás doma alergik na prach, pyly, roztoče či bakterie?
Alergie dokáží dost znepříjemnit život. Na tohle myslí i výrobci pokročilejších robotických vysavačů, kteří je osazují například UV lampami. UV lampa vydesinfikuje celou plochu, na niž její světlo dopadne. Lampy jsou samozřejmě umístěny ze spodní strany robota. Jsou vhodným doplňkem robotických vysavačů vybavených pro mokré mopování.
Důležitá je také filtrace. Čím lepší filtrační systém, tím méně rozvířeného prachu v místnosti. Klasikou už je HEPA filtr, který patří k těm nejvíce účinným, co na trhu jsou. Zachytí jemný prach, zvířecí alergeny a také roztoče – vše až do velikosti 3 mikronů.
Na jak vysokých nožkách stojí váš nábytek?
Chcete, aby vysavač zajel až pod postel, pod gauč, pod skříňky? Tak si změřte, jak vysoké jsou pod nimi mezery. Výška vysavačů začíná okolo 7 cm a pohybuje se až do více než 9 cm. Mezeru raději změřte i přibližně uprostřed pod gaučem nebo postelí – kdyby tu bylo prohnutí, tak ať se vám vysavač pod nábytkem neseká.
Jste většinu dne doma, a tak uvítáte tišší provoz?
Hlučnost je poměrně důležitým aspektem pro ty, u koho budou robotické vysavače pracovat v době, kdy členové domácnosti budou v bytě. Některé vysavače mají více úrovní hlučnosti (spojeno s výkonem) a dokáží mezi nimi přepínat. Jiné pracují stále při jedné hladině hluku.
Kolik času jste ochotni věnovat údržbě vysavače?
Další důležitá otázka. Jinak náročné jsou na údržbu vysavače, které mají menší sběrnou nádobu a rotační kartáč se štětinami, než vysavače s velkou nádobkou a bez rotačního kartáče, či jen s jeho základní pogumovanou verzí. Nejméně času je nutné věnovat těm robotickým vysavačům, které při nabíjení samy odevzdávají obsah nádobky do velkého jednorázového sáčku.
Chcete snadné základní ovládání, nebo si rádi hrajete s detaily v aplikaci? Chcete robota sledovat při výkonu, i když budete mimo domov?
Některé robotické vysavače spustíte jen tlačítkem na jejich povrchu, k jiným dostanete i dálkové ovládání, podobně, jako je třeba k televizi. Ty nejvychytanější modely ale mají připojení na wi-fi a propracované aplikace do mobilu tak, abyste si v nich mohli vše rozvrhnout, naplánovat a dokonce i robota sledovat (na mapě) při úklidu, přestože vy sami právě nejste doma.
Každá z úrovní ovládání vyžaduje jiné úsilí uživatele v tom, aby se s robotem naučil komunikovat. Čím složitější systém, tím více výhod z toho nakonec vyplyne, protože si nastavíte úplně vše, každý detail. Pak už vás ani nenapadne starat se, zda je čistá podlaha, prostě bude. Jen přiskočíte vynést špínu, případně vysvobodit rotační kartáč od dlouhých vlasů, až se vám v aplikaci objeví hláška, že už je to potřeba.
S předchozí otázkou dost souvisí i stupeň inteligence robotem využívané navigace. Některé roboty umějí jen základní orientaci v prostoru, a jakmile se vybijí, zcela zapomenou, kde svůj úklid skončily. Zapomínají také, co už vysály a co ještě ne, takže některá místa projedou vícekrát, jiná úplně vynechají. S inteligentní navigací bude vysáto místo vedle místa, přitom s propočtenou nejmenší možnou ujetou vzdáleností.
Jak to máte doma s kabely a prodlužovacími šňůrami?
Jestli se vám doma na podlaze válí spousta kabelů, prodlužek, zkrátka šňůr, bude to s provozem robotického vysavače docela složité. Kabely totiž nevnímá jako překážku (jsou příliš nízké). Ale zamotá se do nich. Kartáčky a rotační válec se pohybují, a tím se do šňůr zaklesnou. Robot se pak nedokáže pohnout tam, ani zpět, a tak se vypne.
Jestli jsou šňůry jen okolo zdi, nastavíte zakázané zóny. Ale pokud je jimi podlaha protkaná, už si s tím neporadí. Pozor dejte i na skryté šňůry pod nábytkem na nožičkách, pod který se ale vysavač také dostane. Řešením se může stát vysavač se systémem „antiangle“. Ten dokáže třásně nebo kabely rozeznat díky jimi kladenému odporu. Jakmile zaznamená odpor, tak se kartáče začnou točit opačným směrem a vysavač se tímto způsobem (většinou) vymotá.
Přejděme od otázek k jednotlivým parametrům
Takto nějak by měl vypadat dostatečně dlouhý seznam otázek, na něž byste si měli při výběru robotického vysavače vždycky odpovědět. Vzhledem k tomu, že se některé parametry objevují ve více otázkách, pojďme se teď podívat pouze na samotné vlastnosti robotických vysavačů, které jsou pro výběr správného vysavače těmi nejdůležitějšími. Takže:
Jak vybrat robotický vysavač podle jeho parametrů
Parametrů, které při výběru robotického vysavače musíte posoudit, rozhodně není málo. Výše jsme popsali, jak se parametry projevují v různých situacích a požadavcích na umění robota. Podle výše položených otázek už byste mohli mít základní představu, čím by měly být vybaveny ty nejlepší robotické vysavače právě pro vaši domácnost.
Připomeňme, že každý byt potřebuje vysavač s trochu jinými vlastnostmi, protože domácnosti disponují různými podmínkami, jimž se robotický vysavač musí přizpůsobit.
Cena
Uvádíme ji na prvním místě, neboť rozpočet limituje téměř každého. Při otázce „jak vybrat robotický vysavač“ se zkrátka musíme řídit především svými možnostmi, nebo ochotou zadlužit se třeba formou nákupu na splátky. Ale tady vždycky opatrně, hlavně s ohledem na jistotu vašich budoucích příjmů a cenu půjčky, ke které se formou nákupu na splátky uvážete. Vždycky se řiďte podle procent uvedených jako RPSN, což je jediný opravdový údaj o ceně úvěru. Prodejce musí RPSN uvést vždycky, když nabízí možnost pořízení žboží na splátky.
Při výběru robotického vysavače počítejte s nejnižší cenou okolo 1 000 Kč (ale od takového vysavače neočekávejte téměř nic). Nejvyšší částky se šplhají vysoko nad 30 000 Kč. Zkušenosti z trhu ukazují, že investice okolo 15 000 Kč je dnes dostatečná, za tuto cenu lze získat poměrně dobře vybavený model, se kterým můžete být v běžné domácnosti na mnoho let spokojeni.
Způsob ovládání vysavače
Jaké ovládání upřednostňujete – manuální přímo na robotovi, dálkovým ovladačem, v aplikaci, skrze hlasového asistenta.
Tvar, plocha, sací záběr a výška vysavače
Změřte si, kam potřebujete, aby se vešel, zvažte, jestli máte hodně členitou menší plochu bytu, nebo spíš větší místnosti s minimem překážek, jestli má být mistrem na vysávání v rozích apod.
Sací výkon a vysátá plocha na jedno nabití (pokud chybí funkce „pokračovat v úklidu“)
Některé vysavače mají omezenu plochu, kterou dokáží uklidit, protože se po nabití neumí vrátit zpátky tam, odkud přišly, navíc mají i velmi malou nádobku. Konkrétní čísla vypadají asi takto:
· do 30 metrů čtverečních je hodně málo, stačí tak na garsoniéru nebo 1+1
· do 60 m2 už se vysavač hodí do menšího bytu
· do vícepodlažního domu byste měli sáhnout po vysavači s alespoň 100 metry vysáté plochy na jedno nabití
· jakmile se ale vysavač dokáže vrátit, kde s úklidem přestal, a přitom při nabití odevzdal vysáté nečistoty do sáčku v nabíjecí stanici, plochou se nijak trápit nemusíte.
Velikost nádobky na nečistoty
O nádobce je nutné se rozhodovat podle toho, zda ji musíte pokaždé vysypat vy sami, nebo zda se automaticky odsaje do sáčku v nabíjecí stanici během dobíjení. Velikost nádobek se dost liší, někam se vejdou jen 2 dcl vysátého nepořádku, jinam skoro litr. Do sáčků v nabíjecí stanici robot umístí několik vysátých nádobek. Touto možností disponují bohužel jen dražší varianty.
Možnost suchého a mokrého mopování
Chcete, aby robotický vysavač stíral? A pokud ano, tak raději jen na sucho s antistatickou utěrkou, nebo s použitím vody?
Rotační válce a jejich povrch
Zjistěte si jejich typy a určení – některé jsou na koberce, jiné na podlahy, ty další na zvířecí chlupy. Celé gumové se dobře udržují čisté, kartáč s gumovými lamelami si dobře poradí se zvířecími chlupy, kombinace lamel a štětin načechrá a lépe vysaje koberce – ale zase se na tento kartáč hodně motají delší vlasy a chlupy zvířat.
Takže i když hledáte robotický vysavač na koberce, zvažujte, aby měl také válec na zvířecí chlupy nebo na dlouhé vlasy, pokud jich na podlaze míváte hodně. Vysavače úplně bez rotačního kartáče svedou vysát jen pevné povrchy, ale zato se nemusíte starat o vlasy a chlupy uvízlé na kartáči.
Postranní kartáčky, jejich velikost, umístění i počet ramen
Právě postranní kartáčky určují, kam až vysavač dosáhne a jak dobře si špínu namete pod sebe, k ústí sací trubice. Některým vysavačům trčí hodně do strany, což rozšiřuje jejich sací záběr. Většinou mají tři ramena, ale najdete i modely s pěti rameny bočních kartáčků.
Detekce nečistot
Má vysavač sám poznat, kde se má při úklidu více zdržet? Potřebujete, aby rozeznal zvířecí exkrementy? Nebo je pro vás tato funkce nadbytečná?
Schopnost poznat schody nebo jiné převýšení
V jednopodlažním bytě asi nepotřebujete, aby vysavač nejezdil, kde mu hrozí pád, v patrovém domě či v bytě s mezipodlažím to však jistě oceníte.
Možnost nastavení zakázaných zón
Přejete si mít v bytě místa, kam roboticky vysavač vůbec nezajede? A chcete je nastavit pomocí pásek, věží anebo jen virtuálně v aplikaci tak, aby nebyly další „krámy“?
Kam robot vysává – nádobka nebo sáček
Nádobka na prach je součástí každého robotického vysavače. Ale u některých ji musíte vynést sami, ručně, jiné ji dokáží vyprázdnit jednorázového sáčku umístěného v nabíjecí stanici. Přenos probíhá podtlakem – základna si prach z nádobky prostě odsaje.
Indikátor plného zásobníku
Chcete, aby vám vysavač oznámil, že potřebuje vyprázdnit nádobku na prach – nebo vám nebude vadit, když budete muset zásobník pravidelně kontrolovat sami.
Kvalita konstrukce a materiál těla vysavače
Asi není co dodávat – raději hliníkový nebo stačí plastový? A pokud plastový, tak jaké provedení plastu, atd.
Kvalita a provedení nárazníků
Nárazníky jsou extrémně důležité tehdy, když máte v bytě buď temně černé věci, které vysavač pravděpodobně nebude schopen vidět. Anebo když si libujete ve velkých dekorací, jako jsou třeba vázy. S kvalitním nárazníkem a velkou zónou, co které se nárazník může lehce zasouvat, se nestane, že by robot něco povalil. Kde však máte jen běžný nábytek, nárazníky netřeba nijak důkladně studovat. Většina robotických vysavačů je dokonale uzpůsobena provozu mezi nábytkem.
Výška překážky, kterou dokáže překonat
Parametr důležitý hlavně v domácnostech, kde jsou vyšší prahy.
Bude vám stačit jen ta základní, nebo si raději připlatíte za pokročilou a inteligentní, se všemi vychytávkami programování úklidu? Má se robot umět po nabití vrátit tam, kde s úklidem přestal?
U některých modelů se můžete spolehnout na to, že se přijedou nabít, kdykoliv je potřeba a že když skončí s vysáváním, vrátí se do dokovací stanice. Ty levnější to ale neumějí. Když jim dojde energie, jen se zastaví – a do stanice je musíte dopravit vy. Po zapnutí začnou s úklidem znova od začátku – a vůbec je nezajímá, že na začátku už mají čisto.
Snímání okolí
Raději optické nebo laserové? Snímání laserové funguje i ve tmě, v šeru, pod nábytkem. To optické musí mít vždycky dostatek světla, jinak se robot „ztratí“. Nejlepší je ale jejich kombinace, kterou disponují ty nejlepší robotické vysavače. Tehdy vysavač odhalí i temně černé věci, například nohy od kancelářské židle.
Počet obsluhovatelných map v aplikaci
Kolik je u vás samostatných úseků k vysávání – třeba pater v domě nebo místností oddělených příliš vysokým prahem. Nebo budete robotický vysavač vozit i na chatu?
Vychytávky pro alergiky
Pokud máte doma alergika, je vhodné do výběru zařadit modely třeba s UV lampou. Nezbytné jsou vždycky i kvalitní filtry (tohle samozřejmě platí pro každého, nejen pro alergiky. Drobné částečky rozvířeného prachu nejsou pro dýchací cesty nic prospěšného).
Hlučnost
Nejen hlučnost, ale i možnost ji ovlivnit. Budete doma, když bude robotický vysavač v provozu? Nebo je vám fuk, jak hlučný bude? Možná se bude hodit kompromis – hlučný vysavač při nejvyšším stupni vysávání a mopování, ale možnost snížit jeho hluk, když potřebujete jen něco v rychlosti vysát, a přitom jste doma.
Systém Antiangle
Příjemná vychytávka, díky níž se robotický vysavač nebude tak často tamotávat do třásní od koberečků nebo do různých typů šňůr. Pokud máte na podlaze hodně věcí k zamotání, tenhle systém rozhodně oceníte.
Až budete mít vysavač doma, měli byste myslet na následující zásady jeho správného používání
Jedna věc je výběr robotického vysavače, druhá pak jeho zprovoznění doma a následné správné používání tak, aby vám nejen dobře sloužil, ale i co nejdéle vydržel. Navíc díky těmto tipům zabráníte nechtěným omylům nebo komplikacím, které při provozu nezkušeným uživatelem mohou vzniknout.
To samozřejmě neznamená, že by ve vás měl robotický vysavač vzbuzovat obavy! To rozhodně ne. Robotické vysavače jsou skvělými domácími pomocníky! Naše tipy berte jako drobné vychytávky, kterými si zkrátíte cestu k jejich co možná nejlepšímu využívání.
První dobití musí být do plna
Před prvním použitím nechte vysavač, aby se dobil úplně. Klidně ho ve stanici nechte i celý den – rozhodně se nepřebije, ve stanici totiž robot bydlí, a tak si při pobytu v ní umí nabíjení sám řídit přesně tak, jak potřebuje. Proč se má nabít napoprvé do plné kapacity baterie? Aby mohla dlouho sloužit. Robotické vysavače jsou schopny zachovat plnou kapacitu baterie cirka první tři roky. Po asi pěti letech už bývá většinou nutné baterii vyměnit.
Máte robota s virtuálními zdmi? Pro první vysávání odstraňte z místností všechny nebezpečné překážky
Roboti, kterým nastavujte hranice v mobilní aplikaci v mapě bytu, kterou si robot sám vytvoří během prvního vysávání, musejí nejprve prošmejdit celý byt. Pak vytvoří mapu – a v ní vy jim nastavíte kýžená omezení vjezdu. Pokud máte v bytě místa, kam nechcete, aby robot vjel, a nemůžete ho tam pustit ani napoprvé, zabraňte mu v jízdě na tato místa nějakou překážkou. V mapě pak vytvoříte virtuální zeď přímo na hranici, kterou robot zaznamenal.
Máte robota, kterému vyznačíte no-go zóny pomocí pásek nebo věží? Udělejte to ještě před jeho prvním vysáváním
Tady asi není co dodat – rovnou robotovi ukažte, kam prostě nesmí.
První vysávání sledujte
Při první práci robota u vás v bytě byste si ho měli „očíhnout“ a zjistit, jestli v bytě projede opravdu vše, jestli se někde zasekává, někam se nedostane třeba jen proto, že je tam židle příliš přisunuta k noze stolu apod. Projeté úseky zaznamenává robotický vysavač do mapy, takže je lze zkontrolovat až později. Ale přítomni byste měli u prvního vysávání být právě proto, abyste odhalili případné potíže, které můžete robotickému vysavači pro příště odstranit.
Mimochodem, robotické vysavače jsou skvělými učiteli v dodržování pořádku na podlaze. Než je spustíte, samo vás to donutí posbírat poházené ponožky, spadené papírové kapesníky, upuštěné hračky a další předměty, které by robota zmátly nebo natolik zasekaly, že by se musel vypnout a už by nepokračoval ve vysávání. Dobře si promyslete, jestli by robot nemohl některé věci stojící na podlaze poničit. To platí zejména o dekoracích.
Vyvarujte se manipulací s vysavačem během vysávání
S robotickým vysavačem se musí zacházet jinak, než u klasických vysavačů. Jakmile pracuje, nesmíte s ním hnout (resp. neměli byste). Jakmile jej někam přemístíte během provozu, zbytečně ho zmatete a zdržíte. Ale co dělat, když chcete, aby robot jel trochu jinam, než má běžně naprogramováno? Je to snadné: použijte dálkové ovládání, nebo mu v aplikaci nastavte jen úklid konkrétního místa.
Při programování zohledněte, zda robot vidí ve tmě
Robota s optickou navigací můžete programovat na vysávání pouze na ty časy, při nichž je v bytě světlo. Večerní a noční vysávání potmě nezvládne. Jestli ale má váš robot laserové snímání okolí, nebo jeho kombinaci s optikou, může vysávat klidně i o půlnoci a při zhasnutých světlech.
Jestli jste majiteli domácích mazlíčků, důkladně zvažte, zda je nechat s vysávacím robotem v jedné místnosti
Otázka robotických vysavačů a domácích mazlíčků je docela komplikovaná. Někteří tvorové si na vysavač zvyknou rychle, jiní z něho mají hrůzu a ti další ho během provozu třeba i „obtěžují“. Obecně výrobci doporučují nenechávat psa, kočku nebo další zvířata volně pobíhat v prostoru, v němž robot právě vysává. Pečlivě si otestujte, jak bude na robotický vysavač váš mazlíček reagovat – a podle toho se zařiďte.
Jak se udržuje robotický vysavač, kolik času jeho údržba a čistění vyžadují?
I ten nejlepší robotický vysavač potřebuje vaši péči a pomoc. Nejvíce samostatné jsou vysavače s větší nabíjecí stanicí, ve které se nádobky na prach vyprázdní zcela samy – obsah se totiž přesune do jednorázového sáčku umístěného právě ve stanici. Sáček přitom pojme několik nádobek.
Takže pokud nikdo z vás doma nemá dlouhé vlasy a zvolíte vysavač s jednorázovými sáčky ve stanici, bude stačit cirka jednou za měsíc:
· vynést sáček a vložit do stanice nový
· vyčistit filtr a vymýt nádobu na prach
· prohlédnout kartáče vysavače, zda nejsou zanesené, vyčistit je, vystříhat namotaná vlákna a vlasy, vyčistit i pastor pod rotačními kartáči (dají se snadno vyjmout)
· zkontrolovat všechna kolečka, jestli jim případná namotaná vlákna nebrání ve snadném provozu, přední kolečko se dá většinou vyjmout, abyste mohli zkontrolovat i jeho ložisko
· případně očistit kontakty pro nabíjení, otřít samotný vysavač apod.
· v případě, že vyberete variantu s mopem, bude nutné obsloužit mop v době, kdy si budete přát, aby robot vytřel (mop a voda do začátku, plus postarání se o ně po skončení mopování).
Nejhůř na tom, co se údržby týká, budete u některých modelů s tím nejzákladnějším vybavením a malou sběrnou nádobou na prach – zejména když máte domácího mazlíčka s delšími chlupy, nebo někdo z členů rodiny nosí dlouhé vlasy. V takovém případě budete u každého vysávání vynášet nádobku, třeba i dvakrát. A často kontrolovat rotační kartáč, zda není omotaný dlouhými vlasy a chlupy. Pokud navíc ani nebude mít u vysavače indikátor plné nádoby na prach, donutí vás to k pravidelné kontrole její naplněnosti, třeba i během vysávání.
Co z toho plyne? Jestli si přejete minimum nutné údržby, vyplatí se vám vyšší investice do vysavače. Ale pokud vám stačí, že robot vysaje za vás a vám nedělá problém se o něj pravidelně starat, bude se hodit i model levnější.
Ještě váháte, zda si robotický vysavač vůbec pořídit?
Možná jste stále na pochybách, jestli se máte zdržovat při výběru robotického vysavače. Pojďme se podívat, proč vlastně chtít robotický vysavač, co vám může nabídnout, s čím pomoci, zkrátka, k čemu vám může být dobrý.
Pravidelné vysávání vás nebude stát žádný čas
Robot bude zkrátka vysávat za vás. Pořád bude udržovat příjemně uklizeno, nikde se nebudou válet chuchvalce prachu a vlasů nebo zvířecích chlupů, nebude křupat vám v předsíni křupat písek pod nohama, robot s mopem vytře i našlapané blátivé stopy a šmouhy.
Na vás ale zůstane občasné hloubkové vysávání pod tím nábytkem, kam se robot nedostane, za skříňkami, v knihovně, v zakázaných oblastech, na schodech a samozřejmě na nábytku, pokud některé jeho části vysáváte i dnes. Ale nebude to moc časté, protože pravidelný zdroj prachu už u vás doma bude jen minimální.
Nižší spotřeba energie díky efektivnějšímu sání s rozložení trasy
Robotický vysavač si umí naplánovat trasu tak, aby pro pokrytí celé vysávané plochy urazil jen tu nejkratší možnou vzdálenost. Takže vysává kratší dobu, navíc nemusí vynaložit tolik energie na sání, jako je tomu u klasických vysavačů. Nemusí totiž překonávat celou dlouhou hadici.
Méně alergenů ve vzduchu
Příjemným vedlejším efektem používání robotického vysavače je méně alergenů ve vaší domácnosti. Pokud jste vyloženě alergici, vyplatí se sáhnout po modelu s UV lampami, které zahubí většinu bakterií, roztočů i virů, na něž najede. Filtry sice nebývají jiné než u klasických vysavačů, ale díky tomu, že robot může vysávat i v době, kdy nejste doma, ušetří vás toho největšího zvíření prachu.
Co vás bude stát provoz robotického vysavače
Na závěr se ještě podívejme, co budete muset pravidelně dokupovat, když chcete svůj robotický vysavač udržovat ve stále dobré kondici. Již jsme uvedli, že spotřeba elektrické energie většinou klesne – ve srovnání s klasickými vysavači. A stejně jako klasické vysavače, i ty robotické budou sem tam potřebovat nový filtr, nový rotační kartáč, případně nová kolečka. Jediné, co bude navíc, vlastně bude jen se jednou za několik let poohlédnout po nové baterii.