Jak vybrat správnou matraci, abyste docílili dokonalého spánku?

Matrace jsou velmi důležitým elementem v našich životech, aniž si to uvědomujeme. Využíváme je každý den nebo spíše každou noc, a proto by nám měla vyhovovat v co nejvíce ohledech. Při jejím výběru tedy musíme zvážit mnoho různých aspektů. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste si koupili perfektní matraci, která vám zaručí ten nejkrásnější spánek, o kterém se vám ani nesnilo.

photo 1506720186575 11354d325017 e1561320300481

Jak vybrat správnou tvrdost?

Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu nové matrace je tvrdost. Při její volbě bychom měli brát v potaz hlavně váhu člověka, který na ní bude spát. Čím vyšší váhu člověk má, tím více by měla být matrace tvrdá. Osoby s nízkou váhou si ale mohou pospávat i na měkčích matracích. Zároveň se zamyslete i nad vaší nejčastější spací polohou. Jestliže spíte převážně na břichu a zádech, zvolte matraci tvrdší, zatímco jste-li spíše spáč na boku, bude pro vás lepší měkčí matrace.

Čtyři stupně tvrdosti

  • Tvrdost 1 – Tento stupeň tvrdosti mají velmi měkké matrace, které jsou vhodné pro starší osoby nebo lidi, kteří mají špatné klouby. Využít se dají i pro přechodné spaní třeba na chatu a chalupu.
  • Tvrdost 2 – Vysoce elastické středně měkké matrace se dokážou velice snadno přizpůsobit tělu a zamezují tak vzniku jakýchkoliv otlaků. K tomu všemu ještě udržují páteř v rovině.
  • Tvrdost 3 – Jedná se o středně tvrdé matrace vhodné pro osoby, které upřednostňují tvrdší spaní. Na trhu najdete i matrace s touto tvrdostí vyztužené kokosovým vláknem, zajišťující pružnost a vzdušnost matrace. Jsou vhodné především pro alergiky.
  • Tvrdost 4 – Vhodné pro osoby vyšší váhové kategorie.
  • Dvojí tvrdost – Jste-li nerozhodní, nevadí. Na trhu se dají jednoduše sehnat i matrace, které jsou z každé strany jinak tvrdé. Můžete si tak měnit tvrdost matrace podle libosti a vašeho momentálního rozpoložení.

Který materiál zvolit?

Materiál, ze kterého je matrace vyrobena, patří stejně jako tvrdost k důležitým stránkám matrace. Ale v takovém množství materiálů se dá velmi lehce ztratit. Připravili jsme pro vás přehled, který vám pomůže se ve světě matrací trochu zorientovat.

TIP: Abyste si vybrali matraci pohodlnou a kvalitní, je třeba i důkladné srovnání jednotlivých druhů a značek. Recenze a srovnání produktů na webu Entuzio.cz vám nabídne porovnání produktů v nejrůznějších cenových kategoriích nejen u matrací, ale i dalších produktů do domácnosti.

Studená pěna

Matrace ze studené pěny se vyznačují svou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Studená pěna je tvořena velkými póry, které zajišťují perfektní vzdušnost a dobře odvádí teplo. Zároveň dodávají matraci větší odolnost vůči tlaku a riziko proležení určitých míst je tedy minimální. V kombinaci s viskoelastickou pěnou zajišťují vysoké pohodlí.

DreamLux WANDA HR 14 cm - vzdušná matrace ze studené pěny 90 x 200 cm
DreamLux WANDA HR 14 cm – vzdušná matrace ze studené pěny 90 x 200 cm

Viskoelastická / paměťová pěna

Někdy je nazývána i jako líná pěna. Jedná se o jedinečný typ polyuretanové pěny, která mění svou tvrdost v závislosti na tělesném teple a tlaku. Matrace z paměťové pěny díky tomu kopíruje křivky těla s vysokou přesností a zajišťuje tak perfektní rozložení váhy. K tomu všemu ještě eliminují zvýšený tlak na boky a ramena, čímž snižují nutnost otáčení těla během spánku. Spaní na matraci z tohoto materiálu má pozitivní účinky na krevní oběh, tlumí bolesti zad a zvyšuje kvalitu spánku. Jsou velmi pohodlné a nevzniká v nich žádný protitlak, čímž zabraňují vzniku proleženin.

TIP: Kromě matrace jsou také velice důležité lůžkoviny. Věděli jste, že si můžete koupit například nano lůžkoviny, které jsou vhodné nejen pro alergiky?

Zdravotní matrace VISCO MEMORY SILVER 200x220, líná pěna MORAVIA COMFORT
Zdravotní matrace VISCO MEMORY SILVER 200×220, líná pěna MORAVIA COMFORT

Bio pěna

Matrace z biopěny jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů, díky čemuž mají pozitivní vliv na ekologii. Suroviny z ropy, ze kterých se pěny normálně vyrábí, jsou nahrazeny surovinami z přírodních olejů (olej skočce obecného nebo sójový olej), které zajišťují vyšší elasticitu matrace, tvarovou stálost a tím i skvělé ortopedické vlastnosti.

Latex

Matrace z latexu jsou měkké a pružné. Jejich dlouhá životnost je zajištěna ideální kombinací přírodního a syntetického latexu (kaučuku). Jejich jádro je velmi pružné a přizpůsobitelné individuálním požadavkům, což jsou vlastnosti, kterými oplývají zásadné latexové matrace.

Pružiny

Pružinové matrace jsou asi nejtradičtější a nejklasičtější matrace na trhu. Většinou jsou tvořeny pružinovým systémem Bonell, ve kterém jsou pružiny navzájem pevně spojeny, aby nedošlo k jejich uvolňování. Případně je tento systém doplněn i sítí proti protlačování pružin. Jsou velmi dobře prodyšné a vzdušné, čímž je sníženo riziko vzniku plísní nebo napadení roztoči. Hodí se spíše na příležitostné spaní například na chalupu nebo chatu.

Taštičkové pružiny

Systém velkého množství malých pružinek umístěných do samostatných taštiček zaručuje ideální rozložení hmotnosti po celé ploše. Vhodné jsou i do prostředí se zvýšenou vlhkostí, jelikož v sobě právě vlhkost zadržují jen minimálně, rychle vysychají a jsou vzdušné. Rozdíl mezi taštičkovými matracemi a matracemi s klasickými pružinami je v tom, že bodový tlak vyvinutý na jednu taštičku se neroznese na více pružin, protože nejsou spojeny drátem. Nehodí se moc do dětských pokojů, kde mohou být využívány jako trampolína, což vede k poškození matrace.

Meble Marzenie Taštičková matrace Eskada
Meble Marzenie Taštičková matrace Eskada

Tempur

Jedná se o viskoelastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou. Zmírňuje tlak a reaguje na tělesnou teplotu člověka. Díky miliardám volných buněk pohybujících se kolem těla zamezují vzniku zpětného tlaku a poskytují tak úplnou oporu na místech, kde je potřeba. Dokážou eliminovat tlakové body, jelikož jsou schopny rozložit rovnoměrně tělesnou váhu a pohyb po celém povrchu matrace. V noci se tak nemusíte během spánku tolikrát převalovat.

Na co dalšího brát ohled?

Nosnost matrace je dalším faktorem, který se musí zvážit při výběru nové matrace. Hmotnost uživatele by měla být minimálně o 5 kg nižší, než je nosnost matrace.

Rozhodující je ale i věk uživatele. Pro děti je vhodnější pořídit pevnější matraci, která jim zajistí zdravý růst. U starších osob je naopak lepší, když je matrace měkčí a elastická. Střední věková kategorie má v tomto ohledu výběr téměř neomezený, ale velké oblíbenosti se těší matrace z viskoelastické pěny.

V neposlední řadě je potřeba vybrat i správný potah na matrace. Ten by měl splňovat určité hygienické vlastnosti a zajišťovat dostatečné proudění vzduchu. Pokud trpíte nadměrným pocením, dají se bez problému sehnat i potahy přizpůsobené právě tomuto problému, které obsahují molekuly stříbra. Nesmírnou výhodou také je, když se dá potah z matrace sejmout a rozdělit na dvě poloviny. Můžete jej pak jednoduše vyprat i v malé pračce.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...