Sušení prádla může být občas pěkně zapeklité. Když prší. Když nemáte doma dost místa na sušák. Když je zima. Když nemáte balkon. Když slunce příliš sluní a prádlo vám vybledne. Když nesnášíte věšení. Když chcete oblíbené oblečení suché hned. Když … Doplňte sami. Takových když jsou desítky. Pro všechny ale existuje jedno jediné (a prakticky dokonalé) řešení. Sušička! Poradíme, jak vybrat sušičku prádla, která bude pro vaši domácnost dokonalá a díky které se zbavíte hned několika problémů.
Sušička prádla už je nezbytnost
Dřív lidé skladovali jídlo ve sklepě a za oknem a pak přišel vynález lednice. Před vysavači tady bylo pouhé zametání. Nádobí se mylo ručně. A prádlo se sušilo na topení, na sušáku, v sušárně nebo na balkoně. Skvělá zpráva je, že i prádlo dnes už usuší někdo za vás. A co že to je? Sušička.
Není rozmar pořídit si další spotřebič, pokud si vyberete chytře. Ušetřit můžete spoustu času, a to jen s počáteční investicí. Přestože potřebuje sušička ke svému fungování elektrickou energii a někdy i určité množství vody, benefity převažují a ten správný model vás bude stát jen o pár korun měsíčně víc! Tady neplatí, že čas si za peníze nekoupíte. Koupíte a ještě levně!
Princip sušičky je snazší, než si myslíte
Na trhu dnes existuje nekonečné množství typů sušiček, ale v podstatě je možné rozdělit je na dva druhy. Klíč k tomuto dělení je způsob odvádění vlhkosti. Ten sice nemá vliv na výslednou kvalitu usušení, ale souvisí s umístěním sušičky a s možnostmi vaší domácnosti. Jak vlastně funguje taková sušička? A jaké jsou na trhu dnes druhy?
Sušičky ventilační
Sušičky s ventilátorem, jak je zřejmé z názvu, vlhkost přeměňují na horký vzduch a páru, kterou ventilují mimo spotřebič. Je tedy nutné takový typ sušičky umístit někam, kde je možnost větrat. Další možností je vybudovat odtahovou rouru, kterou by pára odcházela mimo dům. Z bezpečnostních důvodů je důležité nezapojovat odtah z ventilační sušičky do vzduchotechniky, ani do komína a ani do soustavy centrálního vytápění. Horký vzduch zkrátka musí z domu!
Výhodou ventilačních sušiček jsou nižší provozní náklady a také nižší pořizovací cena. Problémem ale může být právě odvětrávání. V panelákových koupelnách bez oken je prakticky nemožné a v domech by bylo dobré počítat s tímto typem sušičky už při výstavbě, abyste se vyhnuli pozdějším stavebním zásahům. Pokud pro vás není reálná ani jedna možnost, nezoufejte. Rozšířenější jsou totiž kondenzační sušičky a mezi nimi si určitě vyberete.
Sušičky kondenzační
Kondenzačních sušiček existuje hned několik typů a, jak je opět zřejmé z názvu, pracují na principu kondenzace. Uvnitř proudí teplý vzduch a pára, díky ochlazení vzniká voda. Té se zbavuje sušička buďto sběrem do zásobníku, pokud si vyberete sušičku bez připojení na odpad, nebo ji odtéká hadicí, v případě, že zvolíte model s odpadem.
Zásobník na vodu je potřeba po každém sušicím procesu vylévat a kondenzační nádobu udržovat čistou. Sušička se zásobníkem je nejsnazším řešením, protože se nemusíte zabývat odtokem a nemusíte ji nikam připojovat. Pokud se rozhodnete pro sušičku, která odtok má, jednoduše ji, stejně jako třeba jako pračku, napojte k odpadu.
Ochlazený vzduch se potom opět ohřeje a zase se prožene mokrým prádlem, naváže na sebe vlhkost, zase se ochladí, oddělí se voda, ochlazený vzduch se se zase ohřeje a tak pořád dokola, dokud nemáte suchou i poslední ponožku. A jaký mechanismus ten chladný vzduch pořád ohřívá? Možnosti jsou tři:
- Sušička s topným tělesem je tou klasičtější variantou. Nevyužívá k ohřevu vzduchu zbytkové teplo, to totiž odchází z přístroje pryč a sušička tak ohřívá všechno pěkně od začátku znovu. A právě kvůli tomu může mít vyšší spotřebu a tolik se nevyplatí. Pokud víte, že budete sušit jednou za čas jen určité kusy prádla, nejspíš vás kondenzační sušička s topným tělesem nezruinuje. Jestliže si ale chcete ušetřit práci každý den, vyberte si raději jinou variantu.
- Sušička s tepelným čerpadlem potěší každou pradlenku, která pere často a zároveň nechce utratit majlant. Během procesu sušení se díky tepelnému čerpadlu využívá veškerý zbytkový teplý vzduch a sušička je tak velmi úsporným spotřebičem. Úspora může být oproti jiným typům až trojnásobná! Přesto i tady je malé „ale“ a tím je čištění filtrů. Některé sušičky totiž nemají režim samočištění a tak je nutné po každém cyklu ručně filtry vyčistit. Velkou výhodu tak získávají sušičky s topným tělesem, které jsou obvykle bez filtrů.
- Hybridní sušička je nejméně častou variantou a jedná se o typ, který má zabudované topné těleso i tepelné čerpadlo. Těchto modelů není mnoho a jejich pořizovací cena není zrovna lákavá, umožní vám ale kombinovat výhody obou mechanismů. Když budete chtít sušit rychle a nebudete zrovna hledět na korunu, zapnete topné těleso a když budete mít dostatek času a hluboko do kapsy, sušit můžete čerpadlem.
Každá z těchto sušiček musí být umístěná nejméně 60 cm od umyvadla, sprchy a vany, protože vzduch, který proudí dovnitř, musí být dostatečně chladný. A právě teplotu vzduchu může ledacos ovlivnit. Snažte se tedy sušičku postavit na dostatečně chladné místo, které není ničím narušováno, protože kdyby musela vzduch od samého začátku ochlazovat, mohly by vás účty za elektřinu brzy začít pěkně trápit.
Přemýšlíte, jak sušičku zakomponovat do koupelny, prádelny? Přečtěte si náš článek o tom, jak vybavit prádelnu tady.
2v1 není jen kafe, ale i sušička
Úsporným řešením nejen, co se týče místa, je 2v1 sušička s pračkou. Výhodné je u těchto modelů to, že nemusíte prádlo přesouvat z jednoho spotřebiče do druhého, zapnete jeden program a je to! Pořizovací cena také může být velmi příjemná, protože kupujete jen jedno zařízení a ne dvě.
Pozor si ale musíte dát na časovou náročnost, kterou sušení prádla v modelu 2v1 vyžaduje. Sušička zabudovaná v pračce nebude nikdy tak výkonná jako samostatně stojící, takže potřebuje na sušení prádla více času.
Důležité je také zmínit, že sušička v tomto provedení potřebuje ke svému fungování vodu. Možná se divíte, že sušička spotřebovává vodu a zajímá vás proč. Je to proto, že voda způsobuje ochlazování, které je potřebné ke kondenzaci. Rázem je celý proces složitější a taky trochu paradoxní. Někdy totiž na praní spotřebujete jen polovinu toho, co na následné sušení.
Bez čeho se sušička neobjede
Ještě před pořízením sušičky je dobré myslet na pár věcí, bez kterých se tento božský vynález neobejde.
I sušička chce své místo na světě
V první řadě potřebujete na sušičku místo. Neměla by být v místnosti, kde je příliš teplo (nehodí se tedy vůbec do kuchyně), kondenzační typy navíc potřebují být nejméně 60 cm vzdálené od zdrojů tepla. Ventilační sušička zase potřebuje okno nebo odvětrávací rouru. I tady dobře promýšlejte.
Sušičku můžete umístit také na pračku. V takovém případě pořiďte vhodný mezikus, s ohledem na typ pračky i sušičky. Mezikus může být i s odkládací plochou a dalšími vychytávkami. Bez mezikusu byste si mohli jeden z přístrojů poškodit a především jeho instalací zvyšujete bezpečnost. Pokud se rozhodnete sušičku umisťovat nad pračku, nezapomeňte provést důkladné kontrolní měření. Sušička by měla stát na pračce a ne naopak, tak ať nového pomocníka nemusíte obratem zase vracet.
Nejen sušička vám usnadní život. Změna drobných návyků i pořízení dalších pomocníků vám pomůže ušetřit drahocenný čas. Tipy jsme vám vypsali v článku 10 návyků, díky kterým bude váš domov jako nový.
Přední nebo horní plnění?
S umístěním sušičky souvisí také typ plnění. Stejně jako u pračky si můžete vybrat, jestli chcete horní nebo přední plnění. Jde především o úsporu místa, sušička s horním plněním je méně prostorově náročná, dá se schovat do komory, klidně i do vestavěné skříně. Je ale velmi energeticky náročná a výdaje za elektřinu může zvednout klidně i o 500 korun měsíčně. Má také mnohem menší kapacitu a může se stát, že se do ní nevejde všechno prádlo z pračky.
Bez příkonu to nepůjde
Sušička, jako každý jiný spotřebič, potřebuje určitý příkon a právě ten se může stát pěkným strašákem. Některé kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem se dostanou až na hodnoty okolo 1000W, sušičky s topným tělesem obvykle potřebují cca 2250W. Každý typ má ale jinou energetickou náročnost a ta se samozřejmě pojí také s pořizovací cenou, s výkonem, s rychlostí sušení.
Zahrnout musíte mnoho faktorů, a proto je dobré pořádně si prostudovat, co která sušička dokáže a za jakou cenu. Některé sušičky je dokonce možné propojit s wi-fi a programovat si proces sušení třeba z kanceláře! Každá další taková technikálie ale, zcela přirozeně, zvyšuje spotřebu energie. Ta bude kvůli sušičce vždycky vyšší, než jste byli zvyklí, ať si vyberete sebeúspornější model. Výhodou ale je cenný ušetřený čas.
Zapojte a pusťte se do sušení
Náročný úkol – vybrat sušičku – už máte za sebou a zbývá jen její zapojení? Třikrát sláva, to už je ten nejsnazší krok. Úskalí ventilačních sušiček už jsme vám popsali, stejně jako krásu sušiček s kondenzační nádobou. Zapojení sušičky do odpadu nebo sifonu ale také není žádná věda. Stačí si pořídit dvojité kolínko k odpadu, do kterého už svádíte pračku a máte hotovo! Podobně si poradíte i se sifonem a můžete sušit.
Proč se bez sušičky neobejdete ani vy
Jednou z mála zatím nezodpovězených otázek je, jak sušičku používat. Jak? S radostí. Sušička je domácí spotřebič jako každý jiný a jakmile se smíříte s o něco větší spotřebou elektřiny, můžete sušit klidně každý den. Prádlo se prostě dá do sušičky, zapne se odpovídající program a dál se o nic starat nemusíte.
Programy, které sušičky nabízí, jsou různé:
- žehlení – sušička se postará o to, abyste se vyhnuli nejen věšení, ale i neoblíbenému žehlení, krásně budou vypadat i košile nebo třeba povlečení,
- odchlupení – výkonné sušičky zvládnou oblečení zbavit i zvířecích chlupů,
- alergie – pro alergiky jsou sušičky hotovým požehnání, kromě chlupů odstraňují z oblečení velmi efektivně také mikročástice prachu a dalších alergenů, které se v oblečení vyskytují, vysuší vám deky a klidně i přikrývky a polštáře,
- odstranění zápachu – pokud víte, že některé kousky oblečení nesnáší dobře časté praní a stačilo by jen zbavit je zápachu – i s tím vám sušička pomůže.
Každý program trvá jinak dlouho, záleží nejen na něm, ale také na typu prádla, které zrovna sušíte. Možná bude pár prvních pokusů o sušení trochu rozpačitých, ale určitě si najdete to pravé, co bude vyhovovat právě vám. Uvidíte, že výhody převáží nad nevýhodami, protože nejen že se zbavíte sušáků a ušetříte čas (za věšení i žehlení), ale prádlo budete mít vždy jemné, nadýchané a příjemné na dotek.
Pro a proti sušiček
Univerzální návod jak vybrat sušičku samozřejmě neexistuje a ani nejde určit, jaká sušička je ta nejlepší. Přehled pro a proti vám ale rádi nabídneme!
Klady
- úspora času
- zbavíte se věšení a žehlení
- úspora místa (sušák je mnohem náročnější na prostor než sušička)
- odstraňuje žmolky
- vhodná pro alergiky
- odstraňuje chlupy
- prádlo bude vždy vonět
- barvy nebudou blednout
Zápory
- vyšší spotřeba energie
- pořizovací cena (ale i ta může být příznivá)
- existují textilie, které skutečně v sušičce sušit nelze (těch je ale jako šafránu)