Jak vybrat vhodnou dětskou postel?

Vyrostlo vaše dítě natolik, že je mu dětská postýlka těsná? Dopřejte mu pohodlný spánek s novou postelí. Pomůžeme vám s výběrem rozměru i vhodného materiálu tak, aby byla spokojenost na obou stranách.

První postelí pro dítě je tradiční dětská postýlka, z té ale zhruba po dvou letech vyroste, a je potřeba mu pořídit vhodnější spaní. Na trhu je spousta možností v různých cenových relacích. Jak se v tom vyznat a koupit do dětského pokoje tu správnou postel, která bude dobře sloužit? My to víme a nenecháme si to pro sebe. Pojďte se dozvědět více.

Rozměry dětských postelí

Na začátek si rozmyslete, jestli chcete pořídit menší postel, ze které dítě za několik let opět vyroste, nebo rovnou pořídíte velkou postel, která vydrží dlouhé roky. Ještě je možný kompromis, který je čím dál oblíbenější – tzv. rostoucí postele.

Malá dětská postel

Má výhodu v tom, že se v ní dítě bude cítit bezpečněji a nebude si připadat ztracené. Rozměry bývají nejčastěji 70 x 140 cm a 70 x 160 cm. Také díky menší ploše postele zbyde v pokoji více místa na hraní. Tyto velikosti postelí jsou dostupné ve spoustě motivů, od autíček až po princeznovské postele. V nižším věku je děti budou milovat, až začnou vyrůstat z pohádek i dětské postele, pořídíte jim znovu postel odpovídající. Za nevýhodu by se dal považovat menší výběr matrací.

+ pocit bezpečí, větší hrací plocha v pokoji, velký výběr dětských motivů

 omezená nosnost, dítě z ní po několika letech vyroste, menší výběr matrací

Klasická postel

Normální postel v “dospěláckém” rozměru 90 x 200 cm či 80 x 200 cm je velmi praktická. Vašemu potomkovi může vydržet až do dospělosti. Aby v ní pohodlně spal po celou dobu používání, je lepší volit umírněnější vzhled, který nebude na obtíž ani v období dospívání.

+ vydrží až do dospělosti, velký výběr matrací

 pro malé děti mnohdy zbytečně velká

allen taylor Im94u5EJsVo unsplash

Rostoucí postel

Rostoucí postele jsou skvělý kompromis. Některé jsou vhodné pro děti od 3 až do 18 let (to se odvíjí od maximálního rozměru postele). Dokud je dítě malé, postačí mu rozměr postele 80 x 140 cm, až z něho vyroste, snadno délku posunete na 170 cm a posléze na 200 cm. Jiný typ nabízí rozměr 80 x 120 cm, další polohy mají 150 a 180 cm. Abyste nemuseli pokaždé kupovat novou matraci, prodávají se třídílné sety matrací, které zajistí pokrytí lůžka po celou dobu používání.

+ snadná úprava délky postele podle potřeby, vhodné i do vyššího věku dítěte

 menší výběr motivů, omezený výběr matrací

Druhy dětských postelí

Výběr dětských postelí je opravdu široký. Od pohádkových postelí pro holky a kluky až po jednoduché designy, které vydrží po dobu celého dospívání. Není třeba se nechat omezovat jen na klasická jednolůžka, vyberte si z mnoha variant. Někdo si přeje palandu, jiný zase ocení postel s úložným prostorem. Jaký je favorit vašeho dítka? Aby v ní pohodlně spalo po celou dobu používání, je lepší volit umírněnější vzhled, který nebude na obtíž ani v období dospívání. Rozhodně také popřemýšlejte, jakou zvolit výšku postele.

  • Palanda je splněným snem snad každého dítěte. Kdo z nás jako malý po palandě netoužil, že ano? A pokud jste se rozrostli, jedna dětská postel už stačit nebude. Palandy pomůžou ušetřit prostor, který se může využít třeba na hraní.
  • Vyvýšené postele můžou být ale i pro jedináčky. Vybrat jim můžete například variantu s psacím stolem či různými skříňkami a poličkami. Je libo něco hravějšího? Jak se vám líbí postel se skluzavkou? Jen pozor, aby dojezdová plocha byla dostatečně velká a bezpečná.
  • Postel s úložným prostorem je efektivním řešením malých prostor. Nemusíte už přemýšlet, kam všechny hračky uklidíte, takhle budou hned po ruce a nebudou nikde překážet.

Postel s výsuvným lůžkem (přistýlkou) je vhodná pro děti, u kterých často přespávají kamarádi. Ti nemusí být odkázáni na gauč a mohou si užít kvalitního a pohodlného spaní. A když nikdo na návštěvě není, zasunutá postel nepřekáží.

postele

Vhodný materiál

Hlavním kritériem pro volbu dětské postele je nezávadnost použitého materiálu. Také by měl být pevnýodolný a snadný na údržbu. Postele se vyrábí z rozličných materiálů, od masivu a lamina a až po různé kombinace s jinými materiály. Zejména u tematických dětských postelí je velmi častým pomocným materiálem plast. Ten je snadný na údržbu, ale jeho životnost je nižší.

Masiv

Pokud chcete postel, která vydrží opravdu dlouho, vsaďte na masiv. Díky povrchovým úpravám, jako je třeba lakování, jsou postele dostupné v mnoha barevných provedeních a vybere si opravdu každý. A nejen z barev, design dřevěných postelí se nedrží nijak při zemi. Vybírat můžete z romanticky laděných princeznovských postelí, po méně zdobené praktické kousky. Lakované dřevo je také snadné na údržbu, stačí ho otřít vlhkým hadříkem a je to.

+ zdravotně nezávadné, pevné, snadné na údržbu, ekologické

 vyšší cena

LTD a MDF desky

Postele z LTD desek (lamina) jsou velmi oblíbené pro svou nižší cenu a velký výběr barev a dekorů. Nevýhodou by mohla být nižší životnost než u dřevěných postelí a také rozporuplné zdravotní vlivy pojidel, které se používají k lepení laminátových desek. Postele z MDF desek nabízejí podobné vlastnosti, jako postele z lamina, nejsou ovšem lepené, takže nehrozí žádné výpary. Údržba obou materiálů je velmi nenáročná – stačí k ní vlhký hadřík.

+ nižší cena, velká variabilita barev a dekorů

 nižší životnost, u lamina mohou být problémem odpařující se pojidla

Naprosto nevhodným materiálem jsou čalouněné a celočalouněné postele, a to zejména kvůli jejich horší údržbě a odvětrávání. V čalouněných postelích se snadno mohou začít množit plísně, roztoči a další alergeny.

Výběr roštu

Aby byl spánek na posteli opravdu kvalitní, je potřeba myslet i na to, jaký rošt bude mít. Na výběr máte buď z laťkového, nebo lamelového. Oba výrazně prodlužují životnost matrace a také jí dovolují dýchat, což je dobré zejména v tom, že se v ní pak nemnoží plísně a roztoči.

  • Laťkový rošt je levnější, méně pruží a jeho nosnost je nižší než u lamelového. Přesto je pro děti dostačující.
  • Lamelový rošt pruží více než laťkový a jeho nosnost je vyšší. Obzvláště pokud má váš potomek problémy se zády, oceníte lamelový rošt, který se dá polohovat.

Aby postel byla bezpečná

Vzhled postele je důležitý, ale neměl by se v prioritách dostat před bezpečnost. Ta je obzvláště u dětí, které jsou mnohdy velmi neposedné, naprosto zásadní. Jaká postel je tedy bezpečná?

  • Na posteli nešetřete. Levnější modely nemusí být dostatečně kvalitní a stabilní. To by mohl být problém v momentě, kdy se z postele stane herní plocha. Kdo jako malý neskákal po posteli, že?
  • Povrch postele nesmí obsahovat žádné ostré hrany, ideálně by měl být povrch lehce zaoblený.
  • Bočnice či bezpečností zábrany zamezí skutálení dítěte v spánku, minimálně u vyšších a patrových postelí jsou naprostá nutnost. U většiny modelů je pak můžete odejmout či odšroubovat, až nebudou potřeba.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...