Jak vybrat vhodný materiál vašeho koberce?

Rozhodnete-li se pro oživení domácnosti kobercem, budete stát před nejednou důležitou otázkou. Kromě barvy, vzorku nebo velikosti se klíčovým rozhodnutím stane také volba vhodného materiálu.

Vybrat si tu správnou podlahovou krytinu není dnes jen tak. Na trhu najdete nejrůznější druhy podlah (katalogy, pokládky a další služby spojené s realizacemi nabízí například podlaháři EKOMPLEX) nicméně koberce v nich mají své nezaměnitelné místo. Dnes rozdělují podle mnoha různých kritérií a jedním z nich je právě použitý materiál, protože má veliký vliv na celkové vlastnosti koberce. Zatímco vlna efektivně pohltí prach, umělá vlákna ocení zase alergici. Jak se tedy v jednotlivých materiálech zorientovat a co od nich očekávat?

ROZDĚLENÍ KOBERCŮ PODLE POUŽITÉHO MATERIÁLU

Celkem se dnes rozlišují dvě základní skupiny koberců – syntetické a koberce z přírodních vláken. Oba tyto druhy se svými vlastnostmi i vzhledem vlákna liší a přináší nesporné výhody i nevýhody, samozřejmě s ohledem na konkrétní typ materiálu.

Syntetické koberce

Veliké oblibě se dnes těší syntetické, jejichž vlákna jsou ze syntetických, tedy uměle vyrobených, materiálů.

Mezi jejich největší výhody patří:

  • nízké výrobní náklady, z nichž následně vyplývá i jednoznačně nižší cena pro spotřebitele
  • koberce si velice dlouho udržují syté odstíny a výrazné barvy (například oblíbené kusové koberce zelené barvy napodobující trávník), můžete také vybírat z velikého množství
  • vlákna jsou tvarově stálá a do určité míry mají schopnost se zase vrátit do původního stavu
  • koberce mnohem lépe odolávají roztočům

Oproti tomu nevýhody syntetických koberců:

  • jednoznačně nižší životnost
  • vlákna se snadno poškodí v hodně zatěžovaných oblastech (například pod nábytkem nebo v místech, kde se hodně chodí)

Druhy syntetických vláken

Polyamidová vlákna se pro výrobu koberců využívají kvůli možnosti snadného obarvení. Díky tomu z nich lze vytvořit nepřeberné množství různých barev s odlišnou sytostí a jakýmikoli vzory. Koberce z polyamidových vláken jsou pak vhodné jak do domů, tak na veřejná prostranství, protože vlákna dobře izolují teplo i zvuk. I po dlouhodobé zátěži se vlákna do jisté míry narovnají do původního stavu.

Polyesterová vlákna jsou oproti tomu mnohem vhodnější do domácnosti než hodně namáhaných prostor, ale mezi jejich nesporné výhody patří veliká odolnost proti vodou odstranitelným skvrnám a také barevná stálost. Protože se dnes polyesterové koberce vyrábějí především z PET lahví, jejich nákupem se podílíte na znovuobnovení použitých materiálů.

Polypropylenová vlákna patří cenově mezi nejpřívětivější, ale jejich barvy rychle vybledají a vlákna celkově nejsou příliš odolná proti znečištění. Nejčastěji se koberce z polypropylenových vláken využívají k dekorativním účelům v místech, která nejsou příliš využívaná.

Polyakrylová vlákna krásně hřejí a jsou velmi příjemná na dotek. Svými vlastnostmi se hodně blíží kobercům z přírodních materiálů. Oproti polypropylenovým vláknům však vydrží dlouho barevná a často mívají i atest pro kolečkové židle. Koberce se hodí i do prostor s vysokými protipožárními nároky.

olena sergienko gxKL334bUK4 unsplash

Koberce z přírodních materiálů

Chcete-li si dopřát trochu toho luxusu, určitě sáhněte po kobercích z přírodních materiálů. Jejich historie je totiž velmi dlouhá a staletí vývoje přispěly k velice kvalitnímu i esteticky krásnému zpracování.

Mezi největší výhody koberců z přírodních materiálů patří:

  • velmi dobré izolační vlastnosti
  • odolnost proti znečištění
  • jsou velmi příjemné na dotyk
  • obvykle mají dobrou schopnost regenerace po zatížení
  • celoplošné koberce dokáží regulovat vlhkost v místnosti

Ale samozřejmě i přírodní koberce mají své nevýhody:

  • cena je podstatně vyšší
  • koberce postupně vylínají
  • jsou náročnější na údržbu

Typy používaných přírodních vláken

Přírodní hedvábí se krásně leskne a navíc díky němu vyniknou v koberci i ty nejjemnější vzory. Hedvábné koberce jsou hebké na dotek, ale navíc velmi dobře odolávají opotřebení. Jen dejte pozor, aby nebyly vystaveny vlhkosti, protože pak se jejich odolnost výrazně snižuje. Jednoznačně se jedná o jeden z nejdražších výrobních materiálů.

Bavlna je v kobercových vláknech velice odolná, takže dlouho vydrží. Mezi výhody bavlněných koberců patří také jejich voděodolnost.

trang nguyen drke6MEs8Gg unsplash

Vlna se na koberce používá, protože skvěle tlumí a dokáže pohlcovat prach, také zlepšuje akustiku a dobře izoluje. Nevýhodou tohoto materiálu je, že je velmi špatně odolný proti skvrnám. Vlna se také nedoporučuje pro alergiky.

Mořskou trávu a sisal naleznete především u kusových koberců. Mořská tráva se sice velmi dobře udržuje, ale životností je na tom nejhůř – rychle se sešlape. Sisal je oproti tomu sice o dost odolnější, na druhou stranu se však jeho cena pohybuje v podstatně vyšších částkách.

Kombinované koberce

Pomyslným kompromisem mezi syntetickými koberci a koberci z přírodních vláken jsou pak moderní koberce kombinované. Obsahují různé poměry obou typů materiálů, díky čemuž přejímají výhodné pozitivní vlastnosti.

Čtěte dál!

Plzeň hostí veletrhy Moderní dům a byt a Žena a domov

Již po sedmnácté se v Plzni uskuteční dvojice oblíbených veletrhů, které...

Veletrh úspor a obnovy v Ostravě

Ve dnech 4.-5. října 2024 budou prostory Trojhalí Karolina v Ostravě sloužit...

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...