Jak vybrat zrcadlo ideální pro vaši domácnost?

Zrcadla patří mezi nejpopulárnější interiérové doplňky. Od většiny z nich se však liší tím, že v domácnosti nemusí plnit výhradně dekorační funkci. Správně umístěné zrcadlo může být totiž nejen úžasným oživením, ale také každodenním praktickým pomocníkem. V souvislosti s tím je ale třeba se ptát, jak takové zrcadlo vybrat.

Při výběru ideálního zrcadla pro vaši domácnost byste měli zvážit především jeho typ, velikost, tvar, orámování a v neposlední řadě umístění. Správně umístěné zrcadla dokáže dělat v interiéru skutečné divy.

Typ zrcadla

Známí prodejci zrcadel mají obvykle v nabídce hned několik žádaných typů tohoto oblíbeného interiérového doplňku. Samozřejmostí jsou klasická nástěnné zrcadla, která se zavěšují podobně jako obrazy, a volně stojící zrcadla s přídavným stojánkem či možností snadného opření o stěnu.

Nemůžeme však opomenout ani nalepovací zrcadla, která se připevňují na podklad pomocí speciálního lepidla.

závesne zrkadlo oválne na stene

Dalšími zajímavými zrcadly jsou bezpochyby kosmetická zrcadla a stolní zrcadla. V domácnosti dokážou plnit více než podobnou funkci. Kosmetická zrcadla bývají velmi často nástěnná a svým majitelům mohou navíc nabídnout zvetšený obraz a LED osvětlení.

Za zmínku stojí i polohovatelná zrcadla s možností natočení ideálního úhlu či různá inteligentní zrcadla.

Velikost a tvar zrcadla

Na trhu můžete narazit na nespočet velikostních a tvarových provedení zrcadel, od mozaikových typů přes klasická obdélníková či kruhová zrcadla až po obrovské zrcadlové stěny.

Není žádným tajemstvím, že zrcadla dokážou doslova a do písmene čarovat s prostorem. Kromě toho, že ho umí opticky zvětšit, jej mohou i příjemně rozjasnit.

liana mikah 8tJxjQWTyNA unsplash

Orámování zrcadla

Neodmyslitelnou součástí zrcadla je jeho rám. Samozřejmě, na trhu najdete i minimalistická zrcadla bez rámů, jejichž účel spočívá především ve výše zmiňovaném rozjasňováním místnosti.

Každopádně, co se orámování zrcadel týká, vybírat můžete z rámů:

  • dřevěných
  • kovových
  • plastových
  • skleněných
  • broušených

Náš tip: Při výběru zrcadla a jeho ohraničení zohledněte styl, ve kterém je zařízen váš interiér.

drevené okrúhle zrkadlo

Zatímco dřevěné rámy jsou výbornou alternativou do rustikální či skandinávsky zařízených interiérů, kovové rámy vkusně doplní zrcadla v industriálních domácnostech.

Pokud však hledáte rámy do moderních interiérů, určitě sáhněte po plastových, skleněných nebo broušených rámech.

Umístění zrcadla

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak vybrat ideální zrcadlo pro vaši domácnost, určitě byste se měli zajímat o to, kam ho případně umístit.

Úvodem této části je však třeba podotknout, že správně umístěné zrcadlo najde své využití, ať už praktické či estetické, téměř v každé místnosti.

suhyeon choi ZUS1xCxoQCA unsplash

Zrcadlo v koupelně

Je samozřejmostí každé domácnosti. Mějte na paměti, že by mělo být umístěno několik centimetrů nad umyvadlem, aby na něj zbytečně necákala voda.

Vybírat můžete z koupelnových zrcadel s úložným prostorem, s osvětlením či s topnou fólií proti zamlžování.

zrkadlo v kúpelni

Zrcadlo v ložnici a v dětském pokoji

Bývá obvykle umístěno kvůli oblékání, resp. kvůli kontrole zevnějšku a outfitu. Takové zrcadlo by mělo být dostatečně velké, abyste v něm viděli celou vaši postavu.

Vyvarujte se však umisťování zrcadel v ložnici a v dětském pokoji proti oknu, protože byste v odrazu viděli maximálně vaše obrysy.

Zrcadlo v obývacím pokoji

Je zejména designérským prvkem, který může rozjasnit a zvětšit prostor. Měli byste jej umístit tak, aby byl odraz v něm co nejpříjemnější na pohled.

Ideálním případem je, pokud v něm vidíte nádech přírody či vašich oblíbených doplňků.

zrkadlo v obývačke sedačka dekoračné vankúše

Na druhé straně, dejte si pozor, aby zrcadlo v obýváku neodráželo nepořádek.

Zrcadlo v předsíni a na chodbě

Je výborným způsobem, jak prosvětlit tmavší části interiéru. Navíc takové zrcadlo poslouží i jako nástroj finální kontroly vašeho zevnějšku, resp. outfitu, před odchodem z domácnosti.

Respektujte však zásady jeho správného umístění, o kterém zajímavým způsobem mluví feng shui. Právě učení feng shui stanovuje pravidla, kam umístit zrcadla, nebo kterým místům se naopak vyhnout. Zrcadla by tak neměla být umístěna naproti vchodovým dveřím, aby neodrážela příchozí energii zpátky ven.

Zajímavostí je i pojetí čistoty zrcadla. Zatímco poškozená zrcadla narušují duševní rovnováhu, čistá jsou nositeli radosti a smíchu do každé domácnosti.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...