Kromě pravidelného vysávání, které zvládne robotický vysavač, je potřeba vzít jednou za čas čištění koberců pěkně z gruntu. Jaké druhy čištění jsou a jaký zvolit pro váš koberec? Vše se dozvíte v článku.
Koberce se dají čistit třemi způsoby – tvz. mokrou cestou, suchou cestou nebo strojově. Zvolený způsob závisí na více faktorech. Odvíjí se nejen od míry znečištění, ale hlavně od materiálu koberce. Abyste nemuseli koberec čistit každou chvíli, pravidelně ho vysávejte, aby se do něho špína nezašlapala. Znečištění lze předcházet i rohožkou, která bude před místností, a kterou budete pravidelně vyklepávat.
Mokré, suché nebo strojové?
Jaký způsob čištění je pro váš koberec vhodný najdete na jeho štítku. U mokrého čištění se nejčastěji používá naředěný čisticí prostředek s vodou. Právě kvůli vodě se toto čištění nehodí, pokud máte koberec položený na dřevěné podlaze, která by mohla zvýšenou vlhkostí začít plesnivět. Tento způsob se nehodí ani pro přírodní koberce z vlny, hedvábí nebo perské koberce, kterým by se mohla poničit vlákna. Suché čištění je dražší, ale vhodnější i pro náchylnější materiály. Jeho výhoda spočívá v tom, že koberec je hned po čištění použitelný a nemusíte čekat, až voda vyschne. Pokud si chcete ušetřit starosti s čištěním, pozvěte si na to firmu, která vám koberec vyčistí strojově. Nevýhodou takového čištění bývá cena, která je vyšší než u předchozích dvou způsobů.
Mokré čištění
Nemáte-li přírodní koberec, ani není položen na dřevěném podkladu, můžete se pustit do mokrého čištění. Důležité také je, aby byl koberec stálobarevný (nebyl ručně barvený), jinak by se na něm mohly udělat skvrny. Abyste předešli promáčení koberce, které vede k zatuchnutí a horšímu odstranění nečistot, volte čisticí prostředek, který tvoří hustou pěnu. Tu pak na koberec nanášejte rovnoměrně houbou, nechte působit podle návodu a po zaschnutí ji i se špínou jednoduše vyluxujte. Když je koberec zašpiněný opravdu hodně, opatrně ho vydrhněte kartáčem a pěnu stírejte hadrem, který je vhodné průběžně máchat v čisté vodě.
Suché čištění
Suché čištění funguje na bázi suché pěny, která absorbuje mastnotu a nečistoty z koberce. Suchý způsob čištění je šetrnější, neničí vlákna a je tak vhodný i pro koberce z přírodních materiálů. Tím, že se koberec nenamáčí, nehrozí, že se srazí. Vyluxujte koberec a suchou pěnu nastříkejte po celé ploše v dostatečném množství. Pokud má koberec vysoký vlas, je potřeba pěnu zapracovat do povrchu kartáčem a nechat působit podle návodu. Poté stačí koberec vyluxovat. Suchá varianta je prašnější, proto se připravte, že bude potřeba setřít prach i z nábytku.
Jak čistit koberec s dlouhým chlupem?
Jaký způsob čištění zvolíte, záleží především na materiálu. Koberce s vysokým vlasem jsou náročnější na údržbu zejména proto, že se v nich nepořádek dobře drží. Je vhodné je luxovat častěji, než koberce s nízkým vlasem, a pokud máte doma i domácího mazlíčka, bude lepší vysávání zahrnout do každodenní rutiny. K vysávání je potřeba vysoký výkon, nikdy ale nepoužívejte vysávací hlavu s rotačním kartáčem, ten by mohl jednotlivá vlákna potrhat.
Rychlá pomoc na skvrny
I když nemáte čistič na koberce po ruce, nepropadejte panice, na skvrny lze použít i to,co běžně doma máte. Na vlněné a polyesterové koberce zabírá obyčejná šťáva z citronu či ocet. Na bavlnu, nylon a hedvábí použijte zásadité přípravky jako třeba jedlou sodu. Skvrny se doporučují čistit od vnějšku směrem ke středu. Určitě ale vše vyzkoušejte nejdříve na kousku koberce, abyste zjistili, zda opravdu nepouští barvu.