Jak vyčistit myčku na nádobí krok za krokem

Přijde vám, že umyté nádobí z myčky není tak čisté, jak bývalo? Nekupujte hned novou, možná je jen potřeba tu současnou vyčistit. Proto jsme pro vás připravili návod, ve kterém se dozvíte, jak na to.

Proč je potřeba mýt myčku?

Možná to na první pohled zní nelogicky, že potřebujete umýt přístroj, který sám myje, ale jako každý jiný pomocník v domácnosti, i myčka potřebuje jednou za čas důkladnou péči, aby mohla špinavé nádobí umývat důkladně.

Zejména pokud máte tvrdou vodu, dostávají se vám do myčky zbytky jídla, nebo myčka nestíhá dostatečně vysychat, může se stát, že přestane mýt tak dobře jako doposud. Pravidelné čištění myčky nádobí také snižuje náklady na provoz a zvyšuje její životnost.

Jak často myčku ideálně čistit?

Po každém mycím cyklu zkontrolujte, jestli v myčce nezůstaly na dně zbytky jídel, a odstraňte je. Jednou za 7 až 14 dní zkontrolujte také filtr, a pokud je zanešený, vyčistěte ho. V případě, že často vaříte a filtr se zanáší více, čistěte ho klidně i častěji. Celkové čištění pak postačí jednou za měsíc až dva.

shutterstock 1096044317

Jak vyčistit filtr a trysky

Zbytky jídel, mastnota i vodní kámen mohou zanášet trysky na vodu, i filtr. Jakmile se o tyto dvě části nestaráte, očekávejte nedostatečně umyté nádobí i nepříjemný zápach. Jak se o ně tedy starat?

Čištění trysek

Trysky se po čase mohou zanést vodním kamenem nebo zbytky jídla, a tím pádem nedistribuují vodu po celém prostoru myčky rovnoměrně, což má za následek nedostatečně umyté nádobí.

Jednou za čas tak vyndejte horní i spodní rameno myčky a podívejte se, jestli na něm nejsou trysky zanesené. Pro čištění použijte kartáč na nádobí nebo kartáček na zuby.

Čištění filtru

Filtr najdete na spodní straně myčky. Slouží k zachytávání zbytků jídel, etiket i dalších nečistot, které by myčku mohly poškodit. Abyste se k němu dostali, vysuňte nejprve spodní koš a filtr vyndejte. Pokud to nejde, zkuste, jestli není šroubovací. Rozhodně ho netahejte ven silou.

Filtr mívá několik částí, které je potřeba vyčistit zvlášť. Proto ho rozložte a postupně je opláchněte pod vodou. Použít můžete mycí prostředek na nádobí a jemný kartáček.

Filtr po vyčištění hned vraťte do myčky. Rozhodně ji nepouštějte bez filtru, mohlo by ji to nenávratně poškodit.)

shutterstock 1628008768

Nezapomeňte vyčistit těsnění kolem dveří

Pravidelné čištění si zaslouží i těsnění kolem dveří myčky. Kvůli častému působení vody tam totiž snadno vzniká plíseň. Proto ho vyčistěte ideálně při každém mytí filtru preventivně, a ne až v době, kdy bude pokryté zapáchající plísní.

Těsnění stačí otřít houbičkou s prostředkem na nádobí, octem nebo Sanytolem, který zároveň hubí plísně. V případě, že je plíseň již viditelná, nastříkejte těsnění prostředkem proti plísni, který před otřením nechte 5–10 minut působit.

shutterstock 561878053

Čištění myčky za pomoci čisticích prostředků

Nečistoty se neusazují jen ve filtru a okolo dvířek, nevyhnou se tomu ani vnitřní části myčky. Ty však není potřeba mýt manuálně, stačí pravidelně používat speciální čističe, které pomáhají rozpustit usazené mastnoty, vodní kámen i další nečistoty uvnitř myčky.

Ideální je tyto prostředky použít jednou za měsíc až dva. Na trhu najdete několik typů čističů, které se cenově pohybují dost podobně. Jaký si zvolíte, záleží tedy hlavně na vašich preferencích. Všechny mají tu výhodu, že je není potřeba odměřovat a jejich použití je tak opravdu extrémně snadné.

Tablety na čištění myčky

Nejběžnějším prostředkem používaným při čištění ani vnitřní části myčky jsou tablety, které vložíte na dno a spustíte mycí cyklus na vysokou teplotu. Některé produkty jsou účinné i při nižších teplotách, přečtěte si tak raději vždy přiložený návod. Pro dosažení optimálního účinku je potřeba tablety použít v prázdné myčce.

Kapsle na čištění myčky

Kapsle fungují na podobném principu jako tablety. Některé ovšem můžete použít během mytí nádobí, aniž byste potřebovali pouštět extra cyklus. Ušetříte tak nejen čas, ale také vodu. Nezapomeňte se ale nejprve podívat na návod, kde je tato informace uvedená.

shutterstock 1920240947

Tekuté prostředky na čištění myčky

Další způsob, jak vyčistit myčku opravdu důkladně, je použití tekutých prostředků, které účinně odstraňují mastnotu a vodní kámen. Do prázdné myčky se umístí otevřená lahvička s mycím prostředkem a pustí se program s nejvyšší teplotou.

Lahvičky mívají kromě víčka také ochrannou pečeť, tu ale nesundávejte, pečeť se totiž rozpustí postupně sama během mycího cyklu. Jen tak zajistíte, že obsah lahvičky nevyteče hned na začátku mytí a čištění bude maximálně efektivní

TIP: Některé novější myčky mají samočisticí program, který díky vysoké teplotě vody odstraní nečistoty i bakterie. Podívejte se návodu, jestli ho nemá i vaše myčka.

Babské rady na čištění myčky

Nechcete používat koupené čisticí prostředky? Zkuste babské rady se surovinami, které má každá hospodyňka doma.

Jak vyčistit myčku octem

Ocet je skvělý domácí pomocník s úklidem, protože efektivně odstraňuje vodní kámen a také dezinfikuje. V případě čištění myčky octem položte na horní rošt misku s cca litrem octa a zapněte mycí cyklus s nejvyšší teplotou. Ocet také můžete nalít do zásobníku na gel a na dno a stěny myčky. Myčka musí být prázdná, pokud v ní je naskládané nádobí, vyndejte ho.

Jak vyčistit myčku jedlou sodou

Při čištění pomocí jedlé sody nasypte na dno myčky přibližně hrnek sody, která si umí poradit nejen s nečistotami, ale také odstraní zápach z myčky. Použijte mycí cyklus s vyšší teplotou. I v tomto případě zapněte myčku bez nádobí.

shutterstock 2201700551

Jak vyčistit myčku kyselinou citronovou

Další ekologický způsob, jak vyčistit myčku na nádobí, je použití kyseliny citronové, která si poradí s nečistotami i vodním kamenem. Na dno prázdné myčky nasypte cca 110 gramů kyseliny citronové a zapněte intenzivní mycí program s vysokou teplotu.

Jak vyčistit ucpanou myčku

Přestala vám myčka v půlce programu mýt? Je dost možné, že je ucpaná. Jakmile se u novějších myček vybavených funkcí AquaStop ucpe odpad nebo přívod vody, myčka se automaticky vypne, aby předešla vytopení bytu.

Ucpaný odpad

Vyčistit ucpaný odpad zvládnete i bez odborníka. Nejprve vyndejte filtr a podívejte se, jestli jeho obsah nemůže být příčinou ucpaného odtoku. Jestliže to nepomůže, zkuste odpad mechanicky uvolnit pomocí zvonu.

Kdyby ani to nezabralo, vezměte si na pomoc chemický čistič odpadů, jako je například hydroxid sodný, a postupujte podle návodu. Při manipulaci s hydroxidem používejte ochranné rukavice, může totiž způsobit silné poleptání.

Ucpaný přívod vody

Přívod vody se může ucpat například nadměrným usazováním vodního kamene. S tím si bohužel sami neporadíte a je lepší zavolat si na pomoc instalatéra, který nefunkční přívod vymění za nový.

Jak eliminovat znečištění myčky

Aby myčka myla co nejlépe a nezanášela se tak rychle, dodržujte několik následujících pravidel:

  • Veškeré jídlo z nádobí před vložením do myčky dobře odstraňte. Nádobí není potřeba předmývat, ale určitě by v něm neměly zůstávat kusy jídla. Ty stačí z nádobí odstranit pomocí gumové stěrky. Zaschlé hrnce vždy nejprve odmočte ve dřezu.
  • Pokud máte tvrdou vodu, používejte sůl do myčky, která vodu změkčí a zmírní tvorbu vodního kamene. Některé multifunkční mycí tablety už sůl obsahují a postarají se o změkčení vody i bez dodatečného přidávání soli.
  • Nádobí do myčky skládejte tak, aby se nepřekrývalo. Do spodního koše dávejte talíře a větší kusy nádobí, horní koš slouží pro menší nádobí, jako jsou hrnky a skleničky.
  • Pokud je nádobí špinavé i po vyčištění myčky, zkontrolujte, jestli se ramena s tryskami volně otáčejí. Někdy je můžete nechtěně zablokovat většími kusy nádobí, aniž byste si toho všimli.
  • Po umytí nádobí nechte dvířka myčky pootevřená, aby mohla voda vysychat a nezačala se okolo těsnění tvořit plíseň.
shutterstock 125985662

Co dělat, když myčka zapáchá

Nejčastěji je zdrojem zápachu z myčky filtr zanesený zbytky jídla, které mohou po čase začít hnít, ale také neodteklá voda, která na dně myčky zůstane, pokud kvůli ucpanému filtru nemá kam odtéct. V té se pak začínají množit bakterie a zápach je na světě. Proto nejprve zkontrolujte, jestli není problém právě tam.

Když to nezabere, zkontrolujte, jestli neplesniví těsnění okolo dvířek, případně jestli není zanesené mastnotou. V obou případech si zaslouží důkladné vyčištění.

shutterstock 2184751493

Pokud i přesto cítíte zápach a nenašli jste původce, doporučujeme pořízení vůně do myčky.

Jak vidíte, vyčistit myčku není nijak složité. Rozhodně se vyplatí čištění věnovat pár minut týdně, protože jen tak budete mít nádobí perfektně umyté, a ještě myčce prodloužíte její životnost.

Čtěte dál!

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...