Jak vyčistit pračku od zápachu, od vodního kamene, jak z ní snadno dostat nečistoty z prádla a usazeniny z praní? Jak vyčistit pračku s horním plněním nebo plněním předním? Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou nebo jedlou sodou? Na tyto a další otázky vám nabízíme poměrně snadné odpovědi. Vězte, že pokud tipy vyzkoušíte, budete s výsledky při čištění pračky spokojeni!
Proč je čištění pračky nutné?
Vlastnit a používat pračku s sebou nese i potřebu se o ni starat. Možná vám přijde nelogické, že když pračka pere s využitím vody a pracích prostředků, potřebuje občas sama vyčistit. Když ale nahlédnete do procesu praní podrobněji, už bude čištění pračky dávat smysl.
Sama přítomnost vody v pračce znamená riziko vzniku plísní. Prací prostředky jsou perfektní živnou půdou pro bakterie a samotné plísně – a ne vždy je dokáže pračka dokonale spláchnout. Navíc se z prádla uvolňují nejen chlupy a vlasy, ale i samotná textilie se při praní obrušuje. Případné větší chuchvalce čehokoliv, včetně papírových kapesníků se (v lepším případě) zachytí v těsnění dveří. V tom horším až ve filtru pračky nebo v odpadní hadici. O tom, že vodní kámen je snad všudypřítomný, snad ani netřeba nic říkat.
Asi netřeba zdůrazňovat, že zanesená pračka jednat nedobře pere, jednak se může snáze pokazit.
Naše skvělé pomocnice při praní zkrátka potřebují naši pomoc. Něco je nutné udělat po každém praní, něco jednou za měsíc, zbytek stačí dvakrát do roka, případně častěji – podle potřeby. Čím víc tekutých prostředků používáte a čím je měkčí voda, tím méně často budete muset čištění pračky podstupovat.
Z jakých důvodů se pračka zanáší a začne zapáchat?
Za vším stojí nečistoty z prádla, základní složky pracích prostředků, vodní kámen a samotná voda. Všechny se podílejí na dokonalém prostředí pro plísně a bakterie, které jednak nevábně vypadají (plísně), vytváří dost zapáchající plyn (bakterie) a rozhodně neprospívají ani nám, ani samotné pračce (plísně i bakterie).
Zanášení pračky podporují především tyto faktory a chyby při jejich používání:
- instalace ve vlhkém prostředí a s minimem větrání
- zavřená dvířka a zásobník na prací prášek mezi jednotlivými praními
- trvalé praní na prací program s nízkou teplotou
- používání pracích prášků (místo tekutých prostředků)
- používání aviváže
- nevyužití změkčovače vody proti usazování vodního kamene tam, kde je voda hodně tvrdá
- časté praní prádla zaneseného chlupy domácích mazlíčků
- častější praní mastného oblečení (pracovní oděvy) atd.
Kroky při a po každém praní, které zpomalí zanášení pračky i vznik plísní a zápachu
Z výše vyjmenovaných důvodů je evidentní, kterými kroky si můžete zanášení pračky a vznik zápachu zpomalit:
- instalujte pračku v odpovídajícím místě, případně v místnosti pravidelně větrejte, zejména během praní a bezprostředně po něm
- mezi praními nikdy nezavírejte dvířka od pračky a zásobník na prací prášek – po každém praní je nechte pootevřené, resp. povysunuté
- občas vyperte i na 95 stupňů. Které prádlo to snese? Bavlněné povlečení, utěrky, ručníky, osušky, dámské bavlněné spodní prádlo a samozřejmě bavlněné dětské pleny
- pokud se zásobník na prací často obalí plísní, nepoužívejte ho. Místo prášků použijte prací gel. Bez aviváže se obejdete, případně ji použijte jen výjimečně
- místo klasické aviváže lze máchat v octové vodě s přírodními esencemi (vonnými oleji)
- kde je opravdu tvrdá voda, přisypte do každého praní trochu změkčovače, tím zabráníte tak rychlému usazení vodního kamene
- než do pračky prádlo umístíte, snažte se jej zbavit větších nečistot manuálně. Jde především o zvířecí chlupy, o dlouhé vlasy. A samozřejmě o papírové kapesníky zapomínané v mnohých kapsách
- jestli musíte doma prát pracovní oděvy, které jsou více mastné z provozu, v němž se pohybujete, perte s větším důrazem na odmaštění.
Co vyčistit? Pračka má několik základních částí – a údržbu potřebují všechny
Čištění pračky musí proběhnout jak zvenčí, tak zejména zevnitř v pračce. Zatímco zvenku bude maximálně zaprášená (ale ani to nevypadá nijak vábně), vevnitř už stojíme proti mocnému nepříteli: plísním, bakteriím a pevným nečistotám z prádla, dokonce i proti zbytkům z pracích prostředků.
Proto nesmíme zapomenout vyčistit nejen samotný buben pračky (pomocí praní na vysokou teplotu a s nějakým typem čistče), ale ani zásobník na prostředky a prostor, do nějž se zasouvá, filtr u pračky, těsnění u dvířek a někdy i odpadní hadici.
Které přípravky jsou při čištění pračky nejlepší
Těžko říct, zda jsou nějaké přípravky lepší nebo horší. Na čištění pračky ve vnitřních prostorách si vystačíme s přírodními prostředky, jako je například kyselina citronová nebo ocet. Zevně stačí pračku omýt vodou s trochou univerzálního čističe nebo saponátu. Na postup při použití jednotlivých přípravků se podíváme níže v návodu na čištění pračky.
Jak vyčistit pračku zvenčí
Možná se vám to zdá zbytečné, ale na pračce je zvenčí několik míst, která se snadno ušpiní – a jinak než hadrem a vodou se saponátem to vyřešit nepůjde. Jistě jste si již všimli, že dvířka pračky jsou prolomená dovnitř. To také znamená, že ve vzniklé prohlubní se usazuje prach. Při otevření dvířek může vykapat trocha vody z těsnění a stéci po pračce dolů, při plnění zásobníků zase může sem tam ukápnout třeba trocha aviváže.
Zkrátka a dobře: namočte hadr do teplé vody s trochou přírodního čističe nebo saponátu a celý povrch pračky důkladně otřete od všech nečistot. Dvířka pračky omyjte také zevnitř, mohou zejména na spodní straně zůstávat usazeniny z praní, které se dostanou právě mezi dvířka a těsnění.
Jak vyčistit gumové těsnění u dveří pračky
Plynule pak přejděte k vyčištění těsnění u pračky. Je tvořeno různě zprohýbanou a poměrně pevnou gumou (u praček s bočním plněním). Zprohýbání je tu proto, aby se v těsnění zachytilo maximum pevných nečistot z prádla, včetně chlupů a vlasů. Spontánně se tu usazují i zbytky pracích prostředků, zejména prášku nebo aviváže.
Vezměte hadr namočený do vody s octem nebo saponátem, případně kyselinou citronovou, a řádně projeďte všechny záhyby. Pokud tu špína drží „zuby nehty“, pomozte si třeba vysloužilým kartáčkem na zuby. Nakonec prostory mezi záhyby těsnění vysušte suchým hadrem. Nikdy nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a ani tvrdé nástroje – abyste gumové těsnění nepoškodili. Dělá vám při praní veledůležitou službu!
Jak vyčistit zásobník na prací prostředky
Kapitolkou samu pro sebe je zásobník na prací prostředky. Ten se totiž zanáší nejen po straně, kterou při vysunutí vidíte a kam sypete a lijete prostředky na praní. Zanáší se také ze spodní strany (usazují se tu plísně a bakterie. A pozor: špinavý bývá i celá prostor, v němž se zásobník pohybuje!
Takže zásobník musíte celý vytáhnout ven a nejlépe ponořit v umyvadle nebo v jiné větší nádobě celý do vody s čističem, případně s nechlorovaným prostředkem proti plísni. Čističem musíte pak vstříkat i celý prostor, v němž zásobník bývá.
Pak nejlépe zubním kartáčkem nebo jiným menším kartáčem, s nímž se dovnitř dokážete dostat, očistit celý povrch tohoto prostoru. Nakonec vytřít vlhkým hadrem, aby tu nezůstaly zbytky nečistot, ale ani samotného čističe.
Vyndaný zásobník na prací prášky má dvě hlavní části: tělo a víko na aviváž. Víko odklopte a důkladně vše očistěte. I zde se bude hodit kartáček na zuby. Nakonec nechte vše okapat a pak lze zásobník vrátit zpátky. Sušit netřeba, čištění pračky budete zakončovat spuštěním programu na vyšší teplotu a s nějakým druhem čističe.
Jak vyčistit filtr u pračky
K filtru je vždycky přístup zvenčí pračky. Pokud si nejste jisti, jak se k němu dostat, nepohrdejte návodem od výrobce. Postupujte při čištění tak, jak výrobce doporučuje. Po vyjmutí filtru může z pračky vytéct trocha vody, a tak si předem připravte hadr, na který bude voda odkapávat. Filtr zbavte pevných nečistot, které se na něm usadily, propláchněte horkou vodou a zase jej vraťte, kam patří.
Jak vyčistit odpadovou hadici pračky a kdy kontrolovat tu přívodní?
Kdykoliv máte pocit, že voda do pračky dotéká pomaleji, nebo že pračka hůře odstřeďuje, je správný čas vzít si do parády hadici. Nejprve zastavte přívod vody, pak hadici odmontujte a zkontrolujte průtok. Jestliže se voda někde zdrží, je nutné hadici prošťouchnout.
K tomu slouží buď nekovový kabel z materiálu kevlar, s kartáčkem na špičce. Nebo si můžete pomoci pevnějším drátem, který na konci ohnete a důkladně omotáte mokrým hadrem tak, abyste hadici neškrábali. Pak jen propláchnete a vrátíte na pračku, zpátky zprovozníte.
Jak vyčistit buben pračky
Poslední část, kterou zbývá pročistit, je buben. A jak vyčistit buben pračky? Tady vás čeká ta nejmenší práce. Už stačí jen čisticí prostředek a program s vyšší teplotou, nejlépe 95 stupňů. Pokud jsou na bubnu i stopy vodního kamene, rozhodně použijte přípravek na vodní kámen, resp. jeho odstranění.
Stačí kyselina citronová, ocet nebo komerční přípravky z drogerie. Nezapomínejte, že buben má i vnější část, která je nepřístupná. Takže manuální čištění kartáčkem nebo hadrem by stejně vyřešilo jen jednu stranu usazenin.
Jak vyčistit pračku od zápachu
Pokud pračka zavání, je to způsobeno bakteriemi a plísněmi, které se v ní usadily. Jsou na každém nerovném povrchu, na všech stále vlhkých plastech – a samozřejmě na všech usazeninách, co se v pračce časem tvoří.
Od zápachu pračku uchráníte, když ji po každém praní budete nechávat pootevřenou, včetně povysunutého zásobníku na prášek. Vyplatí se též nalévat gel na praní přímo do bubnu pračky, abyste zabránili usazování zbytků v nádobce na prací prášky a aviváž.
Jakmile pračka zapáchá, je nutné ji vyčistit. Postupujte podle tohoto návodu – začněte zásobníkem, přes těsnění dveří, filtr, hadici a nakonec samotný buben. Jestliže ani tohle nepomůže, je chyba v sifonu, který propouští výpary ze septiku (kanalizace) do odpadu pračky.
Jak vyčistit pračku od usazenin a mastnoty
Usazeniny vznikají v pračce na mnoha místech. Pokud používáte prací prášek, jsou v podstatě všude, neboť prášek se často nerozpustí všechen. Zejména když perete na méně než 50 stupňů celsia. Bohaté vrstvy mastnoty a pevné usazeniny se do pračky dostanou i z aviváže. Vyčistit je nutné zásobník na prášek, prostor, do nějž se zásobník zasouvá.
A těsnění okolo dveří pračky, kam se mezi gumové lemy usazují pevné nečistoty z praní, které by jinak zanášely filtr. Jak se pustit do čištění které z částí pračky, kterou začít a kterou skončit, najdete v kapitolkách výše.
Jak vyčistit pračku od chlupů a vlasů
V domácnosti s chlupatými mazlíčky nebo obyvateli s dlouhými a pevnými vlasy se často stává, že se pračka zanese právě porostem pokožky. Většinou jej pračka soustředí do těsnění okolo dveří, ale jakmile je v těsnění plno, nezbývá než vlasy a chlupy pustit do odpadu, kde protékají přes filtr a na něm se zachytávají.
Proto je nutné vyčistit jak těsnění u dvířek, tak i filtr pračky. Pokyny jak postupovat najdete v kapitolkách výše.
Někdy se kratší vlasy nebo chlupy potulují skrze buben celým prostorem pračky. Pak je nesnadné je mechanicky vyjmout, protože po praní „zaparkují“ na vnější straně bubnu, kam se nedostaneme. Ale do prádla se nám motají neustále. V tomto případě pomohou staré silonové punčochy, které dáte do pračky jako jediné a zapnete kratší prací cyklus. V silonkách se vše zachytí, a máte hotovo.
Jak vyčistit pračku od plísně
Plísně se nejraději zabydlují do přihrádky na prací prostředky a v prostoru okolo ní, dále v těsnění okolo dvířek, ve filtru nebo ze spodní vnitřní strany dvířek pračky, pokud je pravidelně neotíráme. Při čištění se tak zaměřujte přednostně na tyto oblasti.
Využít můžete bezchlorových přípravků proti plísni. Ale pozor, i tak jsou pro oči a kůži agresivní, takže pracujte s opatrností a v rukavicích! Po jejich použití vždycky nechte pračku propláchnout alespoň skrze máchací cyklus. Odstředění můžete vypnout.
Jestliže máte pocit, že pračka zavání plísní i z vnitřního prostoru okolo bubnu, je potřeba přípravek proti plísni použít i tady. Nejlépe tak, že spustíte prací cyklus a při jeho začátku nalijete přípravek proti plísním do nádobky na prací prostředek. Do políčka na aviváž dejte ocet nebo kyselinu citronovou.
Tím proběhne prací cyklus s látkou hubicí plísně, v závěrečném máchání pak pračku očistíte potravinářskou kyselinou citronovou. Nejste-li si výsledkem máchání jistí, spusťte pak ještě jedno máchání, bez odstřeďování. Nakonec pračku otevřete a nechte vyvětrat.
Jak vyčistit pračku octem
Ocet je skvělým prostředkem pro čištění čehokoliv, čím pravidelně protéká voda. Počínaje vodovodními bateriemi, přes sprchy, myčka, až po pračky. Lepší výsledky dosáhnete s 12% octem, ale pokud jej nemáte, neva, stačit bude klasický kuchyňský s koncentrací 8 %. Jak postupovat?
Do zásobníku na prací prášky nalijte ocet. Všude, do plna, i tam, kam běžně patří aviváž. Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program. Po doprání otevřete dvířka i zásobník a nechte pračku (i místnost) vyvětrat.
Jak vyčistit pračku sodou
V případě jedlé sody budete postupovat úplně stejně jako u octa. Jinými slovy: do nádobky na prací prášky i na aviváž nasypte maximum jedlé sody, co se tam vejde. Pračku zapněte na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program – typicky bývá na bavlnu/ložní prádlo. Po doprání otevřete dvířka i zásuvku na prášek a nechte vše dokonalevyvětrat.
Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou
I kyselina citronová, resp. čištění s využitím této šikovné přírodní látky, probíhá stejně jako čištění pračky octem. Opět jí nasypete plný zásobník, sypete i do přihrádky pro aviváž. Pračku zapnete na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program – typicky na bavlnu/ložní prádlo. Po doprání otevřete dvířka i zásuvku na prášek a necháte vyvětrat.
Jak vyčistit pračku čističem praček či tabletou do myčky
Pro vyčištění pračky najdete na trhu i několik specializovaných produktů. Jsou to čističe pračky (tekuté i v tabletách), odstraňovače vodního kamene a mastnoty, případně vlhčené ubrousky přímo určené ke stírání usazenin v těsnění dvířek pračky.
Nic z toho ale kupovat nemusíte. Vypomoci si lze jak výše zmíněným octem, sodou nebo kyselinou citronovou, ale třeba i tabletou do myčky. Jen ji vložíte do bubnu a spustíte program s nejvyšší teplotou. Po doprání zase necháte pračku větrat (nezapomínejte na povysunutí zásuvky na prášek, je to velmi důležité, jinak se na něm i okolo něj začne během chvilky tvořit plíseň i bakteriální povlak).
Jak vyčistit pračku s horním plněním
Pračka s plněním seshora má zásobník na prací prášek a aviváž ze spodní strany víka pračky. Při čištění byste jej měli nejprve očistit kartáček na zuby (v místech, kde jsou případné usazeniny) a pak jej nechat dočistit pracím cyklem.
Tento typ pračky postrádá těsnění okolo dvířek a prostor, kam by se vsouval zásobník na prášky. Takže máte o nějaké to čištění méně. U filtru, vnějšího pláště pračky nebo hadice byste však měli postupovat stejně jako u pračky s předním plněním.
Jakmile máte očištěny povrchové části, zbývá ještě buben. Tady postupujte následovně:
- zvolte nejvyšší teplotu a nejdelší cyklus, pračku zapněte
- jakmile víte, že je voda ohřátá, praní přerušte, otevřete pračku a dovnitř nalijte cirka půl litru octa nebo tekutého čističe, použít můžete i kyselinu citronovou nebo sodu. Buben netřeba otevírat, čistič se dovnitř dostane spolu s vodou
- pračku zavřete a znova spusťte
- pokud byly usazeniny vytvořené za delší dobu, po několika minutách praní znova přerušte a v pračce nechte ocet i několik hodin působit. Jestliže čistíte jen slabě znečištěnou pračku, bude stačit nechat proběhnout cyklus bez přerušení
- po skončení programu pračku otevřete a nechte ji větrat, nejlépe při otevřeném okně do místnosti
Babské rady pro čištění pračky a pro pračku dlouho čistou
Babské rady se osvědčily po celé dlouhé generace. U praní je to sice jen jedno století, ale i to na ověření správných postupů docela stačí. Naše babičky praly v pračkách vířivkách, ovšem i ty bylo nutné udržovat v čistotě a suchu, aby správně fungovaly co nejdéle. Pro automatické pračky stačí si babské rady jen trochu uzpůsobit:
- pračku nechávejte pootevřenou, když nepere, tu s horním plněním otevírejte vždy úplně – a to po každém praní
- používejte jen ty prostředky, co se dokonale rozpustí ve vodě, i v chladnější
- jednou za čas vyperte na vyšší teplotu
- cirka jednou za měsíc spusťte pračku naprázdno, na nejvyšší teplotu (lze s přídavkem octa – jak vyčistit pračku octem jsme popsali výše)
- provádějte alespoň dvakrát ročně údržbu filtru. Pravidelně otírejte těsnění a čistěte nádržku na prací prášek a aviváž (tato činnost vám odpadne, jakmile nepoužíváte aviváž a prací gel lijete rovnou do bubnu)
- v oblastech s tvrdou vodou používejte změkčovače vody, aby se tolik neusazoval vodní kámen.
- alespoň jednou ročně vyčistěte pračku výše uvedeným postupem.
Co se samotného čištění pračky týká, jsou babské rady v úplné shodě s tím, co jsme zde jako návod rozepsali. Jak vyčistit pračku sodou nebo čištění pračky octem, kyselinou citronovou, to vše už dlouhá léta putuje mezi klasickými babskými radami.