Jak vyčistit žehličku a prodloužit její životnost?

Žehlička je šikovný pomocník, kterého má doma snad každý. Někteří ji používají téměř neustále, jiní jen občas. Zejména při častém používání se na žehlicím prkně mohou usazovat nečistoty, nánosy nebo vodní kámen. V tomto článku si proto vysvětlíme různé metody čištění žehličky od vodního kamene, připálenin a dalších nečistot. Podíváme se také na to, jak čistit parní otvory, žehlicí prkno a nádržku na vodu.

shutterstock 1892723170

Jak vyčistit žehličku?

Žehlicí plochu žehličky je třeba pravidelně čistit, aby se odstranil vodní kámen, připáleniny a usazeniny z pravidelného používání. Všechny metody čištění žehličky uvedené v tomto článku fungují. Před jejich použitím se však musíte ujistit, že daná metoda nepoškodí vaši žehličku. Proto se podívejte do návodu k použití. Důležité je také ujistit se, že je žehlička před čištěním zcela vypnutá, odpojená ze zásuvky a vychladlá. Předejdete tak nechtěným popáleninám, které byste si mohli při čištění způsobit.

Pozor! Některé z metod uvedených v tomto článku však paradoxně vyžadují, abyste měli při čištění zapnutou žehličku. Na to vás však předem upozorníme.

Přestože se žehlička čistí poměrně snadno, je třeba s ní zacházet jako s každým jiným elektrickým spotřebičem. Při čištění musíte být opatrní, abyste žehličku nepoškodili a neublížili si. K čištění žehlicí plochy a nádržky vždy používejte destilovanou nebo filtrovanou vodu.

shutterstock 1061755457

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene pomocí octa a soli?

Je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak vyčistit připáleniny na žehlicí ploše a zároveň se vypořádat s vodním kamenem.

Budeme potřebovat:

 • bílý ocet,
 • sůl,
 • ochranné rukavice,
 • čistý hadřík,
 • starou látku.

Smíchejte dva díly bílého octa a jeden díl soli. Směs zahřejte na sporáku na mírném ohni. Zahřívejte ji pouze do té doby, než se sůl rozpustí. Nechte směs vychladnout a nasaďte si ochranné rukavice. Namočte čistý hadřík do octové směsi a začněte krouživými pohyby čistit spodní stranu žehličky. Pokud nemáte žehličku s měkkým teflonovým povrchem, můžete k čištění použít také měkký zubní kartáček.

Po důkladném vyčištění odstraňte ze žehličky veškeré zbytky. Namočte čistý hadřík do bílého octa a žehlicí desku znovu jemně očistěte. Poté můžeme žehličku zapnout a žehlit přes kus staré čisté látky.

Náš tip: Pastu z bílého octa a soli můžete použít také k čištění zlata nebo koupelny.

shutterstock 2144215801

Jak vyčistit žehličku pomocí jedlé sody?

Jedná se o další účinný způsob čištění žehličky od vodního kamene a nečistot. Jedlá soda je stejně jako ocet a sůl účinným čisticím prostředkem. Účinně odstraňuje pachy a nečistoty. Nemusíte ji však používat jen k čištění žehličky. Můžete ji použít také k čištění pračky nebo znečištěných povrchů v koupelně.

Budeme potřebovat:

 • 1 PL destilované vody,
 • 2 PL jedlé sody
 • čistý hadřík.

Nejprve si připravte pastu z destilované vody a jedlé sody. Pastu důkladně promíchejte, aby vznikla konzistence, která snadno přilne k žehlicí ploše. Před čištěním se ujistěte, že je povrch žehličky studený. Pastu naneste přímo na žehlicí plochu pomocí špachtle nebo prstů.

Můžeme si vybrat, zda pastu naneseme na celý povrch, nebo pouze na znečištěná místa. Na žehlicí ploše ji necháme několik minut působit, aby se nečistoty a vodní kámen snáze odstranily. Poté navlhčíme čistý hadřík v destilované vodě, vyždímáme jej a pastu z žehlicí plochy setřeme.

shutterstock 561954004

Jak hloubkově vyčistit napařovací otvory a nádržku?

Po vyčištění žehličky pastou doporučujeme hloubkově vyčistit parní otvory, abyste odstranili veškeré zbytky. Tato metoda je účinná také pro odstranění vodního kamene a dalších nečistot z nádržky na vodu.

Budeme potřebovat:

 • destilovanou nebo filtrovanou vodu,
 • ocet (volitelné),
 • čistý hadřík.

Nejprve vylijte ze žehličky všechnu starou vodu. Po vyprázdnění naplňte zásobník destilovanou nebo filtrovanou vodou přibližně do ⅓. Nebo do zásobníku nalijte destilovanou vodu smíchanou s bílým octem, abyste získali silnější čisticí roztok. V tomto případě je třeba smíchat ocet s vodou v poměru 1:3. Předtím si však přečtěte návod k použití, abyste zjistili, zda je ocet vhodný pro čištění zásobníku vaší žehličky.

Pokud jste do nádržky na vodu vylili tekutinu, zapněte žehličku na nejvyšší stupeň a ujistěte se, že je zapnutá funkce páry. V tomto kroku pára a teplo vyčistí vodní kámen a usazeniny zachycené v otvorech pro páru. Dávejte pozor, aby vás pára vycházející z parních otvorů žehličky nepopálila.

Vyberte si čistý hadřík, u kterého vám nebude vadit, že se může zničit. Začněte látku žehlit žehličkou, aby se lépe čistila. Pokud máte na žehličce tlačítko pro ruční uvolnění páry, stiskněte ho během žehlení. Nakonec žehličku vypněte a nechte ji vychladnout. Protože z ní stále může odkapávat špinavá tekutina, položte ji na chráněný povrch.

shutterstock 1776817436

Jak vyčistit parní otvory pomocí vatových tyčinek?

Na vyčistění parních otvorů je ideální použít vatové tyčinky.

Budeme potřebovat:

 • vatové tyčinky,
 • bílý ocet.

Jednoduše namočte konec vatové tyčinky do bílého octa a otřete jím otvory pro páru. Otvory čistěte tak dlouho, dokud nebudou zcela čisté. V případě potřeby tyčinku vyměňte.

shutterstock 1060037804

Jak vyčistit žehličku od popálenin zubní pastou?

Použití zubní pasty je snadný a rychlý způsob, jak vyčistit žehličku od popálenin. Zubní pasta také pomůže odstranit vodní kámen.

Budeme potrebovať:

 • bílou zubní pastu,
 • 2 čisté hadříky.

Naneste trochu zubní pasty přímo na chladnou žehlicí plochu. Zubní pastu naneste zejména na nejvíce znečištěné části. Nechte ji chvíli působit a poté ji odstraňte čistým hadříkem. Nyní zapněte žehličku a asi pět minut napařujte nový hadřík.

shutterstock 1716482719

Jak vyčistit žehličku kuchyňskou utěrkou?

Tento postup je velmi jednoduchý – slouží spíše k odstranění lehkých nečistot. Pokud potřebujete vyčistit žehličku od vodního kamene, použijte raději metody se solí, octem a jedlou sodou.

Budeme potřebovat:

 • starý hadřík nebo papírovou utěrku.

Při čištění kuchyňskou utěrkou musí být žehlička zapojena do sítě a zapnuta. Nastavte ji na nejvyšší stupeň bez páry. Pak jednoduše žehlete starou kuchyňskou utěrkou nebo papírovou utěrkou, dokud neodstraníte všechny lepkavé zbytky.

shutterstock 1916744492

Jak vyčistit žehlicí plochu, na které je plast?

Skvělým způsobem, jak vyčistit žehlicí plochu znečištěnou plastem, je její zaledování.

Budeme potřebovat:

 • kostky ledu,
 • misku,
 • tupý plastový nůž.

Naplňte misku kostkami ledu a položte část žehličky se zbytkem plastu na led, dokud plast neztuhne. Poté tupým plastovým nožem ztuhlý plast seškrábněte.

Pozor! K čištění žehličky nikdy nepoužívejte kovový nůž.

shutterstock 304167683

Jak udržovat žehličku čistou?

Na závěr jsme pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou prodloužit životnost žehličky a zabránit jejímu rychlému znečištění.

 • Do žehličky nikdy nelijte tvrdou vodu, která způsobuje usazování vodního kamene. Místo toho používejte filtrovanou nebo destilovanou vodu.
 • Po každém žehlení vypusťte vodu z nádržky. Tím zabráníte dalšímu usazování vodního kamene.
 • Nežehlete oblečení na příliš vysoký stupeň. Teplo může poškodit nebo roztavit látku a zanechat lepkavé zbytky na žehlicí ploše.
 • Pravidelně čistěte žehličku. Pravidelná, i drobná údržba zabrání usazování vodního kamene na žehlicí ploše. Pokud zjistíte, že žehlička přestává hladce klouzat, je čas ji vyčistit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...